18.7 C
London
Friday, August 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesor in UK

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by aura, Nov 26, 2006.

1. aura

aura New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt licentiata in matematica-fizica.Am fost timp de 3 ani profesor de matematica la un liceu din Romania...Deoarece sotul meu si-a gasit un job bun in Uk (cu permis de munca)am hotarat sa-l urmez.
    Acum sunt in Anglia, cu viza de turist care imi expira dupa aderare.
    Am 26 de ani si vreau sa incerc ceva maret: sa fiu profesor de matematica in Anglia..Credeti ca am vreo sansa?...Daca da, ce ar trebui sa fac? MUltumesc!

2. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Profesor in Anglia

De ce consideri ca e o treaba "mareatza" sa fii profesor In Anglia?
    Nu vreau sa te dezamagesc Aura draga, dar n-am auzit lucruri bune de la colegii de breasla de aici (si eu am fost profesor in Romania, dar n-as sta aici la o catedra nici daca banii ar fii dublu decat sunt acum), pt ca si aici invatamantul se plateste putin, iar atmosfera din scoli e pur si simplu...scarry!Daca tii neaparat sa faci asta, si te simti pregatita, nu cred sa ai vreo problema la angajare o data ce ai obtinut work permit, pt ca din cate stiu eu, albionii nu se prea inghesuie la joburile astea, asa ca invatamantul era trecut la "shortage" acum cativa ani....
    Locuri la suplinit ar trebui sa fie berechet si-mi amintesc ca acum cativa ani exista chiar si un program pt incurajarea profilor din UE ca sa predea in UK...In locul tau eu m-as deplasa la un Cititzen Adivices Bureau pt aflarea tuturor detaliilor necesare -walk
    Anyway, good luck si sa-ti vezi visele implinite! -angel2-

3. danutza

danutza New Member

Trophy Points:
    0

Ah, si mi-am amintit acum ca exista printre altele si varianta self-employed unde erai inregistrat la o agentie care te trimitea la diferite scoli, in functie de cum si unde era nevoie si erai platit cu ora...oricum, variante exista, dar asigura-te tu ca vrei asta cu adevarat si informeaza-te asa cum trebuie despre invatamantul in Uk, pt ca sunt diferente majore fatza de cel din Romania!
    Good luck! -wave-

4. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0

Pot sa iti spun pt ca sunt intr-o pozitie cu multe similitudini. (doar ca eu am fost mai de mult aici si nu am fost turist). Am aplicat de prima data pt viza de dependent (si pe asta ai drept de munca oriunde in UK).
    Apoi am aplicat la NARIC pt a-m certifica degree-ul (licenta si masterul si certificatul de profesor -- nu stiu daca ai asa ceva dar poti sa ceri de la universitate certificatul de profesor -- in romania nu se dadea asa ceva iti dadea doar in foaia matricola -- dar astia de aici nu se uita pe foaia matricola iti cer direct certificatul de profesor -- asa ca sa ceri la universitatea daca nu ai asa ceva)

Cu toate ca mi-am echivalat toate actele - - tot nu am luat QTS-ul (asta este calificarea pe care tre sa o ai ca profesor) pt ca nu echivalaza decat partial calificarile din afara UE. Am intrat in OTTP (overseas teaching training programe) si am luat in final QTS-ul (dar intre timp am lucrat ca profesor -- pt ca poti lucra ca prof 4 ani fara sa ai QTS). Pt tine o sa fie mai usor pt ca tu o sa ai automat QTS-ul pt ca o sa aplici pt el dupa 1 ianuarie.

Si sa stii ca eu sunt f f multumit de scoala incare sunt(initial am fost intr-o scoala de stat -- dar acum sunt intr-o scoala privata si salariul imi satisface orice asteptare). Chiar si in scoala de stat in care am lucrat aveam 20 K pe an -- si nu este rau tinand cont ca asta inseamna peste 18 lire pe ora (daca iei in considerare cat este norma si cat cata vacanta ai). Asa ca cei care spun ca nu ar face asta poate ca au salarii de 40 lire pe ora-- si nu o sa ma compar cu asemenea personane.

tu ce o sa faci?
    1-- o sa scrii la NARIC ( http://www.naric.org.uk/ ) sa iti echivalezi calificarea (dar s-o faci dupa ce ai toate actele -- incluzand certificatul de profesor de la univ din romania)
    2-- contactezi General Teaching Council for England ( http://www.gtce.org.uk/ ) si ei o sa iti trimta QTS-ul (daca faci aplicatia dupa 1 inauarie)
    3-- cauti job (sa stii ca aici job-urile in invatamant sunt aranjate in martie, aprilie, mai). DEci ai timp sa iti faci toate actele si sa aplici pe la toate scolile pe la cere grezi tu de cuvinta.

poti sa imi scrii direct daca mai ai nelamuriri
    sarmalee_dreams@yahoo.com

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Cornel, nu pot decat sa-ti transmit felicitarile mele pt ca ai ajuns pana acolo, la a profesa intr-o scoala privata vreau sa spun.

Poate ma lamuresti si pe mine cum s-a intamplat acest miracol. Am fost in exact aceeasi situatie ca si tine, dar nu am ajuns inca la QTS pt ca nu am putut ajunge mai intai in OTTP. Din cate mi-au spus mie cei de la TTA -si numai ei si cu mine stim cat i-am tinut la telefon pana mi-au clarificat toat eproblemele- stagiul OTTP se desfasoara de fapt in timp ce tu profesezi intr-o scoala, care in cele din urma iti va sustine candidatura pt QTS. Acum, ceea ce ma uimeste pe mine, e faptul ca ai reusit sa gasesti de lucru fara a avea QTS, doar cu diploma de acasa. CUm???????????????Mie obisnuiau sa-mi spuna la fiecare aplicatie ca ii favorizeaza pe cei din UK, iar apoi, daca nu sunt candidati din UK, vor considera si aplicatii din afara UK. La tine cum a fost? Te-ai dus, ai aplicat, si si-au dat seama ca nu pot fara tine?

Mai stiu ca e mare responsabilitate pt scoala care te iti ofera post fara a avea QTS sa te pregateasca si sa te propuna pt QTS, pt ca ei nu stiu nimic despre tine, pt ca vii dintr-un alt stat, cu o alta pregatire psihopedagogica, Chiar daca esti bun la materia ta, pedagogia predata in univ din Romania, e cu totul alta decat cea de aici. Mie asa mi-au explicat si mi s-a parut foarte "cu cap". Inca o data te intreb: cum de s-au aplicat alte reguli si conditii in cazul tau?

6. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Si inca ceva: esti sigur ca dupa 1ian am QTS-ul automat, fara sa fac nimic in privinta asta?

7. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0

Nici mie nu mi-au recunoscut statutul de profesor din Romania si de cate ori am aplicat pentru un post de profesor mi s-a spus ca nu am calificarea necesara. As dori si eu sa lucrez intr-o scoala pentru a acumula ceva experienta, dar cum? M-au tot trimis de la Ana la Caiafa de m-am saturat. Cornel, tu cum i-ai convins sa te angajeze?

8. c0rnel

c0rnel New Member

Trophy Points:
    0

cazul meu -- a fost -- am facut putina caritate -- ca asta da bine -- ceva munca voluntara (ca doar eram obisnuit de pe vremea comunistilor -- dar de data asta am facut in interesul meu propriu si personal).

De cum am venit aici - -am trimis actele la NARIC si apoi am aplicat cu CV si o scrisoare de intentie la toate scolile din zona mea (eu conduc si astfel "zona mea" -- este un concept destul de larg). DAr nu am aplica pt un post pt ca erau slabe sanse --asa ca am scris ca sunt mutat nou in zona (fapt real) si ca vreau sa aflu mai mult despre sis de invatamand de aici (si sa prind si ceva experienta prin lucru voluntar neplatit) -- fapt partial adevarat. Am primt un raspuns bun (orice director de scoana se bucura cand are pe cineva in scoala pe care nu tre sa=l plateasca). Mi-au facut CRB (asta este ca un cazier) si asa am intat in mai multe scoli -- in timp (destul de scurt am realizat unde am cele mai mari sanse si am apsat pe acceleratie -- am suplinit zile de absenta initial -- iar apoi am luat un long term temporary -- concediu de maternitate ); atunci am inceput si OTTP-ul si de atunci totul a mers fain.
    Sunt sigur ca de la 1 ianuarie se echivaleaza QTS-ul

9. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Si eu am visat sa profesez aici dar mi-a trecut.
    Dupa echivalarea de la Naric, aranjat cv frumos si cateva interviuri prin telefon, m-am saturat de teancul de scrisori care spuneau "thanks but no thanks" pt ca nu aveam experienta British si am decis sa fac voluntariat.

Asta e ok cand nu ai un job si te sustine cineva financiar, daca as fi fost singura nu as fi avut cum sa ma tin de munca mea si in plus sa ajung si la scoala.

Am facut voluntariat ca teacher assistant caci toti agentii pe care i-am vazut mi-au propus ori sa fac temporary (stiti, esti trimis cand se imbolnaveste un x la o scoala sa ii tii locul; poti lucra zi de zi sau o sg data pe saptamana, dupa cum ai noroc) ori sa incerc pe teacher assistant caci altfel nu am nici o sansa sa intru in invatamantul lor.

Cunosteam o profa la un secondary school in estul Londrei asa ca am inceput munca voluntara acolo cu cateva luni inainte de finele anului in 2004.
    Dupa cateva sedinte, directorul ce se ocupa de recrutari m-a chemat sa vb si dupa ce m-a laudat ca fac munca buna, ca sunt fata buna bla bla bla mi-a spus sa scriu o scrisoare de intentie caci din ianuarie e un post liber ca teacher assistant si eu sunt favorita.
    Mi-a explicat insa ca postul trebuie anuntat la ziar si vor exista si interviuri, dar sa nu imi fac probleme, asa e procedura, postul va fi aproape sigur al meu.

In ultima saptamana inainte de vacanta de iarna, m-a chemat din nou. Avusesera loc interviurile si, deoarece se prezentasera cca 50 candidati din care mai mult de jumatate cu multa experienta, au fost nevoiti sa angajeze pe cineva dintre aceia.

Probabil ar fi trebuit sa continui voluntariatul sau sa incerc la alte scoli, dar a doua zi dupa intamplarea asta m-am angajat ca secretara unde sunt si acum..si e mai bine asa, nu am batai de cap, la 5 cand ies din birou am lasat munca pana a doua zi cand ma intorc, deci nu planuri de lectie, planificari, pregatit. Plus de asta, ca teacher assistant salariul (la stat) net nu-i mai mare de 6-700lire pe luna.

Oricum succes celor care isi doresc sa profeseze si aici si multa putere sa isi implineasca planurile!

10. aura

aura New Member

Trophy Points:
    0

As dori informatii despre Teacher Assistant :in ce consta,cum poti obtine un astfel de job etc...Multumesc

11. aura

aura New Member

Trophy Points:
    0

Pentru a fi profesor in U.K imi cer GCSE in English...Pot opta de exemplu pentru Ielts sau FCF ? (Ma intereseaza ceva echivalent).Multumesc

12. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

de obicei englezii vor sa dai GCSE-ul... ielts sau cambridge advanced si chiar proficiency nu sunt echivalente.

daca ai adat engleza la bacalaureat vb cu ei si vezi daca este echivalenta

succes

13. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0

cauta scoli sau agentii care au nevoie de teaching assistants. dar ai nevoie de permis de lucru

14. ioanaada

ioanaada New Member

Trophy Points:
    0
  15. aura

aura New Member

Trophy Points:
    0
  16. kissy

kissy New Member

Trophy Points:
    0

trimite-le...nu ai nimic de pierdutdar sa-ti trimiti numai copii....multa bafta...

17. catalin30

catalin30 New Member

Trophy Points:
    0

Am scris celor de la Home Office ieri urmatoarea scrisoare:

I am a romanian teacher and I would like to teach in UK this year.
    Do I need an employer in order to apply for a working accesion card as a teacher ?
    According to http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... omani1.pdf no, but reading http://www.ind.homeoffice.gov.uk/6353/1 ... 52/br3.doc I discovered two bad news at Section 9 :
    1) that, apparently, I do need an employer ("You must enclose with this application a letter from your employer" )
    2) the existence of an exchange scheme ("I will be employed in the UK at an educational establishment in the UK on an exchanged scheme ...")

Where could I find more information about this issues?
    I would be very grateful if you could clarify this by emailing me back at cataz18@yahoo.com .
    Thank you very much for your kindness

''''''''''''''''''''' Catalin,
    Physics teacher

Iertare pentru eventualele greseli gramaticale, trebuie sa ma pun la punct cu engleza.
    Ce parere aveti, ce raspuns o sa-mi dea¿ Deocamdata nu am primit nimic de la ei .

18. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Catalin, mult succes! Sa ne spui si noua ce raspuns ai primit!

19. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

Catalin, raspunsul e simplu: da, ai nevoie de angajator care sa aplice in beneficiul tau pt permis de munca. Nu ai nevoie de angajator decat daca faci parte dintr-un exchange programme care se stabileste inaintea venirii tale in UK, intre scoala la care tu ai fi profesor in Ro, si scoala cu care se fac shimbul in UK....plain and simple

20. mf_

mf_ New Member

Trophy Points:
    0

Stie cineva cu ce s-ar echivala gradul didactic I in traducere engleza?

Cand m-am mutat aci, acum sapte ani, am rugat o colega sa-mi traduca actele. In traducerea ei "autorizata" a transpus gradul I drept "first degree". Ori "degree" inseamna diploma universitara. Cand m-am prezentat la o scoala unde am incercat ( fara succes!! ) sa predau, s-a minunat directoarea si m-a intrebat in ce mai am degree? I-am explicat ca e vorba de o calificare pedagogica mai putin decat un doctorat si in ce consta. Ar putea fi oare tradus drept MA?

Am scris un e-mail Minstrului Invatamantului, ca exista aceasta posibilitate, dar evident ca nu mi-a dat nimeni atentie. Il intebam daca gradul didactic I are vreo valoare, ca eu nu am observat. Prea multa munca pentru nimic.

Share This Page