2.8 C
London
Wednesday, January 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Programare NINO

Discussion in 'NINO' started by bkremo, May 28, 2015.

1. bkremo

bkremo New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,

Urmeaza sa ajung in UK pe data de 13 iunie in Brighton si sa aplic cat mai repede pentru NINO pentru gasirea unui job.
    M-ar interesa pentru zona Brighton cat dureaza intre programarea telefonica la Job Center si interviul propriu zis pentru obtinerea NINO.
    Pot face programarea din tara pentru a mai elimina din timpul de asteptare?

Multumiri anticipate.

2. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Nu sunt sigur, dar din ce m-am documentat personal (pentru ca si eu voi pleca in UK pe cont propriu, in iulie), poti aplica doar in momentul in care ai ajuns in UK.

Uite aici:
    https://www.gov.uk/apply-national-insurance-number
    "If you’re moving to the UK you can only apply once you’re here."

3. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor.

Pentru programare Nin, o poate face si o alta persoana care este in UK in numele tau, insa trebuie sa aiba datele personale...Din cate stiu poti suna si din tara pentru a te programa, insa nu recomand. Pasii ar fi urmatorii, vii in UK gasesti o adresa unde sa locuiesti, cum ai adresa suni la Job Center,iti vor cere adresa unde locuiesti pentru a trimite scrisoarea pt. interviu. Programare in sine nu dureaza mult, eu spre exemplu am facut programare acum doua saptamani( azi am sunat si a doua zi am fost programat pentru interviu,TREBUIE sa va notati numarul rezervarii, eu personal fiind programat foarte repede - a doua zi , scrisoarea a venit dupa doua zile can eu deja avusesem interviul la job center) Pt romani interviul este o formalitate, toti obtin ninul deci stati fara griji..aaa si sa nu uit am primit scrisoarea cu ninul la mai putin de o saptamana dupa interviu, Dar ca idee te poti angaja fara Nin pt o perioada de 3 luni timp in care vei reusi sa obtii unul, Referitor la bank account, cine are carte de identitate si pasaport( valabile) pot deschide foarte usor basic account la HSBC BANK, cine nu are poate deschide ulterior la alte banci (natwest) cu scrisoarea pe care o primiti cu nin-ul de la Job Centre.

4. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Doar cu carte de identitate si pasaport (cu adresa de Romania pe ele), nu cred ca poti deschide un cont.

5. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Mergi la HSBC si vei deschide.... Mergem impreuna daca nu reusim dau o cafea daca da dai tu doua!!!!!

6. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    daca unul din asistenti spune ca nu se poate spunei sa mearga totusi la unul din mnagerii sucursalei sau consilieri si garantat vei avea un raspuns pozitiv... Unii din cei care sunt in fata pentru preluari clienti nici sa vorbeasca engleza bine nu stiu dar sa mai si cunoasca oferta bancii. Unul din documente va fi folosit ca proof of id, unul ca proof of address la care se va atasa si o adresa de UK indicata de tine..

7. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    De pe site-ul HSBC

"List of acceptable address verification

Council tax bill (valid for current year)
    Utility bill (dated within last four months)
    Telephone bill (dated within the last four months) – mobile phone bills are not acceptable
    Sky or cable TV bills (dated within the last four months)
    Credit card bill (dated within the last four month). Certain conditions may apply for overseas financial providers
    Bank, Building Society, Credit Union statement – showing current activity (dated within the last four months). Certain conditions may apply for overseas financial providers
    Mortgage statement from a recognised lender (dated within the last 12 months)
    Disabled parking document (blue or orange)
    HM Revenue & Customs tax notification
    Tenancy agreement (must be from a local council or reputable lending agency)
    Recent Benefits Agency letter (Department for Works & Pensions, Jobcentre Plus, Benefits agency, Veterans Agency) confirming your rights to benefits (dated within the last four months)
    National Health/Medical Card (under 18s only)
    Conditional or unconditional proof of acceptance onto qualifying course – letter or slip issued by UCAS (Student accounts only)
    Local Education Authority (LEA) notice of financial support (Student Bank Accounts only)"

8. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Vezi ca in lista aia nu ai basic account/passport account. In fine nu are rost sa imi dai copy paste de pe site-ul bancii. Eu sunt o persoana care a mers personal la cateva sucursale HSBC si la toate a fost ok

9. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Nu te pot contrazice. Eu vorbesc din ce am citit pe net.

10. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Gabi, am citit despre acel Passport Account de la HSBC. Zice ca poti duce pasaportul ca Proof of Identity, iar ca Proof of Address poti duce permisul de conducere romanesc. Intrebare (sper ca nu e una tampita): pe permis nu e trecuta adresa exacta (strada, etc), ci doar orasul. E OK, nu? E acceptat? Trebuie de asemenea sa le spui o adresa de corespondenta din UK. Pentru adresa din UK iti mai cer vreo dovada?

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Sorry, HSBC Passport Account is no longer on sale.

Customers new to the UK can apply for a Basic Bank Account . Eligibility criteria, terms and conditions apply.

To apply come and visit us in branch in the UK or visit hsbc.co.uk for further information.

12. AndreiB

AndreiB New Member

Trophy Points:
    0
    Nasol atunci. E nevoie de o factura, nu? In cat timp de la inchirierea spatiului pot obtine o factura pe numele meu?

13. BGeo

BGeo New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am deschis contul la Barclays dupa ce am avut scrisoarea de la angajator (oferta), si contractul de inchiriere de la agentie. A mai fost nevoie doar de pasaport.
    Factura pe numele tau obtii intre 1 - 3 luni... realist vorbind te poti gandi la 2 luni macar, mai ales pana agentia notifica furnizorii si astia emit factura pe numele tau.
    O sa vezi ca in UK cam toate se leaga de job, asa ca fara job stabil e cam greu... sa inchiriezi, sa ai proof of address, cont bancar si alte cele...

14. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    -nuuu- Ca sa fim intelesi..

La HCBS BANK poti deschide basic account daca detii doua documente(valabile) - pasaport romanesc si carte de identitate-id , unul va fi folosit ca proof of id, unul ca proof of address.( adresa de uk va fi adaugata la adresa din Romania ca asresa de corespondenta si va fi comunicata verbal) Permisul de conducere romanesc in Uk nu este valabil nici ca proof of id nici ca proof of address. Daca il preschimbati cu un permis din uk cu o adresa valabila la care si locuiti va puteti deschide cont la orice banca.

Share This Page