20.8 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Prezidentiale 2014

Discussion in 'SEZATOARE' started by bujalarab, Oct 22, 2014.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mda, mare om de stat Corlatean asta,
    o pierdere imensa pentru externele Romaniei.

Va fi doar "job done!"

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    sigur ca sunam.
    tu de la ce ora incepi, sa fim siguri ca sunam toti deodata -nu-ma-uit-
    nu stiu cum facem cand o sa luam pauze de sunat, cine o sa mai sune atunci -ceeee?-

3. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Rezolvat 100%

4. dolly_grip

dolly_grip New Member

Trophy Points:
    0
    Singura sansa pe care o mai are Iohannis este prezenta semnificativ mai mare la vot, peste 65%... ceea ce nu s-a mai intamplat la prezidentiale de ceva vreme. Iohannis s-a izolat cu declaratia lui ca nu negociaza cu nimeni. Si eventual niste proteste stradale sustinute in urmatoarele 2 saptamani.

Practic, speranta vine de la ardeleni, sectoru' 1, diaspora, hipsteri, angajati la multinationale, maghiari (ca astia nu voteaza pe linie de partid desi probabil si UDMR isi va anunta sprijinul pentru Ponta joi), intelectuali, ceva 'basisti' rataciti, si non-votantii apatici care au stat acasa in primul tur. Votantii Monicai il vor sprijini pe Iohannis iar cei al Elenei vor fi probabil tot cu Iohannis, in cazul in care nu stau acasa. Vadim si-a anuntat public sprijinul pentru Ponta - nicio surpriza aici. Marii 'liberali' Tariceanu si Melescanu au dat deja mana cu Ponta oficial - sa speram ca nu toti votantii lor sunt oi, totusi.

Din pacate, cred ca Ponta va avea in jur de 53-55% in turul 2, in conditiile in care prezenta la vot va fi similara cu 2009 si nu se intampla ceva semnificativ pana in 16 noiembrie (si nu ma refer la mocirla electorala in care ne vom balaci zilnic).

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Pana la urma ar trebui sa ne obisnuim cu ideea ca populatia vrea sa fie mituita si sa mituiasca , vrea sa fure , sa insele fara sa fie prins de justitie ... altfel nu ar vota cu ponta si psd .

Ce frumos o sa fim priviti de acum inainte , un popor de hoti condus de un presedinte hot .

Va garantez eu ca peste 20 de ani presedintele Romaniei o sa arate exact ca si asta :

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    "Noi dorim sa se respecte legea si sa se termine cu arestarile astea abuzive, sunt arestari abuzive, o rusine. Arestezi un fost prim-ministru al Romaniei, arestezi un vicepresedinte al Camerei Deputatilor, pe Viorel Hrebenciuc. Are pacatele lui, dar a avut si merite.

Cat despre treaba cu padurile, asta este o comicarie. Si a negociat cu tanarul Dan Sova sa se dea o lege a amnistiei, pai asta am vorbit si eu cu toata lumea. Sigur, sa se dea, ca sunt multi oameni inchisi pe nedrept! Cati mai urma sa mai aresteze? Si cine imi vorbeste mie? Cel care a praduit flota Romaniei", a mai spus Corneliu Vadim Tudor.

Need I say more ?

Așa gândește clasa noastră politică , toți , inclusiv cei din opoziție ...

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ti-am citit iar semnatura.
    Se pare ca nu chiar tot poporul voteaza "naspa".

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Maestre , am înțeles că se poate face download de pe site-ul MAE a declarației pe propria răspundere necesară pentru a vota , eu lucrez ... dacă ai timp pune-o pe forum ca să meargă lumea pregătită .

Am înțeles că trebuie semnată în fața lor deci trebuie complectate doar datele personale

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  11. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Ponta, succes!!!... poporul iti apartine!!!... ia-l si trezeste-l, fara menajamente si fara sa ierti nimic!!!

Viata-i scurta si e pacat sa nu profiti de idioti!!!

12. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    La ce ora se deschide sectia de votare ?

13. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    N-am votat nici un Iohannis , nici cu Ponta.
    Motivele sunt multe : Ponta e un mincinos si provine dintr`un partid dubios , iar Iohannis provine din PNL unde domnul Crin acum doi ani propunea ca romanii din strainatate sa nu mai aiba drept de vot decat daca platesc un impozit in Romania.
    Nu stiu cati dintre voi isi mai aduc aminte de aceasta treaba.
    Asa ca nu stiu de ce lumea isi pune speranta in Iohannis ca in Mesia....

14. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu cred ca e vorba de pus speranta, probabil e vorba de stabilirea unui echilibru.
    Daca parlamentul este in majoritate de stanga, presupun ca ar fi de preferat ca presedintele sa fie putin de dreapta, sau macar sa provina dintr-un alt partid :)

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    REZULTATE ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014. Diaspora: Iohannis - 46,2%, Ponta - 15,9%

Marea Britanie

Klaus Iohannis - 4.742 voturi

Victor Ponta - 735 voturi

Cine Dumnezeu la votat pe ponta in afara tarii ?

16. rtibby

rtibby New Member

Trophy Points:
    0
    Dragi prieteni.
    Am doar 2 comentarii. Primul e la comentariile voastre, si in general la iuresul asta proletar al minunatei noastre diaspore care are stie foarte clar unde sa pună stampila.

Deci, cu repespect va spun ca sunteti naivi si idealisti , hai sa fiu obiectiv si îngăduitor, victime ale mascarii informatiilor de către cei care sunt papusarii politicii in Ro.

Nici nu stiu ce sa spun... când vad atata siguranta si convingere in afirmarea si sustinerea ideilor Dvs.

Habar nu aveti cat de pe.langa sunteti de subiect, vedeti si stiti ca la aisberg, vreo 5% , si ăia la voia întâmplării.
    Nu stiu daca sa rad sau sa plâng când vad alegerea unora si de pe forum aici judecând dupa încadrarea politicieni de stânga , de dreapta....
    "Johannis e de dreapta deci ar fi bine sa fie un echilibru ca majoritatea e de stânga". Doamne , Doamne. Atât spun ca nu exista dreapta si stanga in Ro. Iohannis asta, hai sa o spun direct ca si concluzie, desi el ca o fi un băiat de isprava, ardelean mai dintr-o bucată, dar cam sărac cu duhul si cam prea simplu chiar si pt un ardelean, e una din 2: ori e prostanac in naivitatea lui, ori e mai rau decât se vede. Si asta pt ca s-a lăsat papusat si împins la înaintare (vezi succesul si ameteala de cap ce o produce Domnia sa prin felul lui de a fi separat ca personaj, dovada si spiritul comentatorilor acestui forum) de către fortele si interesele din spatele lui.
    Voi credeti ca îl votati pe Johannis?
    Nu, votati o intreaga masinarie din spatele lui de care habar n-aveti. Noroc ca , din întâmplare, n-o sa iasă el...

Acuma sa nu credeti ca vorbele astea sunt ale vreunui simpatizant al stângii sau nostalgic comunist. Eu sunt unul care, student fiind , in 89 am iesit in strada când se trăgea cu gloante. Din întâmplare sunt "de dreapta".

Dar, tot sa zicem din întâmplare , mai stiu si ce se întâmplă in interiorul umor organizatiilor politice din Ro
    .......

Si urmează al doilea comentariu. De data asta , la comentariile de pe ceva forum din Ro, unde , ceva tinerel parca din Bv, lua la tocat mărunt cu un aer de stiutor si demonta ceva lista de pe site-ul lui Ponta " de ce sa mă alegeți pe mine"... Ma gândeam asa: Ideea că, toti sunt inteligenti si sfinti din Ro, in special tineretul nostru drag, si din cauza a vreo o suta doua , sa zicem o mie de pe la putere noi toti o ducem prost, ca doar alrltfel, de n-ar fi astia noi am fi ceva de vis.......... Doamne Doamne. Si ma gândeam asa ca l-as intreba pe tinerelul ce combatea asa cu un aer doct si superior: TU , măcar vreodată ai miscat vreo 2 neuroni in creier sa de gandesti ce ai putea face personal, sau la modul general măcar sa schimbi ceva?? Probabil nu. E mai intelectual sa areti cu degetul si sa critici, sa arunci vina pe un numar minuscul de persoane sau chiar pe o singura persoana. Parca vad ca ar răspunde: pai eu , simplu muritor de rând ce as putea sa fac? .. Pai daca asa ar fi gandit spre exemplu muritorii de rând ai democratiilor actuale , francezii, americanii pe când isi impuneau ideile democratice si de liberate, unde ar fi ajuns....

Va urez sa mergeti la vot si sa dormiti dupa aia cu constiinta impacata ca ati facut un act patriotic...

Somn usor

PS: Sa nu se creadă cumva ca eu sunt un iubitor al lui Ponta sau al partidelor de îl sustin

17. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Daca vrei tu neaparat, iti spun si in clar: cat timp a fost dictatura, n-a intrat nimeni la puscarie.
    Cand a fost "echilibru", au intrat multi.
    Vrei iar dictatura, sau care e scopul postarii?

Apoi, e ok sa fii mai destept ca toti. Abia asteptam pe cineva sa ne deschida ochii. Fara suparare si cu tot respectul cum ar veni.

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Foaie verde de cicloane
    Cad baloane.

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    E clar, daca toata lumea il vrea pe Ponta, il votez si eu pe Ponta. Ma duc cu Dio la vot ...

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Fac un apel, la toti cei care mai dau o geana pe aici,
    mergeti la vot Duminica, pe 16.

Eu nu am aere de ziarist echidistant,alea/alea, asa ca va indemn sa votati Iohannis ,
    caci, daca iese Ponta, ciuma rosie vine peste Romania.

Poate pe unii nu-i mai doare de ce va fi acolo, dar,ganditi-va ca la nastere toti suntem totusi Romani.
    Copiii nostri vor fi priviti oriunde SI prin aceasta sintagma, de Roman.
    Fiece vot ajuta, nu poate tara aia unde ne-am nascut sa ramana codasa Europei, sa fie doar producatoare de hoti si cersetori/asistati sociali
    Nu voi mai prinde eu vremurile cand ,poate, se va vorbi si de bine de Romania, dar poate macar juniorii mei!

Eu merg la Birmingham , sper sa nu fie coada prea mare, sper sa mergeti si voi.

Share This Page