9.6 C
London
Friday, April 10, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. marianai

marianai New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Am si eu o intrebare.Care sunt pasii de urmat pentru a lucra intr-o gradinita din UK ,ca nursery assistant?Din pacate nu am nicio calificare in UK dar nici in Romania , in acest sens.Am facut doar un modul de pedagogie in Romania dar nu stiu daca e de ajuns pentru sistemul de aici.Am insa o experienta de 3 ani ca si suplinitoare la gradinita , bineinteles in Romania(eu fiind de fapt economist de profesie).Si imi doresc sa gasesc un post intr-o gradinita pentru ca-mi place sa lucrez cu cei mici.Am trimis CV-ul si scrisori de intentie( redand pe larg experienta mea) pentru o multime de posturi de nursery assistant dar nici macar nu mi s-a raspuns.Am cautat si niste cursuri pe net dar sunt o gramada si nu stiu cu care sa incep si care este cel potrivit.V-as fi recunoscatoare daca ma puteti indruma sau macar sa-mi spuneti daca am vreo sansa in acest sens, sa stiu macar daca sa mai continui sa caut sau sa renunt si sa ma indrept catre altceva.
    Va multumesc!

2. ordogius

ordogius New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!
    Am sosit in UK de vreo 3 saptamani, sunt profesor de matematica ( am obtinut QTS deja de acasa), cu limba ma descurc la nivel mediu. Am aplicat la cateva joburi(reed.co.uk) de teacher assistant ...insa nu am primit raspunsuri inca. Exista alte site-uri de acest tip , unde as avea mai multa sansa? sau daca poate cineva sa ma indrume cu cateva sfaturi.( Alte joburi eventual, unde as putea sa incep mai repede )
    Va multumesc!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, contacteaza-ma in privat.

Dar pana atunci inscrie-te pe www.reed.co.uk

4. Dexia

Dexia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Sunt in Londra de 1 luna, si cam de 2 saptamani am tot aplicat pe foarte multe situri de recrutare pentru educatie. Sunt profesor de limba engleza/italiana cu experienta mare in tare, 15+, insa sunt tare descurajata. Am QTS-ul, am mai multe cursuri Esol, insa imi pare ca este imposibil sa imi gasesc o pozitie. Multe anunturi pareau a fi potrivite pentru mine (experienta, cerintele lor) dar pana acum nimic. Sunt constienta ca este un demers anevoios si v-as ruga daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi, ma adresez celor care au reusit sa intre in sistemul britanic de invatamant.
    Va multumesc mult.

5. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu in ce masura te va ajuta, dar poate e o informatie in plus. Acum cateva luni, am lucrat in casa unei doctorite care incerca sa-si aduca fratele in Londra, ca profesor de filozofie. Din cate mi-a spus, el ar fi trebuit sa activeze ca voluntar la un colegiu, pentru o perioada, iar apoi se putea inscrie in baza de date a sistemului de invatamant.

6. Dexia

Dexia New Member

Trophy Points:
    0
    Multam de raspuns.
    2 zile mai tarziu si sunt si mai descurajata. O zi buna tuturor!

7. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Am terminat facultatea in 2007 cu specializarea Limba si literatura romana-Limba si literatura engleza.Pe langa diploma de licenta mai detin si crtificatul de absolvire DEPARTAMENTUL PENTRU PREGATIREA PERSONALULUI DIDACTIC si o diploma Certificate in Advanced English (ESOL Examinations). Am profesat in tara un singur an iar acum sunt in Anglia de peste doi ani.Tinand cont de calificarile pe care le detin,fara definitivat in tara totusi,cum as putea sa ma organizez si care sunt sansele sa profesez ca si profesoara de limba engleza in Anglia?
    Va multumesc

8. Sophia13

Sophia13 New Member

Trophy Points:
    0
    Cine poate sa imi spuna ce inseamna sa predai in stil british? Care sunt diferentele astea prapastioase de care vorbeste toata lumea? Cum se desfasoara acolo orele ?

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  10. Sophia13

Sophia13 New Member

Trophy Points:
    0
    Nultumesc pentru link!
    As fi vrut ceva mai concret din partea cuiva care preda deja, ceva din experienta personala in UK. In prezent eu predau franceza in Rom si vreau sa fac acelasi lucru in UK. Ceva exemple .... diferentele dintre stilul de predare british si cel din Rom.

11. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Bun :) .......am parcurs aproape in intregime acest topic.
    In alta ordine de idei am depus acum cateva zile actele pt QTS.Astept raspuns.Daca e afirmativ urmeaza fie voluntariat,fie contactare agentii de recrutare,fie alte cursuri ajutatoare.Vedem...
    Doresc sa predau English si am inteles ca e mai greu pt cei din EEA.Daca poate detalia cineva,raman recunoscatoare.

12. Veronica Mihaela

Veronica Mihaela New Member

Trophy Points:
    0

Buna, ma bucur ca ai reusit!
    Spune-mi, te rog, actele se trimit prin posta, la adresa precizata de ei, sau se poate si online?

13. Veronica Mihaela

Veronica Mihaela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Spune-mi te rog, cum ai aplicat? Se poate online?

14. Wicked4u

Wicked4u New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, tuturor!

Fac un necro la thread in spreanta ca mai e cineva p-aci.
    Pot aplica de acasa(.ro) ptr QTS?

Vad ca pe site nu e clar asta:
    https://teacherservices.education.gov.u ... n/EEAPage1

Scrie intr-adevar de copii digitale ale unor acte, asta nu e o problema. Dar raspunsul lor e dat online sau trebuie o adresa de UK unde mi s-ar remite ceva fizic?

Multumesc, stima :)

15. pim_pim

pim_pim New Member

Trophy Points:
    0
    Am urmarit toate posturile pe acest subiect. Predau de 10 ani in tara. Vorbesc fluent engleza, am studiat in strainatate in engleza, am fost in mobilitati Comenius si Erasmus, am QTS de 1 an. As dori sa vin din tara in Anglia, sunt capabil sa ma autosutin financiar pentru jumatate de an cu speranta ca pot prinde un post de assistent teacher cel putin in Uk. Predau matematica. Am facut 3 vizite in UK la cursuri in ultimii 2 ani si de fiecare data am incercat sa imi aranjez interviuri pt posturi vacante de teacher . Toti doreau sa am locuinta in UK si cel mai important doreau sa am experienta in UK, imi spuneau ca le e teama sa ma ia atat timp cat nu sunt familiarizat cu modul de desfasurare a lectiilor in regat. QTS-ul nu prea a contat. Poate cineva sa ma ajute cu sfaturi sau cai de urmat? Este un drum inchis pentru romani cariera de profesor in UK? Puteti sa imi trimiteti si privat in cazul in care credeti ca puteti sa ma ajutati in aceasta problema. Merita riscat pasul in strainatate?

16. Wicked4u

Wicked4u New Member

Trophy Points:
    0
    Ți-ai dat singur răspunsul. Și eu vin. Cu casa se rezolva ușor, și eu tot asa sa ma susțin juma de an..

Te bagi la voluntariat.. Minimum trei luni.. Ai apoi îți găsești... Ca ta apoi ca ai prof cu drepturi depline

17. Wicked4u

Wicked4u New Member

Trophy Points:
    0
    Mobilitățile nu contează. Importat e sa ai qts și ceva experienta de a lor. Mi se pare normal sa ceara asa ceva.

18. pim_pim

pim_pim New Member

Trophy Points:
    0
    Wicked4u eu speram sa avem niste sfaturi de la romani care au trecut prin aceste etape, se pare cu tu esti ca si mine in tara ,asa incat amandoi nu facem decat sa speculam. Intrebarile de mai sus raman deshise.Ma uimeste totusi faptul ca topicul a devenit atat de racit dupa ce UK nu mai cere permis de munca sau mai stiu eu ce nazbatii la granita, iar inainte era o efervescenta in a prinde un job de profesor in UK.

19. Wicked4u

Wicked4u New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ajuta nimeni pe nimeni.... Vrei să-mi furi postul, băi? =))))

Cam asta e ideea...

20. ruxiruxandra

ruxiruxandra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, m'am hotarat sa aplic si eu pt QTS dar sunt in dubi cu traducerea diplomelor, nu sunt sigura daca e suficient doar o treducere legatizata sau e nevoie si de stamplia de la Haga?

Share This Page