13.9 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Problema romilor/tiganilor - vs - Problema romanilor

Discussion in 'SEZATOARE' started by ELLAWS, Nov 24, 2010.

1. M_route66

M_route66 New Member

Trophy Points:
    0
    .. imi continui ideea (de acord, dar nu intrutotul cu tine Leonard) ....
    Din filmulete reiese clar situatia rromilor sau a tiganilor la o anumita data in Romania....

I. Dezrobirea ţiganilor

Contemporanii mei îşi aduc aminte, şi aci am ca martor pe mai junele meu contemporan, pe colegul meu Alexandru PapadopolCalimach, îşi aduc aminte ce erau ţiganii, sunt acum 50 de ani, chiar atunci când razele civilizaţiunii moderne îmblânzise moravurile în toate societăţile Europei şi când sclavia nu mai avea domiciliu decât în Rusia şi din nenorocire şi în România.

Legea ţării trata pe ţigani de lucru, vândut şi cumpărat ca lucru, deşi prin deriziune numărul sau individul se califica de suflet: am atâtea suflete de ţigani; în realitate, şi mai ales stăpânii care aveau puţini ţigani, îi tratau mai rău chiar decât prescripţiunile legii.

Chiar pe uliţele oraşului Iaşi, în tinereţele mele am văzut fiinţe omeneşti purtând lanţuri în mâini sau la picioare, ba unii chiar coarne de fier aninate de frunte şi legate prin coloane împrejurul gâtului. Bătăi crude, osândiri la foame şi la fum, închidere în închisori particulare, aruncaţi goi în zăpadă sau în râuri îngheţate, iată soarta nenorociţilor ţigani! Apoi dispreţul pentru sfinţenia şi legăturile de familie. Femeia luată de la bărbat, fata răpită de la părinţi, copiii rupţi de la sânul născătorilor lor şi răzleţiţi şi despărţiţi unii de alţii, şi vânduţi ca vitele la deosebiţi cumpărători, în cele patru colţuri ale României. Nici umanitatea, nici religiunea, nici legea civilă nu aveau ocrotire pentru aceste nenorocite fiinţe; era un spectacol grozav, strigător la cer. De aceea, povăţuiţi de spiritul secolului, de legile omenirii, un număr de boieri bătrâni şi tineri au întreprins de a spăla patria lor de ruşinea sclaviei.

Înainte ca chestiunea dezrobirii ţiganilor să fi intrat în consiliile, în planurile de reformă ale ocârmuitorilor, ea a început a se agita prin însăşi îniţiativa parţială a stăpânilor de ţigani. Mulţi din aceştia, şi numărul lor din zi în zi sporea, ori în viaţă, ori mai ales la moarte, îşi dezrobeau, îşi iertau ţiganii. Întrebuinţez cuvântul de iertare, pe care îl gâsim în toate actele de dezrobire; dar reforma era prea grea, ea jignea prea multe interese ca să se poată opera cu înlesnire. Erau ţiganii domneşti şi foarte mulţi; aceştia constituiau un venit mare în bugetul statului; erau ţiganii mănăstireşti şi ai aşezămintelor publice, ale cărora servicii intrau în trebuinţele zilnice ale acestor comunităţi; erau, în fîne, ţiganii particulari, ţiganii boiereşti, care constituiau personalul de servitori în curţile boiereşti, bucătari, vizitii, rândaşi, feciori în casă, slujnice, bucătărese, cusătoriţe. Boierii cei bogaţi aveau chiar capele de muzici sau tarafe de lăutari. Toate aceste funcţiuni se exercitau de ţigani; dezrobirea lor era dar combătută de trebuinţele zilnice şi casnice ale vieţii familiilor, de aceea emanciparea nu s-a putut face decât treptat şi sub două domnii, atât în Moldova, cât şi în Muntenia. Întâia lovire care s-a dat sclaviei a fost legea emancipării ţiganilor statului şi a mănăstirilor. Dezrobirea s-a facut mai întâi în Moldova de către domnul Mihail Sturdza, prin două legi din 31 ianuarie 1844, iar în Ţara Românească de către domnul Alexandru Ghica, prin o lege din 1845. Această emancipare, deşi parţială, era hotărâtoare şi pentru emanciparea ţiganilor particulari, rămaşi încă în sclavie. Toate minţile prevăzătoare au înţeles că ora ştergerii sclaviei de pe pământul românesc sosise şi că dezrobirea ţiganilor particulari nu mai era decât o chestiune de timp. Entuziasmul Divanului ad-hoc era numai înaintemergătorul entuziasmului general ce pe atunci insufla toată România pentru viitoarea sa renaştere. Dovadă, sutele de proprietari care au respins orice despăgubire acordată lor de legiuirea emancipatoare. Numele acestora au fost publicate şi aparţine iubitului nostru coleg, zelosul nostru cercetător şi colecţionar, d-nul Dimitrie Sturdza, să ne împrospăteze memoriei şi istoriei contemporane numele acelora care, prin o generoasă renunţare, au expiat păcatele lor şi ale părinţilor lor de a fi fost ani lungi stăpâni pe suflete de ţigani. Cu o mica mândrie de moldovean, să-mi fie permis de a spune ianuarie 1844, iar în Bucureşti în 1847; cea de a doua, în Iaşi, la 10 decembrie 1855, şi în Bucureşti la 8 februarie 1856.

Reforma emancipatrice a avut în curând efectele sale salutare: afară de ţiganii lăieşi, care încă trăiesc în parte sub şatră, şi afară de ursari, care fac încă meseria de a domestici fiarele sălbatice, dar totuşi se dau lucrului pământului, mai toţi astăzi din celelalte clase de ţigani s-au contopit în masa naţiunii, şi ei nu se mai cunosc decât prin faţa lor smolită şi asiatică şi prin vivacitatea imaginaţiunii lor; altmintrelea noi îi găsim în toate clasele societăţii noastre.

Deşi de la proclamarea emancipaţiunii nu sunt încă îndepliniţi 50 de ani, ţiganii ne-au dat îndustriaşi, artişti, ofiţeri distinşi, buni administratori, medici şi chiar oratori parlamentari.

Mă opresc aici. Sunt sigur că părinţii noştri, dacă s-ar scula din mormânt, văzând progresele ce au făcut sufletele ţigăneşti emancipate de dânşii, nu s-ar căi de reforma umanitară proclamată de ei.
    (Dezrobirea ţiganilor, ştergerea privilegiilor boiereşti, emanciparea ţăranilor
    de Mihail Kogălniceanu - din "Discurs rostit la 1/13 aprilie 1891 în şedinţa solemnă a Academiei Române organizată cu ocazia împlinirii a 25 de ani de la fondare")

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cand este tiganul om?

Cand i-l vezi venind de departe...

Zici uite, vine'un om

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  4. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
  5. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    @ M.route 66 - sa sti ca nici eu nu-s de acord cu sclavia , torturarea , luarea copiilor si a nevestelor si ce se mai practica in trecut cu tiganii .... trebuie sa fi sadic, fara minte si fara scrupule sa faci asa ceva unui om . ( adevarat ca i-as chinuii putin pe tiganii astia de se cred buricul pamantului :)) )

PS: id-ul tau e visul meu , sa merg pe Route 66 in USA cu un model M de la bmw( bmw m5 daca se poate) , sunt sigur ca ptr tine are alta semnificatie dar mi-a ramas in minte :D

6. M_route66

M_route66 New Member

Trophy Points:
    0
    Cei mai periculoşi dintre pământeni: ţiganii

Autor: Vlad Stoicescu

În 1856, ţiganii erau dezrobiţi în Principatele române, ca urmare a primei reforme sociale de proporţii operate în spaţiul românesc. Din "bunuri agricole însufleţite", etnicii deveneau, peste noapte, oameni egali în drepturi cu foştii exploatatori.

Aproape nouăzeci de ani mai târziu, în 1940, România îşi aducea aminte că are ţigani printre subiecţii săi juridici şi opera a doua reformă majoră adresată etniei. Mareşalul Antonescu îi trimitea, la pachet, în Transnistria.

În cele nouă decenii scurse între "actele administrative" din 1856 şi 1940, nicio politică de stat nu i-a mai vizat pe ţigani. Pur şi simplu, după dezrobirea lor, România a crezut că şi-a făcut datoria "modernă", investindu-şi toată energia în construcţia unei naţiuni şi uitând cu totul că, la cumpăna ultimelor două secole, Europa trăia febril naşterea unor societăţi. Adică, a acelor construcţii apărute la mijlocul tensiunii dintre putere şi subiecţii săi.

În vidul dintre cele două reforme care i-au vizat, ţiganii români şi-au înţeles libertatea ca eliberare de constrângerile sclaviei. Aşa că au reacţionat exact cum ar fi făcut orice rătăcitor prin deşert care, după zile întregi de sete chinuitoare, dă peste o oază: şi-au încărcat coviltirele, asumându-şi o existenţă nomadă şi trăind la graniţa micii infracţionalităţi. În perioada de până la izbucnirea celui de-al Doilea Război Mondial, nimeni n-a resimţit asta ca pe o povară.

Oraşele României, intrate în febra industrializării, trăiau oricum aceeaşi angoasă europeană generalizată. Extinderea masivă a proletariatului urban inventase o sub-clasă care ameninţa privilegiile micilor burghezi, aducând pe scena istoriei o realitate înfricoşătoare: democraţia. Erau vremuri în care oltenii erau un pericol mult mai mare decât ţiganii.

În 1949, după instaurarea comunismului, la Bucureşti s-a pus pentru prima oară, după un secol de indiferenţă, problema integrării etnicilor. Aşa a apărut Decretul 351 care legifera regimul "persoanelor fără domiciliu stabil care nu exercită o meserie". Procesul era simplu: un an de zile în centre de reeducare, după care "subiecţii" erau perfect integrabili. Cam atât reuşise România să avanseze în construcţia socială: de la "bunuri agricole" la "bunuri sociale".

În fine, în 1976, cercul reformelor s-a închis, după adoptarea Legii 25, care stipula obligativitatea muncii pentru toate categoriile apte să întreprindă o activitate. Istoria socială a modernităţii e fără echivoc: extinderea drepturilor asociate cetăţeniei nu a venit ca urmare a unei evoluţii naturale, ci s-a impus pentru că masele s-au organizat pentru a o cere.

Nimeni n-a integrat de bună voie milioane de oameni, smulşi din condiţia lor feudală de mici artizani şi băgaţi în uzine pentru a-şi vinde munca. Ei au adus însă, alături de o creştere fabuloasă a producţiei, şi criminalitatea, şi viciile urbane, şi revendicările, şi protestele sângeroase. Între "muncitorii buni" şi "muncitorii răi" se împărţea lumea, la începutul secolului XX, pentru burghezia ameninţată de democraţie. Astăzi, noii burghezi ai globalizării sunt majoritarii care au uitat că ei înşişi sunt rezultatul unui proces de revendicări şi integrări succesive. Iar "cetăţenii răi" au luat chipul ţiganilor, ignoraţi ca realitate socială vreme de un secol, interpretaţi juridic ca "subiecţi apţi să producă" în perioada comunistă şi blamaţi astăzi pentru că nu se integrează într-o lume care şi-a ascuns în debara tot gunoiul propriului eşec.

Scriem diagnostice, în încăperile noastre moderne, mobilate cu biblioteci voluminoase şi avantajate de iluminatul electric, fără a înţelege realitatea aflată dincolo de confortul nostru mental. Avem deja un rol clar atribuit ţiganilor, suntem convinşi că ei sunt cei care trebuie să se schimbe, fără a înţelege că, de 150 de ani, noi suntem incapabili să ne mişcăm un milimetru de pe poziţia superiorităţii noastre. La fel cum, câteva secole înainte, aristocraţii feudelor imaginaseră legarea de glie şi datoria unui "sclav bun".

După toate standardele moderne, existenţa actuală a ţiganilor e, într-adevăr, disfuncţională. Reforma nu-i vizează însă niciodată pe cei de acum. Nomazii de astăzi nu se vor schimba, pentru că evoluţiile naturale nu sunt caracteristica proceselor sociale. Breşe în cercul vicios nu sunt însă nici lagărele de concentrare, nici deportările, nici legile dure.

Cât timp românii vor crede că problema etniei este refuzul de a munci, nimic fundamental nu se va schimba. Cât timp România va înţelege problema minorităţii ca fiind parte a unei particularităţi culturale impenetrabile, repatrierile şi umilinţele vor continua.

Modernitatea înseamnă, în esenţa sa ultimă, opţiune socială şi politică. Iar opţiunea ţine de educaţie. E un proces care trebuie început acum. Roadele vor veni peste o generaţie. Precum proletariatul urban din zorii democraţiei, minoritarii de astăzi sunt o clasă de sacrificiu. Iar majoritarii se află în faţa unui test istoric.

Dacă nu vom reuşi să le deschidem, în sfârşit, porţile ţiganilor, ne vom trezi închişi în propria noastră teamă, asediaţi de cei pe care ignoranţa noastră i-a trimis, cu mâinile şi minţile legate, la marginalizare. Restul, despre cum ţiganii sunt o plagă socială, despre imposibilitatea integrării lor, despre criminalitatea asociată prezenţei lor, e doar un fond vechi într-o formă nouă. Aceleaşi lucruri s-au spus, acum multe decenii, despre cei care astăzi îşi spun, într-o matematică ariană, majoritari.

Joi, 26 August 2010 - articol aparut in Ev.Z. scris de Vlad Stoicescu

7. M_route66

M_route66 New Member

Trophy Points:
    0
    si tu ... Brutus ?!?! :))

8. Oshlobanul

Oshlobanul New Member

Trophy Points:
    0
    Ce le putem oferi noi ca exemplu tiganilor? Adica in ce sa-i integram? E societatea romaneasca un exemplu, se poate constitui in autoritatea morala care sa pretinda intregrarea unei minoritati? Ca prin forta nu faci nimic, orice regim dictatorial a sfirsit prost mai devreme sau mai tirziu. In general dictatura e reversul mascat al unei slabiciuni profunde, mascat prin forta, prin opresiune...
    Ce exemplu dam noi ca popor, mai ales acum cind Romania se afla intr-o situatie dezastruoasa? A da vina pe conducatori e foarte simplu... Din pacate, vorba care spune ca orice popor isi are conducatorii pe care-i merita, e foarte reala si se poate verifica intotdeauna! Basescu e cel mai "bun"! Va place sau nu, asta e realitatea. Daca il dam jos, se schimba ceva? Nu! Spun asta cu toata convingerea. Dupa ce cade Basescu, vor urma ani de zile de lupte intre toti contestatarii de acum... Vom avea o reeditare a ultimilor 20 de ani trasa la indigo. Dupa ce a cazut Ceausescu, puterea a fost preluata de esalonul doi, impartiti in partide care la suprafata sustineau ideologii diferite. In realitate, tabloul e acelasi dintotdeauna: niste sarantoci care nu vor decit sa se umple de bani. Indiferent la ce partid activeaza! Ce va face sa credeti ca va fi altfel? A aparut cumva vreun trend nou? Credeti ca astia care il contesta pe Basescu au cumva vreun gind de a salva tara???
    A nu se intelege ca il sustin pe Basescu. De-aia am plecat din Romania, pentru ca mi-am pierdut orice speranta in viitor, cu sau fara Basescu.

Deci revenind la subiectul topicului, problema e la romani, nu la tigani! Nu avem autoritate morala. Putem sa facem noi oricita galagie si sa emitem cite legi vrem, nu putem ascunde rezultatul, nu ne putem constitui in modelul de urmat...

Englezii, americanii, francezii? Functioneaza societatile lor? Cam functioneaza... Pot fi luati drept model? Of course! Au credibilitate cind iau o masura, cind dau o lege noua? Au!

Ma rog, acum au si astia o problema de genul asta dar nu e legata de minoritati, ci de generatia noua, de copii lor si nu numai... Sistemul capitalist a ajuns la colaps, e criza mondiala. Cum poti sa ai pretentia sa educi generatia noua cu aceleasi metode si dupa acelasi sistem vechi de 200 de ani, care astazi tocmai a cazut in cap? Si se dau de ceasul mortii ca tineretul abandoneaza scoala, nu e disciplinat si nu invata.
    Solutia? Chiar azi am citit despre noile propuneri de reforma in invatamint la englezi: vor sa aduca fosti soldati si ofiteri si sa-i puna in clasa printre elevi, cu scopul de mentine disciplina. Si relaxeaza si pedeapsa corporala, ca sa-i zic asa...
    Ha, ha, ha! Nu cred ca se poate ceva mai neinspirat pentru generatia noua!

Cine are putina rabdare, sa urmareasca acest filmulet genial:
    comment.rsablogs.org.uk/2010/10/14/rsa-a...-education-paradigms

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: PROBLEMA ROMILOR/TIGANILOR vs PROBLEMA ROMANILOR

ValiB wrote:

Asa cum negrii din America s-au integrat ...
    Asa stii tu, ca s-au integrat? Eu cred ca tocmai asta este discutia. Am putea face o paralela intre negrii din America si romii nostri. Cu incidenta criminalitatii in cadrul minoritatii, la negativ, cu prezenta in show biz, la pozitiv, etc. Ar fi interesant ...

10. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  11. Rita

Rita New Member

Trophy Points:
    0
    După nouă zile petrecute în Munchen, subiectul acesta mă determină să mă întreb,retoric desigur, dacă nu cumva un stat puțin mai restrictiv (nu-mi permit să spun polițienesc)este soluția pentru unele probleme naționale.
    Nu am văzut nici un cerșetor,rom, român sau de altă naționalitate dar, în schimb poliție și agenți de pază erau peste tot.
    Sunt de acord cu integrarea prin educație dar "dragoste cu forța"? Și nu știu câtă răbdare o să mai aibă poporul ăsta....

12. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
  13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Saracii tigani, vaaai, o sa-si ia denumirea inapoi. Cind am decis sa le spunem romi, la asta ne-am gindit, ca merita, ca etnia, ca democratia. Acum nu stim cum sa votam sa-i cheme inapoi tigani, deoarece ne-au facut numele si renumele de kko prin toata Europa.
    Dintr-un singur punct de vedere ii admir: frate, astia-s relaxati. Nu vor o tara a lor, ca evreii, care s-au luptat pentru bucatica aia de pamint, nu vor statut social ca orice roman, nu isi fac procese de constiinta si dorm bine mersi noaptea, iar a doua zi merg iar sa fure din buzunarele si demnitatea noastra. Vor ei sa se schimbe ceva in lumea lor? Pai sa puna mina si sa schimbe, sau macar sa ne arate ca vor!

14. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Permite-mi sa cred ca judeci un pic prea unilateral problema tiganilor. Cand spui tigani tu te gandesti numai la Mama Omida si la Adi Minune? Sau la smecherii care invart milioane de euro din afaceri mai mult sau mai putin curate? Nu aia sunt tiganii romaniei. Multi din ei traiesc la cea mai inferioara limita a saraciei, multi ar putea deveni oameni daca ar avea cine sa le deschida ochii, daca ar primi ajutor. Putini au facut asta, si-au depasit cu brio conditia si s-au INTEGRAT.

Ai punctat bine: fac parte dintr-o cultura inapoiata si majoritatea nu razbesc decat in postura de capuse ale societatii (nu cu mult) mai civilizate romanesti. Isi vand copii, se casatoresc de la 12 ani, cersesc si fura ... te-ai gandit vreo clipa ca nu prea au incotro? Nu vreau sa le gasesc scuze dar vreau sa fiu obiectiv. Ne-am pricopsit cu ei si de sute de ani preferam sa-i marginalizam si sa ne vaitam atunci cand ne deranjeaza, dar niciodata nu ne-am gandit ca fara o mana intinsa nu avem sanse nici noi si nici ei. Spune-mi tu o alternativa viabila. Sa infundam puscariile cu ei, OK. Ies din puscarie si continua sa fure, sa cerseasca, sa-si exploateze copii. Ii bagam din nou in puscarie ... pana cand? Stii cat costa intretinerea unui detinut? Oare nu este mai avantajos ca banii aia sa-i cheltuim pe integrarea lor?

Hai sa ne ocupam si de 'alde Guta, Salam si Prezicatoarea Eva de peste drum (can ies pe balcon ma uit chiar in curtea ei). Sa-i ardem, da. Sa impozitam orice venit, sa-i obigam sa respecte legea. Dar nu numai tiganii astia merita arsi. Sunt o multime de romani care se strecoara la fel de suplu printre legile romanesti. Banu' este puterea. Ce poate face o societate romaneasca bolnava impotriva mafiotilor care sunt mana in mana cu cei care ar trebui sa aplice legea? Sa-i arate cu degetul pe strada? Sa-i scuipe ... ce le putem face noi?

Vali, ponderea acelor rromi de care spui si de care am amintit si eu, este mica. Acei tigani sunt minoritari. Iti voi arata cat de curand imagini cu opulenta afisata de cateva familii de rromi- nu ii voi numuii tigani pentru ca acestia nu au fost si nici nu sunt in fapt - care si-au castigat buna starea in decursul a 2 maxim 3 ani. Milioane de euro. Nu sunt invidios, dar ma doare sa fiu umilit de niste analfabeti ce isi fac frizura si manichiura la SOFITEL. Cumaparaturile de Craciun la Milano. Si in viata lor nu au fost angajati sau nu au derulat afaceri prin ontermediul unei societati comerciale. Dezacorduri gen e multi sau: si nu-i spuneai sunt lucruri normale pentru ei. Cum la fel de normal e sa se dea prin Bucuresti cu Mercedes cl 650 ( parca asa ii zicea) preparat la AMG. Pret sute de mii de euro. Si tu Vali? Cat te-ai chinuit sa tii o societate pe linia de plutire? Nu ai lacrimat cand ai pus pe liber angajatii? Cati bani ai platit la asigurari sociale sau TVA sau la sanatate? Cam asa vad eu lucrurile.... Caci daca societatea autohtona ar fi cladita corect si legile ar fi respectate in tara, eu nu as mai fi nevoit sa parasesc Romania. Privesc cu obida si neputinta cum zi de zi apar prin media diversi oameni de afaceri cu contrastul dat la minim si care isi etaleaza opulenta fara jena. Esenta manelismului: Jap de 100 de metrii, emblema Mercedes la gat agatata de un lant de macara - ambele din aur masiv- si sa urle din masina : Valoarea mea, Valoarea mea .
    Ai perfecta drepatate ca nu sunt doar ei in prim plan. Apar, asa cum am postat in alt topic, noutati cu chestori, cu comisari si procurori. Si concluzia este doar una: in goana dupa bani romanii s-au transformat in rromi.( repet nu le spun tigani pentru ca nici apelativul nu-l merita).
    Cunosc tigani care sunt, este adevarat, defavorizati. Doar confratii lor le inchid toate usile. NU sunt prejudecati, asa vad eu lucrurile. Era sa uit : la clanul de care vorbeam le este interzis tiganilor sa le calce pragul ....
    Asa ca din punctul meu de vedere tiganii nu exista. Exista doar ROMANI. Ce ne facem daca se rascoala si etnia moldoveneasca sau cea olteneasca, eventual ardeleneasca? Drept care explicati-mi de ce trebuie tiganii sau rromi priviti separat. Au un picior lipsa sau au trei ochi? Nu. Sunt doar ROMANI. http://www.youtube.com/v/nS3vLUKQ4oU&hl=en&fs=1

15. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Nu poti sa amesteci etniile chiar asa ... romanii sunt romani, tiganii sunt cu totul altceva. Ne despart multe: de la limba la obiceiuri, religie, folclor etc. Vrem, nu vrem, tiganii sunt problema noastra si din 2007, a intregii Europe.

Tu esti pornit nu pe tigani, neaparat, ci pe cei pe care eu ii numesc mafiotii Romaniei. Este adevarat, o buna parte din acesti mafioti sunt tigani dar sunt si suficienti romani ca sa nu putem generaliza. Smecherii aia de-i cunosti tu or fi tigani ... da' de aia gen Becali ce zici? Eu prefer sa-i bag pe toti astia in tagma mafiotilor manelisti - cea mai periculoasa patura sociala din Romania zilelor nostre. Este aproape imposibil de luptat cu ea, aproape imposibil de ameliorat ceva in viitorul apropiat (si la mine viitorul apropiat inseamna cateva zeci de ani).

Cat despre restul tiganilor, majoritarii etniei ... pe astia prefer sa-i tratez separat, numindu-i tigani si atat.

Cu tot respectul pe care mi l-ai insuflat, trebuie sa te corectez de la prima FRAZA. ROMANII sunt ROMANI iar TIGANII NASCUTI PE TERITORIUL ROMANIEI, SUNT TOT ROMANI.
    Ca si oltenii, moldovenii, si ardelenii, tiganii au obiceiuri si traditii proprii. Drept care orice alta discutie mi se pare doar o metoda de a distrage atentia de la fondul problemei. Si legile Romaniei sunt valabile pentru toti cetatenii ei, indiferent ca sunt tigani sau secui. Prin urmare nu aveti decat sa tratati un subiect fals, eu unul sincer ma voi retrage din astfel de dezbateri deoarece nu inteleg de ce negati o evidenta. Inteligenta mea cu care ma umflu in pene nu este altceva decat o munca de peste 18 ani impotriva infractionalitatii. Va doresc succesuri nebanuite in dexbateri puerile!

P.S. Tot la capitolul infractori sunt si tigancile ce fura gaina cu fusta sau cei ce vor sa-i convinga pe straini sa le cumpere ghiulurile din CU. Restul sunt discutii...

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  17. Gsm009

Gsm009 New Member

Trophy Points:
    0
    Doamnelor, Domnisoaelor si Domnilor,

Inca de la inceput vreau sa va spun ca nu critic tiganii, deoarece ei chiar nu sunt de criticat. Ca sa-mi continui ideea acestia trebuie, ca vor sau nu INTEGRATI, mai intai in societatea romaneasca si apoi in EUROPA.
    Problema esentiala este, de fapt, asa zisa disoluite a autoritatii care in ultimii doi ani a atins cote alarmante. Aici ar fi de lucru enorm. Faptul ca o autoritate publica isi permite sa pactizeze cu infractorul - si imi mentin ideea ca peste 80% din infractiuni sunt comise de comunitatea tiganeasca ce nu are nimic de pierdut - si mai mult ii ofera solutii sa traiasca liber dupa comiterea infractiunii- este un aspect oripilant si frustrant.
    Practic noi cei ce am fost educati sa traim dupa reguli si in bun simt asistam la o degradare morala continua iar solutiile nu sunt din pacate la noi.
    Atunci cand o societate se construieste si se dezvolta pe un sistem bazat pe coruptie eu chiar ma simt depasit. Solutia este un singura si se aplica prin "rezectia" tumorilor si aplicarea unui tratament de sustinere pentru a nu recidiva.
    Ca o gluma, cred ca Romania ar trebui populata cu nemti.
    In rest totul este ok!

Share This Page