32.1 C
London
Sunday, August 14, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

prietena de self employment

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by adina_adina, Mar 19, 2011.

1. adina_adina

adina_adina New Member

Trophy Points:
    0
    buna..poate cineva ma ajuta..sunt logodita cu un cetatean roman,self-employer in U.K,am lucrat pana acum o saptamana timp de 10 luni la un restaurant,timp in care am fost platita avand dovada pay-slip-urilor.exista un contract semnat de ambele parti.problema a aprut acum o sapt. cand am fost anuntata ca nu mi se mai pot da ore pe marginea lipsei BC-ului.mentionez ca am NIN-ul platit la zi.toate situ-rile pe care le-am vizitat se refera la sotii-soti,sponsori,dependenti..nu stiu ce acte imi trebuiesc sau ce pot face sa pot lucra.multumesc.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In primul rand, gasiti un spatiu (local), de preferinta mai ieftin. In fuctie de data la care il gasiti, faceti-va programare la primarie, angajati si un DJ, vedeti pe care dintre noi mai invitati (in afara de nasi evident) si casatoriti-va. E cea mai simpla si sigura cale de a rezolva cu actele. Casa de piatra!!!

3. adina_adina

adina_adina New Member

Trophy Points:
    0
    cu alte cuvinte o femeie singura nu are nicio sansa sa munceasca fara sa se marite.multumesc

4. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ba da, sunt si alte posibilitati de a munci legal fara a te marita. Din pacate este putin mai greu in situatia ta. Pentru a obtine Blue Card-ul ar trebui sa dovedesti dependenta de prietenul tau. O alta varianta ar fi ca angajatorul tau sa te accepte sa lucrezi ca self employed (putin probabil).

Ne intrebai pe un alt topic daca pana acum ai muncit legal sau nu. La prima vedere raspunsul ar fi DA, ai lucrat ilegal. Totusi, daca ai fi luata la intrebari ai putea incerca, asa cum am zis mai sus, sa arati ca ai fost dependenta de logodnicul tau. Din pacate, nu ar fi prea simplu...

Angajatorilor le este teama sa mai faca ngajari daca nu sunt siguri ca cei pe care ii vor angaja au si drept legal de munca in UK, Din pacate, romanii si bulgarii au inca foarte multe restrictii pe piata muncii de aici.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ba da!!! Dar ca self employed. Imi pare rau!

6. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Sa corecteze cineva titlul topicului please, ca imi zgirii ochii in el, precum acul pe placa de patefon, nu pot sa trec de cititul titlului vreo 5 minute si asta in fiecare zi -limba-

7. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Adina, din ce am citit inteleg ca tu ai lucrat ilegal. Dependenta de prietenul tau este foarte greu de dovedit in fata unui angajator. Daca voi sunteti impreuna de 2 ani si aveti dovezi(contracte pe numele vostru, un cont bancar comun,etc), ai putea aplica pentru blue card ca dependenta de el. Una din cunostintele mele a obtinut blue cardul in acest mod, eu nu am reusit desi au fost trimise aceleasi dovezi. Sau, ai putea sa te inscri la un curs si sa aplici pentru yellow card, sau sa te inregistrezi ca si self-employed. Oricum, nu vei lucra legal pana nu vei avea unul din carduri sau vei fi inregistrata ca si self-employed. Ai mai putea incerca sa gasesti un angajator care sa aplice pentru tine dar nu foarte multi sunt dispusi sa faca asta. Sper ca nu te-am dezamagit

8. gina84

gina84 New Member

Trophy Points:
    0
    buna....aici e greu de obtinut BC , daca aveai cel putin 12 payslipsuri era mai ok....din ce stiu eu....

9. adina_adina

adina_adina New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc frumos..nu e vb de dezamagire..doar ca m-am trezit intr-o situatie destul de dificila si nu stiu cum sa actionez.

10. adina_adina

adina_adina New Member

Trophy Points:
    0
    din pacate ptr mine,am doar 10 payslipuri,contractul casei pe numele meu,cont bancar propiu iar locul de munca rezervat pana imi clarific situatia.problema e ca din cat inteleg eu,nu prea am sanse.

11. CRISTINA3

CRISTINA3 New Member

Trophy Points:
    0
    Cele 12 payslipuri nu te-ar ajuta prea mult. Ar trebui sa le trimiti impreuna cu cardul pe baza caruia ai lucrat cele 12 luni si tu ai lucrat ilegal. Te-ar fi ajutat sa primesti BC permanent doar in cazul in care ai fi lucrat cele 12 luni cu BC de dependent sau cu YC. Cei de la noul loc de munca nu sunt de acord sa lucrezi cu ei dar ca si self-employed? Cred ca e cea mai buna solutie in cazul tau si nici nu dureaza la fel de mult ca si in cazul BC-ului.

Share This Page