11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Esti profesor de matematica cu experienta (gradele nu au prea mare relevanta)...... ai usile mai deschise decat orice alt profesor.
    Asta nu inseamna ca nu e nevoie de nici un efort din partea ta..... este...
    Gandeste-te la o posibilitate dea obtine drept de munca, rezolva cu QTS si cand ai astea doua hartii in mana incepe sa contactezi agentii.
    Teacher assistant castiga jumate din salariul unui profesor, dar daca exerienta cu copiii si sitemul UK este o problema pentru tine, atunci te ajuta pentru ca nu tu vei fi responsabil de clasa si nici singur cu elevi.
    Oricum o iei, profesori de matematica se cauta.

2. cristina_g

cristina_g New Member

Trophy Points:
    0
    @costoboc
    Multumesc mult pentru raspuns;o sa trimit ce trebuie pentru qts,iar pentru drept de munca...ma gandeam ca daca as fi rezolvat ceva printr-un program prin british council, ca TA, o parte din probleme s-ar mai fi aranjat o idee.. O sa studiez toate posibilitatile...Multumesc inca o data.

3. cristina_g

cristina_g New Member

Trophy Points:
    0
    inca ceva important

As mai fi vrut sa intreb cum stau lucrurile incepand de anul trecut..Poate parea absurd sau off-topic dar e o pb.care poate determina pe oricine sa renunte..Deci,cum stau lucrurile la intrarea in tara? Te amprenteaza,ca pe hoti,iti scaneaza retina,iti elibereaza id biometric?
    Pe mine ma irita chestiile astea de nu se poate,am fost dispusa sa dau mult mai multi bani pentru o perioada derizoriu mai scurta,ca sa pot avea pasaport normal nu biometric,deci nu mi se pare normal sa se puna problema:strain(emigrant--mai ales roman)=infractor ; hai sa-i grabim omului baza de date,sa-i ajutam un pic pe aia de la Bruxelles cu buletinele biometrice... Am auzit ca-s exagerati englezii cu chestiile astea..
    Aveti idee cum se poarta cu cei intrati in tara,(din 2011 incoace)?
    Multumesc anticipat pt raspuns;o seara buna va doresc,
    cristina

4. amaliaandrada

amaliaandrada New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    iar apelez la voi, ca de fiecare data cand am o problema si multumesc celor care mi-au raspuns si m-au ajutat cu un sfat sau o informatie. Este foarte important atunci cand esti dezorientat si nu stii incotr-o s-o apuci.
    As vrea sa stiu daca lucreaza cineva in Portsmouth ca profesor sau ca assistant teacher, poate ma ajuta cu niste sfaturi, la ce scoli as putea apela ca sa ma primeasca in voluntariat cateva luni sau daca stie ceva agentii mai bune aici pt ca am incercat la 3 scoli pt voluntariat si au zis ca momentan nu se poate(gasesc ei diverse motive de fiecare data). Am aplicat pt blue card si pt QTS dar pana o sa primesc raspunsul as incerca sa merg in voluntariat cateva luni pt a vedea sistemul lor de aici. In tara am lucrat 13 ani ca profesor de socio-umane dar nu stiu cat conteaza pt ei experienta din tara. Nu sunt prea entuziasta sa lucrez ca profesor aici dar altceva nu stiu ce-as putea munci aici.
    Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns sau un sfat de la voi.
    Amalia

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Re: inca ceva important

.... si mie imi plac SF-urile!
    @cristina stai fara grija, plimbatul in Europa este ca si cum ai lua rata spre satul bunicilor (in special daca folosesti anumite companii aeriene!).

Daca ai grija sa nu ai metal prea mult pe tine (sa nu faca zgomot detectorul de metale), sa nu incalci regulile aeriene (fara lichide in bagajul de mana, obiecte ascutite etc), fara cash in valoare mare pe care nu-l poti justifica nici nu se uita spre tine nimeni.

Insa, iti recomand sa scoti de lista ta de viitoare concedii, tari din afara EU, care acorda o importanta majora celor ce vor sa intre in tara.

6. cristina_g

cristina_g New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pt.raspuns si incurajari,m-am mai linistit o idee...din cate m-am informat de pe net,viitorul nu arata roz si e grav subiectul asta,deci am ajuns sa fac alergie doar cand aud cuvantul "biometric".
    O sa fac in cazul asta demersurile sa obtin cat mai repede QTS-ul si sa vad dupa aceea ce optiuni am... daca ma poticnesc pe parcurs,o sa strig dupa ajutor.. ce bine ca existati !
    Mersi mult si numai bine va doresc,
    cristina

7. maryyg

maryyg New Member

Trophy Points:
    0
    Buna! As vrea sa te intreb,ce certificat de limba engleza ai /iti trebuie pt a preda franceza in uk?IELTS sau CAE ? eu as vrea sa dau IELTS-ul,oare este suficient pentru a obtine QTS-ul ?multumesc anticipat

8. Nychole

Nychole New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Inca nu m-am interesat ce fel de certificat imi este necesar caci iau fiecare lucru pe rand. Deocamdata astept raspuns de la Naric si vreau sa vad apoi daca pot trimite aplicatia pt work permit online, din Italia. In acest timp voi obtine si restul de informatii. Tu in ce stadiu te aflii acum ?? Va urez tuturor o saptamana minunata si un weekend de vis !

9. Skepsys

Skepsys New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Sunt profesor de economie, am 40 de ani si m-am saturat sa traiesc de la o luna la alta, fara sa le pot oferi celor 2 copii nimic din ce mi-as dori si din ce ar merita, fara perspective si aproape de plafonarea definitiva. Asadar am hotarat sa emigrez impreuna cu familia (sotia tot profesor, plus doi copii de gimnaziu) in Anglia. Citesc acest forum de 2 saptamani, mi-am facut o idee asupra formalitatilor necesare. Am inceput deja sa traduc documentele necesare pentru obtinerea QTS ului, insa nu am luat hotararea definitiva, deoarece sotia mea nu este foarte incantata (in primul rand nu stie limba iar mai apoi i se pare ca a o lua de 0 este prea mult la varsra noastra.

Asa incat am cateva intrebari la cara va rog sa imi raspundeti sincer:

1. 40 de ani este o varsta la care este tarziu sa emigrezi?
    2. cate sanse procentuale am sa obtin un post de profesor? (eventual din 2013, cand nu vor mai exsita restrictii ptr. noi si voi avea QTS ul)!
    3. spre ce s-ar putea recalifica sotia mea, in paralel cu invatarea limbii, astfel incat sa se poata angaja si ea la un moment dat?
    4. cat ne-ar ajunge cam 10000 euro (bani pe care i-am obtine din achitarea creditelor si vanzarea bunurilor pe care le mai amvem)
    5. pentru copii sistemul de educatie britanic este atat de superficial cum pare din exterior?

Ar fi mult mai multe intrebari, insa nu doresc sa abuzez de timpul dv. Pentru noi este o hotarare foarte dificila, insa eu pun in balanta sacrificiile si greutatile inevitabile si sansa copiilor mei la o viata decenta, normala, intr-o lume sa cum Romania nu cred ca va ajnge in viitorul previyibil!

Va multumesc din suflet, anticipat, pentru raspunsurile dv.!!

10. cienry

cienry New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am emigrat (inca) in Uk, dar am facut-o in alta tara. 40 de ani nu este dupa parerea mea deloc tarziu, eu as incuraja pe oricine sa o faca chiar si la o varsta mult mai inaintata. Sansele de a obtine un post de profesor cred ca sunt direct proportionale si cu gradul de stapanire a limbii, asta inseamnca ca trebuie sa va acordati un timp (de cel putin un an cred) in care sa rezolvati cu acte, limba, etc. Cred ca 1000 de euro este foarte putin dar ati putea sa va orientati sa plecati pe rand, unul dintre voi care ar avea mai mari sanse sa gaseasca de lucru. Probabil sotia pentru inceput ar putea lucra cu batranii sau asa ceva. Sistemul de educatie nu cred ca ar fi o problema in cazul in care copii locuiesc cu doi parinti profesori.
    Scuze ca am raspuns eu din (ne)experienta din Uk, dar am citit mai mult pe aici si cam asta e punctul meu de vedere. Cred ca daca gresesc, ma va contrazice cineva si astfel vei obtine mai multe pareri.

11. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @cienry sunt de acord cu tine ca niciodata nu e tarziu, am cunoscut oameni care au emigrat mult mai in varsta. Apoi orice diferenta de sistem poate fi acceptata, atata timp cat asta este ceea ce vrei. Personal aveam peste 30 si copiii mici, dar este ceea ce am vrut si hotarat impreuna in familie.

@skepsys, pentru toate intrebarile tale eu am un singur raspuns/parare - emigrarea nu e pentru voi. Daca nesiguranta de orice fel te trage inapoi nici nu o sa razbesti usor. Barierele de limba sunt nesemnificative la pretentii scazute, la ceea ce aspiri tu, sunt cruciale. Lipsa de experienta si intelegere a unui alt sistem poate duce la frustrari imense.
    Nu ai zis ce profesor e sotia, dar ca profesor de economie (politica!??) nu cred ca ai la ce post sa aplici.
    Daca sotia nu stie engleza, ce post (usor, de birou???) crezi ca poate primi unde comunicarea e de baza? Daca e reticenta sa plece cat timp crezi ca va face fata la curatenie in hoteluri sau in vre'o fabrica pana sa inceapa discutiile in familie, fara ca macar sa va dati seama de unde vine problema?
    Am vazut prea multe familii destramandu-se, sub diferite motive, dar care pana la urma au celasi punct de plecare - nesiguranta si frustrarea.

Cred ca vorbeai de 10,000 EUR. In functie de zona care o alegi e o suma considrabila. Iti va creea confort sa iei o casa intr-o zona mai buna (deci mai scumpa) si cateva luni (pana la un an) nu o sa aveti probleme.

Totul, dar totul, depinde de voi.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Iti voi da un raspuns general, si nu punctual cum ai pus tu intrebarile.
    Eu am ajuns in UK la 36 de ani, din meseria de asistent medical in Ro, pe cea de carer aici.

Sotia mea m-a urmat 6 luni mai tarziu, profesoara, cu facultatea de metalurgie facuta in Romania ( a predat insa cca 14 ani limba Romana) ,
    a ajuns deci aici ca si carer, intr-un nursing home.

Copiii mei, de 3 si 5 ani atunci,
    nu vorbeau o boaba de engleza!

Se poate chema asta o transformare?
    Eu zic ca da!

Eu sunt acum asistent aici, sotia tot carer (cu ceva calificari in domeniu),
    copiii, ce sa zic, super OK si super multumiti!

Daca regretam ceva?...Da!
    Ca nu am facut-o mai devreme!
    Tardiv desigur!

Varsta nu ar trebui sa fie un impediment!
    Daca esti dispus sa nu mai fii umilit de sefii "scortosi",
    daca vrei ceva mai bun pt copii...este singura optiune.

Nu este usor, trebuie sa fii pregatit sa "tragi" de tine,
    daca sunteti persoane comode carora le prieste tihna cotidiana data de ceva satisfactii iluzorii, renuntati!

Daca vrei insa sa-ti duci copiii la o scoala unde nu aduni bani la ziua doamnei invatatoare,
    unde esti promovat pe criterii de COMPETENTA,
    da-i bataie!

Multa bafta orice veti hotari!

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @Skepsys
    Nu am nici cea mai vaga idee despre ce si cum cu munca in invatamant, deci ma abtin pe subiect.

In ce priveste decizia pe care vrei sa o iei, trebuie sa dai dovada de maxim discernamant si simt de raspundere. Mutarea voastra trebuie sa aibe un fundament economic pe care, din cate vad, numai tu il poti furniza deocamdata. Decizia de plecare definitiva a familiei nu o poti lua decat dupa ce ai certitudinea unui venit stabil, care sa poata sustine subzistenta familiei.

Cu timpul, lucrurile se vor imbunatati. Sotia poate gasi si ea de lucru, probabil veti obtine si child benefit si child tax credit, etc. Dar toate acestea vor fi posibile numai dupa ce vei avea un loc de munca cu un venit clar.

Parerea mea personala este ca o plecare grabita impreuna cu toata familia, dupa ce lichidezi totul in Ro, este un mare risc.

La noi vei gasi toate sfaturile necesare, precum si un suport moral venit, evident, din solidaritate.
    Succes!

14. Skepsys

Skepsys New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc multe pentru generozitatea raspunsurilor!

Este adevarat, doar entuziasmul si dezamagirile nu tinloc de venituri suficiente pentru o familie.. Este mai rezonbila varianta cu plecarea mea initial, urmand ca familia sa ma urmeze in momentul in care as avea siguranta unui loc de munca. Imi puteti spune care sunt veniturile medii ale unui profesor si ce altceva as putea munci, cu studii de filosofie, atestate de formator de adulti si atestat de manager in activitatile de tuirism?

Ganduri frumoase!

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Poţi preda business studies, de exemplu.Bineînţeles, asta presupune să te pui la punct cu programa.
    Informează-te mai mult:

http://webarchive.nationalarchives.gov. ... da.gov.uk/
    http://www.education.gov.uk/get-into-te ... fAodtUcbWw
    http://www.tda.co.uk/

Succes!

Ps Eu am propria afacere şi, parte din ea, consistă în a preda limbi străine inclusiv adulţilor britanici, deci nimic nu e imposibil, voinţă să existe!
    Dacă a fost şi este greu, cu siguranţă; au fost luni când am împrumutat bani de chirie. Nici acum nu am scăpat de datorii. Dar mult a fost, puţin mai este...
    Am predat ESOL, iar acum predau franceza şi spaniola unei doamne profesoare de muzică si unei d-re psiholog. (Spaniola nu am studiat-o în ţară, ci aici, singură.
    Predau de asemenea copiilor englezi pentru examene. Ultima dra cu spaniolă GCSE mi-a scris:

Hola Lily,

The reading exam on Friday went a lot better than the listening did and I feel more confident that I did well! Thank you for all the help and advice you've given me while you have been tutoring me!

As for when I wish to continue lessons; I have exams until the end of June so I was wondering whether it would be possible to restart our lessons on Thursday 28th June. I know it's about a month gap which it quite long but I feel like at the moment (even though it might be helpful to carry on with Spanish) I really need to focus on other subjects that I have got exams in

Gracias
    Eleanor

Personal eu cred ca perseverenţa este cheia tuturor reuşitelor, iar reuşita elevilor mei mă face să-mi pese şi să depun tot efortul necesar.

16. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna !
    Am o prietena care momentan este in Romania.Vine in UK in iulie si as vrea sa o ajut. Iata situatia ei :
    - este educatoare de 10 ani (grupa 3-5 ani)
    - Scoala Posticeala Pedagogica
    - Facultatea de Limba si Literatura Romana Universitatea Spiru Haret Bucuresti ( romana-engleza) invatamant la distanta
    - are Gradul II , in curand Gradul I .(cred ca in sept )
    As vrea sa stiu ce trebuie facut sa-si echivaleze studiile. Stiu ca trebuie sa trimita ceva acte la NARIC,dar nu stiu care si mai ales cum .Care diplome trebuie traduse? Unde si cum ?Ce cursuri mai trebuie sa urmeze ? In cazul in care isi va gasi un loc de munca, ii trebuie recomandari din Romania?
    Care sunt pasii ce trebuie urmati in acest caz, ca sa poata profesa aici ?
    Sper ca ma puteti ajuta cumva si ca nu am pus prea multe intrebari .
    Va multumesc !
    Un week-end frumos !

17. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @pistocel, gestul tau este sensibil dar nu neaparat realist
    Prietena ta ar trebui sa se implice personal, daca o intereseaza. Daca nu ma insel ai mai cautat informatii pentru prietena ta care se pare ca nu au dus nicaieri http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... od#p108131

Ca profesor, teoretic, trebuie sa inceapa prin a-si obtine QTS-ul - ca sa poate preda in UK. Asta nu neaparat ii obtine un job.
    Ca profesor de Lb Romana - Engleza, are sanse destul de slabute (nu am zis zero). Va trebui sa se orienteze spre ESOL

Sfatul meu e sa o lasi/ajuti sa gaseasca singura ce ii trebuie.

18. pistocel

pistocel New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,Costoboc!
    Iti multumesc pentru raspuns,insa nu-i ce cautam.
    Eu nu am experienta si nu am lucrat vreodata in invatamant.Voi m-ati indrumat si uite asa am gasit cursul pe care il cautam "Children and
    Young People’s Workforce, CACHE - Certificate" si pe care il voi urma din septembrie.
    Prietena mea are 10ani experienta ,educatoare la grupa 3 - 5 ani,in Romania.Pe langa asta, gradul II si facultatea. Ar vrea sa fie educatoare in continuare .
    Intrebam ce trebuie sa faca in cazul ei , pentru a incepe. Cum se procedeaza cu NARIC ? Ce cursuri trebuie sa mai urmeze ? Trebuie sa inceapa de la zero ?
    Poate printre noi sunt persoane care stiu ce este de facut .
    Va multumesc !

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  20. cienry

cienry New Member

Trophy Points:
    0
    Functia de cadru didactic este recunoscuta pretutindeni in Ue. Primul pas pe care trebuie sa il faca este sa isi obtina adeverinta de conformitate, in cazul ei va obtine doua, una pentru profesor si una pentru educator. Aceste adeverinte se obtin din Bucuresti, am constatat acum cu stupoare cautand sa iti dau site.ul ca au facut modificari si inca nu au scris exact ce acte trebuie sa depuna pentru obtinerea acestor adeverinte. Orcum ai o adresa de email si poti intreba ce ai de facut: http://www.cnred.edu.ro/#Adeverinta-de- ... iversitare
    Cu aceste adeverinte completezi niste formulare tip, si le trimiti in Uk, si va primi recunoasterea, adresa acum nu o stiu, poate este cea de mai sus postata de Rebecca (prima), nu am timp acum sa o caut. Oricum daca citesti tot topicul acesta vei afla. Asasar nu trebuie sa mai faca nicio scoala sau un curs in plus. Este suficient ce a facut in Romania. Ar putea totusi sa ii ceara in cazul in care sunt mari diferente de programa sa mai faca vreo practica de acomodare, dar nu cred. Inca ceva, i se elibereaza adeverinta de profesor doar in cazul in care a absolvit modulul pedagogic in facultate, daca nu va trebui sa faca o recunoastere doar a studiilor.

Share This Page