20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Prietena angajata-poate obtine NINo?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by ninu3q, Aug 21, 2011.

1. ninu3q

ninu3q New Member

Trophy Points:
    0
    prietena mea lucreaza la o firma de cleaning de 1 an si 7 luni, primeste pay slip-uri inca de la inceput,i se opresc taxe pe un nino provizoriu dat de cei de la firma ( gen nt xxxxx m)si paye tax (care nu stiu ce e),are concedii platite si este inregistrata ca employed la firma(cel putin asa mi-a spus sefu ei). Ne gandim sa mergem sa aplicam de nino dar am cateva retineri pt ca nu as vrea sa piarda locul de munca sau ceva de genu ...ce credeti ca se poate intampla? multumesc

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: salut, o intrebare despre employment daca se poate

Prietena ta nu are voie sa lucreze angajata decat daca este studenta (numai 20h) sau este sotia ta (nu e cazul)sau dependenta de mama/tatal ei.

In caz contrar, munceste ilegal.

Deci nu are drept la NIN.

Amanunte, sub semnatura mea 'Drept de munca in UK', click pe link si te va va duce la 'Uk de la A la Z'

3. ninu3q

ninu3q New Member

Trophy Points:
    0

pai si in cazul in care ea este angajata( probabil cei de la firma nu stiu de restrictiile romanilor si bulgarilor) ce se poate face.?.Sa fim seriosi nu e asa usor sa gasesti un loc de munca stabil in conditiile in care nu avem drept de munca decat ca self employed. banuiesc ca de odata ce se platesc taxe pe numele ei cineva de la hmreveniu tot stie de faptu ca de un an jumate sa platesc taxe pe un isurance provizoriu pt un roman nu?!

4. cozmy88

cozmy88 New Member

Trophy Points:
    0

Nu este obligatoriu,cel mai indicat pt ea este sa se duca sa faca nino pt siguranta ei,te poti trezi ca osa ai probleme mai grave,pana la urma urmei cred ca pt un patron este mai usor sa aibe un self decat un angajat,nu plateste taxe si concedii si nu are grija lui.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Oameni buni, NU i se da NIN. Iar daca ei vor sa 'va faca' legal platiti si 1000-5000 lire amenda si firma 5000-10000.

Solutia: inscriere la un curs, lucrat 20h/sapt la firma, restul ca SE.

Dar voi faceti ce credeti.

PS Nu vad bine atitudinea voastra (lie low! -sssst- )

Share This Page