0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Programare la Croydon

Discussion in 'EMIGRARE' started by bored, Aug 27, 2008.

1. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Croydon

Am uitat sa va zic ceva...poate si altii au primit acelasi txt mesaj pe telefonul mobil, cu o zi inaintea interviului de la Croydon ce banui ca ar fi de la Home Office, stiindu-mi nr de cand am trimes actele pt self , acum un an si ceva..
    Ciudat este ca nu se vede numarul ci apare in loc de nr de telefon cuvantul Rapide.Ati avut aceasta experienta?

Expeditor/Sender:Rapide

Continutul mesajului:
    "From Patricia McMahon-Please remember to attend your appointment at the Public Enquiry Office.If you are not able to attend, please call IEB on 08706067766"

Sent:
    14:59:23
    01-10-2008

Interesant e ca am mai primit acum o saptamana si ceva un apel (eram la scoala si aveam telefonul pe silent asa ca nu am raspuns,era pe la 18 seara)..cu un numar de sheffield..Am verificat pe google..01142495316...Eu nu cunosc pe nimeni din afara londrei..si ma gandeam ca e home officeul din sheffield:)) ...ca pare ciudat numarul..De fapt prefixul e de Sheffield.

Am gasit urmatoarea informatie despre acest numar:
    http://whocallsme.com/Phone-Number.aspx/01142495316

Sunt tare curioasa daca ati primit asa ceva..pt ca nu mi s-a intamplat niciodata..Oricum.. nu mi-a pasat..mi-am vazut de lucrurile mele:)

-kiss- iss-

Andreiuta12345

2. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0

Da stai linistita si eu am primit joi dupamasa acest mesaj ca urma vineri la 11 sa am interviul la Croydon.
    O seara faina!

3. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0

Nelly, felicitari pentru noul job. In ce domeniu lucrezi? Sunt sigura ca a contat si experienta de un an pe care o ai deja.

Am mai cautat pe net de faza cu plata cursului. La sectiunea pentru europeni nu am gasit nimic, dar la cea pentru vize pentru aplicatii internationale, potentialii studenti sunt avertizati sa nu achite cursul pana nu s-au dus la ambasada sa obtina viza.

4. nelly

nelly New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc foarte mult.Da cu siguranta ca a contat foarte mult experienta de un an in Uk si plus mai cel putin 5 ani in tara,am avut un CV foarte potrivit pt jobul respectiv;In domeniul IT-programare.
    Multa bafta!

5. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0

ieri am fost la home ofice (croydon)pt yellow card (self employed).eu doream sa aplic ca dependent de sotul meu insa cererea mea a fost respinsa.(eu sunt non eea).miau spus sa aplik in S pt mine si pt bebelusu nostru de o saptamina! sotului iau dat cardu si chiar f repede as zice.ca si toti noi am avut nr g111, cu litera restu doar 0.. ,si am ajuns la o concluzie ca romanii au nr cu litera inainte pe cind ceilalti cu 0..
    cred ca toata procedura a durat juma de ora pin iau dat cardul.si mi sa parut destul de usor de luat cardu asta.succes celor care merg nui asa de inspaimintator(doar controlul la intrare ii mai rau decit la vama!

6. iulian22

iulian22 New Member

Trophy Points:
    0

Stie cineva cum se verifica,in acel rastimp de 3-4 ore cat ei verifica actele,faptul ca ai lucrat 20 de ore sau mai mult?Este sunat angajatorul,au acces la bazele de date ale HMRC,cum functioneaza?A primit cineva refuz de blue ptr faptul ca a lucrat mai mult de 20 de ore?
    In cazul meu,am lucrat pentru 2 firme diferite cate 20 de ore pe saptamana la fiecare dintre ele.Am cautat pe site o situatie similara dar din nefericire,nu am gasit.As putea aplica cu payslip-urile de la o singura firma.Angajatorul ar confirma ca am lucrat un an 20ore/sapt.Stie cineva cum functioneaza?

7. celestine

celestine New Member

Trophy Points:
    0

Pentru natachka
    Nu ai primit blue card ca dependenta de sotul tau pentru ca nu v-ati informat corect in legatura cu drepturile pe care le aveti si nu te astepta ca functionarii de la Croydon sa-ti dea toate amanuntele de care ai nevoie direct. In unele situatii pot fi bine intentionati, cateodata pur simplu habar n-au de anumite situatii, iar alteori profita de faptul ca nu te-ai informat corect .
    Pe baza permisului de familie pe care-l ai tu trebuie sa aplici cu formularul BR5-'Application for a Residence Card for the non-EEA family member of a Bulgarian or Romanian national exercising a treaty right in the United Kingdom'. Acest card este valabil 5 ani si iti acorda drept de munca. Actele de care ai nevoie sunt specificate in formularul BR5. Pentru sotul meu care este cetatean non EEA am trimis actele prin posta si a primit cardul fara nici un fel de probleme.
    Deci, sfatul meu este sa aplici din nou pentru card si nu te lasa impresionata de nestiinta unor functionari incompetenti. Intra pe site-ul Home Office la sectiunea pentru Romani si Bulgari si o sa gasesti toate informatiile necesare. Mult succes si sa auzim ca ti-ai luat cardul si ...Sa va bucurati de bebe!

Pentru iulian22
    Cu siguranta ca se fac verificari, nu cunosc modul, dar daca o sa te uiti pe forum au fost cazuri in care au lucrat ca studenti mai mult de 20 de ore pe saptamana iar ulterior au fost respinsi cand au aplicat pentru blue card. Oricum poate ca sunt alte persoane care stiu mai multe referitor la problema asta. Mult succes.

8. natachka

natachka New Member

Trophy Points:
    0

eu stiam ca trebuiau sa imi accepte si formularul meu si ma gindeam sa le zic ceva dar nu am vrut sa fac prea multa galagie ,poate nui dadeau sotului cardu si asta ma oprit.pt ca la ce bun mai dau formulare br 5 daca nu poti amplica la ei.ei de fapt nu miau zis ca nu pot aplica miau zis doar ca nu la ei ci in siffield(nu mai stiu acu daca am scris corect)

9. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0

am si eu nelamurire,poate ma ajuta cineva.faptul ca eu am appoiment la croydon peste cateva zile , aplic pt yellow card ca student si primesc housing beneffits imi afecteaza cu ceva obtinerea cardului? mersi

10. puiu333

puiu333 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Croydon!

am si eu nelamurire,poate ma ajuta cineva.faptul ca eu am appoiment la croydon peste cateva zile , aplic pt yellow card ca student si primesc housing beneffits imi afecteaza cu ceva obtinerea cardului? mersi

11. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0

Din pacate nu stiu prea multe despre ce se intampla in situatia ta, nici nu am intalnit romani care sa primeasca beneficii de la stat.

Uite ce scrie pe siteul BIA Home Office:

"If you are a Bulgarian or Romanian national you are free to come to the United Kingdom to live. You will need to be able to support yourself and your family in the United Kingdom without the help of public funds."

"Public funds are income-related benefits paid by the state. They include income support, income-based job seekers allowance, housing and homelessness assistance, housing and council tax benefit, working families' tax credit, a social fund payment, child benefit and any disability allowance. Benefits paid as a result of contributions, such as the state pension, are not considered to be public funds. Social housing is not considered to be a public fund either. Claiming public funds when you are not eligible is known as benefit fraud and it is a criminal offence."

Banuiesc ca din moment ce suntem cetateni UE, avem dreptul la benefits. Tu cum de primesti housing benefits? Si din moment ce iti sunt acordate, clar e legal.
    Acuma nu stiu cum verifica cei de la Home Office daca vreun aplicant primeste benefits.
    Mai mult, fiecare roman si bulgar care aplica pentru Yellow Card trebuie sa demonstreze ca are suficiente fonduri sa se intretina pe perioada studiilor. Ceea ce va trebui sa faci si tu, nu?

Sper ca nu te incurc mai mult. Poate exista pe forum romani care sa fi fost in situatia ta.

Bafta!

12. ioana241

ioana241 New Member

Trophy Points:
    0

Am vrut sa va spun ca am luat si eu cardul de student!!

Home Office nu ar trebui sa fie chiar asa de speriat..cred ca sunt in regula..
    Mie mi-au verificat f calmi actele...au mers in spate si au sunat la scoala (cred!..)..si mi-au spus sa revin peste 1 h..

Succes celor care urmeaza sa aplice!!

13. skayway

skayway New Member

Trophy Points:
    0

-eyebrows2- yebrows2- Buna tuturor

Cine ma poate lamuri si pe mine cu aplicarea de blue card ca dependent de SE?
    Am programare in dec si mi-au spus sa aplic pe un BR1 ca dependent si sotul tot pe un BR1 pt YC.Este pt prima data cand aud ca se aplica pe 2 formulare,cate unul pt fiecare.Am sunat de 2 ori si am primit acelasi rasp.
    A mai aplicat cineva asa pana acum?
    -amazed- mazed-

14. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0

-santa- anta- -santa- anta- -santa- anta- felicitari nelly si bafta la noul job

Share This Page