12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Primele impresii despre Londra

Discussion in 'LONDON' started by Deanna, Aug 31, 2011.

1. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Cafea gratis pe viata???!!!?? Ma bag la orice concurs vreti, imaginatie am.

Incep acum?

Ok. Deanna. Din experienta unor buni prieteni de-ai mei care au un bar si au bagat o tona de bani si mult suflet in afacerea lor, produsele nu sunt totul, atmosfera insa da. Sincer, nu cred ca exista o reteta fixa care sa te faca sa le creezi oamenilor sentimentul de bine si dorinta de a se reintoarce, dar, serviciul oferit este de o importanta capitala. Iti dau un exemplu simplu. Eram cu o prietena de-a mea la masa intr-o zi calda de vara si eu imi luasem un Kinley. Ea, insa nu se putea hotari si era si fara prea multi bani la ea. Asa ca s-a dus la bar si le-a zis ca nu vrea nici alcool dar nici cocktail ca nu le suporta. Apa minerala era prea simplu si fara gheata ca o doare gatul. Ideea era sa fie racoritor. Prietena mea de la bar i-a sugerat sa ii faca un sirop de visine simplu (pe care ei il foloseau ca topping la cocktailuri) cu apa minerala. I-a luat jumate din banii pentru un cocktail. Bautura nu se afla pe meniu insa prietena mea a fost asa de incantata ca s-a gasit o soultie pentru dorinta ei incat, de fiecare data cand a venit in oras tot acolo ne-am dus.

In alta ordine de idei, cand se da startul la concurs. I want coffee (cu mine o sa iti fie usor ca o sa stau in Birmingham asa ca in rarele ocazii cand voi veni la Londra nu o sa fac gaura la stocul de cafea ) :p.

Numai bine

2. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Rebecca, tu ca intotdeauna cu sfaturi practice, extrem de binevenite. De aceea, cu siguranta n-o sa ne batem cind ne vedem -ras2- Deocamdata stam insa departe, acum sa vedem unde o sa-mi gasesc loc de cafenea, deocamdata cercetez si invat piata. Si locuiesc in Grays, Essex.

Cu filmele nu stiu ce sa zic, ca mi-e sa nu se lungeasca oamenii la o cafea lunga...dar in cazul in care o sa am vreodata o cafenea extrem de mare ca locatie, cu siguranta am sa fac si un coltisor pt. cinefili.

3. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Lightplay, don't worry, sint combinatia perfecta intre visatoarea incurabila si sarcastica ironica, darimatoare de orice iluzii :))

Cit despre cafea, oh da, deja citesc pe net cum e cu arta cafelei, poate am sa fac si un curs inainte sa dechid, ca nu e asa usor sa gasesti combinatia perfecta de cafea.

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am sa inteleg niciodata cum poate cineva aprecia Bucurestiul de azi. Oricum, nu ai reusit sa compui aceeasi poezie, ca pt. Londra, deci diferenta e de la cer la pamint, numai din modul in care te-ai exprimat -ras4-
    Bucurestiul e un oras plin de gropi, de un praf infernal (lucrui care se vede imediat pe masini de ex, aici si in toata Europa nu am reusit sa-mi murdaresc masina ca intr-o zi de plimbat prin Bucuresti), de tigani si tarani care stau 10 intr-o garsoniera, doar pt. a locui la oras. Bunul gust lipseste cu desavirsire, ori aici ma uit ca fiecare casuta e decorata simplu si frumos. In fine, diferentele sint atit de mari, incit nu pot decit sa ma bucur de fiecare respiratie si secunda traite departe de Romania:)

5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte foarte buna ideea, asa ca dau startul concursului chiar acum :) Si mai fac un concurs:cine gaseste spatiu pentru cafenea in Londra, ala primeste cafea gratis vesnic, pt. el si familia lui! :)

6. ionut.c

ionut.c New Member

Trophy Points:
    0
    Eu pot sa-ti zic ce fel de cafea mi-as dori, ca feedback :ar fi ceva sa ai si altfel de cafea decat cafeaua expresso. In multe puburi , restaurante etc, au doar expresso si variante-care-s la fel de rele. Cafea la filtru sau "american cofee" sau orice fel de cafea altfel preparata, gen cafea la nisip - would be very welcomed - in my opinion.

Other thoughts: success with everything

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Ma rog, nu stiu daca mi-a iesit bine citatul, ideea e ca pasajul de sus e scris de Deanna :)

Pai, e simplu, Bucurestiul il iubesc ca acolo m-am nascut si l-am iubit toata viata mea; indiferent pe unde am fost, m-am intors intotdeauna cu placere. Acuma, cu poezia despre Londra, na, era vorba despre Londra si de aia am scris asa, dupa cum am zis iubesc Londra aproape la fel ca Bucurestiul desi pentru motive diferite.
    Bucurestiul este romantic cum numai orasul de la portile Orientului, unde nimic nu este luat in serios, poate fi. Da, sunt gropi si se murdaresc masinile de la praf - praf care nu e vina Bucurestiului ci a Baraganului, asa e solul in zona aia. Da, sunt tigani, si ce? Nu sunt si ei oameni? Vorbesc de tiganii obisnuiti nu de aia din mafie. Tigancile care vand flori sunt foarte haioase, pline de un umor extraordinar si adopta catei vagabonzi carora le cumpara mancare speciala pentru catei - evident, nu toate dar am vazut cazuri. Taranii de care zici ca stau 10 intr-o garsoniera nu sunt cu nimic mai prejos decat cei care stau aici la share, ca sa castige un ban. Imi plac casele vechi din centru - asta vara am avut niste treaba pe Caderea Bastiliei si asa un seniment de liniste si oras vechi, cu istorie am avut mergand pe strada aia si vazand case vechi si curticele verzi si dintr-o casa venea un miros de carti vechi - bine, mucegai probabil dar mie imi placea, era senzatia aia de casa bunicii cu carti multe de citit, interzise copiilor :). Sau, in cartiere muncitoresti gen Titan sau Drumul Taberei, se plimba lumea seara pe strazi, se joaca copiii in parcuri, se aprind luminile la blocuri si poti sa vezi crampeie de viata in fiecare casa, unii gatesc in bucatarie, unii joaca remy in sufragerie, altii beau ca porcii -ras2-
    Da e adevarat ca sunt si oameni nesimtiti care scuipa pe strada, te imbrancesc, soferi care nu opresc la trecerea de pietoni etc. etc. Parerea mea e ca ce ne lipseste noua romanilor la noi acasa si in special in Bucuresti este aprecierea spatiului din jurul nostru si dorinta de a face bine altuia pentru ca binele facut se intoarce la tine in alte forme. Pe mine nu m-au deranjat niciodata prea tare aspecte estetice sau comportamentale din Bucuresti - poate am si avut noroc sa stau in zone cu vecini ca lumea, desi unii si acum isi arunca gunoiul pe geam :), pe mine m-a deranjat foarte tare coruptia, de la mic la mare, si felul in care oamenii accepta sa dea si sa ia spaga, ca si cum asa ar fi normal. Asta e principala problema a Romaniei si pentru asta suntem toti vinovati, daca am dat (sau am luat) vreodata o spaga in viata noastra. E o complicitate care ne duce la pierzanie si pe care nici macar nu vrem sa o recunoastem, dara-mi-te sa o corectam. In fine, am scris cam mult de Bucuresti si de romani pe un topic despre Londra -ras4-

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Ai mare dreptate Ionut, am observat si eu ca nu prea exista cafea la filtru, asa ca am pus-o in meniu si ma gindesc acum la o metoda de a le da free refil.
    Si cafeaua la nisip e pe lista, sper sa nu se uite astia ca la extraterestri cind o sa vada un ibric invirtit prin nisip fierbinte -ras2- -ras2-

Mersi si de urari:)

9. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca Bucurestiul poate fi idealizat atunci cind stai departe de el, insa pentru mine mai trebuie sa treaca multa apa pe Tamisa pina sa mai calc prin Bucuresti:) Deocamdata sint la terapie intensiva aici in Londra, incercind sa-mi vindec bolile de Bucuresti si crede-ma ca in fiecare zi ma simt din ce in ce mai bine :)
    Oamenii sint extrem de prietenosi, desi uneori cam ciudati, ieri mergeam pe M25 in drum spre Stonehenge si a trecut unul pe linga noi, a scos capul pe geam si s-a strimbat. Prima data m-am speriat, pe urma am inteles insa ca omul n-a vrut decit sa faca o gluma, ah, ok -ras2-
    In plus prietenul meu mi-a facut un mare compliment cind mi-a spus ieri: "Vezi, gindesti exact ca astia! Stai in rind si preferi s-astepti decit sa treci pe banda cealalta, la fel ca englezii, aceeasi mentalitate la volan!". Cred c-a vrut sa ma certe, da' n-a reusit -ras2-

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna , stai linistita, la cate vacante in Turcia ,isi fac, stiu sigur 'cu ce se mananca'! -ras4-

11. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    3 saptamini de Londra. Imi place din ce in ce mai mult. Alaltaieri am fost in Canary Wharf, pe la cladirile de birouri. Alta viata, alta lume :) Barbati la costum si secretare iesite sa cumpere una alta, in adidasi si costum:))) Cafenelele erau very busy places, iar cafeaua nesperat de ieftina. M-a secat insa parcarea (7 lire pt. 2 ore) si Congestion Charge (10 lire). Mai pun si Dartford Crossing Toll cu 3 lire (dus-intors) si pot spune ca o excursie in London ma costa 20 de lire plus benzina. De-aia ma mut in Londra. Am vizitat vreo 30 de orase cred din sudul si sud vestul Londrei. Cel mai mult mi-a placut West Wickham, orasel de mari boieri cred:)

In alta ordine de idei: am reusit sa ma cert cu o secretara, am ramas un pic pe ginduri vazind un englez pe bicicleta lovind in usa autobuzului care era sa-l calce si certindu-se cu soferul, am inceput sa urasc negri, ca parca numa' astia sint angajati sa dea amenzi de parcare (am 2 pina acum) si nu inteleg cum de nu mai exista cofetarii in Londra.

Miine ma duc sa vad un shop in Streatham. Intre timp am aflat ca tra sa-mi gasesc un solicitor ca sa inchiriez commercial property. O fi vreun fel de avocat asta? si cit o cere omul ca sa-si dea cu parerea la contractul meu de leasing? anyone?

De-abia acum imi dau seama in ce ceata totala sint. daca stiam de acasa poate nu mai veneam? ba da, veneam, pentru ca senzatia de bine de aici este inegalabila. Cheers!:)

12. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Wow, Deanna, imi place mult entuziasmul si optimismul tau. Cred ca astea sunt ingredientele necesare pentru a reusi in orice.

Da, solicitor inseamna avocat.

Cat despre transport, cred ca mai ieftin ieseai cu trenul -ras2- si probabil si mai rapid, cine stie? :p

Trebuie sa recunosc ca Londra are un farmec aparte si eu m-am indragostit de Londra cand am venit in vizita acum vreo 3 ani si ceva. Insa eu n-as putea locui acolo, de curand am descoperit spatiile verzi si deschise si am mai descoperit ca sunt cea mai fericita in sanul naturii (da, chiar eu, bucuresteanca get-beget -ras4- ).
    Dar imi place sa vizitez Londra din cand in cand, e un oras frumos.

13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Mrs Smith, pai vezi daca nu stii? -limba- Spatii verzi mai misto decit in Croydon sau in West Wickham nu gasesti in nici un Bucuresti si nici macar in Romania (parerea mea de London enthusiast). Iar aici in Grays unde stau, chiar azi dimineata am jucat badmington in spatele casei, pe un cimp IMENS plin de iarba, pe linga care e o padure superba din care spre seara incep sa iasa vulpile curioase:)

14. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- Tie-ti place zona 1.... cui nu-i place Liverpool Street sau Oxford Circus....Cand mi-e greu si inima incarcata merg intr-o plimbare scurta... ies din Tube in Regent-s Park si merg pe jos pana in Oxford Circus apoi Picadilly Circus, cobor spre Trafalgare si ma opresc la Westminster ca sa-mi aduc aminte ce caut in UK..... si sincer ....imi aduc aminte

Zona 1 e plina de istorie, lume buna, dezinhibata, cladiri vechi....sumedenie de turisti....atmosfera distinsa.....ai fost la Harrods? ... visul femeilor -nu-ma-uit-

London Bridge....politie calare.... tower of London.... Regent's Park...minicab-urile...Kings's Cross....British Library.....Trafalgar Square....Wesminster....cafenelele englezesti....forfota din statii....Hyde Park...sumedenia de muzee....mimii din Picadilly....Baker Street...Buckingham....St Paul....veveritele din parcuri etc etc etc...cui nu-i place Londra?????

Da ia mergi tu pana in Barkingside....si plimba-te putin pe strazi...te gandesti unde o fi Londra si unde mi-e pistolul -nuuu- (tot Londra e si acolo).... sau in South Acton unde cauti cu privirea ceva scris in engleza si vezi numai femei cu barba si barbati cu fusta....mai zic de Alperton? zici ca esti in New Delhi....mai lipsesc elefantii si cand vezi un caucazian iti vine sa-l iei in brate...tot Londra e si acolo....

ps: Harrods e in Knightsbridge (pe linia lui Picadilly)... venind cu masina in zona 1 platesti mult si pierzi o parte din farmecul Londrei : Tube (mie imi place enorm forfota din statii)

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Am remarcat ca multa lume face confuzia intre Barking si Barkingside. Cel din urma este un cartier super, plin de englezi, curat si destul de scump la chirii. -da-da-

Daca e cineva interesat de zone cu grad de risc ridicat as enumera East Ham, Upton Park, Ilford, Manor Park, etc (astea numai in estul Londrei).

Dar tot in estul Londrei poti gasi zone super ca Whalthamstow, Woodford Green sau Hornchurch.

Zone bune si rele sunt peste tot in Londra, deci nu trebuie separate pe criterii de puncte cardinale.

16. MrsSmith

MrsSmith New Member

Trophy Points:
    0
    Sotul meu a locuit in Camden timp de 2 ani (e zona centrala) si cica e foarte dur. Plus ce am vazut la TV de Peckham -nuuu-

N-am spus ca am fost la Londra de cateva ori, insa ultima oara cand am fost cu treaba, m-am convins ca orasul nu e de mine. Aglomeratie la 8 de ziceai ca esti in Hong Kong, schimbat 2 mijloace de transport plecand din centru (am stat la niste prieteni in zona Turnului Londrei) sa ajung undeva putin mai la sud... nu foarte departe geografic, dar mi-a luat o ora. Plus ca s-a vazut clar diferenta dintre Londra turistica si Londra de zi cu zi.
    Nu as putea trai asa zilnic, mi-a ajuns Bucurestiul (care pare mic orasel pe langa Londra). Nu mai vreau bazait constant de masini, zi si noapte. Si daca adaugam spatiile verzi si deschise pe care le-am descoperit de curand... nooo, n-as trai in Londra, desi dupa cum am mai spus, are farmecul ei si mereu se intampla ceva (ma refer ca eveniment cultural/sportiv).
    Desigur daca voi vreodata super-bogata si-mi voi permite ditamai proprietatea intr-o zona buna a Londrei, imi voi schimba parerea -ras2-

17. Ralukkaa

Ralukkaa New Member

Trophy Points:
    0
    Da.. sa va povestesc si eu de mica mea aventura cu UK, despre scoala nu am multe sa va spun...Am ales UK pentru ca stiu engleza si mi-ar placea sa o vb si sa o scriu cat mai bine. Am ajuns aici acum 10 zile mai exact pe 31 august. De pe poarta aeroportului am avut surprize de genul ca nu m-au lasat sa mai platesc 1 kg care il aveam in plus la bagajul de cala iar bagajul de mana m-au obligat sa il bag la cala pe motiv ca nu este bagaj de mana cu toate ca avea dimensiunile standard alea unui bagaj de mana...am platit 60 lire pentru asta dar a fost prima si ultima oara pentru care o sa platesc..si surpriza ma urc in avion... si... ce sa va zic erau bagaje de mana mai mari ca ale mele !!! deja eram plina de nervi .
    Am ajuns si in faimoasa Londra intr-un final cu "Wizz air" si de pe aeropot m-a palit frigul. Miercuri oboseala,leguma toata ziua. Joi am luat circa 50 anunturi de chirie de pe gumtree, vitrinele magazinelor si de pe acest forum. NU va spun ca nu mi-a raspuns nimeni la telefon, unele intra direct voicemail, unele erau inchise cu toate ca anunturile erau postate pe 30-31 august si am sunat intre orele 6-8 pm cand lumea cam a terminat munca. In fine... m-am apucat de plans crezand ca nu o sa imi pot gasi chirie caci prietena mea mi-a zis inainte sa vin ca mai mult de 2-3 zile nu ma poate tine...si surpriza... imi raspunde unul la telefon..

SHAHID isi spunea numele englez JOE. numarul de telefon este 07768 289 598 / 07436 068 833 are o masina argintie o toyota berlina model mai vechi cu numarul de inmatriculare Y914FNU iar adresa unde are camere de inchiriat este 5 Manor Park Crescent, Edgware HA8 7NL. o sa vedeti mai tarziu de ce va dau datele.. SA VA FERITI DE EL!!! imi raspunde si imi zice ca pot vedea camera in seara aceea. Zis si facut, nu prea am fost incantata la 80lire/sapt, adik circa 350 lire pe luna....dar stiind ca nu mai pot sta la amica mea si ca dansul a fost singurul care a raspuns am zis sa iau camera sa scap de o grija sa imi vad de scoala de cont in banca de acte si de altele. M-a intrebat ca de unde stie el ca eu nu o sa mai caut alte camere si ca el isi ia teapa, si atunci eu am zis k nu mai caut. El a zis ca nu "trust me" si ca sa ii dau un avans de 20 lire. I-am zis ca peretii sunt foarte murdari si mi-a zis " no fuss we'll paint them" si eu zic OK cand o sa ma pot muta??? el zice ca cel tarziu Duminica camera va fi gata....in fine am plecat de la prietena mea vineri m-am dus la alti prieteni restul de 2 zile. Sambata m-am dus sa vad ce facusera in camera, nu se observa nimik dar din gura domnul SHAHID JOE dadea ffff bine "we'll do this, we'll do that, no fuss don't worry", i-am zis ca sunt alergica la praf si ca trebuie sa fie cel putin curat un pic ca sa pot dormi in camera....insa era deja Sambata si camera era un santier in lucru ii picase din glet pe un perete si era CARAMIDA din care curgea numai moloz, praf...etc...mocheta era super jegoasa....salteaua la fel...

Ok in momentul ala i-am zis k nu se poate asa ceva, ca este prea dezastru el a zis k mai are nevoie de timp, k sa ma mut Luni. Zic bine dar nu mai tarziu ca nu mai pot sta la prietenii mei, el zice ok "don't worry".

Duminica iar ma duc sa vad camera... nimik in plus...NIMIK... si zice k cel mai sigur ma mut marti, asa ca am vb cu prietenii mei si i-am rugat frumos sa ma mai tina o noapte la ei, zis si facut.

Luni ma duc iar sa vad ce a facut, si i-am zis ca eu din RO nu vin din cocina si ca sa se grabeasca. El ok.... deci va spun oameni buni ca eu nu sunt credula de obicei dar omul asta are un stil aparte de imbarilgat incat parca eram vrajita...si am tot sperat ca toti oamenii sunt ca mine ca atunci cand spun ceva asta fac, am tot sperat ca o sa fie bine

Marti ma suna de dimineata si imi zice k are nevoie de restul de bani ca trebuie sa il plateasca pe ala cu mocheta, 1 sapt chirie, 1 sapt avans si 1 sapt depozit. Eu zic ca daca ii dau banii eu ma mut, k altfel nu ii mai dau nici un ban si el zice ok nu'i bai , te muti marti si miercuri o sa ai mocheta pe jos. Faza este ca astia pe aici erau in pantaloni scurti si eu eram cu suba pe mine... caramida caramida, pe langa geam batea alizeul iar si fara mocheta...un frig de'ti inghetau toate in tine

Am ajuns marti seara pe la ora 9 sa zic asa, m-a dus alt amic cu masina lui, cu catel cu purcel cu toate cele 3 trolere. I-am dat si restul de bani, mi-a dat un rahat de chitanta de mana, pe care nu scria numele lui complet, nici data, nici numele meu numai suma si o semnase el. In fine fiind noua si nestiind cum merg treburile am zis k asa trebuie sa fie, auzisem ca se dau chitante de mana...

Stiind ca miercuri o sa am mocheta, m-am imbracat si am luat-o la pas prin Edgware sa cunosc zona , sa ma uit la magazine la preturi etc... am mers la picior de eram rupta gandindu-ma ca atunci cand ajung in camera o sa ma astepte si pe mine un pat si o camera calda si primitoare cu mocheta....

Ajung acasa.... mocheta, nimik era ora 7 pm. Il sun pe domnul...pauza,nu raspunedea pe nici unul din numere. Ii trimit mesaj "Shahid please txt or call me i need to talk to you the're no carpet in the room" -pauza din nou....o sun pe femeia aia dn casa si mi-a zis ca vezi doamne ala cu mocheta vine pe seara. I-am zis ok dar in gandul meu..."cat mai pe seara frate ca deja era 7:30 seara" eu vroiam sa dorm ca eram obosita nu sa astept "mesteri". In fine iar nervi.

Am zis asa de curiozitate sa vad si alte camere din casa, asa ca am mai vazut inca 3 , in 2 din ele era dezastru dar stateau baieti, insa aveau "pereti stabili si nu curgea praf si nisip din ei" iar in celalalt care era un flat studio cu baie si o chiuveta pe post de bucatarie...LUXXXX 550 lire /luna ditamai camaroiul, unde aveam loc si eu cu tot familionul meu.. iar eu dadeam pt un amarat de single fara mocheta, cu geamuri vai de capul lor, fara un perete 350 I-am chemat si pe restul sa vada camera, si mi-au zis ca am drepturi Europene si ca daca ii fac plangere, o sa fie ok. Mi-au spus ce trebuie sa fac...zis si facut. Am fost la Colindale la politie pentru ca in Edgware era inchis fiind ora destul de tarzie si mi-au dat niste numere de telefon sa sun a doua zi.

Nu va zic cine si-a adus aminte ca exist cand eram in drum spre casa domnul Shahid... si mi-a zis k "am auzit ca vrei sa imi faci plangere..." zic DA pentru ca mi-ati luat banii si va bateti joc de mine pe banii mei si ma duceti cu zaharelul !!! si el " you know what? i give you money back just GET THE FUCK OUT OF MY HOUSE" zic.."ok i'll be there in 20 min, come and i leave after i get my money back" el zice ca vine la 11 pm k are treaba. Am ajuns mi-am facut o baie si am inceput sa impachetez..nu va zic ca a venit la ora 9.30 pm...si practic a venit cu alt prost care vroia sa inchirieze grajdul ala si m-a dat afara cu 3 trolere dupa mine... Am stat pana la 12:20 noaptea in frig si ploaie pana a iesit amicul cu masina de la munca si m-a dus la un hotel. In prima seara am fost undeva foarte departe, in afara Londrei la un alt amic si nu am platit dar nu am putut sa stau mai mult de 1 noapte si nici nu puteam sa caut chirie de acolo. Asa ca de vineri 9 sept pana pe 11 mi-am luat o camera la un hotel in Harrow, pe Watford Road, langa Nortwick Park hospital, in incinta campusului de la Westminster Univeristy, post code HA1 3YU, 30 lire/ noapte, este si mai ieftina camera daca o iei prin early booking sau pe un timp mai lung iar conditiile sunt OK la banii astia sincer, din experienta proprie....

In aceste 2 zile am sunat si vazut vreo 6 camere si am ajuns la concluzia ca ROMANII sunt cei mai mari tepari. Adica sa va spun ca inchiriaza o casa cu sa zicem 2 dormitoare si cu living pe care dau 1200 lire, ei fiind 2 cupluri iau dormitoarele apoi cauta ei sa dea si livingul pentru care cer peste 400 lire...NESIMTIRE si japca pe fata!!!

Cautati anunturi numai de la proprietari cava va pot daa contract de inchiriere (tenant agreement) si atunci cand vedeti camera daca nu va place nu o luati !!! aici cam ceea ce vezi aia primesti, nu sta nimeni sa iti varuiasca sa iti mai faca ceva, depinde si de om. Britanicul de la care am luat eu camera cel putin a zis k imi aduce vopsea si pensule luni ca i-am zis eu ca vreau sa imi varuiesc, azi e duminik...om trai si om vedea....cam asta a fost.... PS : am si poze cu camera , pardon grajdul in care am stat o noapte (mi-a mai si luat 20 lire pt noaptea aia am uitat sa va spun)

imi cer scuze pentru luxul de amanunte cu care va povestesc insa amintiriel imi sunt inca vii....

18. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Sa va povestesc si eu o tarasenie...

Ma duc la mall sa fac cumparaturi ca omul, intr-o duminica dupa amiaza...
    Zic, imi iau ce mi trebuie si apoi iau un taxi si ma duc acasa.
    Ies cu cumparaturile afara...taxi nimic cand de obicei stiam ca sunt masini mereu acolo. Zic hai sa astept un 10 minute ca poate apare vreunu. Astept...vreo 15 min dupa care ma hotarasc sa sun la o firma de taxi. Nu aveam numar de taxi, fac rost de pe acolo... Sun si mi raspunde un indian. Incerc sa mi dau seama ce vrea sa spuna... in final reusesc. Si mi cere adresa de unde vreau sa ma ia taxiul si unde vreau sa ma duca. Ii dau ambele adrese corect. Astept taxi...10 min, nimic, 15 min, nimic. Afara frig de crapi si mai eram si cu 5 6 plase dupa mine. Sun iar. Imi zice ca ajunge in 10 min ca e pe drum. Astept 10 min, 15 min...nimic. Deja trecuse juma de ora si tot fara taxi sunt. Sun iar. Taxiul cica e in fata, sa ies afara(dar eram deja) afara ca trebuie sa apara... Inca 10 minute. nimic. Sun. Taxiul cica a ajuns. Si intreb unde a ajuns...ca sa mi spuna ca a ajuns la cealalta adresa - adica adresa de destinatie care mi-o ceruse. Ii explic ca nu a inteles bine si ca adresa de plecare era la mall doar era 9 seara....nu plecam de acasa sa fac cumparaturi la 9 seara cand mall ul se inchidea. Zice ca trimite taxiul iar...
    Astept inca vreo 10 min....sun iar.... si imi zice ceva pe indiano engleza lui si imi inchide. Zic ce mama dreacu s-a intamplat. Sun iar, si mi zice clar si raspicat ca sa nu mai sun la ei si ca sa nu mai fac misto de ei si ca mi-a trecut nr de tel pe lista neagra la care nu vor face comenzi pe viitor. Eu ii explic ca sunt totusi intr-o situatie critica si ca nu fac misto si ca n-a inteles el adresele corect. Nimic, nu te puteai intelege cu el. mi-a inchis iar. Am ramas masca.
    Toate astea dupa ce am stat afara intr un frig de muream.... circa 1 ora. Am crezut ca-mi crapa vreo vena de nervi.

Si acum sa va povestesc si restul ca e amuzant....
    Sun un prieten sa vina de la mama dreacu sa ma ia pe mine. Ala zice ca vine. Si astept, astept...vreo juma de ora...Prietenu, nimic :)) il sun iar...ca sa mi spuna ca a ajuns....Zic unde? pai la tine la office la lucru, astept de 10 minute sa iesi afara :)) I am zis omului sa vina la mall...ajunge omu...dupa inca vreo 10 min. Era fumat si pe alta lume :))

Deci am fost ca-n filmele cu prosti :))

19. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna bine ai venit in Londra! Buna decizie sa ramai prin preajma :) Ia-ti cafeteria pentru cafea proaspata si nu mai parca in zone interzise ca de asta iti iei amenda :) uita-te mereu dupa semne de parcare, instructiuni, camere de vedere si bus lanes! Negri sau albastri, oamenii aia isi fac jobul sa fie un trafic cursiv, cat de cat si fara ei ar fi un haos!

-nu-ma-uit-

20. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    hai ca topicul asta devine interesant. In timp ce Ralukka tine mortis sa zugraveasca toate camerele pe unde trece, Bogdan nu nimereste taximetrele si nici astea adresa lui -ras2-
    Da bine macar ca v-ati descurcat, deci se poate! -bravo-

Share This Page