3.7 C
London
Tuesday, November 12, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

prof de educatie speciala si QTS

Discussion in 'ARHIVA' started by adela, Jul 29, 2008.

1. adela

adela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Am si eu o intrebare. Sunt licentiata in psihopedagogie speciala,incerc sa-mi obtin QTS, dar am aflat de la o cunostinta absolventa de psihopedagogie care a aplica pt acelasi status si nu i s-a acordat pe motivul ca era specialzata sa predea toate ariile, toate gradele si toate handicapurile, si ca nu era o materie soecifica. Imi poate da cineva un sfat? Cum pot proceda pt a abtine acest statut. Sau cumpot face pt a lucra ca profesor in anglia, mentionez ca m-am inscris la toate agentiile posibile si nu am prmit nici un raspuns, unu din motive fiind lipsa unu work permit si a acestui QTS.

Orice raspuns este binevenit.

Multumesc

2. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Buna Adela,

Sper sa te ajute linkurile de mai jos:
    http://www.tda.gov.uk/skillstests.aspx

http://www.tda.gov.uk/skillstests/about.aspx
    http://www.tda.gov.uk/Recruit/thetraini ... tatus.aspx

Iar in special pentru cazul tau, in care ai obtinut calificarea in psihopedagogie in afara UK:

Overseas Trained Teacher Programme
    http://www.tda.gov.uk/Recruit/thetraini ... /ottp.aspx

Multa bafta!
    -relaxsun- elaxsun-
    A.

3. lucia

lucia New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!

Am fost si eu intr-o situatie similara in ceea ce priveste "colaborarea" cu agentiile, nu in problema cu QTS-ul sau cu work permit-ul. Dupa ce m-am inscris la foarte multe agentii si am pierdut zile intregi ducandu-le acte si asteptand sa ma sune, dupa ce m-am uzat mental vazand ca nu ma suna de fapt nimeni, am decis sa o iau pe cont propriu. Astfel, am cautat pe internet si am gasit oferte de slujbe in invatamant la diverse scoli, am completat application forms si am trimis prin posta scolilor respective. Am uitat sa mentionez ca in tara lucrasem 4 ani ca profesoara de engleza si imi doream sa continui pe aceeasi linie si aici. Am depus cateva application forms pentru teaching positions, fara succes insa m-am gandit eu ulterior ca unul din motivele insuccesului meu ar putea fi lipsa de experienta ca profesor in UK. Ok, mi-am zis, am 4 ani de experienta in tara, dar in Londra nu-mi va da nimeni o clasa pe mana fara sa fi avut nici un fel de contact cu scolile englezesti inainte. Atunci mi-am dat seama ca e mai bine sa incerc sa obtin un post de teaching assistant pentru a ma acomoda putin cu mediul educational englezesc inainte de a indrazni sa mai aspir la teaching. Zis is facut. Am luat-o de la capat cu completarea formularelor, am trimis si au inceput sa ma sune de la scoli pentru a veni la interviuri. Am reusit la al doilea interviu la a secondary school. Voi incepe de la 1 septembrie si sper sa reusesc sa merg mai departe.
    Nu incerc sa zic ca toti ar trebui sa inceapa de la teaching assistant inainte de a incerca sa fie profesori aici. Poate unii au reusit de la prima incercare sa fie profesori chiar si fara experienta in UK. Cazurile difera. Spun doar ca e mai usor sa intri in sistem pe o usita mai din spate (ca teaching assistant) nu pe cea principala.
    Cat despre QTS, spune-mi te rog daca ai ceva experienta de predat in tara si ce anume ai predat daca raspunsul e afirmativ. Totusi, nu cred ca de obtinerea unui QTS atarna angajarea ta intr-o scoala, mai ales ca specializarea ta se cauta in Anglia pentru ca ei acorda o mare atentie copiilor cu special educational needs. Am auzit de cazuri in care foarte multi au obtinut QTS in timp ce lucrau ca teaching assistants in scoli. Se pare ca e mai usor asa.
    Nu stiu cum se poate rezolva problema cu work permit-ul. Am auzit ca daca reusesti sa obtii un post intr-o scoala, poate aplica scoala pentru work permit. Iti urez mult succes si sper ca am fost putin de folos expunand aspecte din experienta mea.

4. adela

adela New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pt sugestii.
    Eu inca n-am aplicat pt QTS deoarece o prietena de-a mea care are acelasi tip de pregatire profesionala, terminand tot psihopedagogia, nu a putut obtine acest statut. Dupa luni de zile in care le-a tot trimis acte celor de la GTC i s-a refuzat acest statut de qualified teacher, pentru motivul ca foaia matricola de la Universitate nu specfica ca poate preda o materie specifica la copii normali. Noi putem preda toate materiile si toate terapiile la toate gradele de handicap si toate varstele si se pare ca nu ne pot incadra in nici o specialzare pentru a ne da QTS.
    Data fiind situatia ma gandeam sa aplic pt un PGCE dar si aici e problematica situatia pt ca nu am GCSE la engleza ci numai la Matematica.Situatia nu-i prea roz. Am sa incerc sa gasesc un post de teacher assistant, numai ca eu am nevoie de work permit si sunt si in Romania, ma batea gandul sa vin in Anglia, as avea ceva resurse materiale pt a supravietui cateva luni, dar totodata am auzit ca nu e indicat sa pleci in UK fara a avea acte in regula pt un work permit.

As vrea totusi sa-i sugerez Luciei sa-si aplice de QTS pt ca ai sanse foarte mari sa obtii QTS. Din cate am in teles esti profesor de limba engleza calificat in Romania, si incepand din Ianuarie 2007, noua si Bulgarilor ni se recunosc calificarile. Mie nu mi se poate recunoaste statutul de profesor pt ca situatia mea e mai complcata nefiind prof. pt copii normali, dar am auzit persoane de educatie normala ca au obtinut QTS.

Multumesc pt sfaturi!

5. AnabelleLee

AnabelleLee New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare! Eu sunt profesor de franceza in Ro. As vrea sa aplic pentru QTS de aici, din Ro. Mentionez faptul ca predau franceza de 8 ani ca profesor titular. Pot aplica inca de aici? Si ce acte trebuie sa trimit?

Am auzit ca profii din Ro lucreaza in prima faza ca Teaching Assistant. Cum e salariul? Daca as avea un copil mi-as permite sa il iau cu mine in UK?

Multumesc mult si toate cele bune!

6. luca

luca New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    As vrea sa stiu daca ai aplicat in cele din urma pentru QTS (pentru ca si eu sant in aceeasi situatie) si daca da,cu ce rezultate.
    Multumesc

7. hellokitty

hellokitty New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,s-ar putea un ajutor in completarea formularului qts?m-am impotmolit la punctul 3) teacher qualifications...ce anume ar trebui sa completez avand in vedere ca am si modul pedagogic si definitivatul luat,am exp 3 ani in domeniu....totusi se refera la facultatea absolvita?sau trebuie sa trec definitivatul,care m-a calificat ca profesor I...astept un raspuns,multumesc anticipat!

Share This Page