9.9 C
London
Thursday, February 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. cristilori

cristilori New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca pot sa aplic ptr QTS din tara asa am inteles dar pe formularul qts cere NIN? Ce fac il las necompletat? Copiile d pe diplome tr si legalizate musai ? Sunt necesare si copii de pe diplomele de grade? Eu predau aici de 10 ani Engl si Franceza si sper sa pot preda fr acolo.Am vazut ca nu e simplu de loc totusi.Am gasit deasemenea si o modalitate de acreditare a diplomelor prin Centrul Naţional de Recunoaştere şi Echivalare a Diplomelor .Sunt necesare amandoua sau e suficient QTS?

2. cristilori

cristilori New Member

Trophy Points:
    0
    Studiam formularul qts si am agsit asa
    if your qualification does not clearly state your status as a teacher along with the age-range and subjects you
    are qualified to teach, please send in a copy of your diploma supplement or transcript to support this.
    Inteleg ca avem nevoie pe langa actele de studii de o adeverinta de prof sau asa ceva ptr ca pe diploma scrie licentiat in .... nici decum prof si nici cat de varsta a elevilor si nivelul ptr care poti preda?

3. cristilori

cristilori New Member

Trophy Points:
    0
    Inca o intrebare scurta te rog:diplomele si actele trebuie legalizate in romania sau in UK?
    Merci mult.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cristilori,

Eu nu mai sunt in tema, deoarece am parasit invatamantul public.

5. roxana1

roxana1 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am primit QTS luna trecuta. Am tradus si legalizat in tara Diploma de licenta+ diploma DPPD+ foile matricole pentru ambele(cele din urma doar legalizate). Am trimis toate acteste acte impreuna cu acel formular la Teaching Agency la inceputul lunii Oct. Nu este nevoie de NINO pt a aplica. Mult succes

6. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare,

Vin si eu cu o rugaminte, daca ma puteti indruma unde as putea aplica sa pot profesa ca si phisical education teacher, inafara de cei 3 ani de kineto ( care acuma astept inregistrarea :D ) , am urmat si 4 ani de educatie fizica si sport, iar in zona unde stau sunt foarte multe scoli, si cred ca meseria de profesor de educatie fizica este destul de relaxanta, astfel m-am decis sa imi echivalez cumva aceasta diploma, dupa ce primesc un raspuns de la Naric uk, ce m-ati indruma sa fac, cum aplic la Qts?

Problema 2 este ca nu cred ca am certificatul DPPT ( sau cum ai zice - acel modul psihopedagogic), deoarece prima parte a modulului se face in timpul facultatii iar cealalta jumatate in timpul masterului, iar eu cum nu am urmat masterul cred ca ar trebuii sa fac un curs de psihopedagogie aici in uk nu?

Voi cum a ti facut?

Multumesc

P.s - Daca ma ajutati va promit o inviorare de dimineata ca la carte, urmat de un program de gimnastica astfel incat ziua dumneavoastra de munca sa decurga cat mai lejer dpvd fizic, ve ti fi apti sa invatati mai bine , dupa cum se stie, atunci cand organismul este sanatos, mintea retine mai usor informatii, iar daca aveti vreo durere , kinetoterapeutul din mine va promite si un program de recuperare .

Cheers

7. Lorelei

Lorelei New Member

Trophy Points:
    1
    in primul rand as dori sa va salut pe toti,si sa va felicit pentru sfaturile care le dati celor care au nevoie de ajutor

dupa mult stat pe "Google" si citit pe forum-uri,am ajuns la concluzia ca tot trebuie sa cer niste pareri inainte de a lua niste decizii. eu vreau sa ma apuc de o facultate aici in romania,si am zis sa ii intreb pe cei care sunt deja acolo si au vazut mai multe, cam ce ar fi mai cautat,sa nu o fac degeaba macar.

m-ar interesa limbi straine,dar o facultate de genul romana-engleza ar fi inutila zic eu(nu cred ca ii intereseaza pe ei sa invete romana :D ). asa ca ar putea sa ma ajute cineva cu ceva sfaturi(engleza-franceza ar fi ok de exemplu?). sau as avea posibilitatea sa fac vreo specializare care sa imi permita sa le predau literatura engleza?

cred ca m-am lamurit cum e cu QTS-ul,dar de ce mi-e frica sunt anii de experienta ceruti. stie cineva daca pot sa fac voluntariat in timpul facultatii,sau orice care ar putea sa ma ajute in sensul asta? ce ar fi mai bine vazut la CV dupa terminarea facultatii?

rebecca,tu cum predai in sectorul privat? ai ceva calificare CAE/TESOL? predai engleza strainilor ca limba a doua? nu de alta,dar vreau sa imi fac o idee cum vor arata primii pasi dupa terminarea facultatii,si ma gandesc la posibilitati de a ma intretine singura cat timp strang experienta pe acolo

vorbesc/scriu engleza la perfectie,asa ca daca ar fi vreun test care credeti ca ar trebui sa-l dau si m-ar ajuta,va rog sa imi spuneti

multumesc :)

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Lorelei,

Iti atrag si tie atentia asupra unei afirmatii despre care mi-a amintit recent un prieten: 'Romania este un nume de tara, nu un sac de cartofi'.

Despre munca mea in sectorul privat: acum am propria firma, dar in trecut am lucrat pentru multe agentii gen Top Tutors, Home Tutors, Tutor Doctor etc

Am predat atat ESOL (pe baza certificatelor de atestare de la British Council- Preparing students for KET, PET, FCE, CAE, BE 1,2, CPE, am si eu CPE trecut aici in 2004), cat si Engleza pentru toate nivelelurile scolare pana la si inclusiv A2, incluzand, desigur si literatura.

Nu prea ma mai ocup de engleza, decat pentru interpretare-traducere, dar am ore private de franceza (inclusiv cu copii al caror tata este francez) si de spaniola (noua mea dragoste, pentru ca desi n-am terminat spaniola, imi place mult si am o eleva de 1 an jumate careia i-am fost si prietena si psiholog si prof- ma rog, asa sunt eu, ma implic mult; cealalta 'eleva' - desi in pauza momentan- este o profesoara de muzica si compozitor si iarasi am ajuns sa fim prietene, mergand pana acolo unde ea si mama ei m-au ajutat sa ma mut de la o adresa la alta, refuzand orice bani sau discount la ore- prea multe amanunte, stiu)

Adevarul e ca in timp mi-am facut o oarecare reputatie prin recomandari scrise si verbale, pentru ca nu ma las pana nu obtin rezultatele dorite de parinti sau, daca e loc de mai bine, de ce nu?

N-as putea insa sa mai lucrez in sectorul public ca profesor pentru ca este foarte mult stres cauzat de educatia xenofoba de care beneficiaza unii copii acasa sau stiu eu unde, foarte multa birocratie, responsabilitati cat cuprinde, dar capacitate de luare de decizii limitata, ma rog, pe mine astea m-au afectat si, desi am facut 2 ani de PGCE si trecut tot ce se numeste test de teorie si am fost recomandata pentru school experience 2, la school experience 2 am avut un incident (despre care am povestit) care m-a dezgustat si am decis apoi ca nu este pentru mine.

Daca dai click sub poza mea, o sa dai de site-ul meu, la care e mult de lucru insa, dar care prezinta cam ce fac in mare si pot spune ca 'my three-fold business'- interpretare, traducere si meditatii private- merge suficient de bine. Un lucru de notat insa este ca eu investesc multi bani in materiale, resurse, software, astfel incat lectiile-mi sa fie interactive, atractive si sa fie altceva decat ce se face la scoala, aducand astfel si motivare.

9. RalucaOros

RalucaOros New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,

M-ar interesa sa vin sa predau in uk si desigur ca la inceput de drum am nevoie de cateva pareri.Sunt profesor de matematica in Romania cu 3 ani experienta.Acum pregatesc actele pentru inscrierea la gtc scotland caci acolo urmaresc sa ma duc,si ma intreb daca stiti cumva,in cazul in care,dupa ce m-am inscris la GTCS, mai pot sa adaug studiile de master pe care urmeaza sa le finalizez aici in Romania.Ar trebui sa aplic si pentru qts?

O alta problema care mi-e inca neclara este permisul de munca.Cum as putea obtine acest permis?Am citit undeva ca ar fi nevoie ca angajatorul sa trebuiesca sa aplice pentru mine,si ar fi vorba despre PC.Asa este?Mai exista si alta varianta?Spre exemplu iubitul meu este stomatolog(self-employed) in Scotia deja si vom locui impreuna,Oare m-ar avantaja cu ceva?Cam cat dureaza pana se obtine acest permis de munca in general?

Va multumesc foarte mult si astept cu nerabdare cateva indicatii!

10. Lorelei

Lorelei New Member

Trophy Points:
    1
    multumesc pentru raspuns :*

dupa cum bine a spus prietenul tau,Romania este o tara - cu tot ceea ce implica ea; bune rele,dar asta nu ne impiedica sa fim mandri de cine suntem si de unde ne tragem. din pacate multi ne baga in oala cu alte amestecaturi de pe la noi,de aici tragandu-se si antipatia fata de "romani" de care vorbeai tu.

ti-am vizitat site-ul,e bine pus la punct si totul e la obiect. din ce ai spus inteleg ca in mare parte predai copiilor,ceea ce mi se pare extraordinar pentru ca stiu cat de greu e sa captezi atentia celor mici(chiar si cu "arsenalul" in care spuneai ca ai investit). cat despre amanuntele de care vorbeai,doar arata ca pui mult suflet si te implici in ceea ce faci.

acum ce as vrea sa te intreb e daca ceea ce faci tu poate fi facut si fara acel QTS?(doar pe baza testelor ESOL/DELF/TOEFL,etc) sau de exemplu daca atunci cand te inregistrezi la una din agentiile mentionate de tine,este cerut in mod special?

revin la intrebarea cu experienta ceruta pentru obtinerea QTS-ului,daca ma poate ajuta cineva : dupa terminarea facultatii sunt necesari 3 ani de predare in romania? sau as putea merge in marea britanie sa acumulez acolo anii necesari?

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Eu am spus, prietenul doar a apreciat ce am zis.

Revenind la subiect:

Pt. QTS nu-ti trebuie experienta, dar ai nevoie de modulul pedagogic

Referitor la agentii, iti trebuie o recomandare de preferat de la un englez.

Sprijinul meu a fost un client/prieten adevarat, caruia-i fusesem cleaner si care a crezut in mine dandu-mi de lucru ca un fel de secretara si apoi scriindu-mi character reference. Pe langa el a mai fost si profu' de la un colegiu unde am facut ceva ore pentru Cambridge Proficiency si care mi-a dat 2 cliente in varsta care nu stiau aproape deloc engleza. Asa am inceput...apoi incet-incet.
    Ar ajuta poate si ceva referinte de la scoala unde ai facut practica, sau de la un prof universitar.
    Eu am avut mereu referinte de la oricine si le-am pastrat ca nu cer de mancare...
    Acelasi lucru fac si acum.

Succes!

12. Lorelei

Lorelei New Member

Trophy Points:
    1
    ok,multumesc pentru raspuns si sfaturi,sigur voi tine cont de ele. o sa mai urmaresc topic-ul si eventual voi cere iar ajutorul daca am ceva nelamuriri

numai bine tuturor!

13. alex_rotaru

alex_rotaru New Member

Trophy Points:
    0
    Exista mai multe rute de obtinere a QTS, vezi informatiile din acest articol: http://www.rprs.org.uk/Resurse/Details/Pasi-pentru-a-deveni-profesor-in-Marea-Britanie-1
    Cele bune!

14. ramonaramona

ramonaramona New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    Ramona Pauleanu este numele meu si sunt reporter al PROTV. Apelez la ajutorul dumneavoastra pentru realizarea unui material ce va fi difuzat in cadrul jurnalului 19.00
    Concret, incerc sa gasesc un profesor care preda copiilor romani de acolo( sper ca exista acesta situatie punctuala) si care ma poate sprijini cu un scurt interviu via Skype in care sa povestim cum a ajuns acolo, cand a plecat, etc.
    Va multumesc frumos.
    Contact 0040 733 840 241

15. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Tinand cont de situatia tragica a profesorilor din Romania, cred ca s-ar incadra mai bine la jurnalul de la ora 17:00. Daca mai exista...

16. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Eu nu predau aici in UK, dar nici in Romania nu as mai dori sa o fac.
    Da, e buna ideea unor reportaje pozitive la stirile romanesti, pt a aratasi realizari ale romanilor in alte tari, dar totodata, in paralel, sublinierea cu linie groasa neagra, a motivului pt care profesorii (ca si medicii, asistentele si alte categorii de oameni educati) parasesc tara si munca de acolo......definitiv.
    O idee ar fi tragerea inca unui semnal de alarma asupra situatiei invatamantului romanesc si a traiului profesorilor in sine, in Romania, prin faptul ca mii de profesori isi parasesc posturile, cariera si tara, muncind orice altceva in tari straine, muncind chiar in constructii (poate chiar dat cu lopata sau sapat santuri), muncind in restaurante la spalat vase, muncind in hoteluri la curatat camere, muncind in depozite la incarcat descarcat marfa si maturat pe jos, facand asta pt niste bani care-I asigura un trai mult mai decent decat in Romania. Eu sunt un exemplu dintre miile de cazuri, care am incercat sa cladesc o carierain domeniu in tara, dand o sansa tarii, urcand pana in functia de director de scoala coordonatoare (rural), pt ca sa nu poti supravietui traiului zilnic la venirea pe lume a unui bebelus in familie, pt ca sa nu poti face nimic pt scoala si cadre folosind competentele tale ci doar sa fii fortat sau amenintat supunerii si linguselii politice? Si luandu-ti lumea in cap, plecand din tara, sa fii mai linistit si mai fericit sapand santuri, maturand strada in fata hotelului si carand lenjeria murdara de la camerele hotelului, sau mai apoi alte si alte activitati de gen, mai fericit si traind mai bine decat cu functie de conducere in tara? Si tot odata, sa nu iti mai doresti sa lucrezi in invatamant vreodata si nici sa te mai intorci vreodata in Romania ? Acesta e semnal de alarma pt tara, pt politicienii care ar mai fi totusi dornici sa faca ceva pt oameni, pt viitor ......desi speranta moare ultima, la multi dintre noi, sunt sigur ca a si murit deja .....sau cel putin nu mai sunt asteptari spre schimbare din partea politicienilor romani.

17. RalucaOros

RalucaOros New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Vreau sa impartasesc bucuria cu cei de aici. Tocmai am obtinut QTS-ul. Mai ramane sa am la mana un certificate de limba engleza. Am ales IELTS-ul. Stie cineva ce nota se cere la angajare ca profesor? Va rog sa ma ajutati....Din ce am cautat nu am gasit nimic.

Va pup si mult succes si celorlalti!

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Raluca!

Cine si de ce ti-a cerut IELTS? Nu se cere in mod normal, de aia te intreb.
    Ce materie vei preda?
    Citeste topicul asta cap-coada, ai multe informatii.

Succes!

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mi-a venit acest job prin e-mail:

Romanian Speaking Teaching Assistants Required
    Posted On: 15/04/2013 - To Start ASAP
    Vacancy Length: Supply Work

Reference: 55703/VG70123
    Contract Type: Supply Work
    Employment Type: Supply Work

Full Training Offered
    Personal Consultant
    High Demand

Teaching Personnel are looking to recruit fluent Romanian Speaking Teaching Assistants for Mainstream Schools in Bradford. We have a high demand for candidates to work alongside Teachers to help improve the attainment of children who are learning English as an additional language. If you have experience of working with children and within education and speak an additional language then please call Christian today 01274 734571 or email your CV to christian.walshe@teachingpersonnel.com

Succes!

20. lucita

lucita New Member

Trophy Points:
    0
    O super oportunitate, multumesc pentru postare Rebeca. E prea departe pentru mine sa pot aplica acum, dar precis cineva va incerca si va fi fericit. Mult succes!

Share This Page