12.4 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Prezidentiale 2014

Discussion in 'SEZATOARE' started by bujalarab, Oct 22, 2014.

1. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    ,,Fostul premier Adrian Năstase, care şi-a petrecut în închisoare un an şi jumătate, îl îndeamnă pe Victor Ponta să accepte provocarea lansată de Klaus Iohannis, de a respinge proiectul de lege privind amnistia şi graţierea din Parlament. Fostul premier spune că respingerea proiectului din Parlament NU va conduce la îngroparea definitivă a legii amnistiei şi a graţierii.,,

Adrian Nastase recidivist

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @dromaderu - ar trebui sa se dea si la sectia de votare. recomandarea este sa completezi de acasa datele IN AFARA DE data si semnatura, ca sa mearga mai repede coada.

se poate vota cu pasaportul sau cu cartea de identitate

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    citeam mai deunazi ce zicea la BBC seful de la John Lewis cu privire la califacarea fortei de munca din UK http://www.bbc.co.uk/news/uk-30019547
    More than a fifth of UK jobs only require the educational level of an 11-year-old, the chairman of the John Lewis Partnership has highlighted.

in mod interesant asa ceva s-a discutat si prin ro, dar nici unul din candidati n-a ridicat / propus spre rezolvare aceasta problema...
    Valentin Lazea, BNR: România trebuie să dea de lucru acestor 4 milioane de oameni: două milioane de ţărani şi 2 milioane de „căpşunari”
    http://www.zf.ro/romania-5/valentin-laz ... i-13546918

* Principalul motiv pentru care România nu se poate dezvolta este educaţia. Românii au cea mai proastă educaţie din Europa. Educaţia trage economia în jos

* Românii sunt plătiţi mai prost decât nemţii sau cehii pentru că avem o productivitate mai slabă din cauza educaţiei mizerabile

* Cea mai mare provocare a României este de a crea 4 milioane de locuri de muncă noi în joburi care nu necesită o calificare ridicată România trebuie să dea de lucru acestor 4 milioane de oameni: două milioane de ţărani şi 2 milioane de „căpşunari”. Aceşti 4 milioane de oameni, chiar angajaţi fiind, nu vor genera ritmuri de creştere spectaculoase

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    si iar sondaje si %... frate Xman - pe care sa-l credem ?

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Fratele meu alb sapanta , cum zicea fratele nostru la fel de alb Banciu , doar in dictaturi exista diferente mari in turul doi .

Chiar daca nu pare mult diferenta de 8% e totusi putin probabil sa avem asemenea rezultat , ca doar nu candideaza iarasi ilici carpa kgb-ista

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Slabe sanse omule,
    sunt activ pe FB pe ceva grupuri unde te ia cu spaima ce indoctrinare exista.
    Numai pomenesti ,firav de Iohannis si deja esti satanist.
    E prosti ,si e multi, asta e.

8. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Ponta gafeaza monumental in direct, incurcandu-se la versurile primei strofe din imnul national. Yesss ! :)

Astazi am convins 2 nehotarati sa mearga la vot :)....si mai am in vizor 2 :)

Devine din ce in ce mai evident ca in diaspora lucrurile vor sta si mai rau decat la primul tur, au grija niste nemernici de asta

Foarte surprinsa de cat de multi oameni din jurul meu voteaza cu Iohannis, zdrobitor as spune...cum naiba castiga totusi Ponta?

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Mamaligarii de acasa iris , soacra a zis ca nu ii place cum arata mecla lui johanis deci voteaza cu ponta , am pus-o pe nevasta sa o convinga sa nu mearga la vot duminica ... nu este nici o sansa sa o convingem sa voteze cu Johanis deci poate o prostim cumva sa nu mearga la vot -nu-nu-

10. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Sorry, Xman, tot despre niste "mamaligari" vorbeam si eu, doar ca astora le place culoarea ochilor de pe mecla neamtului :)

11. dolly_grip

dolly_grip New Member

Trophy Points:
    0
    Mesaj preluat de pe facebook, grupul 'Mamici in UK'. Daca e adevarat, va fi macel la ICR duminica. Data trecuta au fost 5 membri din 7 si au votat 1600 de oameni, au ramas sute, daca nu peste 1 mie, pe dinafara. Acum vor fi doar 3 membri din 7? Nu pot fi inlocuiti cu personalul ambasadei... Va rog dati mai departe.

"Ca sa vedeti cata ticalosenie exista din partea lui Ponta: pentru ca el a luat numai 6% din voturi in primul tur, duminica 16 noiembrie vom fi numai 3 in biroul electoral de la ICR !
    4 reprezentanti ai partidelor au anuntat ca nu se vor prezenta duminica la sectia 150 Londra Belgrave Square de la ICR:
    - VADUVA EMIL MARIAN PSD - UNPR - PC
    - FURTUNA COSTIN GABRIEL UDMR (in realitate tot de la PSD)
    - SZOKE SZIDONIA TIMEA PP-DD
    - ACOMONAAI ANA MARIA PER
    Acesti membri pot fi inlocuiti numai de partidele care i-au propus. Nu pot fi inlocuiti cu membri MAE.
    Va rog sa contactati de BEC pentru a da URGENT o decizie prin care membrii partidelor care vor absentat sa poata fi inlocuiti de personalul Ambasadei.
    Altfel, cu numai 3 persoane in biroul de vot, mai mult de 1000 nu vom vota. Sunt sigur ca exista aceeasi situatie la toate sectiie din strainatate in care Ponta a avut un scor mic.
    Date de contact BEC:
    Telefoane: 021.313.15.88, 021.313.61.62, 021.313.14.87
    Fax: 021.313.14.83, 021.313.15.53
    E-mail: secretariat@bec2014.ro
    Web: http://www.bec2014.ro

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Sper să nu fie adevărat .

13. albinutza

albinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Va propun sa mergeti la vot cu doua formulare completate, unul cu adresa de domiciliu din Romania (cei care aveti) si unul cu adresa de domiciliu din UK. Am citit pe un forum ca la depunerea formularului ,unei persoane i s-a spus ca nu este bine trebuia adresa din UK (daca a completat cea din RO), si alteia ca nu este bine ca trebuia cea din RO ( daca a completat cea din UK). Votez Iohanis.

14. albinutza

albinutza New Member

Trophy Points:
    0
    Klaus Iohannis

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu nu am putut vota in primul tur deoarece passapoartele imi erau trimise cu aplicatia pentru cele british,iar CI este expirat de doi ani, dar,
    nu am auzit de cozi la Birmingham.
    De ce nu va urcati in tren, decat sa stati cateva ore la Londra, in Birmingham nu cred sa fie asa agloimerat,
    chiar in fata consiliului unde se voteaza s-a deschis si celebra German Christmas Market,
    un bilet return Londra -birmingham nu e enorm, mai ales daca este grup, si mai aveti un copli (cazul nostru cu family card).

O idee doar.

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    fara panica, dar cu mult calm, fiecare trebuie sa citeasca in ce situatie se incadreaza, asa cum este descris in detaliu in in Ghidul Alegatorului Roman in Strainatate.
    - cetăţeni români cu domiciliul în România care în ziua votării se află în străinătate
    - cetăţeni români cu domiciliul în străinătate care în ziua votării se află în străinătate

http://www.mae.ro/sites/default/files/f ... r_2014.pdf

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    BEC nu poate face nimic, decat sa aplice legea - Citeste mai mult: adev.ro/nexqaw
    Asa ca presiunea trebuie facuta la partide.

BEC a respins propunerea MAE de a înlocui reprezentanţii politici din secţiile de votare din diaspora cu persoane popuse de MAE. Legea spune clar că reprezentanţii politici pot fi înlocuiţi doar la cererea partidelor care i-au propus.

Solicitarea MAE s-a lovit, pe bună dreptate, de un refuz al BEC, pentru că propunerea lor încalcă legea pentru alegerea preşedintelui. „Reprezentanţii formaţiunilor politice în birourile electorale pot fi înlocuiţi, la cererea celor care i-au propus, cu aprobarea biroului electoral ierarhic superior, până în preziua votării, iar în caz de deces, îmbolnăviri sau accidente, chiar şi în ziua votării“, se arată la articolul 15 din Legea pentru alegerea preşedintelui. Mai exact, singurii care pot propune înlocuirea reprezentanţilor politici sunt partidele care i-au delegat să facă parte din secţiile de votare din diaspora, şi nu MAE.

Chestia cu macelulul mi se pare putin fortata (sa nu zic intoxicare), nu cred ca o lase politia britanica sa scape lucrurile de sub control.
    aviz amatorilor de galagie, legea prin uk e mai dura.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    @ sapanta

Trebuie sa iau ceva la mine sa dovedesc domiciliul in UK?

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    citeste ghidul si scrie ce acte poti sa iei.
    Cetăţenii români cu domiciliul în străinătate care în ziua votării se află în străinătate, îşi pot exercita dreptul de vot la secţiile de votare organizate în străinătate, în baza unuia dintre următoarele acte de identitate, valabile în ziua votării:

paşaportul simplu cu menţionarea ţării de domiciliu (CRDS);
    paşaportul simplu electronic cu menţionarea ţării de domiciliu (CRDS);
    paşaportul simplu temporar cu menţionarea ţării de domiciliu (CRDS);
    titlul de călătorie.

20. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    am gasit numai orasele din UK unde se voteaza,unde naiba gasesc adresele exacte?

Share This Page