11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru informatii ! Sa aveti un week-end frumos !

2. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    BUna,
    Sunt profesor de spaniola si am QTS . Momentan fac voluntariat intr -un colegiu din UK , insa nu am nici YC nici BC . Cei de la colegiu vor sa ma angajeze , insa nu am nici Blue card nici Yellow card, nici NINO. Va rog sa-mi spuneti daca exista posibilitatea ca acest colegiu sa ma angajeze. Ei mi-ai cerut pasaportul , nino ( pe care nu il am) si contul bancar.
    Am citit pe UKBA ca ptr romanii care au anume profesii , au nevoie doar de un angajator care sa le faca toate demersurile ptr obtinerea actelor.
    Va rog sa ma indrumati cu un sfat!!!
    O seara placuta

3. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Cum am specificat si pe celalat topic, nu poti obtine NIN fara drept de munca, iar fara drept de munca nu te poate angaja nimeni (fara repercursiuni serioase).

Ceea ce ai citit tu este viza AWC pentru care angajatorul trebuie sa-ti ofere un contract de munca sa o primesti. Numai ca nu e chiar asa de simplu. Ca sa aiba dreptul sa-ti dea tie acel post trebuie sa demonstreze ca nu au gasit alti candidati care sa ocupe postul din ce ce deja detin drept de munca. Pentru profesor de spaniola ma indoiesc ca e cazul.
    Iti mai raman variatele comune tuturor romanilor - YC de student, dar o sa-ti ofere numai 20h/saptamana si full in vacante. Daca faci fata 1 an, aplici apoi de BC si esti liber sa iei ce post vrei

4. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar zilele astea am citit ca e shortage de language teachers (desi profesia nu e pe lista UKBA).

http://www.education.gov.uk/get-into-te ... h-mfl.aspx

atos10, daca colegiul vrea sa ceara work permit pentru tine, de ce nu? Nu e chiar atat de dificil sa iei work permit, mai dificil e sa gasesti un angajator dispus sa il ceara pentru tine.

Succes!

5. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ¨@ londonina,
    merci ptr raspuns, insa am intrat in pagina UKBA si spune urmatoarele;
    ptr Accession Worker Card : " this authorization will normaly take the form of an Accession worker card. For certain categories of employment, the Romanian national will be able to apply to the Home Office for an Accession worker card without the need for an employer to apply for a work permit. These categories are; au pair, ... teachers or language assistant
    Deci prin chestia asta se intelege ca profesorii pot fi angajati prin intremediul acestui permis de catre un colegiu si cred ca trebuie completat un formularul BR4. IN rest nu stiu ce sa fac ca sa aplic ptr nino. NU stiu ce anume trebuie sa faca colegiul si ce anume ptrebuie sa am cand plec la interview ptr obtinerea NINO. Va rog sa ma corectati daca gresesc.
    O seara placuta,

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @atos eu nu incer sa te descurajez, din contra as vrea sa-ti cunosti optiunile ca sa poti lua decizia cea mai potrivita situatiei tale

Ministerul de educatie se vaieta de multe lucruri dar nu e neaparat necesar sa le si aprobe ceea ce vor.

in exemplul care il dai mai sus ai scos din contex cuvintele si se intelege altceva. In cazul tau fraza completa este asta:
    "teachers or language assistants on an approved exchange scheme", iar tu nu faci parte din nici o un schimb autorizat.

insa cateva categorii de profesori se inscriu pe "shortage occupation list", din pacate nu profesori de spaniola, decat in cazul in care gasesti o oferta la scoli SEN
    pg 6 secondary education teachers in the subjects of maths or pure sciences (physics and / or chemistry
    pg 7 Special needs education teaching - all subjects
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/busin ... ationlist/

avand experienta in domeniu, cu un profesor in casa (nu de mate) iti recomand YC cu 20h/sapt si restul pe SE cat poti duce. Problema este ca trebuie sa lucrezi prin agentii, ca numai ele accepta situatia asa. Sau poate convingi scoala sa-ti dea un part-time (avand YC) un an de zile , pana aplici de BC.

totusi asa cum spune si @londonina daca scoala este dispusa sa te ajute cu AWC (pasare rara!) nu pierde ocazia.

multa bafta!

PS
    - atata timp cat nu ai drept de munca uita de NIN, nu o sa obtii nici interviu ca te intreaba de la telefon daca ai drept de munca sau nu
    - daca scoala vrea sa te ajute cu viza AWC gaseti pasi pe forum sau mai intrebi daca nu esti sigur

7. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @atos nu e atat de simplu, pentru ca nu esti pe lista de shortage occupations.

Firma ta (colegiul) trebuie sa ceara work permit pentru tine de la UKBA (formularul WP1). Cred ca esti la categoria Tier 2 business/comercial application. Nu poti sa faci tu pasul asta, trebuie sa ceara ei pentru tine.

Odata obtinut acest work permit letter of approval, in baza lui tu ceri AWC/purple card de la UKBA (formularul BR3).

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/busin ... ommercial/

8. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult ptr raspunsuri !!!! o sa ma informez sa vad cursuri pot sa fac ptr a obtine yellow card.
    Multumesc mult tuturor!!!!! ;))))

9. albinutza

albinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog,
    Cat este norma didactica in UK ? Dar in alte tari din UE ?
    Multumesc!

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Parca 36 de ore, sper sa nu ma insel. Stiu ca aveam 18 ca student teacher si era jumatate.

11. albinutza

albinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ! pentru raspuns. Totusi nu sunt lamurita.Poate nu am pus bine intrebarea.
    In Romania norma este de 40 ore/saptamana, dar acestea nu reprezinta nr. ore de predare pentru a primi salariul de incadrare.
    Deci care este "numarul de ore de predare/saptamana" ? Nr. de ore pt. care pregatesti Lesson plan....etc.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  13. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    "Noua Zeelanda sau Mexic, profesorii nu petrec in scoala un numar de ore mai mare decat cel necesar predarii efective"

daca tot articolul (al doilea link de mai sus) este la fel de documentat ca si afirmatia de mai sus, pot sa spun cu certitudine ca nu e de doi bani. In Noua Zeelanda este un numar fix de ore pe care un profesor cu norma intreaga trebuie sa-l petreaca in scoala, care consta din predarea propriu zisa si ore de pregatire a lectiilor.

14. albinutza

albinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc! imi este clar acum.Am mai cautat si eu desigur pe internet ,dar doream si parerea celor care lucreaza in invatamant,doream sa ma lamuresc, pentru ca am avut o oportunitate -prof. engleza in Spania-si mi-au spus de 30 ore/sapt., iar cand am intrebat daca in cele 30 ore sunt incluse ore de predare si ore de pregatire, mi s-a raspuns ca sunt toate ore de predare (pt. salar de incadrare). Multumesc ! inca o data.

15. atos10

atos10 New Member

Trophy Points:
    0
    BUna ziua Costoboc,
    Acum ceva timp in urma ma sfatuiai ca ar fi indicat sa aplic ptr YC de student , ceea ce am si facut. Am 1luna de cand am trimis toate actele la HO. In speranta ca o sa primesc un raspuns urgent, le am trimis si o scrisoare in care specific situatia in care ma aflu, cerandu le sa urgenteze eliberarea Yc -ului .

Me name is xxxxxx, I am romanian citizen and my passport number is xxxxx. I am qualified teacher in Uk and currently I do volunteer in xxxxx high school. The director of The xxxxx High School offered me a teaching position starting on 1st October. I already send all the original documents : ( valid passport, 2 recent photographs, BR1 application, recent bank statement, enrolment letter of the course and comprehensive sickness insurance cover). I sent all these documents at 27th of July at the following address: UK Boarder Agency, Bulgaria and Romanian Caseworking, PO Box 4160, Sheffield, S1 9DZ and the traking number is: Zxxxxxx.
    Therefore I would like an urgent request of Yellow card and to speed up the whole process in order to be able to take the job, otherwise I will miss an important opportunity.

Dupa cum specificam intr-una din postarile anterioare, am un interview la colegiul unde am facut voluntariat in 2 saptamani si munca o sa incep la putin timp dupa, prin urmare fara acest card nu pot incepe munca. Si astazi am primit un email de la HO spunandu-mi urmatoarele:

Thank you for your email.
    Applicants who have applied for a yellow registration certificate on form BR1 do not meet the criteria for their application to be considered for priority treatment.

It is not clear from your email below the basis on which you have applied for your yellow certificate, therefore I have provided reasons for each category below:

Students:
    Students do not qualify for priority treatment on the basis of having an urgent employment start date, as your primary purpose for being in the UK is to study

Self employed
    Bulgarians and Romanians can come to the UK and exercise a Treaty right to work in the UK on a self-employed basis. They do not require prior authorisation for this, but must be able, if challenged, to demonstrate that they are genuinely self-employed.

Self sufficient
    Cannot take up paid employment under this category. Volunteers do not meet the criteria for priority treatment.

I hope this email is helpful. Should you require any further information please contact us on the details below.

Kind regards,

NU MAI INTELEG NIMIC.!!! NU STIU CE SA FAC!!! AM CITIT CA IN CAUZUL IN CARE SE APLICA PTR YC, SUNT ANUMITE CONDITII CARE II DETERMINA PE CEI DE LA HO SA ITI TRIMITA ACTELE CAT MAI REPEDE, SI UNA DINTRE ELE , ESTE IN CAZUL IN CARE AI O OFERTA DE MUNCA.....
    VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT.

16. MDR

MDR New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Va rog daca puteti sa ma ajutati sunt profesor de istorie cu Qts dar fara experienta in Uk. Am aplicat la diferite agentii dar toate mi-au recomandat ca ar trebui sa fac voluntariat aici. Stiti unde as putea face un astfel de voluntariat aici adica scoli sau situri, agentii care se ocupa cu asa ceva? Locuiesc in Brighton... -trist-

17. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspund eu cu intirzire.
    La o scoala secundara sint ore de 50 de min ( 6 intr-o zi) sau 60 de min (5 intr-o zi), depinde de scoala.
    Daca ora e de 50 de min , deci 30 pe saptamina tu predai 26 - 27 de ore depinde cum a negociat sindicatul -ras4- .
    Deci la cite ore de predare ai aproximativ 10% sint libere.
    Pregatirea pentru ore se face acasa sau poti sa ramii dupa ore la scoala, deci cam te apuca si 1 noaptea daca ai 6 ore a doua zi.
    Plus corectatul testelor, caietelor, temelor.......e program cam de 10- 12 ore zilnic.

18. stanioana

stanioana New Member

Trophy Points:
    0
    Stie cineva ce am nevoie sa lucrez ca profesor SEN?Mentionez ca am QTS...Am lucrat 13 ani ca educatoare in Rom si facultatea de Pedagogie(secundar Psihologie).Lucreaza cineva deja?ma poate ajuta cu informatii,va rog.......Rebeca tu?stii ceva?am observat ce detii multe informatii,poate ma ajuti si pe mine.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut.

Este domeniul lui ab5174. N-as putea sa-ti zic exact.
    Daca nu-ti raspunde nimeni, o sa ma interesez, caci am o prietena in SEN, care de curand a primit/acceptat post de EAL tutor.

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Nu se grabeste nimeni sa-ti dea yellow card daca ai oferta de munca. Acest lucru este valabil daca aplici pentru blue card ca highly skilled.
    Tu de unde 'ai inteles'?

Share This Page