4.5 C
City of London
Tuesday, February 25, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. croitoruramy

croitoruramy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    ma alatur celor care doresc o viata mai buna si care, din pacate, simt o neputinta si o furie contra lipsei de respect si de posibilitati din tara asta.
    Am terminat Facultatea de Matematica, univesitatea Bucuresti, apoi, vrand sa fiu polivalenta, am facut un master Drept Comunitar European si apoi altul la Dreptul Muncii la Academia de pol A.I. Cuza.
    Si apoi m-am imbolnavit de usurinta cu care se luau diplomele la spiru haret si..am mai facut o facultate, facultatea de informatica

Cu toate astea, dupa ce am profesat 3 ani in invatamant ca profesoara de matematica si informatica in Bucuresti, m-am intors la "radacini" in Prahova si dorind sa castig mai bine m-am facut militar.
    Nu conteaza ce si unde, ideea este ca bataia de joc si banii putini pt f multa munca, fara sarbatori, fara multumiri, mereu in urma celor cu pile si cu tupeu si mincinosi...am decis sa plec
    Cunoscand limba engleza si spaniola am decis sa ma indrept catre munca in uk ca profesor de matematica
    Am o fetita de 7 ani si sotul meu lucreaza in contructii, mi-e foarte greu sa ma rup de aici dar..as face-o
    Ce ma sfatuiti? Am sanse?
    Multumesc

2. Nightwishh

Nightwishh New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor ( 5 posts ) -hipno-

3. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua tuturor!
    ptr cei care detin mai multe informatii ... v as ruga frumos sa ma lamiriti intr o privinta .dispun de toate actele necesare ca sa pot profesa in acest domeniu ( dispunde QTS) insa nu stiu daca aimi pot elibera NINO.
    multumiri anticipate

4. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa pot obtine Blue card sau drept de munca, mai este necesar sa trimit ultimile 12 pay slip ?

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu ai nevoie de nimic altceva. Nu mai sunt restrictii.

6. ccdaniel90

ccdaniel90 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara si Hristos a Inviat! Imi voi permite sa deranjez si eu cu niste intrebari. Am primit de curand prin e-mail , o invitatie de la o "Teaching Agency" pentru a lucra in UK, ca profesor de matematica. Mentionez ca actualmente sunt profesor de matematica in Romania cu o vechime de doi ani. Ceea ce m-a surprins pe mine pana acum este ca agentia pare sa asigure totul , mai putin costurile cu mancarea. Ma gandesc sa fie vreo teapa, sa fie adevarat.... . In alta ordine de idei, de un an de zile ma tot bate un gand de a pleca in alta tara pentru a preda matematica (motive financiare), dar nu am reusit inca sa iau o decizie datorita elevilor de aici. Totusi dac-ar fi sa plec in UK, dupa ce as obtine QTS si as practica si cateva luni voluntariatul in scoala, ar fi sanse reale sa-mi gasesc post?

7. Andraluk

Andraluk New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Ma numesc Andreea si momentan urmez un master de English Language Teaching in Coventry. Am facut facultatea in Romania si anume Limbi Moderne Aplicate in cadrul careia am absolvit si modulul pedagogic. Zilele trecute am aflat de acest QTS si am intrat pe site-ul guvernului britanic si am citit urmatoarele: 'If you trained outside the EEA you can also apply for QTS in England. An EEA member state needs to recognise your qualifications and you will need 3 years of experience as a teacher in that state'. Pot spune ca am toate certificatele, dar nu si experienta de 3 ani. Am predat limba engleza la un centru privat timp de 6 luni, dar am plecat deoarece mai marii s-au dovedit niste sarlatani. Intrebarea mea: are rost sa trimit toate documentele pt QTS, daca nu am experienta in invatamantul de stat din Romania? Mentionez ca nu am experienta nici in Anglia. Am mers ca si voluntar la o scoala primara din Coventry o data pe saptamana timp de 10 saptamani. Si cam atat. Ma gandesc ca poate mai sunt si altii in aceeasi situatie ca si mine.

8. lilia_j

lilia_j New Member

Trophy Points:
    0
    "If an EEA member state recognises you as a qualified school teacher you can apply for QTS in England under the terms of Council Directive 2005/36/EC. 
    If you trained outside the EEA you can also apply for QTS in England."

Pai daca esti romanca inseamna ca ai facut scoala in RO, deci nu intr-o tara dinafara spatiului EEA. Citește textul mai atent. Daca ai modulul pedagogic ai dreptul la QTS.
    All the best!

9. anny

anny New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    Am nevoie de ajutor in ceea ce priveste faptul ca nu stiu ce trebuie sa fac exact pentru a aplica la joburi in Anglia ca educator/invatator.Sunt in invatamantul romanesc de 8 ani cu grad didactic def.,licenta romana-engleza,insa vreau sa vad si care sunt sansele ca sa gasesc un job in afara Romaniei.Ce acte sunt necesare pentru a aplica impreuna cu cv-ul,care este suma de care trebuie sa dispun pentru a ajunge si sa gasesc cazare,etc.Cine ma poate ajuta cu informatii... odovladix@yahoo.com.
    Multumesc!

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cred ca primul pas ar fi sa citesti tot ce s-a scris - o sa gasesti si despre acte, si pasi - cam cum se face o tema!

chestia cu suma e greu de spus - depinde de zona unde vrei/gasesti ceva (una e londra, alta e midlands / scotia samd) si evident durata pana gasesti ceva - asta in cazul in care tb sa vii aici sa cauti.

11. anny

anny New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns!
    O seara buna!

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Anny, bine ai venit!

In primul rand, trebuie sa inregistrezi la TDA, pentru ca nu poti profesa fara QTS. Qualified Teacher Status este acreditarea ca profesor aici si o data obtinuta, te poti prezenta deja la interviuri. Mai greu sa predai engleza, decat poate in regim de profesor particular.
    In schimb, poti face PGCE (vezi topic- dar te avertizez ca e un program de studiu foarte greu si nu poti lucra in timpul lui...nu ai timp.)
    Vei fi platita cat il urmezi, iar admiterea pt. primary e foarte selectiva.
    Poti incerca si GTP (Graduate Teaching Programme). TDA te vor informa despre toate etapele.

Succes! :) -dans-

13. Galena

Galena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,
    Astazi am primit QTS-ul si sunt foarte fericita. Procesul a fost foarte usor, am completat formularul QTS, copie dupa un act de identitate, diploma si suplimentul de diploma, atat de la modulul psiho-pedagogic, cat si cea de la master. Pentru cei care au terminat sistem Bologna/ non Bologna in ultimii ani este mai usor de aplicat, pentru ca suplimentul de diploma este bilingv, nefiind necesara traducerea autorizata.
    Eu personal nu am mers sa traduc actele, nu am legalizat, nu am pus nicio apostila, nu am trimis nicio adeverinta de la Ministerul Educatiei din Romania cu experienta din tara , ci doar am urmat pasii de pe https://www.gov.uk/qualified-teacher-status-qts . Am aplicat pentru QTS pe 3 Mai 2014 si am primit QTS-ul pe 22 Mai 2014.
    P.S. Atat diploma de master cat si certificatul de la modul le-am trimis in limba romana, doar suplimentul a fost bilingv, am avut ceva emotii, gandindu-ma ca o sa mi se ceara sa am macar o apostila pe diploma, dar din fericire nu am avut nici un act respins.
    Pe QTS este specificat ca poti preda la toate tipurile de scoli, orice materie din Curriculum national, cat si la toate grupele de varsta. Nu stiu daca este universal valabila aceasta mentiune.

Sper ca acest mesaj sa ajute pe cei care vor sa aplice pentru QTS.
    Mult succes tuturor!

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bun venit, Galena!

Felicitari si succes in cariera!
    Ce materie/i intentionezi sa predai?

15. Galena

Galena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebeca,

Multumesc!
    Eu sunt specializata pe geografie, mi-as dori sa predau doar asta, dar nu m-ar deranja sa predau si alte materii, poate ceva arta sau stiinte. Acum nu-mi ramane decat sa incep procesul de cautare a unui post. Sper sa nu fie un proces prea lung/ anevoios.

Un week-end frumos!
    Valentina :)

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  17. Galena

Galena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru informatie! :* :*

18. kaye

kaye New Member

Trophy Points:
    0
    Bună. Am fost contactată de o agenție, Eu-teachers, însă ei sunt practic invizibili pe marele internet. Multe n-am reușit să aflu despre ei, dar am văzut că mai fusese un post despre ei acum ceva ani. A mai lucrat cineva cu ei sau auzit despre ei?
    Și ce tips&tricks aveți pentru cineva care încearcă să găsească un job ca profesor din România? Recomandări de agenții care sunt deschise să recruteze profesori din afara UK-ului? Sau e de domeniul fantasticului fără a fi deja în UK?

19. xlayoana

xlayoana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Si eu am fost contactata de euteachers si acum astept aprobarea pt QTS.Sunt profesoara de matematica. Nici eu nu am gasit mare lucru despre ei dar dc vrei poti aplica la redteachers acestia sunt printre cei mai buni la recrutat profesori. Nu stiu ce sa zic dar eu incerc...Daca am QTS si imi ofera un job nu am ce pierde nu? Cica ofera si cazare ( asa am inteles eu) si transport catre scoli.
    Dc nu e bine vin inapoi.

20. uana25

uana25 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Am citit acest forum, si recunosc ca mi-a fost de ajutor, fapt pe care le multumesc celor care isi fac timp sa scrie aici.
    Eu sunt educatoare cu liceu pedagogic, definitivat, experienta 3 ani, pe langa aceasta am si facultate de litere engl-franceza, cu modul psihopedagogic I si II.
    Acum din ce am inteles eu citind, liceul si definitivatul il echivalez cu Naric, iar pt echivalarea facultatatii trebuie sa aplic pt Qts??? Este corect?

Share This Page