16.6 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Primit carduri -multumesc ROMANI ONLINE!!!!

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by Moni-Elena, Oct 23, 2011.

1. Moni-Elena

Moni-Elena New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Vroiam sa va multumesc pt toate informatiile de pe acest site - datorita lor si fara sa apelez la firme de consultanta, tocmai am primit cardurile pt self (eu) si blue (sotul si copilul), in 3 luni jumatate de cand am ajuns in UK. Uraaaa!

Si bineinteles, -hipno- mai am o nelamurire: sunt putin confuza in ce priveste statutul de student; nu sunt foarte sigura daca fiind student, cu yellow card de student, poti sa te inregistrezi si ca self-employed. Hm, din cate am citit nu sunt foarte sigura (mai ales dupa ce am citit postarea lui Lancelot). As aprecia daca m-ar lumina cineva.

Inca o data, mii de multumiri pentru tot!!!

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Raman la parerea ca legal se poate, dar este bine sa nu te apuci sa te legi la cap daca nu te doare. La urma urmei sotul tau are blue card si poate lucra, iar peste un an poti si tu. Asa ca ai putina rabdare, un an nu e chiar asa de mult...

Cel mai bine ar fi sa suni direct la Home Office si sa te interesezi.

3. Moni-Elena

Moni-Elena New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt promtitudine. Ai dreptate in ceea ce spui, doar ca eu nu am mentionat faptul ca ma intereseaza pt fratele meu...scuze...noi suntem ok acum in ce priveste munca si actele. Chiar am sa sun pt a ma interesa in detaliu. Multumesc inca o data

4. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    La fel. Nu are rost sa se lege la cap fara sa il doara. Sa considere anul ca o investitie pentru viitor si poate sa vada ce si cu ce se "mananca" pe aici.

5. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Statutul de self employed nu are nici o legatura cu a fi student sau a muncii. In concluzie poti fi in paralel si student si self employed. Poti muncii cele 20H ca student si mai poti muncii ca self employed.
    Foarte multi fac asa deoarece nu au destul income din cele 20H pe saptamana, este perfect legal si nu ai nici o bataie de cap doar sa iti faci self asesmentul la final de an financiar.

6. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, felicitari pentru reusita. In legatura cu self-employed pe perioada studentiei.... ( am edit paragraful, datorita prea multor dovezi/pareri "contra", prefer sa ramana pe forum doar informatii corecte).
    Intentia mea nu a fost sa contrazic pe nimeni, e doar o informatie care din pacate mi se potriveste mie si nu mi-am dat seama la timp ca majoritatea celorlanti nu intra in categoria asta. Sper ca nu v-am stresat prea tare.

7. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Daca citesti cu atentie face referire la cei internationali si cei care au visa deci nici o legatura cu noi.
    Pe viza lor scrie exact ce au dreptul sa faca si ce nu deci normal ca nu poti fi self employed. Pt noi statul de self employed este la libera alegere si nu trebuie sa obtii un certificat de la HO doar daca doresti tu.
    Eu de exemplu lucrez full time la o firma, am LTD meu in care sunt director si sunt si self emplyed, intre timp am facut si cursuri NVQ fara nici o problema, la urma urmei am fost student.
    Legea nu iti interzice.

8. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0

9. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai e exact ce am zis si eu .
    Ma ocup de asta de peste 6 ani nu inteleg de ce unii nu citesc cu atentie si doar posteaza informatii eronate. In plus mai si tin sa se contrazica -nu-ma-uit-

10. Mr.John

Mr.John New Member

Trophy Points:
    0

Am scris in timp ce tu postai.Da asa e.

11. Moni-Elena

Moni-Elena New Member

Trophy Points:
    0
    Wow! Sunteti o adevarata mina de aur in privinta informatiilor... Chiar apreciez toate raspunsurile.mii de multumiri!

Share This Page