5.4 C
London
Tuesday, December 07, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Probleme cu CRB-ul - furt de identitate

Discussion in 'Credit History, Neighbourhood Check' started by adinutza srl, Jan 21, 2011.

1. adinutza srl

adinutza srl New Member

Trophy Points:
    0
    buna! ma aflu in eastbourne de doua saptamani dar inca nu m-au angajat din cauza problemelor cu CRB..se pare ca cv mi-a folosit datele de identitate...acum astept si astept si iar astept..nush incoto sa merg, cui sama adresez...oare ar trebui sa ma intorc in tara? daca cineva ma poate ajuta va rog sunati-ma la nr 07405117094...nu pot lasa un id pt ca eu nu am internet decat daca vin la un net cafe..va multumesc!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: please help

Explica, te rog, care e problema cu CRB?

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Re: please help

-nervos- , eu am patit asa ceva cand eram in Romania. Am incercat sa-mi fac un cont la banca si mi s-a zis ca eu deja am cont dar in Bucuresti, am fost la politie pt o adeverinta si am primit raspuns de la ei ca actele mele de Constanta sunt false si ca eu as trai de fapt in Bucuresti! -nu-ma-uit-
    MOTIVUL: aveam acelasi CNP cu o alta fata din Bucuresti. Amandoua am fost nascute in Tulcea la acelasi spital, la diferenta de cateva minute, si de acolo repetarea CNP-ului. Insa nu am stiut pana nu ne-am ciocnit de autoritati.
    Si tot noi a trebuit sa rezolvam problema ca autoritatile ne-au tot 'dus cu presul' 1 an de zile. Am facut rost de numarul de telefon al fetei din Bucuresti(prin bunavointa doamnei de la banca unde vroiam sa-mi deschid cont), si asa am contactat-o si si-a schimbat ea CNP-ul.

4. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    salut!
    Am si eu o problema.Am avut cont la Barclays de prin noiembrie anul trecut si in urma cu o saptamana mi-au inchis contul mie si inca a 4 persoane din casa in care locuiesc.am sunat la ei si mi-au spus ca nerespectarea Termenilor si conditiilor din paragraful 15 unde este scris ca pot inchide contul daca le-am oferit informatii false sau daca am imputernicit pe cineva sau am dat informatii cuiva cu privire la contul meu in scopul de a folosi fraudulent contul.nu imi daus eama la ce se refera deoarece eu stiu ca nu am facut nimic de acest gen.cand m-am dus la ei la banca au dat din umeri au zis ca intr-adevar e ciudat sa se inchida contul la 5 persoane cu aceeasi adresa in aceeasi zi dar ca nu ma pot ajuta.am incercat sa fac cont la HSBC deoarece alta banca nu cunosc care sa nu imi cerara cel putin yellow card pe care nu-l am .cei de la HSBC cand mi-au facut o verificare a istoricului in UK mi-au zis ca nu-mi pot face ca am scoring negativ.precizez ca Barclays a fost singura banca la care am avut cont in UK.ce pot face in acest caz?nu stiu incotro sa o apuc plus ca stau cu teama ca cine stie ce s-a facut pe contul meu si cine stie cum ma pot trage pe mine la raspundere pt asta.
    Multumesc mult va rog astept un raspuns.

5. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    @MonicaClo, in cazut tau nu cred ca e o eroare, este doar noua politica a bancilor.

Eu am cont la Lloyds, deschis la sfarsitul lui Ianuarie 2012. Cand am deschis contul ne-am dat la povesti cu managerul de cont ptr ca ni se parea ca exagereaza.
    Mi-a aratat pe ecranul calculatorului lui ce se cere pentru romani & bulgari (da, au regulament special!)
    Pe langa actele de identitate, zicea acolo ca daca esti in UK ca student (care declara ca NU munceste) trebuie sa prezinte scrisoare de la facultate. Daca declara ca munceste, trebuie sa prezinte dreptul de munca.
    Am declarat ca "studentul" nu munceste si am deschis contul. Apoi am aplicat si luat YC & BC. A inceput sa intre salariul & am facut o transactie mai maricica. Rezultat, contul blocat (fara avertisment )am descoperit surpriza cand sa platesc la magazin).

Am fost la ei in 5 min si am inceput sarada. Ei, ca am dat informatii incorecte la deschidere. Eu, ca nu e adevarat doar ca s-a schimbat situatia intre timp. A trebuit sa merg acasa sa iau YC sa il arat (intre timp il obtinusem), pentru ca acum ma incadram in alta categorie. Apoi am mai dus o lupta si pe partea tranzactie, ca aveam contul blocat din doua surse si pana la urma ei mi-au platit taxiul sa merg acasa si mi-au pus 100GPB in cont ca i-am facut cu ou si cu otet ca m-au lasat fara mancare la "copilasi", ca ii pun sa-mi plateasca toate penalitatile pentru direct debite si rata de schimb pentru cardul strain care il foloseam din cauza lor.
    Poate au inceput si restul bancilor sa aplice aceiasi regula. Daca zici ca nu ai YC si ca iti intra salariu in cont, de aici ti se trage (parerea mea). Totusi nu te lasa asa usor, stai pe capul lor pana iti spun exact ce s-a intamplat

6. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    nu am YC iar salariul nu imi intra in cont puneam eu saptamanal suma p care o luam in mana tocmai ca sa am rulaj pe cont.faza e ca doi locatari carora li s-a inchis contul nu sunt romani unul este spaniol si o tipa italianca in aceeasi zi li s-a inchis contul si lafel fara explicatii lor.eu am insistat de aceea mi-au zis conform carui articol din termeni mi l-au inchis.iar de dus daca ma duc la banca ei spun ca nu ma pot ajuta sa sun.crezi ca daca sun si insist rezolv ceva?nici nu stiu exact cu ce sa le dau peste nas ca nu cunosc exact de ce l-au inchis.daca ar fi zis ''da am inchis pt ca ne-ai zis ca muncesti si tu nu muncesti@ sau ceva de genul stiam cu ce sa le dau peste nas.chiar nu stiu cum s afac.nu ma doare ca mi-au inchis contul mai rau ca nu pot deschide altul in alta parte

7. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    iar la barcclays la inceput nu mi-a cerut decat adresa unde locuiesc si id-ul

8. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @MonicaClo:

In primul rand du-te inapoi la Barclays, fa o programare in prealabil cu un manager la filiala la care ai contul si explica-i situatia si cere-le sa iti spuna exact motivul pentru care a fost inchis contul. Fa o plangere scrisa (au ei un formular).

Daca nu se rezolva, fa plangere aici: http://www.financial-ombudsman.org.uk/c ... laints.htm

In plus, incearca sa afli ce s-a intamplat la adresa voastra de la una dintre agentiile de credit - de fapt de la toate: Experian, Equifax, si Callcredit. Va trebui sa le ceri un "free statutory credit report"- poti sa ii suni sau sa il comanzi pe Internet. E posibil sa fii asociata dpdv financiar cu cineva care locuieste la adresa voastra si care are istoria de credit patata sau a facut vreo frauda recent - daca asta e situatia, atunci si istoria ta de credit e afectata (din cate spui mai sus, ai scor de credit prost).

Intre timp pana iti rezolvi situatia, incearca sa iti deschizi un cashcard bank account - incearca chiar la Barclays cand iti faci programare si daca nu se poate du-te la alta banca.

9. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    ps. Si inca ceva: vorbeste cu ceilalti din casa si incearca sa ii convingi sa faceti plangere la Barclays si la Fin Ombudsman in acelasi timp, si eventual toti sa sunati la agentiile de credit si sa cereti reports. E foarte posibil ca unul dintre cei care locuieste sau a locuit in casa cu voi sa fi facut vreo chestie necurata.

10. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Candva in toamna banuiam si noi ca avem probleme cu Credit Hitory Check datorita cuiva care ar fi stat in trecut la adresa noastra si stiam clar ca are datorii mari la Gaz, apa si telefon. Ni sa comunicat clar de la banca atat HSBC cat si Barclays, apoi si de landlord ce lucra la NatWest, ca CREDIT HISTORY NU ESTE AFECTAT DE ADRESA CI DE FIECARE PERSOANA IN PARTE. cand te verifici pe Experian si altele, se face pe identitatea ta si nu pe adresa.
    In plus, am sunat la Gaz si apa unde erau datorii de sute lire si am spus ca noi suntem noii chiriasi, ca avem contract, ca vrem sa deschidem cont de Gaz nou, ...si intreband de datorii, ni sa spus ca nu avem treaba cu ele, nu ni se pun pe factura si sa ignoram scrisorile daca mai vin.
    Si cu toate datoriile pe adresa mi-am putut deschide cont la Halifax, face contract la SKY si mobil 3, Tv licence ....no credit problems.
    Astea toate in august-septembrie 2011.
    Credit history nu te afecteaza din cauza trecutului unei adrese.

Adica scris cu Tapatalk din Galaxy S2

11. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @AdiPc

aici nu cred ca e vorba de cei care au locuit in trecut, e posibil ca cineva care inca locuieste acolo sa fi facut vreo mizerie. Ceva s-a intamplat la adresa respectiva din moment ce au inchis fara avertisment conturile celor care locuiesc acolo. Poate e o greseala si s-au facut links financiare intre toti locatarii, poate e frauda... dar e clar ca trebuie vazut ce apare in credit reportul Monicai si corectat daca e cazul.

Share This Page