5 C
London
Friday, February 21, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Profesia de asistent social

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by rebecca_uk, Dec 1, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Deoarece Gabitzuel intreba ieri de Asistenta Sociala si cum cred ca nu e singurul de pe site care doreste info despre exercitarea acestei meserii, am gasit urmatorul site care spune cele de mai jos:

Exercitarea profesiei de asistent social in Marea Britanie

* Locuri de Munca

Potrivit unei comunicări a Consiliului General din domeniul Asistenţei Sociale (General Social Care Council) începând cu 1 octombrie 2008 exercitarea profesiei de asistent social (social worker) in Marea Britanie va fi permisă doar absolvenţilor unor cursuri universitare de lungă durată cu specializarea „asistenţă socială" (Social Work Degree).

În prezent, exercitarea acestei profesii este permisă şi absolvenţilor cursurilor universitare de scurtă durată cu specializarea „asistenţă socială" (Diploma in Social Work). Diploma universitară (Social Work Degree) a fost introdusă în anul 2003 în Anglia şi în 2004 în Ţara Galilor, Scoţia şi Irlanda de Nord.

Pentru a putea profesa în domeniul asistenţei sociale este necesară înregistrarea la unul din cele patru organisme profesionale care reglementează accesul la această profesie în Regatul Unit: General Social Care Council, Care Council for Wales, Scottish Social Services Council şi Norther Ireland Social Care Council.

Principalele modificări care vor fi introduse de cele patru organisme profesionale începând cu luna octombrie a acestui an vizează:
    - ridicarea nivelului calificării necesare pentru a obţine accesul la profesia de asistent social şi
    - introducerea unei perioade de minim 130 de zile de practică supravegheată care poate fi desfăşurată pe durata studiilor sau după finalizarea acestora.

Informaţii suplimentare privind modul în care se va realiza înregistrarea la cele patru organisme profesionale până la 1 octombrie 2008 şi ulterior acestei date sunt disponibile vizitând website-ul General Social Care Council (www.gscc.org.uk), prin e-mail (registration@gscc.org.uk) sau telefonic (0845 0700 630 sau 044 1788 532 402).
    http://www.colentina.ro/130003-exercita ... a-britanie

PS Am incercat sa unesc topicul tau de la Discutii Libere cu unul vechi de la Job Experience, in care tu intrebai si atunci de acelasi lucru, dar, desi am reusit sa scriu mesaj apoi ca le-am unit si sper sa ajute, mi-a aparut un mesaj ciudat: "ati specificat un identificator gresit"
    Imi cer scuze si sper ca informatiile de mai sus sa compenseze.
    Multa bafta! -dans-

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  3. gabitzuel

gabitzuel New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Rebeca pentru postare.Am vazut ca ai mutat postul dar nu stiam ce se intamplase cu mesajul,asa ca iti multumesc din nou pentru revenire.
    Cine mai are informatii este binevenit sa le scrie.

4. Assis

Assis New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Sunt studenta la Asistenta Sociala in Romania si ma gandesc sa lucrez, eventual, cativa ani in domeniu in UK.
    Ma intereseaza parerile voastre(in conditiile in care lucrati in domeniu sau stiti detalii de la apropiati care sunt social workers):
    * In afara de faptul ca este o meserie grea, oriunde ai lucra, e curios faptul ca sunt agentii din UK care angajeaza romani asistenti sociali, si as dori sa stiu daca ajungem ca imigranti sa prestam cele mai joase munci din domeniu. (poate exagerez si exista cu siguranta alte motivatii, dar e important pentru mine sa stiu daca exista catusi de cat echitate sociala pe-acolo cand ai statutul de social worker si esti imigrant roman). Mai pe sleau: esti mai rau tratat ca-n Romania?:)) sunt mai civilizati si in fapt nu numai cu "numele"?
    *As vrea sa merg ca voluntar pentru o perioada scurta in UK, cu SEV( Serviciul European de Voluntariat) inainte de a termina facultatea pentru a vedea cu propii ochi cum stau lucrurile.
    *Credeti ca merita sa ma implic?
    *Salariile de social worker sunt cele promise??(intre 23.000- 40.000 lire/an in functie de experienta)
    Toate cele bune!

5. liana_cm

liana_cm New Member

Trophy Points:
    0
  6. bianca sim

bianca sim New Member

Trophy Points:
    0
    hi!
    sunt bianca,am terminat asistenta sociala in 2008,nu am lucrat in ro,dar as vrea sa incep aici.stiu ca trebuie sa fac cele 130 de zile de voluntariat dar nu stiu unde anume sa fac,unde sa caut,am gasit pe google ceva dar nu mi se pare ok.
    dc aveti ceva idei sau stiti cva va rog sa mi lasati un rasp aici sau pe mail
    de preferabil pe mail dc se poate.va multumesc

7. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0
    Experiente ale asistentilor sociali in UK

Salutare,

Va rog sa iesitzi de la naftalina cei din Uk care lucratzi in domeniul asta, al as sociale si sa postatzi pe forum din experientele voastre. Ar fi mai mult decat bine venite.

Eu personal vreau sa stiu ce implica intregistrarea la GSCC(traduceri, documentatie necesara, experientza de lucru) si cam cat dureaza.
    O conditie sa faci parte din colegiu e sa ai 130 zile practica sau experienta de lucru. Ca proasptat absolvent fara experienta aveti vreo sansa sa vi se proceseze aplicatia fara sa fiti refuzati? Eu am terminat 3 ani de As Sociala, si aparent vreo 40-45 zile de practica a cate 6 ore pe zi de luni pana vineri. Asta e nr de ore de practica calculat de ei(GSCC). Din cate am auzit sistemul roman pune accent pe teorie si din cauza asta nr mic de ore de practica. Nu stiu alte facultati din tara daca au mai multe ore de practica in orar, la mine atat a fost. In Uk ma gandesc ca e un echilibru sau accentul cade mai mult pe practica pe timpul studiilor.

Deci , daca suntetzi in situatia de a imparatsi din experientzele proprii, mai mult decat bine venite.

MSMS

8. rrammy

rrammy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Si eu as fii mai mult decat recunoscatoare daca sunt persoane in domeniu, ce ar dori sa impartaseasca din experientele lor ca asistent social.

De exemplu, eu am terminat Psihologie, ceea ce stiu ca nu ma ajuta absolut deloc sa intru in domeniu, dar m-ar interesa daca exista vreo posibilitate sa intri undeva pe o alta pozitie, iar apoi sa faci un NVQ pe asistenta sociala.

Multumiri!

Ramona

9. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Experiente ale asistentilor sociali in UK

Buna Dania,

Intra pe site-ul celor de la GSCC http://www.gscc.org.uk/ si aplica pt inregistrare, cere un formular (care se poate trimite prin posta), noi ne incadram la tipul de formular pt studentii care au studiat in afara UK si gasesti mai multe info pe site-ul urmator http://www.gscc.org.uk/page/87/Social+w ... he+UK.html.
    In legatura cu completarea formularului gasesti informatii pe site si plus de asta ei iti trimit odata cu formularul si un ghid care iti va usura munca (general guidance notes) -da-da-
    Ca si durata a aplicatiei, in cazul nostru cei care am studiat in afara UK, este de 16 saptamani http://www.gscc.org.uk/page/32/Registra ... times.html.
    Actele necesare aplicatiei sunt : diploma de absolvire, suplimentul de diploma , traduse si xeroxate. In legatura cu cele 130 de zile de practica eu am facut asa : am scris in fiecare an numele unei fundatii la care am facut practica (diferite in fiecare an) si apoi am scris ca si numar de zile de practica diferit in fiecare an, in asa fel incat ca la sfarsit sa imi iasa un total de 130 de zile, deci nu te stresa ...nimeni nu verifica daca tu in timpul facultatii ai facut 130 de zile de practica.
    La punctul 7 vei avea despre endorsement, este bine sa scrii pe cineva care te cunoaste (de preferat din UK , e mai bine), pt ca persoana respectiva (endorsement) paractic si teoretic trebuie sa iti semneze completeze aceasta sectiune si sa iti semneze copia de la pasaport (si sa iti verifice pasaportul, dar tu trimiti doar copia) iar cei de la GSCC o vor contacta pt detalii.
    Ca si plata , daca imi aduc bine aminte a fost in jur de 155 de lire, iar apoi anual 30 de lire.
    Cam atat ar fi in mare, daca te mai pot ajuta, cu cea mai are placere.
    Numai bine.
    Nicoleta

10. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0

Observ ca momentan te aflii in tara, asa ca nu iti fa girji, poti aplica si din Roamania.
    Ai fi putut aplica pt certificat si cand erai au pair, nu iti trebuie blue card pt aplicatie.
    Multa bafta!

11. Dania

Dania New Member

Trophy Points:
    0

Sal..

Multumesc nykol pt raspuns. Am schimbat si eu cateva e-mail-uri cu cei de la GSCC. Am aplicatia de cand eram in Uk. Am primit-o in posta. Nu stiu daca este alta mai actualizata la ora actuala(din mai, iunie)..
    Referitor la cele 130h practica mi-au trimis intr`un e-mail : "body
    Dear Sir or Madam

Thank you for your email concerning applying for registration.

We can confirm that the qualification you have specified below is an acceptable qualification to apply for registration with.

With regards to the 130 days of supervised and assessed practise, this is the practical work you completed as part of your qualification.

if you do not have the full 130 days then this can be made up with any post qualifying work you may have undertaken.

We base one day on six hours.

If you do not have the full 130 days then you application will not be refused but placed on hold. We will then recommend that you complete either practical training or an aptitude test in the UK to make up for the shortfall.

If you have any further questions please email international@gscc.org.uk or call +44 (0)1788 532402.

Yours sincerely
    "

In ce domeniu ti-ai gasit de lucru? :)

12. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0

Buna Dania,

Asa cum ti-am mai spus si in mesajul anterior referitor la cele 130 de practica, NU TE VERIFICA NIMENI. Nici eu nu am facut atat de multe de zile de practica in timpul facultatii , dar am scris in asa fel incat ca la sf celor 4 ani sa imi dea un total de 130 , daca intelegi ce vreau sa zic. O chestie importanta, pe care ei pun accentul este endorsement-ul, pesroana care te reprezinta si care iti poate da referinta (de aia am zis sa treci pe cineva din uk, uite la tine de ex, familia la care ai lucrat). Hai ca iti trimit un mesaj privat cu adresa mea de mess si vb acolo mai detaliat.

13. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

gata. mi-am recuperat diploma de licenta si am tradus-o la un traducator autorizat. sunt in ro -da-da-

intelesesm parca dintr-o postare de-a rebecai (parca), cum ca nu e nevoie sa duc la notar copia, pt legalizare.

totusi, daca in uk mi se cere, pot sa rezolv acolo cu legalizarea?

multumesc!

14. elec

elec New Member

Trophy Points:
    0

Buna fetelor,

Ma bucur sa gasesc pe acest forum si un topic care ma intereseaza cel mai mult pe mine. Sunt un asistent social care a absolvit in ro, cu acte traduse si ore de practica si experienta necesara pt inregistrarea gscc.

DE la inceputul lui decembrie, am ajuns in Uk pe o pozitie de social care, being a carer in ideea de a munci un an si de a obtine mai apoi blue card ul. Acum sunt inscrisa la un colegiu pe obtinerea NVQ2 HeALTH&sOCIAL cARE.

Ideea pentru care am venit in aceasta tara este aceea de ami gasi un job in sw pt k site urile lor colcaie de joburi din astea si din cite s epoate vedea si pe strada ei chiar au nevoie sa fie asistati sociali.

In tara m am pregatit ceva vreme cu studiul legilor si a sist de asistentilor soc din uk la supervizarea unui englez ex-social worker.

De-a lungul timpului am fost sunata de 2 ori pentru un interviu in Kent, insa am pierdut trenul pentru k am refuzat sa ma prezint....si acu regret f mult, caci viata mea ar fi fost cu totul alta....in continuare pentru asta ma pregatesc oricum si fiind in contextul britanic sansele ar putea creste. Voi aplica individual pina cind cineva ma va sesiza, ma voi inregistra si in gscc si va voi tine la curent cu pasii pe care ii voi face.

ChIAR daca piata amuncii e inghetata si lucrurile nu prea misca, sper ca in timp lucrurile sa se schimbe si sa existe sanse reale pt noi cei specializati si doritori sa le demonstram englezilor k suntem cu muuuult mai buni decit ei!

mult succes!

15. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0

fetelor, care stiti, ziceti-mi va rog daca trebuie sa si legalizez copia tradusa a diplomei de licenta, ca mai am doar 1 sapt de stat in romania si as vrea sa rezolv.

desi pe site la GSCC nu zice nimic, apreciez mult raspunsul cuiva bazat pe experienta(preferabil proprie)

va multumesc! -dans-

16. nykol

nykol New Member

Trophy Points:
    0

Buna Livia,

Diploma de licenta trebuie doar tradusa -asa-asa- , nu legalizata.

Multa bafta ! -thumbsup-

17. ana_11

ana_11 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Am si eu o intrebare pentru cei care au postat anterior. Sunt curioasa daca ati reusit sa va angajati careva fara experienta in domeniu.
    Eu am absolvit in 2009, insa nu am lucrat deloc in domeniu, ceea ce ma face sa cred ca am putine sanse sa lucrez aici ca si asistent social.

Multumesc!

18. ConstantinCoryna

ConstantinCoryna New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Ma aflu in Scotia de aproape un an si jumatate. Am terminat in 2008 facultatea de sociologie in Galati, licenta a constat in analiza familiilor monoparentale in Romania. Imi doresc foarte mult sa lucrez in domeniul asistentei sociale aici, insa oriunde am fost nu intelegeau mai nimic din diploma mea (tradusa si legalizata). Ma gandeam sa trimit diploma la NARIC pentru echivalare, apoi sa incep un curs la The Open University, sunt doua cursuri, de fapt, unul de introducere iar celalalt (care incepe in octombrie :(), se numeste An introduction in health and social care. Sunt tare confuza pentru ca nu stiu cum si de unde sa incep demersurile pentru a putea lucra in acest domeniu. Experienta nu am, din pacate si red ca sunt putin cei care angajeaza fara experienta in domeniul acesta.
    Va rog din suflet daca ma puteti ajuta cu un sfat, ce sa fac, cum sa incep?
    Multumesc!

19. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
  20. ConstantinCoryna

ConstantinCoryna New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page