18.7 C
London
Friday, August 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

profesor engleza franceza- daca puteti sa ma lamur

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by bobo, Nov 3, 2009.

1. bobo

bobo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ma numesc Violeta si actualmente locuiesc in Scotia. In tara sun profesor titular, asa ca mi-am luat concediu fara plata un an, sperand sa gasesc ceva de lucru aici. Am blue cardul, dar nimic. Am obosit sa merg la interviuri pentru receptie hotel sau chiar vanzator. Am primit refuzuri chiar si de la scoli unde am aplicat ca Pupil Support Assistant...deci sunt extrem de dezarmata. Urmeaza sa ma inregisrez, adica sa aplic ptr GTCS. Off...o multime de hartoage de la inspectorat, scoala nde am predat, minister...dupa ce-mi trimite ministerul adeverinta aplic pentru GTCS, nu?

Ce ma sfatuiti...sa mai caut..sau nu am sanse si sa ma intorc in Romania????Si ca ce pot lucra in scoli??Tare as fi vrut sa-mi schimb profesia, dar nu se poate.

2. prioteasasilviuadrian

prioteasasilviuadrian New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Pe Teacher & Restaurant Assistant Manager
    Hi
    Incearca sa iti trimiti licenta si certificatul de la modul pedagogic traduse in limba engleza la notar.si ar trebui sa fie ok...

Nu mai trebuei dovada ca ai profesat...sau etc...chair astazi am vb cu ei ...

Bafta...
    poti sa imi dai un email pt mai multe detalii./
    bafta

3. monik.97

monik.97 New Member

Trophy Points:
    0
    Re:profesor engleza franceza- daca puteti sa ma la

Buna!Si eu sunt prof. in RO.Am studiat din timp,insa, forumul acesta si am venit din tara cu un teanc de hartii,asa, ca sa fie tot.Adica: pasaport, CI, dipl. licenta, dipl.master, certif.DPPD, certif.casatorie si nastere, cazier, adeverinte de la scoala (cu tot ce imi putea adeveri scoala), toate traduse si legalizate in RO. Am trimis copii dupa originale si traduceri. Raspunsul a fost unul pozitiv, eu avand acum QTS-Qualified Teacher Status in England.E nou-nout,abia l-am primit.
    Probabil cam asa ar trebui sa decurga treaba si in Scotia. Nu pierzi nimic-doar niste bani-daca incerci. Mai ales ca ai deja blue card. Dovedesti ca ai drept de munca, nu ai nevoie decat sa-ti confirme calificarea.
    Bafta! Sper sa ajute experienta mea pe altii,dupa cum am fost ajutata si eu de cele impartasite pe acest forum. -asa-asa-

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Buna,

Aceeasi specializare, doar ca eu am preferat sa mai invat putin. Tot ce te intereseaza se discuta deja aici:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/49 ... esor-in-uk

Te rog, citeste tot, cu rabdare si atentie si revino cu intrebari daca ai nelamuriri.

Bafta! -dans-

5. bobo

bobo New Member

Trophy Points:
    0
    totusi...am inteles chiar cu inregistrarea poti doar sa profesezi ca teacher assistant dar ca sa fiu profesor de franceza ce trebuie sa mai fac dupa i nregistrare? Nu ma asteptam s fie asa greu aici. Tare voiam sa scap de invatamant...dar nu ma baga nimeni in seama. Ce sa fac?? Sa mai astept? -plans-

Dar actele le pot traduce eu? Sunt traducator autorizat in Romania.

6. bobo

bobo New Member

Trophy Points:
    0
    Inca ceva..stie cineva agentii de recrutare pentru profesori, in SCOTIA?

7. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

1. cauta in Google teaching recruitment, sau supply teachers, sau supplu teaching sau orice alta combinatie pe tema asta plus numele orasului in care locuiesti si ar trebui sa obtii ceva rezultate

2. uita-te pe website-ul consiliului local al orasului in care locuiesti (local authority + numele orasului). Pagina este de obicei construita pe modelul oras.gov.uk si ofera acces la locuri de munca in invatamant.

3. persista, insista si nu te da batuta. Bineinteles ca e greu sa gasesti de munca. Cine crede ca aici umbla cainii cu covrigi in coada se inseala. Aici exista sanse si oportunitati iar tu nu poti decat sa cauti aceste oportunitati si apoi, cand le gasesti, sa...make the most of them. Nu te da batuta. Continua sa trimiti CV-uri (poti sa-mi trimi un model daca vrei, sa ma uit peste el si sa-ti spun ce ar trebui sa scrii sau sa nu scrii in el astfel incat sa atragi atentia in mod pozitiv)si scrisori de intentie, cauta un plasament voluntar intr-o scoala pt un timp, poate cateva luni, pana aduni experienta si apoi tine-te de agentii cu dintii si dovedeste-le ce poti, pana iti gasesc locul de munca dorit, chiar daca la inceput va trebui sa muncesti ca teaching assistant.

Eu am predat ca profesor de la inceput, dar depinde de cat de mare este cererea pt profesori in zona ta si cati profesori au scolile/agentiile la dispozitie. Unde cererea e mica si oferta mare, efortul depus pt gasirea unui loc de munca e mult mai mare.

Orice ai face, nu te da batuta.

Bafta multa,

Spin

8. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0

bobo a scris:
    Sunt putin confuza: vrei sa scapi de invatamant sau vrei sa ramai in invatamant si sa predai in Scotia? -nas-

Da, poti sa-ti traduci actele daca ai toate stampilele si parafele oficiale cu tine si daca ti le accepta notarul care va face legalizarea.

Dupa ce primesti QTS-ul si dupa inregistrarea cu GTC poti sa-ti cauti de munca prin agentii (e mai usor asa). Dar ai grija ca aici este de preferat sa poti preda mai mult de o singura limba straina, ca sa primesti post, pt ca orele de limbi straine sunt putine si scolile prefera sa angajeze un sg profesor care sa poata preda si franceza si spaniola, sau germana. Asa ca daca poti, priveste niste telenovele si invata repede spaniola, da examenul de A level si ...gata -hipno-

Daca nu, atunci alternativa e sa fii profesor cu jumatate de norma la cateva scoli, sau sa muncesti ca suplinitor prin agentie.

9. bobo

bobo New Member

Trophy Points:
    0
    Initial am venit cu ideea de a lucra in alt domeniu, avand o calificare de receptioner hotel. Dar am primit o groaza de refuzuri...nu am skill-urile, auzi. Am lucrat in tara ca receptioner de sezon. Bun..si ce varianta mi-a ramas? Invatamantul unde am 8 ani de experienta. -nervos- Dar nici aici lucrurile nu stau simplu..Da am crezut ca o sa-mi fie usor, dar...ma lupt cu neputinta de a face ceva in sensul gasirii unui job si pe deasupra am inceput sa-mi pierd increderea in mine. So... -trist- M-a sunat o agentie de teaching jobs din Londra dar ce folos...eu sunt in Scotia

10. cumpata

cumpata New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Eu nu mai inteleg nimic.
    Ai QTS si te poti angaja fara sa ai drept de munca?
    Din ce am citit eu am inteles ca nu se poate.
    In plus nu mi s-a putut spune ce poti preda ca pe QTS e decat un numar.
    Ma poate lamuri careva?
    Multumesc.

11. cumpata

cumpata New Member

Trophy Points:
    0
    Uitasem totusi ceva...
    Unii obtin QTS in Scotia, altii altundeva in UK. E acelasi? E recunoscut pe tot teritoriul UK sau daca l-ai obtinut in Scotia doar acolo e recunoscut?
    Multumesc.

12. maggie

maggie New Member

Trophy Points:
    0

Buna!
    In cat timp ai obtinut QTS?

13. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    bobo wrote:
    totusi...am inteles chiar cu inregistrarea poti doar sa profesezi ca teacher assistant dar ca sa fiu profesor de franceza ce trebuie sa mai fac dupa i nregistrare? Nu ma asteptam s fie asa greu aici. Tare voiam sa scap de invatamant...dar nu ma baga nimeni in seama. Ce sa fac?? Sa mai astept?

Dar actele le pot traduce eu? Sunt traducator autorizat in Romania.

Interesting comment Nu ma asteptam s fie asa greu aici.
    But what exactly did you expect?

Another thing: everybody seems to be so interested in getting these 'blue card', 'yellow card', etc. they are forgetting what their focus is: to get a job !!!!
    Is there a rainbow set of these cards?

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Atentie!

Aveti doar 45 minute pt. a completa formularul online.

S-au schimbat regulile. Tocmai am avut o sedinta de cariera cu cineva si au imprastiat astia informatiile peste tot, ca sa ingreuneze procesul.
    Nu stiu cat de legal este, dar...
    Succes!
    https://teacherservices.education.gov.u ... ecognition

Share This Page