24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. maggie

maggie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toata lumea!
    O intrebare, daca stie cineva. Eu am lucrat in invatamant ca voluntar (classrooom assistant), in timpul facultatii, intre 1995-1996, intr-un colegiu cu elevi cu handicap neuromotor. Din pacate doar pt 11 luni...la naiba, imi mai trebuia 1 luna si faceam 1 an.
    Intrebarea e daca munca voluntara e considerata la fel ca cea platita, adica acolo cand zice sa fi muncit 12 luni pe teritoriul tarii....si daca e vreo posibilitate sa mucrez luna care imi lipseste pana la 1 an si sa se adauge la cele 11 luni.
    Multumesc,

2. bobo

bobo New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa te inregistrezi trebuie sa trimiti si la Naric? Am specializarea franceza engleza. Trebuie cartea de munca?

3. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Bobo, ca sa te inregistrezi cu GTC ai nevoie de o adeverinta de la MEC in care sa se arate ca ai fost profesor in scoala secundara sau liceu (unde ai lucrat tu), obiectul pe care l-ai predat: engleza, franceza, matematicasi faptul ca nu ai avut incidente cu elevii cat timp ai fost profesor. Cei de la MEC stiu deja despre ce adeverinta este vorba. Tu doar atat trebuie sa le spui ca trebuie sa iti echivalezi statutul de profesor in UK.
    Nu ai nevoie de echivalarile facute de NARIC.

Adeverinta respectiva o trimiti impreuna cu actele tale de studii la GTC si astepti raspunsul din partea lor.

La mine raspunsul din partea engleza a venit in 4 luni de la trimiterea actelor.

Nu ai nevoie de carte de munca. Nu exista asa ceva in UK.

4. bobo

bobo New Member

Trophy Points:
    0
    pai si traducerile trebuie apostilate? se trimit traducerile originale apostilate? multumesc

5. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu le-am avut apostilate. nici nu stiu ce inseamna apostilat.

6. imthatguy

imthatguy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Revin cu niste informatii pe care le-am luat din formularul de aplicare pt QTS pe care-l gasiti la adresa: http://www.gtce.org.uk/publications/qts_app_eea/

To be eligible for recognition as a qualified schoolteacher in England,
    under the directive, you must be able to satisfy at least one of these
    three conditions.
    1. You have successfully completed a course of post secondary
    higher education and training of three years or more which entitles
    you to full recognition as a schoolteacher in a member state.

2. You have successfully completed a shorter or lower level course,
    in cases where that too qualifies you to teach in a country where
    at least three years' education and training is the normal route
    into the profession.
    3. You have gained recognition as a qualified schoolteacher in a
    member state following training in a non-member state, in which
    case you must also have had three years' professional experience
    in the member state which recognises your qualifications.

Deci ce inteleg eu: cei mai multi ne incadram la punctul 1. intrucat am facut studiile in Romania si acestea au durat cel putin 3 ani.

Punctul 3. este referitor la cei care sunt recunoscuti ca profesori in tara dar care si-au facut practica intr-un alt stat care nu este membru UE. Deci numai acele persoane sunt cele care trebuie sa aiba cel putin 3 ani de experienta in domeniu.

Ca sa ma conving de problema cu experienta, am sunat la GTCE, le-am explicat situatia mea (teacher trained in Romania) si mi-au spus ca sunt eligibil sa primesc QTS chiar daca nu am experienta de predare. In plus, mi-au mai zis ca voi fi scutit si de induction.

Sper ca am lamurit situatia. -asa-asa-

Mihai

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    imthatguy a scris:

Multumim, Mihai, asa e, ne incadram la 1 si nu avem nevoie de experienta.
    Alegerea de a face PGCE in cazul meu, chiar trecand prin Induction (Stagiatura)si obtinere QTS ulterior, este pur personala, din 2 motive:

1. Studii in Uk-60 de credite in vederea absolvirii unui master si familiarizare treptata si dirijata cu sistemul (atat ca profesor cat si ca student pentru cercetare intr-un anumit domeniu), care va fi pasul spre o alta meserie/functie in cadrul educatiei britanice.

2.Drept de munca full time dupa absolvire si indeplinirea practicii (school experience in 2 scoli), care nu este altceva decat rampa de lansare catre un viitor post, deoarece proaspatul absolvent se prezinta la interviu/post "cu temele facute" i.e. sprijin referential + portofoliu atat datorat mentorului cu care a lucrat ca trainee, cat si indrumatorului de curs postuniversitar.

8. ovidiusb

ovidiusb New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut,
    Ma numesc Baran Sorin, sunt profesor de limba romana la o scoala particulara din Bucuresti, insa doresc sa ma mut in uk ca profesor de limba franceza sau ce se va putea. Am specializare dubla: Romana- Franceza si un an terminat in Initiere in presa scrisa. M-am gandit ca englezii nu ar avea nevoie de un profesor de romana, insa cred ca as avea sanse predand franceza. In momentul de fata sunt si in anul trei de doctorat cu o cotutela in Franta. Deci voi avea lucrarea de doctorat redactata in limba franceza.
    Va rog, daca imi puteti da detalii despre cum as putea sa aplic pentru a fi profesor in UK. Pana acum am primit acel formular de a aplica pentru QTS, insa astept sa termin cu legalizarea actelor.
    Contez pe ajutorul vostru!
    P.S. Va rog, nu ma ignorati, am nevoie de ajutor sa ma descurc cu birocratia devenirii... Am citit mesajele voastre de pe forum si am observat ca ati ajutat si pe altii in situatia mea...

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
  10. ovidiusb

ovidiusb New Member

Trophy Points:
    0
    Pai sunt si Sorin...

11. ovidiusb

ovidiusb New Member

Trophy Points:
    0
    Si Ovidiu...

12. ovidiusb

ovidiusb New Member

Trophy Points:
    0
  13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Tot ce iti trebuie gasesti in acest subiect. bafta!

14. monik.97

monik.97 New Member

Trophy Points:
    0
  15. monik.97

monik.97 New Member

Trophy Points:
    0
  16. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
  17. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Vali B..parca scria mai sus prin acest topic, ca experienta la catedra tre sa fie minim 3 ani, pt a te putea inregistra.

18. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Se iau in considerare anii de studii Adi PC

1. You have successfully completed a course of post secondary
    higher education and training of three years or more which entitles
    you to full recognition as a schoolteacher in a member state.

Din cate am inteles se refera la cursurile/modulul psihopedagogic sau anii de facultate ce iti acorda drept de predare.

19. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca e interpretabila situatia.
    da, se poate ca exista unii care au obtinut, poate din noroc, poate din interpretare.
    Dar,
    1. Trei ani se poate referi la Curs, dar se poate referi la training.
    2. Modulul psihopedagogic facut in cadrul facultatii cuprinde defapt Psihologie, Pedagogie, Metodica Predarii si Practica...ceea ce nu tine 3 ani. Noi le-am facut cate una pe semestru printre alte 12 materii pe semestru (dubla specializare).
    OK, Doamne da, sa fie asa cum zici. Poate ca nu ma pricep eu prea bine la analiza sintactica si morfologica a textului de mai sus, dar...cum zic, e interpretabil. Pe mine nu ma afecteaza, ca oricum sunt in al 10 lea an de servici, si finalizarea gradului I pe care-l abandonez daca plec, oricum acolo nu are nici o valoare, daca voi ajunge vreodata sa imi mai bat capul si nervii cu fumurile elevilor.
    Sunt prea civilizat pt a suporta tot felul de mofturi si delasari, tupeu si prostii de drepturi fara responsabilitati, ale elevilor.

20. bogdan_damian

bogdan_damian New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt dintre voi care cunosc profesori români de istorie care predau acum în UK. Sunt ceva particularități în acest sens. Soția mea a absolvit facutatea de istorie de 4 ani, masterul 2 ani și acum predă istorie in Galați ca profesor titular.

Mi-e dragă țara asta (RO) dar parcă am vrea să luam o pauză de 20-30 de ani undeva in UK. Soția mea e pasionată de istorie și ar vrea să continue să predea și dupa ce venim în UK, ce ziceți ?

Share This Page