17.4 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Probleme la consulat?

Discussion in 'Consulat' started by Anonymous, Mar 28, 2007.

1. Anonymous

Anonymous Guest

buna am auzit ca daca vrei sa faci procura pt inputernicit(pasaport)la consulatul din londra iti cere sa ai statut legal in uk cum se face?ca o cunostinta de a mea a apelat la consulat si i sa spus ca nu poate optine o procura pr pasaport pt ca nu are rezidenta atunci a apelat la C.Ede la ziaru romani in uk ia dat dreptu de...£si ia rezolvat problema la consulat se poate asa ceva?nici aici nu scapam de corupti si de spagi
    a mai intilnit cineva asemenia situati?astept parerile voastre

2. parigianu

parigianu New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: se poate asa ceva?

ellizica,

luand in considerare faptul ca nu pot sa dorm, ca beau pastis si ca am descoperit pe romanii online din uk...tu crezi ca se poate asa ceva?
    pe ei, pe ei...pe ei pe mama lor :)
    iar in alta ordine de idei, cum vrei sa iti dea consulatul tarii tale procura, atata timp cat nu esti rezident in tara in care o ceri?
    mi se pare la fel de ilogic ca atunci cand am vrut sa imi reclam propriile mesaje la admin :)))

3. Anonymous

Anonymous Guest

nu mi se pare corect pt ce avem consulat la londra?nu pt a ajuta romani?sau pt a se inbogati
    tipu cu pb care v-am vb a facut reclamatie la ministeru de externe la drepturile omului si a spus de neregurile care se fac la londra deja a fost chemat in audienta la consolat de catre consol pt ca au fost sesizati de la bucuresti zicea si el daca e legal,legal sa fie nu stai o zi in frig la consulat si cind intri i-nauntru ti se zica nu se poate ca nu ai rezidenta a doua zi merge X si iti rezolva pb de ce mie ca cetatean a romaniei nu pot fi servit la giseu cu unele pb numai prin intermediari
    mai ales din ianuarie de cind suntem cetateni europeni (dar uni inca nu stiu asta)
    intrebarea mea e ce sa credem?ca a scris un ziarist adevaru?cind si el e corupt cum poate sa scrie despre coruptie?de ex
    multumesc si mai astept pareri

4. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0

abia am venit din concediu din ro si as putea sa spun ca unele lucruri N_OR SA SE SCHIMBE NICIODATA, din pacate , cineva zicea , deci dezamagire totala pe toate fronturili:)

5. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0

Hai poujou de und esti de ai fost asa dezamagit???? sigur nu esti din Cluj....

6. Anonymous

Anonymous Guest

Da sigur ...
    Se poate si mai rau de atat
    Si eu am facut plangere la MInisterul de Externe, ba si Ambasdorul stie de neregulile de la Consulat (re d-l Delcea) dar nu are autoritate sa faca nimic .

D-zeu sa ne apere si sa ne tina departe de Consulat.

Nu spun ca in sit ta ai fi indreptatita sa obtii ce ceri, dar macar sa nu te lase sa stai in frig la vreo 2 cozi si apoi sa iti rada in nas ca nu ai aia sau ailalta.
    Eu ,personal a, am trait o poveste de cosmar vara trecuta

Multa bafta!
    T

7. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0

Aceeasi experienta nefericita am avut-o si eu luniile trecute.

Am fost la consulat in ianuarie si dupa cateva ore de stat in frig, doamna cea 'draguta' de la ghiseu mi-a spus ca trebuie sa dovedesc ca am rezidenta in Anglia ca sa imi faca o imputernicire. Bineinteles ca nu a fost de ajuns cardul de student mai vroia si o scrisoare de la colegiu.

Asa ca am mai risipit banii pe un drum inca odata nemaipunind la socoteala oboseala (de la 400km de Londra). Insa nu am plecat la drum pina nu m-am asigurat ca am un email de la consulat precizand ce acte am nevoie.
    Am cerut o scrisoare de confirmare de la colegiu am tradus-o (bineinteles alti bani) si la consulat surpriza, nu mai aveam nevoie de nici un alt act :)|

Am prezentat buletinul si fara alte intrebari mi-a dat formularul sa il completez.
    Avusesem noroc in dimineata aceea draga doamna nu se trezise cu fata la perete -violent-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Dimunu,
    Bine ca a2a oara nu ti-a zis d-na ca de fapt nu iti tb scrisoare de la colegiu, ci statement de al banca sau altceva.
    Mie asa mi-au facut si cu mailul ca dovad , tot cu coda intre picioare am plecat
    T

9. Anonymous

Anonymous Guest

ce putem face ca sa dam de acest om mircea stan...macar sa ne deabani inapoi...daca nu se tine de promisiune...sau macar sa ne sune sa ne lase uun msj unde sa ne zica unde s-a mutat sediul...face avere cu bani nostri...ce om!!!!

10. Anonymous

Anonymous Guest

sunt fartescu ghiorghita si am dat niste bani ca sa pot sa ma duc intr-o tara sa muncesc ,in anglia si domnul mircea stan mi-a fct mai multe promisiuni dar pana acum nu s-au adeverit nici una ...si sediul unde am dat bani nu mai exista acolo as vrea sa stiu unde s-a mutat ...am nr domnului mircea stan dar de cand sa mutatsediul nu imi mai raspunde la tel....am avut incredere in el si nu ma ajutat cu nimic ...sper ca nu am luat teapa pt ca bani care i-am dat nu sunt putini si nu am conditile necesare ca sa ii pierd ..as vrea macar sa recuperez jumatate din bani am un copil de crescut...va rog mult sa ma ajutati...sper ca increderea ihn dumnealui nu a fost in zadar ...am mare nevoie de un rasp macar sa stiu unde sa mutat sediul...ma amanat pana acum si cred ca nu se mai poate rezolva cu plecarea dar macar sa recuperez jumatate din ei...nu cred ca domnul mircea stan sta in cei 700 de euro ai mei ,sa se gandeasca ca am un copil de crescut ....sper ca voi primi un raspuns si credetima ca chiar daca pt dumnealui ii se par putini bani pt mine sunt multi ..sper sa se gandeasca...eu inca sper ca este un om de incredere...nr meu este 0742280340...sper ca o sa ma contacteze cineva

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

"fartescu " nu poti face absolut nimic din pacate...eu cred ca numai persoanele care nu stiu engleza apeleaza la firme intermediare.
    Daca nu stiti engleza nu va recomand la aventura!

12. Anonymous

Anonymous Guest

Fratescule,
    Dupa cum suna povestea ta , nu cred ca mai vezi un ban inapoi.
    E trist ceea ce ti se intampla si poate sunt multi care au patit la fel.
    O varianta ar fi sa gasesti oameni care au fost pacalit de individ si sa incepeti o actiune in judecata impotriva lui daca aveti dovezi.

Spune-ti in gand ca puteai sa pierzi mai mult sau sa patesti altceva mai rau in viata. Mereu e o balanta intre ce pierdem si ce castigam.

Data viitoare fii mai atent si actioneaza singur , far intermediari. Ce iti faci tu cu man ta e mai bine facut si dureaza , asa ca nu te mai increde orbeste in oameni. Nimeni nu-i mai bun ca tine , toti avem potential ...tb doar sa il folosim...iar pt asta ai internet-ul.

T

13. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0

asa e tree

inseamna ca am avut noroc nu gluma.

Poate diferenta a facut-o si faptul ca domnul consul era acolo?????

Insa orice am zice ar trebuii facut ceva.

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Ok, Fartescu a postat si i s-a raspuns si la Contracte de munca prin agentii drept pt care am sa va rog aici sa reveniti la subiect.
    Multumesc.

15. ariana_maricela

ariana_maricela New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Raspuns: se poate asa ceva?

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Ariana_maricela, te rog sa citesti regulamentul forumului.

Nu are rost sa postezi citate la intamplare! Daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa intrebi.

17. teo

teo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!M a bucur ca am descoperit acest site,parca nu te simti asa izolat ,singur cind citesti despre problemele celorlalti romani de aici.Ca mai toata lumea am si eu o problema:mi-a expirat pasaportul{nu viza}si in 2 sapt trebuie sa merg in concediu in tara.Teama mea e ca la granita ungara o sa probleme si nu o sa ma lase sa intru in ungaria.A PATIT-O un prieten care venind din strainatate a trebuit sa ceara scrisoare de la consulatul roman din ungaria ca sa tranziteze ungaria .AM BULETINUL SI BLUE CARDUL dar nu stiu daca o sa fie de ajuns!ROG UN SFAT SIDACA E POSIBIL UN NR DE TELEFONDE A CONSULAT SAU AMBASADA ROMANIEI IN ANGLIA.VA MULTUMESC

18. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Sectia consulara a Ambasadei Romaniei la Londra functioneaza la urmatoarea adresa: M.E.I.C. House, 344 Kensington High Street, London W14 8NS.
    Fax: 020-7602.4229
    Tel: 020 76029777; 020 76029662
    E-mail: consulara@roemb.co.uk
    Acesul publicului se face prin Addison Road (care se intersecteaza cu Kensington High Street). Cea mai apropiata statie de metrou este Kensington Olympia.
    Linii de autobuz: 9, 10, 27, 28; statiile Holland Road sau Kensington Olympia in functie de sensul de mers. Programul: luni, marti, miercuri si joi intre orele 10:00 - 13:00

19. floryauras

floryauras New Member

Trophy Points:
    0
    Am un subiect foarte interesant care merita dat la stiri poate cine stie ne va ajuta cineva si pe noi romanii din Marea Britanie care suntem nevoiti sa platim sute de lire pentru obtinerea unor acte de identitate cum ar fi cartea de identitate,pasaport,certificat de nastere,etc.
    Consulatul Roman in loc sa ne ajute ne stoarce si de ultima lira castigata din greu de catre noi romanii veniti la munca in cea mai scumpa tara din Europa.Am trait personal aceasta poveste si credeti-ma ca nu sunt singura persoana suntem sute de romani in aceeasi situatie.Am plecat din tara noastra pentru un trai mai bun insa daca ajungem la Ambasada Romaniei nu ne mai gandim sa ne mai intoarcem in Romania dupa felul cum suntem tratati. -takecare- akecare-

20. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Sant multi care au avut si continua sa aiba probleme ca tine, dar la fel de multi sant si cei carora le e frica sa spuna ceva despre Consulatul Roman din UK.
    Daca scrii aici e garantat ca acest forum va citi. Daca povestea este interesanta si ai curaj sa dai detalii personale, sant sigur ca se va gasi cineva sa o scrie la ziar.

Poti sa te referi si la MAE cu reclamatia dar, nu stiu ce success vei avea. Ca orice caz, vei castiga ceva si pierde altceva.

Succes.

Share This Page