9.5 C
London
Sunday, February 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    esti cumva profesoara de romana?

2. Carmen_Gabi

Carmen_Gabi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    As vrea sa aplic pentru QTS, dar am modulul psihopedagogic integrat in foaia matricola.
    Pot sa aplic doar cu diploma e licenta si foaia matricola sau trebuie sa sun la Uni pentru a-mi elibera un atestat psihopedagogic?
    Mentionez ca sunt deja in UK.

3. Dexia

Dexia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,
    Revin dupa aproape un an de la prima mea postare. S-au schimbat multe, intre timp lucrez deja de un an in invatamant ca si Primary School Class Teacher- Year 4. Am avut un noroc imens, in noiembrie anul trecut am fost contactata de o agentie de supply teachers. Am fost la interviu, tipa care a condus interviul era o poloneza. A apreciat faptul ca am terminat o universitate de stat in tara (o prietena de a ei romanca i-a dat toate informatiile legate de universitatile din Romania) si de asemenea a fost incantata de experienta cu care am venit din Romania (16 ani de invatamant). Mi-a sugerat sa incep supply ca si Teaching Assistant, sa vad cum merg lucrurile, sa ma familiarizez. Am fost de acord, am avut interviul intr-o joi. Mi-a spus ca pot incepe de indata ce am primeste referintele de la ultimul loc de munca. Am vorbit imediat in tara cu 2 persoane pentru referinte (sefa de catreda si directoarea de la ultima mea scoala), au fost promte, vineri le-au trimis. Mi-a spus ca doreste o adresa de mail profesionala, nu gmail/yahoo. Am avut noroc, liceul la care am lucrat avea domeniu propriu. Mai pe scurt, lunea urmatoare am primit primul telefon pt a merge supply pt o zi pt Year 2 ca si Class Teacher. De aici a inceput totul. Nu am lucrat nicio zi ca si TA. Am mers in supply in fiecare zi, chiar si in ultima zi dinainte de vacanta de Craciun. Vreau sa precizez ca intotdeauna m-au anuntat cu zi inainte la ce scoala urmeaza sa suplinesc, ce clasa, etc. Nu am stat niciodata lipita de telefon, nu am ratat nicio zi de munca. La inceput mi-a fost teama ca nu ma vor suna zilnic, mai apoi cand am racit prin decembrie si am vrut o zi de luni libera s-au suparat pentru ca imi declarasem disponibilitatea 5days/week.
    Din ianuarie m-a intrebat consultanta mea, o tipa de milioane, daca nu vreau sa ma duc PPA intr-o scoala, in loc sa suplinesc in scoli diferite. PPA inseamna ca intri la clase diferite in functie de PPA-ul pe care il are class teacher. Mai exact aici ai dreptul la o jumatate de zi sau o zi metodica/ saptamana, daca esti NQT sau SMT. Atunci au nevoie de cineva sa le acopere orele. Norocul meu a fost ca in scoala respectiva profii planificau materia, dimineata iti prezentau lectiile si apoi clasa era a ta. Si asa dupa o saptamana de proba, am ramas in scoala pe termen lung pana la vacanta de vara.
    Intre timp, scoala a scos un post de Class Teacher Lower KS2 (adica Year 3 and 4), am aplicat. M-au angajat cu conditia sa particip la niste cursuri pentru a ma familiariza pe deplin cu sistemul. Am incept in septembrie si sunt foarte multumita.
    Ce pot spune este ca sistemul este diferit fata de al nostru si inteleg de ce se feresc sa angazeje oameni care nu au practicat in sistemul englezesc. Nu este imposibil, singura mare cerinta este ca nivelul de limba engleza sa fie Proficiency.
    Ca si sfat pot spune ca trebuie sa averi DBS-ul la zi, pentru ca nu poti intra in scoala daca nu il ai. Sunt foarte seriosi cand vine vorba de safe-guarding. Sunt, in fapt, seriosi cand vine vorba de copii in general.
    Precizez ca stau in Londra, nu stiu cum este situatia in alte orase, dar aici cerinta este mare. Odata intrat in sistem ai de lucru.
    Mult noroc si fiti pozitivi!

4. pimpim

pimpim New Member

Trophy Points:
    0
    Dexia multumim pentru incurajare.Poti sa ne spui ce materie predai si eventual a ne recomanzi agentia?

5. pimpim

pimpim New Member

Trophy Points:
    0
    Dexia multumim pentru incurajare.Poti sa ne spui ce materie predai si eventual a ne recomanzi agentia?

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sunt profesor in Uk (tutor- particular, nu predau in scoala, dar pregatesc pt. examene) si Career Adviser (recent re-calificat).
    Pe facebook pot fi gasita cu Lys Stroian. Nu recomand supply teaching- era bine acum cativa ani, acum nu mai e. Daca sunteti de core subjects (mate, eng sau stiinte sau chiar limbi straine- care nu e 'core subject') castigati bine din private tutoring fara sa va impuna nimeni nimic. Daca sunteti inca in tara, cam greu.
    Succes!

7. angie_mit

angie_mit New Member

Trophy Points:
    1
    Buna ziua! Care mai e situatia in invatamantul britanic, mai sunt oferte de job-uri in nr mare? Eu sunt in Rom, am QTS din iulie 2015, nu am predat niciodata in UK insa, am o experienta de 10 ani in invatamantul romanesc. Am sanse sa ocup un loc de munca in invatamantul britanic?

8. anacost

anacost New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Ma intereseaza care sunt posibilitatile actuale ptr. a fi profesor in UK?Am terminat Facultatea de matemática in 1997,apoi Studii Economice .Am lucrat in Ro ca profesor de matematica 6 ani,cu definitivat dar sunt mai mult de 10 ani de atunci.Locuiesc in Spania de 10 ani ,am predat si aici matemática dar la academii particulare .Ce sanse am?Multumesc.

9. anacost

anacost New Member

Trophy Points:
    0
    As avea o rugaminte :puteti sa ne spuneti care e situatia actuala? Inca e deficit de profesori in UK? Cum a evoluat situatia dumneavoastra?Am si eu dorinta si nevoia de a emigra ,am fost prof.de matemática in RO 6 ani si actualmente locuiesc in Spania unde situatia ec. e foarte complicata. Multumesc.

Share This Page