10.5 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Probleme cu proprietarul

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by shmucu, Oct 22, 2012.

1. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

In luna iunie ne-am mutat in Hatfield, intr-o casa in care locuieste si proprietarul. Ne-am inteles la chirie la 650 de lire pe luna (toate facturile incluse). Am semnat un contract pe 6 luni si am platit depozitul echivalent unei luni in avans iar in ziua in care ne-am mutat am platit chiria pe luna respectiva. Luna trecuta, ne-a pistonat sa ii dam chiria in avans, lucru pe care l-am facut fara sa comentam. Nu ar fi fost prima ora cand ne-ar cere chiria in avans si de fiecare data ne-am conformat, asa cum o arata si extrasul de cont (majoritatea platilor le-am facut prin cont bancar).

L-am avertizat ca pe data de 14 decembrie noi o sa ne mutam din casa lui, o sa ii facem si o notificare scrisa. Avand in vedere faptul ca sunt ingrijorat de depozitul pe care l-am platit (are foarte mari probleme cu banii din cat am inteles), pot sa stau pe depoozit fara sa platesc chiria ? Ce ar putea sa mi se intample mie ca chirias daca nu platesc chiria ? Mentionez ca nu este cel mai intelegator om din lume.

Multumesc anticipat pentru raspunsul dumneavoastra.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Notificarea scrisa este cea mai importanta in situatia voastra si trebuie facuta cu minim 60 de zile inainte de a pleca din casa. Sa o puneti la posta prin "special delivery" ca sa aveti dova da ca i-ati dat-o. In ce priveste depozitul, atat timp cat aveti toate billurile incluse nu exista motive sa va intarzie. Eventual sa nu-i platiti ultima chirie, ca sa fiti siguri.

3. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Landlord-ul locuieste cu noi in acceasi casa. Problema mea este : POate sa ma dea afara din casa daca nu ii platesc chiria pe ultima luna ? Eventual pot sa dovedesc ca nu am bani in cont si nu pot sa ii platesc chiria si stau pe depozit ! Care ar fi cel mai rau lucru ce ar putea sa mi se intample ? Multumesc

4. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Gasiti la link-ul de mai jos toate informatiile de care aveti nevoie pentru a lua o decizie favorabila dumneavoastra:

http://www.mydeposits.co.uk/tenants

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

5. shmucu

shmucu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, o sa ma interesez !

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e bine de evitat neplatile si certile cu prop, pentru ca o referinta e posbil sa fie ceruta oricand in viitor.

Share This Page