9.6 C
London
Tuesday, October 27, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Probleme cu telefonul mobil

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by parteneru, Feb 24, 2007.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    De vreo luna am inceput sa am probleme cu telefonul mobil. Se intrerupe sunetul in timpul convorbirii. Am un Nokia N80 de sapte luni pe O2. Am fost la magazin, l-au trimis la reparat si dupa doua zile avea aceiasi problema. Ma duc din nou la magazin si le spun ca daca nu se pricep sa-l repare ar trebui sa-l schimbe. Il trimit din nou la service cu cerere de inlocuire. Ieri ma suna de la magazin, sa vin sa iau telefonul. Cand ajung acasa si ma uit in cutie, surpriza. Mi-au schimbat telefonul si mi-au dat altul, dar folosit!!
    Eu unul nu am mai pomenit asa ceva, sa-mi schimbe telefonul cu altul folosit si vreau sa va intreb pe voi cum vi se pare treaba asta!!? E normal asa ceva?
    Oricum, deja am facut plangere si la Nokia si la O2 si cred ca o voi rezolva pana la urma, dar sunt putin surprins de inlocuirea asta dubioasa.

2. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Probleme cu telefonul mobil

Da si eu am probleme cu un sony ericsson p990i si astept sa ma tot sune cei dela o2 sa ma duc sa imi dea latu pina il repara pe asta acum cind se v-a intampla nu stiu sunt cam magari daca faci plangere la cei de sus ar trebui sa til schimbe asta scrie si in contract sau in garantie ...

3. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

Da, am auzit si eu de chestia asta. O colega avea asigurare, i s-a stricat telefonul si cand l-a dus la reparat aia au spus ca nu se mai poate face si daca vrea unul la fel trebuia sa plateasca vreo 50 de lire diferenta. Pt. ca nu a vrut sa mai dea alti bani, i-au dat unul telefon model mai vechi si cred ca era refurbished.
    Cred ca cel mai important este sa-ti afci contract direct cu O2 pentru ca magazinele de pe high streets au politica lor ce nu tine de compania de telefonie mobila.

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Eu am contract direct cu O2, casper! Tocmai am fost la magazin si mi-au spus ca asa e politica lor, daca nu se mai poate repara ti se da unul folosit putin, adica unul adus de client inapoi in cele 28 de zile de la cumparare.
    Dar eu nu accept asa ceva!! :mad:

5. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0

god nu am codul la mien de trade and sell good's act acolo parca scrie din cite imi aduc eu aminte bine ca clientu trebuie intotdeauna satisfacut ...

6. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Daca iti dadea unul folosit pe perioada cat al tau era la reparat da, mai merge, dar asaINACCEPTABIL!

7. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0

aaa,a deci chiar O2-ul se tine de tampenii d-astea!!!! Astia te indeamna la marlanii! Pai nu este mai usor pentru cei cu asigurare sa-si dea telefonul "pierdut", decat sa se duca pateasca ce ai patit tu?
    Eu m-am obisnuit ca mi s-au intamplat tot felul de chestii anormale in tara asta, asa ca nu ma mai mira nimic!!!
    Noi am luat acum 3 ani un computer de la Tiny (firma englezeasca care ulterior a dat faliment), am dat 699 pe el si cand a ajuns acasa, monitorul avea 4 dead pixels (puncte isterice de diverse culori :)) ).Asa....normal ca am vrut sa ni-l schimbe...am dat tel.customer support care ne-au pus in legatura cu service-ul (NUMAi ca sa vb cu aia te costa 1.50 lire pe minut!!!!!) ne-au tinut cam multicel la telefon, ne pasau de la unii la altii si in fina ne-au spus ca politica firmei este urmatoarea:orice monitor cu mai putin de 7 dead pixeli nu se schimba!!!!!)
    Ce sa mai zici? Ce sa mai faci?

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Asa e casper! Ce sa mai zici! Le-am scris celor de la Customer Service de la O2 si m-au lamurit si astia. Cred ca o sa-mi trag o asigurare si o sa-l pierd dupe aceea! :)

9. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
  10. hanna626

hanna626 New Member

Trophy Points:
    0

Cei de la O2 sunt foarte neprofesionalisti. Si eu am avut o problema cu sim-ul (din cauza lor ca mi-au vandut altceva) si a trebuit sa sun la Customer service (1.25 lira minutul) si doar dupa 2-3 telefoane problema mea s-a remediat....dar pe banii mei :)| :mad:
    O alta problema a O2 este semnalul. Cand ti-e lumea mai draga nu mai ai semnal. Eu stau la 300 de metri de o antena O2 si in timpul convorbirii se intrerupe. Am vrut sa ii mai sun dar nu am de gand sa imi consum alte 5 lire pentru a primii un raspuns evaziv. :)| :)| :)| :)| :)|

11. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-am luat si eu un telefon la O2 pay monthly, dar ce sunt curioasa ...unde sun sa aflu cate minute mai am ramase? L-am cumparat la CArhponeWarehouse si nu mi-au dat nici o informatie privind contractul.... au zis sa astept ca-mi va veni acasa in cateva zile. Dar sunt curioasa sa vad cate minute mi-au dat la inceput, sa nu fie mai putine decat mi s-a spus.
    Si cei care au experienta cu O2 , aveti telefonul blocaT ca sa sunati international?

Thanks

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Oxanel, si eu am abonament pe O2 si din cate stiu nu exista un numar la care sa suni si sa afli cate minute ti-au mai ramas. Poti afla insa, daca iti vei face un cont pe site-ul O2.
    Referitor la international, eu am avut accesul restrictionat la inceput, apoi i-am sunat si le-am cerut sa rectifice acest lucru. Desigur, asta s-a intamplat dupa vreo 3 luni, timp in care mi-am platit facturile, adica am dovedit ca sunt un client ok! :)

Bafta!

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Claudiu,

Nokia N80 e un telefon tare prost. Ti-o spune cineva care l-a avut pt un an si nu-i mai trebuie Nokia. Adica eu.
    L-am luat anul trecut si eram tare incantata de el. Dupa cateva luni a inceput sa raspunda tare greu la comenzi, treceau secunde bune pana puteam deschide ceva in meniu. Dupa alte cateva luni s-a bulit incarcatorul, nu se mai trimiteau mesajele text sau multimedia (desi in alt telefon totul era ok) si soneria desi setata una anume pt all calls, era mereu alta. -error-
    L-am trimis si eu la reparatii caci m-am incadrat in ultimele zile de garantie dar inca nu l-am primit inapoi.
    Am cumparat intre timp alt telefon dar sa nu mai aud de Nokia... -strike-

Cat despre O2, eu nu am avut probleme cu ei si imi verificam minutele si mesajele din plan pe net.
    Zilele astea insa trec la Vodafone si sper sa nu regret mutarea.

14. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
  15. 3183linespoem

3183linespoem New Member

Trophy Points:
    0
  16. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Raspuns: Probleme cu telefonul mobil

Din experienta de pana acum in Anglia cred ca toate retelele au problema asta. am cartele de Orange si O2 (+ un prieten care are 3) si nu e semnal cand intri in magazine, in casa intr-un colt ai si in altul nu, pana si pe strada te uiti cum danseaza liniutele de la semnal... (In Romania aveam semnal si la Cocarjatii din Deal, aici la 20 de min de Londra ... pauza semnal.)
    Dezamagitor.

17. zsolt

zsolt New Member

Trophy Points:
    0
    Aia da ca e o chestie in a nu avea semnal , dar ce ziceti de asta?! Azi am dat niste telefoane la cativa prieteni in romania cat si in anglia si dupa 5-6 minute imi intra o persoana si imi spune hello goodby si mi se intrerupe conversatia.(apropo sunt pe vodafone)Si interesant ca si colegului meu de camera i sa intaplat exact aceeasi treaba cand vb cu mine.Are cineva vre-o explicatie?

Share This Page