3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Prima data in Londra

Discussion in 'EMIGRARE' started by robinzz3, Sep 1, 2013.

1. robinzz3

robinzz3 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Intentionez sa vin in Londra in perioada urmatoare, la munca. In sensul acesta am nevoie de cateva sfaturi de la voi. Va fi pentru prima data cand merg afara sa muncesc, am 26 de ani si sunt in necunostinta asupra ce voi face acolo. Vreau sa merg acolo cu cativa prieteni, sa ne luam o chirie si sa ne cautam de munca. Ideea e ca noi nu prea stim care e procedura cu actele, si modul lor de obtinere. Unde ar trebui sa ne adresam, ce documente ne trebuie, in cat timp se poate elibera etc. Noi dorim sa muncim ca necalificati in cleaning, constructii, spalatorie, orice job ce ne-ar ajuta sa supravietuim. Cunoastem bine limba engleza. Fiecare dintre noi se pricepe la ceva. Nu ar fi problema asta. Vrem insa sa stim un "itinerar" al procedurii obtinerii actelor, asa in mare, despre ce ar fi vorba. Noi pur si simplu aterizam in Londra, nu cunoastem pe nimeni, avem doar buletinul cu noi, ceva bani de chirie si mancare, si bineinteles bagaje. Cam ce ar trebui sa facem noi sa avem sanse sporite de reusita ? Asta incerc sa aflu. Eu vreau ca dupa ce ma instalez la lucuinta cu chirie sa merg in fiecare zi sa imi caut de munca. Dar va intreb daca si in momentul in care esti fara munca trebuie sa iti depui actele pentru NIN,SE sau orice acte. Sincer va spun ca nu stiu aproape nimic despre procedurile astea. Eu pur si simplu aterizez acolo si incep sa imi caut de munca. Intrebarea este daca in tot acest timp in care nu voi reusi sa imi gasesc de munca sunt sau nu eligibil pentru a obtine vreun act (NIN, SE, YC, BC) ?? Ce ma sfatuiti sa fac. Ce i-ati spune unui nou venit in Londra ?
    Va multumesc !

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Să stea acasă dacă nu are ceva aranjat sau bani de trăit cel puțin 3, dacă nu 6 luni.

4. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Robinzz

1. Cum s a mai spus ; sa ai bani deoparte ca nu se stie in cit timp vei avea servici din care sa curga bani - Conditie esentiala
    2. Sa citesti citeva zile din scoarta in scoarta forumul asta sa vezi cite raspunsuri ai la intrebarile puse ....aproape toata lumea de pe aici a facut cel putin odata referrire la inceputuri....ai de unde culege sfaturi si idei asa cum si noi cei d epe aici am facut la inceput....cel putin eu.
    3. Un CV cit de cit in engleza facut dupa un template pe meseria pe care doresti sa o practici aici. sau macar sa enumeri calitatile pe care le ai poseda ca angajat!Plus experienta si realizarile in joburile anterioare.
    4. Sa ti postezi CV ul pe site uri de munca...daca dai cautare pe indeed sau tovitjobs totaljobs si altele ai sa vezi ca sint sute de site uri....aici totul se rezolva cu site uri, nu telefon, doar daca vea cineva sa te vada la interviu....deci treb sa fii foarte pregatit in calc...sau daca te lispesti de prieteni pe forum sau te vineaza vreo agentie poate poate iti faci intrarea.
    5. sa ti cauti o chirie... e relativ usor de gasit ceva numai sa casti ochii la cine dai banii zoopla, gumtree ...mai multe gasesti pe forum ca problema ta au mai avut o si multi altii...la fel sfaturi ai cite vrei , rabdare sa ai!O sa gasesti si zonele cu chirii mai ieftine ....si tipsuri of course!
    SAU
    sa te rogi la Dumnezeu sa nu ai nevoie de sfaturile aste asi sa dea peste tine un mare noroc!

Share This Page