15.2 C
London
Saturday, July 31, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

problema fara iesire

Discussion in 'ARHIVA' started by Anonymous, Mar 13, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Buna ziua.

Tocmai am intrat pe romani-online si m-am gandit ca ar fi o idee buna sa culeg cateva pareri legate de problema mea. Am sa incerc sa fiu cat se poate de concis.

Sunt legal in UK, traiesc cu prietena mea care a venit aici acum 3 ani legal, aplicat pentru viza self-employed insa viza de pe pasaport era deja expirata, fara stirea ei. Ea credea ca viza ei e de 1 an, de fapt era numai pentru 180 de zile. In fine, nu vreau sa ma intrebati cum s-a putut asa ceva, cum ca nu a stiut ce are in pasaport :-[, raul a fost deja facut si acum suntem intr-o situatie relativ frustranta. Tot ceea ce Home Office-ul a facut, a trimis o scrisoare spunand ca trebuie sa plece acasa. Acest lucru nu s-a intamplat.

Ceea ce vreau eu sa stiu:

Ce se va intampla cand Romania va intra in EU, in cazul in care ea decide pur si simplu sa vina la heathrow, sa spuna ca a fost overstayer si ca vrea sa plece acasa. Ma intreb ce vor face cei de la heathrow si in cele din urma cei din Romania. Evident, viata ei este aici si nu in RO asa ca se doreste ca ea sa se intoarca fara probleme in UK.

Multumesc tuturor si astept pareri!

Bob

2. lauri

lauri New Member

Trophy Points:
    0
    Daca intram in EU fara restrictii (ca polonezii,lituanienii de exemplu)nu cred ca prietena ta sa aiba probleme,am avut multi colegi "underground" care la 1 Mai(intrarea lor in EU) au si plecat acasa sa-si vada familia fara probleme,dar totul ramane de vazut cum vom intra si daca....

3. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    In primul rand nu are de ce sa faca ce spui tu pentru ca daca merge la Heathrow sau oriunde altundeva si spune ca a fost "overstayer" adica ca a stat fara viza aici, deci ilegal, atunci faptul ca Romania este deja membru al UE in acel moment nu va ajuta cu nimic. Practic ea se autodeclara ca stat ilegal aici si ar putea aparea probleme.

Dupa cum spunea insa si Lauri, ea poate pleca dupa aderare, in functie de restrictii, speram sa nu fie nici una, fara probleme in Romania si se poate intoarce oricand.

Am plecat de vreo zece ori din UK in Romania si niciodata nu am fost pus la aeroport in UK sa arat pasaportul.

Ce s-ar putea intampla in Romania? Nu stiu aici, dar un posibil scenariu ar fi urmatorul: Daca asteapta si ea cateva saptamani macar dupa aderare, nu cred ca ar fi probleme ca doar poate spune ca a plecat in UK pe 1 ianuarie cu bilet doar dus (pe care nu are de ce sa-l justifice) si ca din anumite motive a venit inapoi in Romania, avand bilet dus-intors, cumparat din UK, intr-o scurta vizita.

Scenarii sunt multe... dar in nici un caz sa nu se autodeclare pentru ca atunci singur va avea probleme cu Romania in UE sau nu.

4. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Problema voastra, mie nu imi pare a fi o problema prea mare.
    Daca intram in UE, nu o sa mai fie nici un fel de restrictii si deci nu mai are importanta ca a stat ea mai mult decat a trebuit; nu conteaza daca pleaca acasa inainte, sau ramane aici, sau pleaca dupa ce intram.
    Partea a doua: daca pleaca acum acasa, de bune voie, nu o intreaba nimeni pe nicaieri la iesirea din UK, cat a stat si ce a facut, deci nu e nici o problema cu UK-ul, nu are de ce sa povesteasca la venirea inapoi ca a stat mai mult decat avea voie; iar acasa nu se mai pun interdictii, deci...unde e problema?

5. gobryella

gobryella New Member

Trophy Points:
    0
    esti sigura de ce spui,int?
    te intreb pt ca eu retin ca atunci cand s-au anulat interdictiile s-a spus ca exceptie fac tarile cu viza.
    eu zic sa se intoarca dupa aderare.cand se va intampla acest lucru ( ::))se vor intoarce multi si se va auzi cum e.

6. int2471

int2471 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am auzit nimic de exceptia cu tarile cu viza; asa o fi, nu stiu, dar nu trebuie sa spuna ca vine de aici, poate sa spuna ca vine din Spania, aici nu-i pune nimeni stamplila la iesire.

7. Anonymous

Anonymous Guest

Va multumesc tuturor pentru incurajari. asa e, trebuie sa asteptam sa vedem ce drepturi vom avea odata cu intrarea in UE. Teama mea este legata de unele lucruri pe care le citesc si eu pe net, in fine. Totusi, nu prea inteleg, in principiu cand ea va iesi cu mine din UK, nu va trebui sa spuna ca a stat ilegal? Adica nu se vede asta pe viza? Sau nu se uita nimeni? Alta problema este ca pasaportul ei va expira in august asa ca va avea o scrisoare de calatorie de la ambasada. In fine, in mintea mea e un talmes-balmes, este foarte frustrant dar este bine ca tonul general al raspunsurilor voastre e relativ pozitiv. Asta imi da speranta. Va dati seama cat de liberi a-m fi fost daca problema asta nu ar fi existat. :'(

8. s2k

s2k New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum ti-ams spus cand iesi nu iti controleaza pasaportul...

Daca insa pasaportul ei expira, atunci problema se incurca putin... Aici nu mai stiu ce sa spun.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Ma gandesc ca poate ar putea sa isi faca un pasaport nou prin ambasada, am sa verific, se poate face prin procura cred.
    In alta ordine de idei, de fiecare data cand ies, mi se controleaza pasaportul, dupa ce intru la heatrow, dupa controlul la bagaje sunt ghiseele unde ti se cere pasaportul. Poate gresesc cu toate ca am plecat saptamana trecuta din Uk si asa a fost daca tin bine minte.

10. dragoshh

dragoshh New Member

Trophy Points:
    0
    probleme nu va avea aici, ci in romania. Totul va depinde de ce legi vor fi atunci pt cei ce depasesc perioada aia de gratzie cu europa, dar la ea fiind cazul de cateva luni buuuune, ar putea sa se aleaga cu o interdictie de a parasi teritoriul romanie. La LHR sau alt aeroport, asa cum spunea cineva mai sus, nu controleaza nimeni pasapoartele dac au sau nu viza. Doar fotografia sa vada ca esti tu!
    Acum va aparea alt val de naivi care au lucrat de ani de zile pe pasaporate fale aici in uk si normal ca daca mirosul de UE e din ce in ce mai puternic, vor dori sa se duca acasa si sa se intoarca atunci cand va intra Ro in UEincrezatori ca daca timp de ceva ani nu au avut probleme cu acel pasaport fals, nici acum nu va avea....inse se vor lovi de prag rauAVIZ AMATORILOR....mai bine luati o foaie consulara ca daca primiti interdictie in romania, va trece timpul acasa, insa daca veti fi prinsi aici, e posesie de act fals si posesie de act fals cu intentie, ceea ce e premiat intre 12 si 18 luni....sau cu tiruuuuu

11. kmi

kmi New Member

Trophy Points:
    0
    ..nu-i fara iesire problema ta!..daca expira pasaportul pana pleaca de aici..sa-si ia procura de la ambasada romaniei. de aici iese fara problema..iar in romania sigur nu va avea probleme.probleme acum, au doar cei care incalca legea aici si sunt deportati(furt,crima ,frauda..etc...)in cazul lor ,romanii le pun interdictie la intrarea in romania.
    asa ca, iti faci prea multe probleme ptr o chestie simpla!

12. robbie

robbie New Member

Trophy Points:
    0
    Eu zic ca cel mai bine e sa ramana in Anglia ilegal si sa-si continuie viata. Dupa ce intram in UE, si dupa ce se ridica vizele pentru UK e posibil sa se ridice si interdictiile si atunci poate merge cu o foaie consulara de la ambasada (isi poate da pasaportul furat sau pierdut). Daca totusi vrea sa mearga acasa inainte sa se ridice vizele, nu va putea reveni, normal. Cea mai buna idee care imi vine in minte e sa zboare intr-o tara din comunitate si de acolo sa isi faca rost de alta foaie consulara si alt zbor spre ro... Cum se stie, nu mai exista interdictii pt cei care depasesc limita in UE si nu are incurcaturi legate de Anglia :D
    Dragoshh, ce rost mai are sa mergi cu actele false daca nu ai nevoie de viza si nu iei interdictie?? Mergi pe numele bun... cu pasaportul romanesc sau foaie consulara... iar cu actele false, mai rulezi niste bani in cont si faci un imprumut pe care uiti sa-l returnezi ;D
    Suntem pe calea cea buna, se cere doar rabdare...

13. razvan1980

razvan1980 New Member

Trophy Points:
    0
    robbie mi se pare ca din cauza ca exista personaje ca tine carora nu le place legea numele de roman e atat de batjocorit sis e pare ca pe buna dreptate... sunt dezamagit de asemenea sfaturi... daca vreti sa faceti ceva aici pe termen lung... respectati legea... in cazul asta daca asteptati pana cand intram si apoi va intoarceti acasa cu foaie consulara nu cred ca veti avea probleme deosebite... dar fiti precauti...

14. Anonymous

Anonymous Guest

Eu cred ca robbie nu a vrut decat sa dea un sfat si atat. Prietena mea nu intentioneaza sa plece de aici inainte de intrarea Romaniei in UE, pur si simplu pentru ca daca ar face asta este absolut evident ca va primi o interdictie de 3 ani. Am avut ocazia sa vorbesc cu autoritati si mi s-a spus ca asa se va intampla. Vreau sa precizez din nou ca prietena mea nu a ajuns ilegal voit si nu a avut niciodata intentia de a savarsi vreun act de acest gen. Am povestit cum s-a intamplat si nu a mai existat nici o iesire. Vom astepta rabdatori sa intre Romania in EU si dupa aceea vedem. Nu ne dorim decat ca ea sa isi rezolve statutul insa stim bine ca acum nu are nici o sansa. Credeti-ma, am fost la avocati (importanti) si am fost incurajati sa asteptam. NU vrem decat legalitate si liniste. ATAT.

15. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    eu nu am dat nici un sfat pana acum pt ca am considerat ca e mai bine sa ma abtin. Un lucru insa nu ai specificat:ce fel de viza ai tu? Pentru ca daca tu esti perfect legal cum ai spus tu si ai viza de self-employed de ex. ati putea sa va casatoriti si atunci nu ar mai avea ca sa faca statul roman. Am cunoscut un caz la ambasada in Bucuresti unde tipa a stat aici ilegal 5 ani si apoi s-a predat ca sa poata veni in tara sa se casatoreasca si apoi si-a luat viza de la ambasada linistita. Deci poate fi si asta o varianta dar cred ca totusi cea mai buna este sa asteptati sa vedeti ce se intampla dupa ce intra Romania in EU.(cand va fi asta...)

16. Anonymous

Anonymous Guest

Da Alinutza, m-am gandit si la asta, nu se poate oricum odata ce ia interdicite, va trebui sa astepte in RO 3 ani, in fine, o sa asteptam, asa e cel mai bine, urmand sa ne casatorim cum ajungem in RO, eu voi avea oricum ILR atunci. (sper)

17. alinutza

alinutza New Member

Trophy Points:
    0
    daca tu vei avea ilr oricum nu au ce sa-i faca cu toata interdictia lor ca nu va pot tine separat ar incalca drepturile omului ,nu? asa ca orice alegi sa faci succes si casa de piatra pt cand se produce evenimentul :)

18. kmi

kmi New Member

Trophy Points:
    0
    bob...cati ani ai??asa de multe probleme iti faci ca deja fac zvak in stomac :) :)daca mai citesc ca n-ai priceput inca!nu te mai framnata ca nu ia prietena ta nici o interdictie ,nici aici ,nici la romani!

19. casper

casper New Member

Trophy Points:
    0
    residents si eu stiu ca daca nu te predai nu te intreaba nimeni de vorba cand pleci de aici.Nu trebuie sa spuna nimanui la aeroport ca a ramas peste ;D.Nu-i intereseaza atata timp cat tu parasesti tara pe banii tai.
    In schimb, stiam ca in Romania te iau aia la intrebari si acolo iti pun stamplia neagra :-. Eu as ramane asa ,probabil, pana am intra in UE.
    Este alegera voastra, dar nu te stresa ca nu ati dat nimanui in cap si normal ca problema voastra are iesire!
    Succes!

Share This Page