20.8 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

prietenii sincere, mai credem in ele?

Discussion in 'Pentru ea' started by agnb, Nov 19, 2007.

1. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-e dor de prienii din RO, si traiesc intr-un cerc vicios, in care aici, pentru ca nu lucrez cu romani, nu am sansa sa am contact cu ei. Nu ies cu romani (pentru ca nu cunosc pe nimeni si nu sint din Londra) nu vorbesc romaneste in familie si nu am am sanse sa-mi fac / creez prietenii care sa dureze. Singura ocazie pe care o am sa fiu “ in touch” cu romanii este pe acest site sau cind dau telefon acasa. Prietenii mei din copilarie nu locuiesc aici si, din motive personale si imprejurari neprevazute, nu am putut pastra legatura unii cu altii, asa cum mi-as fi dorit.
    Este oare timpul sa acceptam realitatea, sa ne creem alti prieteni aici, sa mergem mai departe fara sa tinjim dupa copilarie si amintirile ei? Am prietene din UK, dar din pacate numai una care e Romanca (din pacate locuieste departe de mine) ....de-aceea citeodata nu pot sa simt decit ca sint singura. Cateodata simt nevoia sa vorbesc cu cineva care intelege si nu ma intelege gresit, atunci o sun pe sora mea...
    Eu inca mai cred in prietenii de lunga durata, sincere, fara prejudecata, si care sa te faca fericit, desi citeodata nu e usor.
    Anyone feels the same? Sint eu "old fashioned?"

2. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca esti old fashioned. Este adevarat ca de-a lungul vietii putem pierde din cei, putini, pe care ii numim prieteni, fie din intorsatura sortii, fie din cauza alegerilor pe care le facem.
    Eu cred ca atata vreme cat prietenii nostri sunt pe acest pamant si daca ne sunt intr-adevar prieteni exista sansa sa reluam legatura cu ei.
    De asemeni mai cred ca Dumnezeu nu iti inchide o usa fara sa iti deschida o fereastra. Asa cum in viata avem posibilitatea sa vedem si sa traim in locuri noi, tot asa se ivesc ocazii pentru a ne face noi prieteni. Poate senzatia nu va fi ca aceea din copilarie, dar nu ne trebuie decat rabdare si intelepciune pentru a putea selecta din cei pe care ii cunoastem pe aceia pe care sufletul nostru ii recunoaste ca prieteni. Restul, il va face viata si timpul care trece.

3. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e chestiune de a fi "old fashion" sau nu, nici pe departe.
    Prieteniile sunt diferite, datorita varietatii de "participanti" in acest gen de relatii si a activitatilor intreprinse intre cei implicati.Un lucru este cert: ochi care nu se vad se uita - ptr mine e o lege nescrisa, desi sunt una din putinii care se pot bucura de o adevarata prietenie(una singura! - Lonj, love u my friend -love2- ove2- ) si nenumarate alte amicitii si cunostinte - referindu-ma direct la Romania, prietenie si amicitii care stau in picioare desi sunt plecata de aproape 6 ani.
    agnb, nu stiu de cat timp ai parasit tu tara, cat de des ai vizitat-o de la data plecarii, dar in cazul meu nu mai e decat poate 50% din ceea ce obisnuia sa fie - in ceea ce tine de relatii(prietenie, amicitie, etc).De ce? Ptr ca sunt ani de zile, ani in care cei pe care ii cunosc s-au schimbat, vietile si preocuparile lor s-au schimbat, eu m-am schimbat si automat toti acesti factori plus lipsa de socializare constanta, duc la o oarecare "racire".Mie mi se pare perfect normal si logic in contextul dat.
    Prietenii sincere si care sa prinda "culoare" ca cele din copilarie, mai greu sau imposibil - datorita varstei, principiilor, lipsei timpului liber(socializarii) si "n" alti factori.
    Spuneai tu: "Eu inca mai cred in prietenii de lunga durata, sincere, fara prejudecata, si care sa te faca fericit, desi citeodata nu e usor.", nimic gresit in a crede, insa trebuie sa fi constienta ca nu "cateodata" ci de cele mai multe ori - nu e usor. Asta e unul din motivele care fac o prietenie una din cele mai deosebite relatii interumane.
    Sugestie: pastreaza-ti speranta, socializeaza, dar pastreaza o distanta/ o limita oarecare(tu decizi) pana in momentul in care esti convinsa ca posibilul/a prieten/a, merita o sansa- play safe.Parerea mea.
    Bafta si la cat mai multe prietenii frumoase si sincere.
    -staycool- taycool-

4. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    goddess, mersi mult pentru reply, si mai ales pentru huggs. Apropo, eu sint de 11 ani aici, si intradevar, foarte, foarte multe s-au schimbat. Cateodata nu percep de ce - mai ales cind e vorba de " prieteni din copilarie"... But i have to face facts !

Si mersi si tie, Miu, de-asemenea.

5. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
    "agnb "sa stii ca ai dreptate in ceea ce priveste dorinta de a vb romaneste cu cineva mai ales aici in UK( si eu o simt destul de acut de cand am ajuns aici), in ceea ce priveste prietenii sa stii ca si eu le simt lipsa dar cum zicea si "goddess" totul se reduce la a-ti pastra speranta, socializeaza, dar pastreaza o distanta/ o limita oarecare(tu decizi) pana in momentul in care esti convinsa ca posibilul/a prieten/a, merita o sansa- play safe. Am invatat un lucru cat am stat in Uk si anume ca oamenii se schimba total atunci cand "trec granita" si nu se schimba in bine...dar si mai dramatic e cand se schimba fiind acasa in RO....asta doare si mai tare.
    Nu cred ca e o lege nescrisa sa nu iti faci prieteni de alta origine sau de alta nationalitate...ba chiar mi se pare interesant...cine stie poate reusesti sa-i inveti romaneste sau poate inveti tu o noua limba.
    Oricum ar fi viata e interesanta si plina de neprevazut ,niciodata nu stii de unde o sa apara un nou prieten !...;)
    Bye -takecare- akecare-

6. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Frumos topic agnb, mai ales ca aproape toti suntem departe de locul copilariei noastre unde am invatat ce inseamna o prietenie sincera. -applause- pplause-

La 13-14 ani aceasta prietenie sincera are o semnificatie cu o greutate imensa si la 27-28 de ani are o alta conotatie, poata una mai superficiala, intervin alte griji, probleme etc, nu mai alochezi acelasi timp. Prieteniile la distanta trebuiesc intretinute, altfel ele dispar, se sting in timp, chiar daca pe cei doi ii leaga amintiri si experiente acum 10, 15, 20 de ani. Individul evolueaza, se schimba, insa separat, fiecare in cercul lui. Am o prietena in Romania de vreo 15-16 ani si tinem legatura destul de des. Sunt alte lucruri acum ce ne leaga.

-staycool- taycool-

7. Anonymous

Anonymous Guest

-hello- ello-

Inca cred in prietenii sincere. Am prieteni in ro cu care tin legatura foarte strans, si tot de dragul lor merg in ro. Ultima data cand am fost in tara a fost de craciun. A fost minunat, am organizat craciunul in asa fel sa traim ca in anii 1900, cu costumatie, povesti, semineu, colinde, concerte de camera si multe alte. L-am prelungit pana la 7 zile pt ca nu am putut face tot ce ne propus doar in trei zile. Poate parea ciudat pt unii, dar noi nu am vrut sa ne departam prea mult de ani copilariei cand pretreceam tot in felul asta. A ramas ca un obicei printre noi. Astia sunt prietenii mei, se gasesc rar, dar ii ai toata viata.
    Sunt multe probleme care te fura aici, dar nu pot sa le las sa treaca peste prioritatile mele, si anume prietenii mei de suflet. Inca cred in oameni si valorile lor.

8. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Re: prietenii sincere, mai credem in ele?

Din pacate este din ce in ce mai greu sa ne facem prieteni sinceri, care sa nu incerce sa profite intr_un fel sau altul de noi.Cred sincer ca familia este singura pe care o poti considera prietena restul sunt amici .Si recunosc ca am si o prietena care nu face parte din familie insa este singura!!Spun asta cu regret (mi_ar fi placut sa pot gandi ca la 6 ani cand daca o persoana imi dadea o bomboana era de incredere) insa viata ma invatat sa fiu foarte precauta in aceasta privinta. -sad4- ad4-

9. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16

Topicul asta a ramas intepenit in timp caci nimeni nu a mai scris. Ma simt singura aici si desi vorbesc acasa saptamanal si mai gasesc cate un amic pe mess, tot singura ma simt.
    Oamenii astia sunt ciudati, se imprietenesc prea greu .
    Romanii de aici sunt scumpi la vorba si oricum prea tineri :)) si pusi pe distractie.
    Vreau sa stiu cum au reusit alti romani conservatori sau sa le zicem traditionalisti sa se adapteze aici. Nu reusesc sa ma adaptez. Barbatii vor doar one night stand si ma intreb din ce in ce mai des daca mai exista si alta " rasa" .Nice guys nu mai exista? Unde a disparut romantismul?
    In lumea mea o invitatie la cina era invitatie la cina, nu preludiu. Am refuzat si am fost catalogata " idiot, silly, crazy, stupid, abnormal. It's just sex".
    Sunt eu intepenita in timp ? Cand a luat-o lumea razna in halul asta ?
    Stiu ca poate nu veti avea curaj sa povestiti pe forum experientele voastre, dar m-ar ajuta un sfat .
    Merci.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Eu sunt casatorit, asa ca ma abtin de la sfaturi. Nu pot, insa, sa nu constat cum stau lucrurile pe aici. Locuri unde sa iesi seara ar fi berechet, numai ca spiritul local e cam diferit de al nostru: daca tot iesi, trebuie sa si bei ceva si, daca tot bei, de ce sa nu bei pana cazi lat. Temperamentul nostru este, oarecum, diferit. Constat ca romanul prefera ca viata sociala, sa mearga la un gratar la alti romani. Nu ca ar fi ceva rau in asta, dar, aduceti-va aminte fratilor, ca in Romania parca mai faceati si altceva.

Despre prietenii? Cine mai are timp in zilele noastre de asa ceva. Serviciul ne umple tot timpul. Cand plecam in vacante ne consideram norocosi daca gasim alt cuplu cu care sa mai schimbam o parere sau impresie. Despre plecat undeva cu prietenii? Tanjim si noi dupa asa ceva, dar slabe sanse.

11. traveler_ea

traveler_ea New Member

Trophy Points:
    0

Vad ca au trecut 9 luni de cand nu a mai scris nimeni pe acest topic. Chiar ma gandeam zilele acestea ca nici nu mai stiu ce inseamna sa am o prietena. De 6 ani de zile eu si sotul am devenit ratacitori prin Europa -hipno- . Job-ul nostru ne-a permis sa calatorim foarte mult, am vazut multe locuri superbe insa din cauza perioadei de timp scurte petrecute in fiecare loc, nu putem sa legam prietenii. Anul acesta avem cea mai lunga sedere intr-un loc si anume 12 luni, insa in ianuarie plecam din nou, ne relocam in UK, unde speram sa ramanem vreme de cel putin cativa ani -ras4- .
    Acum vin si va intreb, cand mai aveti timp de prieteni/prietene? Adica ma uit la situatia noastra. Lucram de dimineata de la 7-8 pana la 5-6 seara, uneori chiar mai mult, in functie de proiect. Cand ajungem acasa nu vrem decat sa stam linistiti, sa ne relaxez. Cand aveti timp de socializat, de iesit cu prietenii? Si cel mai important, odata ajunsi intr-un loc nou, cum reusiti sa gasiti persoane cu interese comune cu care sa puteti lega prietenii?
    Anul acesta am avut de facut o alegere foarte dificila pentru viitorul nostru: Australia, Germania sau UK. Si am ales UK. De ce? In Germania, desi am stat ultimul an aici, nu am reusit sa ne adaptam foarte bine. Zona este extraordinar de frumoasa -ma-iubesc- , oamenii sunt civilizati, la servici ne-a fost foarte bine, insa limba ne pune multe piedici. Nu poti merge la un cinema (cele in engeza ofera conditii execrabile -nuuu- ), nu poti citi o carte, nu te poti intelege cu lumea. Australia, din punctul de vedere al socializarii era fantastic. Am fost in vacanta o saptamana si am cunoscut o gramada de oameni extraordinari, am fost 'cazati' la un cuplu cunoscut pe internet fara sa platim absolut nimic. Nu am ce zice, oamenii sunt fantastici si am fi reusit sa ne facem foarte multi prieteni -bravo- . Insa nu ne-au placut conditiile din suburbii, casele... Plus ca meseria noastra este foarte prost platita down-under. Iar UK, este visul nostru de-o viata -da-da- . In scurta vizita de 3 zile facuta acum cateva saptamani ne-am simtit ca acasa. A fost o senzatie extraordinara sa pot sa imi comand un mic dejun fara gesturi, doar prin cuvinte -da-da-.
    Sincer, mi-ar face placere sa povestiti din experienta voastra, cum ati ajuns sa legati legaturi de prietenie in UK sau macar sa gasiti persoane cu care sa mai iesiti la plimbare, sau la o cafea din cand in cand.
    Numai bine!

12. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Welcome to the club :)

Eu am locuit in 4 tari in ultimii 11 ani, exceptand Romania. Cunostinte legi peste tot daca esti cat de cat sociabil, insa prietenii mai greu.

Aici in Londra suntem de cateva luni si nu prea ne-am facut nici cunostinte, din lipsa de timp, primele luni sunt mult prea agitate. Abia acum ce ne mai uitam in jur si avem ceva timp liber :)

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Din pacate,
    viata aceasta ,

in ritm rapid,
    aduce si aceste neajunsuri.
    Mai mult, nu numai ca nu gasesti usor noi prietenii dar,
    cele vechi pot disparea, sau macar diminua, daca este permisa expresia...

14. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0

Asta e nimic, stai sa vezi cand apar copiii si nu esti genul care se duce la mom's clubs unde se discuta in general despre nappies, car seats, chestiuni legate de co-sleeping sau mixed ability tables in year 1 (asta ultima am aflat-o recent) :)

15. traveler_ea

traveler_ea New Member

Trophy Points:
    0

Noi suntem oameni foarte sociabili si ne-am facut multe cunostinte pe unde am calatorit, dar daca ma intrebati cu cati dintre acestia mai tinem legatura in mod periodic, raspunsul este: cu unul singur, un prieten (cred ca il pot numi asa) care ne-a fost alaturi si la bine si la greu (cand s-a putut). Atat (Si intamplarea face sa fie si el roman ca noi). Din toate acele nenumarate cunostinte care ne promiteau ca vom tine legatura si peste ani de zile indiferent cat de departe vom fi unii de altii. ya right! e clar, relatiile de prietenie nu rezista la distanta asa ca, nu ne ramane decat sa ne facem noi cunostinte si sa speram ca in timp o parte dintre ele ne vor deveni prieteni.

16. traveler_ea

traveler_ea New Member

Trophy Points:
    0

Nici nu vreau sa ma gandesc la asta, mie groaza. Desi, sincer, o iau razna cand nu am nimic de facut! Tricotez, citesc, imi mai bat sotul la cap cu toate prostiile care imi trec prin minte si tot nu este suficient. Asta este, omul este o fiinta sociabila si cand nu ai priteni cu care sa ma schimbi impresii pur si simplu simti ca iti lipseste ceva. Cam asta simtim noi, suntem fericiti, nu ducem lipsa de nimic din punct de vedere material, facem o gramada de excursii, dar totusi ceva lipseste.
    Mai sunt persoane care ne-au sfatuit sa facem copii. Va simtiti singuri, faceti un copil si o sa ajungeti sa tanjiti dupa singuratate. Nice advice, right?
    Oricum, imi place ce am gasit pe acest site. Sunt foarte multe persoane si majoritatea sunt cu capul pe umeri (asa la o prima 'citire' :) ). Este bine ca macar asa mai avem si noi cu cine schimba pareri :)

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

"Calatorilor",

viata este complet goala, fara copii,
    prea putini pot afirma contrariul si,
    atentie,
    cei care o vor face (eventual), nu cred ca sunt inca la varsta necesara.
    Copilul iti este cel mai bun prieten,sau tu lui,

te inveseleste, la fel cum te enerveaza,
    atunci cand este cazul.
    Realizarile profesionale/financiare, inseamna nimic,
    cand nu ai cui sa le raportezi/lasi amintire.

Acu', ca si la mancarea aia vegetariana,
    fiecare le stie pe ale sale...dar,

ce ar putea fi mai frumos decat sa ai un bebe?

Probleme?//desigur..zeci!

Satisfactii?...no comment!

18. spot

spot New Member

Trophy Points:
    1

Problema cred eu sta in felul urmator: lumea s-a schimbat uluitor de mult in ultimii 20 de ani. Toate tehnica si tehnologia care initial au parut sa faciliteze printre altele si comunicatiile intre oameni(nu putem sa nu recunoastem utilitatea unor programe gen skype, messenger care ne permit sa comunicam cu persoane aflata la mare distanta, lucru imposibil de facut acum cateva decenii)- concret ele produc un mare deserviciu relatiilor interumane. De ce? Pentru ca ziua nu a crescut ca si durata, are tot 24 de ore ca si acum 20-30 de ani. Este imposibil fizic vorbind sa aloci timp pt multi prieteni(aici depinde de fiecare cat de abil este) si sa intretii relatiile, mai ales ca societatea actuala este job-based(cea mai mare parte din viata ti-o petreci la locul de munca, implicit acolo e cercul tau de cunostinte). Si cum firea umana e de multe ori orgolioasa, daca nu primeste suficienta atentie din partea cuiva, se reorienteaza rapid.

19. traveler_ea

traveler_ea New Member

Trophy Points:
    0

Ai dreptate si categoric ne dorim sa avem copii. Adevarul este ca ne dorim de mult dar nu s-a putut. Stilul nostru de viata nu era compatibil cu un bebe. Acum speram si noi ca in maxim 2 ani vom reusi sa avem un prichindel, mai ales ca timpul nu ne iarta si am depasit deja pragul celor 30 de ani. Si atunci sa vedeti ce va bubuim cu intrebari :))

20. traveler_ea

traveler_ea New Member

Trophy Points:
    0

Asta este cea mai mare problema a mea. De 7 ani de and mi-am inceput experienta profesionala, lucrez numai cu barbati. In 90% din locurile de munca am fost singura femeie din birou. Foarte rar s-a intamplat sa mai fie inca o femeie ratacita prin biroul de proiectare :((. Asa ca relatiile de prietenie cu alte femeie pentru mine sunt foarte greu de legat. Dar sper ca mergand la o sala de fitness voi avea mai multe sanse :). Sa nu mai zic de sot, care saracul nu are o soarta mai buna. Lucrand mereu impreuna, in acelasi birou, el este de obicei prins la mijloc. Stiti si voi cum sunt barbatii in gasca, vorbesc vrute si nevrute fiind departe de sotiile lor, insa al meu va dati seama ca nu se poate angaja in aceste discutii cu mine langa el mereu :)).
    Din pacate trebuie sa facem sacrificii pentru a avea viata pe care ne-o dorim, nu-i asa?

Share This Page