12.4 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Prezidentiale 2014

Discussion in 'SEZATOARE' started by bujalarab, Oct 22, 2014.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu zic ca e 1-0 ponta, cu toate ca iohannis a punctat vreo 3 chestii interesante (pentru cine a avut ochi sa vada)
    Si facand referire la "cine a avut ochi sa vada" - practic, nu cred ca s-a mutat nimeni dintr-o tabara in alta, iar nehotaratii nu stiu clar cat de nehotarati sunt si ce apreciaza. Daca nehotaratii sunt needucati (politic, economic etc), probabil se indreapta catre ponta. Daca sunt educati, se indreapta spre iohannis.

Parerea mea este ca, asa cum zic sondajele, iohannis e pierzator in acest moment. Si cum nu exista locurile 3,4,5,6, a decis ca nu are nimic de pierdut si a mers, chiar pe teren minat (evident). Probabil a mers sa se antreneze, pentru ca tot timpul mi-a dat impresia ca asteapta finalul sa dea o "bomba". N-a dat bomba, poate nu exista acea bomba, sau poate ca asteapta electoratul antenei3, sau asteapta ultima dezbatere (ced ca va fi aceeasi).

Cert e ca din ce am vazut asa, ca limbaj al gesturilor, a reusit sa-l destabilizeze putin (aproape insesizabil) pe ponta, in ciuda faptului ca acesta a venit cu lectiile facute (si ponta si moderatorul aveau hartii, fituici, ziare, materiale), iar ponta a reusit sa-l faca sa ridice tonul.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  3. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Si parerea ta (fara linkuri) care e?

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai nu am vazut dezbaterea , am fost la munca , am citit live text dar nu mi s-a parut suficient sa imi fac o parere .

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Inteleg ca e cumva o cauza pierduta deja (nici eu nu am urmarit dezbaterea),
    ca Iohannis nu s-a porcit destul cu Ponta.
    Asta de la marii analisti ai politicii romanesti.
    Bunul simt nu se poarta, asta e.

6. respectTMCJ

respectTMCJ New Member

Trophy Points:
    0
    @dromadere

parerea este urmatoarea. intr-o tara in care majoritatea oamenilor sunt needucati "porceala" este ceea ce prinde. Parerea mea este ca absolut orice alt candidat puncta in fata lui Ponta aseara prin simplu fapt ca Ponta are foarte multe pietre pe umar. Ponta si-a permis sa arate cu degetul la coruptii PNL-ului, o mare greseala, dar a scapat nepedepsit de catre Werner. Rares Bogdan era negru de suparare ca Werner a fost MUT. Crin Antonescu il batea pe Ponta la pas.
    Eu consider ca Werner nu este cea mai buna alegere, cum defapt nu a fost poate nici Traian, dar este singura optiune dupa parerea mea.
    Daca ar candida eunucul si imbecilul de Florin Salam impotriva lui Ponta l-as alege pe Salam.
    La finalul emisiunii Werner ar mai fi avut 7 minute de vorbit dar A RENUNTAT LA TIMPUUL ALA!!! Era timp pretios sa-l intrebe pe Ponta de:

-plagiat, facultatea lui din Italia, sa redeschida subiectul cu ofiterul acoperit, CFR ,cazul altor privatizari esuate, etc etc etc

Mizez pe o prezenta la vor mult mai mare si sper ca cei indecisi sa poata trece peste inexactitatile si stangaciile lui Werner. Nu doresc sa ma gandesc ca va castiga Ponta, ar fi o tragedie. EU Duminica la 7 dimineatza imi iau copilul si navasta si ne ducem sa votam!!!

EXISTA O SINGURA OPTIUNE!!!!! WERNER IOHANNIS

7. dolly_grip

dolly_grip New Member

Trophy Points:
    0
    Concluzia de dupa vizionarea dezbaterii: Macovei l-ar fi facut praf pe javra de Ponta! :)

Iohannis a fost mai mult decat decent, in conditiile in care a intrat in troaca cu porci si nu s-a coborat la nivelul lor. Nu a facut insa nici fata bocancilor lui Ponta - lumea se astepta la un miracol care nu a venit - si probabil nici nu are consilieri buni. Ponta - nicio surpriza aici - agresiv, lipsit de respect, mincinos*, scandalagiu.

Moderatorul extrem de slab, nu a stiut sa ghideze discutia, sa intervina sa ii sanctioneze pe cei 2 oponenti cand era cazul. Doamnele cu intrebarile (unele) la fel de arogante si lipsite de respect ca si Ponta si de asemenea parti pris (Lavina Sandru, WTF). Nu a fost dezbatere, a fost circ. Daca era dezbatere, temele erau anuntate dinainte si moderatorul isi facea treaba. Eu l-as fi dat afara pe Ponta din studio pentru ca nu e in stare sa discute civilizat.

Ar putea sa faca urmatoarea dezbatere la TVR cu Moise Guran sau - de ce nu - Eugenia Voda. Dna Voda, desi nu e moderator, s-ar descurca fantastic, e un intervievator extraordinar care stie sa conduca o discutie si sa respecte interlocutorul, fara senzationalisme de dambovita.

*Vedeti articolul de pe Gandul, realizat cu ajutorul celor de la factual.ro:
    9 declaraţii pe teme principale ale lui Victor Ponta analizate: 4 false, 1 partial falsa, 1 partial adevarata, 2 adevarate
    9 declaratii ale lui Iohannis: 8 adevarate, 1 nici adevarata, nici falsa

http://www.gandul.info/stiri/klaus-ioha ... u-13534407

8. dolly_grip

dolly_grip New Member

Trophy Points:
    0
    PS. Regula ELEMENTARA la dezbateri de genul asta - electorale sau nu: nu e voie cu fituici (cheat sheets), oponentii au voie doar sa ia notite in timpul dezbaterii. In primul rand moderatorul trebuia sa il invite pe Ponta sa renunte la copiute.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Desi a fost prima dezbatere dintre candidatii turului doi al prezidentialelor, Victor Ponta si Klaus Iohannis, emisiunea de marti seara de la Realitatea TV nu a reusit sa fie lider de audienta.

Pe intervalul orar in care Realitatea TV a difuzat dezbaterea Ponta-Iohannis, a fost urmarita la nivel national de 1,33 milioane de romani. In schimb, lider la rating a fost PRO TV cu 1,48 milioane de telespectatori, care a difuzat emisiunea "Master Chef".

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    analizele astea de la gandul... -nu-ma-uit-
    ref la china datele oficiale pe 2013 sunt aici
    https://www.destatis.de/EN/FactsFigures ... cationFile

locul 5 la exporturi (66 911 597, in 1 000 Eur - adica 66.91 mld eur)
    locul 2 la importuri (doar atat!?; 74 544 376, in 1 000 Eur - adica 74.54 mld eur)
    locul 3 (import + export, 159 649 857, in 1 000 Eur - adica 159.6 mld eur)

deci unde da cu virgula!?

matematica asta bat-o vina iar; fratilor, nu va mai luati dupa ziaristi ca e grea matematica -sssst-

11. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Zi si la restul, e interesant subiectul.

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca am pitrocit varza in timp ce ma uitam la dezbatere cum se considera ca audienta - masterchef sau dezbatere? -nu-ma-uit-
    http://www.romani-online.co.uk/forum/ar ... 64#p174264

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Se pune că îi doare-n cot pe români . [emoji2]

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    e ceva mai mult de discutat si calculat.

de exemplu la TVA, veniturile pe 2013 au fost 51,8 mld. http://logec.ro/bilantul-bugetar-al-anu ... eniturile/
    asta inseamna cam 2.158 / pct TVA pt 24%. dar cum stie toti ziaristii in romania sunt in 2014 vreo 3 cote de tva 24%, cote reduse: 9% și 5%. http://ro.wikipedia.org/wiki/Taxa_pe_va ... ite_note-1
    iar in 2013 erau 2 (24% si 9%) http://legestart.ro/cote-de-tva-modific ... arie-2013/

deci trebuie o defalcare pe cota de tva si veniturile aferente fiecaruia pentru a obtine media per punct de tva.
    iar evaziunea nu se prea ia in considerare in statistici.
    modificarea cu 1 pct nu prea ar schimba semnificativ colectarea/evaziunea, mai degraba o scadere la 20% ar fi de bun augur (usor de calculat / controlat ...) -da-da- -da-da-

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Ponta invitat de Iohannis sa intruneasca parlamentul si sa arunce la cos legea amnistiei,
    Ponta ...ghiciti voi! -ras4-

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Moderator ;
    "Domnule Iohannis , va rog sa-i adresati o intrebare domnului Ponta,acesta are 2 minute sa va raspunda"
    Iohannis:
    "Nu am nici o intrebarea sa adresez, oricum voi primi ca raspuns doar minciuni"

18. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    "2 pentru Romania", un documentar al lui Florin Iepan, pe Digi 24. De cautat si de urmarit. Dupa aceste 2 pseudodezbateri, cand recunosc ca m-a infuriat Iohannis si m-am simtit "tradata" ( favoritul meu din primul tur, ar fi "muscat" din Ponta, dar nu a fost sa fie), l-am inteles mai bine urmarind documentarul.

2 chestii care imi vin prima data in minte :

Mama lui Ponta povestind de perioada in care Nastase ii luase fiul sub aripa, relateaza ziua in care vine acasa si ii spune ca are nevoie de 3 costume noi...iar dialogul a fost ceva de genul : "la ce iti trebuie 3 costume ?"..."am fost numit sef al corpului de control de la govern"..."pt asta crezi ca ne-au batut pe noi atunci in 13 iunie, mama ?"..."sunt singurii care mi-au dat o sansa", a replicat Victor care a dat primul vot din viata lui lui Ratiu, si mai apoi unui liberal

Un coleg de clasa al lui Iohannis : "Noi 2 eram mutalaii clasei, eu dintr-un complex de inferioritate, pt ca nu prea le aveam cu multe, Klaus pt ca asa era el, desi era cel mai bun dintre baieti"
    Foste eleve spun ca era cel mai cool professor al lor, desi avea mai mereu o fata impasibila, cu nici un muschi clintindu-se pe fata, zambind foarte rar.

Well, dupa 10 ani de hahaiala basista, ma gandesc ca nu strica sa devenim si seriosi :)
    Doamne-ajuta !!! Ah, daca ne-ar ajuta...
    (am putea canta mai apoi, vorba unuia din documentar "Santa Klaus is coming to town" )

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am nişte întrebari,
    e musai de downlodat/printat chestia aia cu declaratia,sau ar trebui sa ne dea si la secţia de votare,nu de alta dar chiar acu se termina ink'u negru -nu-ma-uit- Original

Si doi,se poate vota doar cu paşaportul?
    Mulţam.

Share This Page