2.8 C
London
Wednesday, January 29, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Prezentare la interviul NINO cu dosar incomplet

Discussion in 'NINO' started by canary-wharf, Mar 2, 2015.

1. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Bună ziua tuturor!
    Aș dori un sfat pentru următoarea situație, care pe scurt e așa: să mă înscriu cât mai repede la NINO, pentru a începe deja să număr cele 2 luni în care sper să îl primesc, sau să aștept până adun un dosar ireproșabil și să mă duc abia atunci? Concret, pierzi ceva, mergând doar cu o parte din acte și ești reprogramat abia peste mult timp, gen luni de zile, sau, dimpotrivă, câștigi, fiind considerat deja în procedura de obținere? Eventual, ți se dă un număr temporar cu TN în față?

Acum să detaliez:
    de venit sunt venit doar de câteva zile. :) Ce aș putea prezenta, dacă aș suna azi să mă înregistrez la Jobcentre ar fi: pașaportul și un tenancy agreement privat, neînregistrat la primărie. Eventual și biletul de avion, că era enumerat pe undeva ceva gen „dovadă cum ai ajuns în țară.”

Pentru a dovedi că îmi caut de lucru, aș avea niște e-mail-uri în care sunt invitat la interviuri. Ajută la ceva să copiez două texte de genul ăla, cu toate datele de contact ale firmelor, să le printez și să le arăt?
    (Teoretic, din descrierea lor, dacă scopul este să arăți că vrei să muncești nu să faci rele sau să ceri asistență, ar trebui să fie bune chiar și mailurile cu refuzuri, dar să zicem că nu mă duc cu alea :)) )

Ce aș putea obține pe viitor, dacă aș amâna prezentarea la NINO:

M-am înscris online în registrul electoral la adresa unde voi locui. N-am idee dacă vor trimite ceva acasă, să pot arăta, deci nu mă pot baza pe asta.

Intenționez să trimit zilele astea permisul spre preschimbare. Nu pot garanta că îl și obțin. Sau poate nu din prima. Sigur că ar fi un document imbatabil din momentul în care l-aș avea. Dar asta îmi adaugă minim 2-3 săptămâni de așteptare până să mă pot înscrie la NINO. Deci aș putea spera să am NINO peste vreo 3 luni, în cel mai optimist scenariu. Timp în care risc să rămân muritor de foame, la ce cheltuieli sunt aici. :(

În cel mai rău caz, dacă nu funcționează cu permisul, mi-aș rupe de la gură :) și aș face un abonament de telefonie fixă, ceva, ca să am dovadă de adresă la bancă. Dar și asta durează minim 2 săptămâni până poți deschide cont bancar și să te duci cu declarația bancară la NINO. Deci iarăși timp care se pierde suplimentar.

La interviu consider că aș fi suficient de fluent, deci aș avea curaj să mă duc și cu ce am în clipa de față. Voi ce mă sfătuiți să fac?

2. fremendune

fremendune New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost Sambata doar cu pasaportul si tenancy agreement. S-au uitat doar la pasaport si nu au mai cerut altceva. Probabil ca depinde si cat de plictisiti sunt aia. Tot functionari publici sunt -limba-

3. yamivegeta

yamivegeta New Member

Trophy Points:
    0
    Prietenul meu, care nu lucra inca pe cand a fost programat pentru interviu, a fost doar cu pasaportul.
    Nu i-a cerut altceva. Asa s-a intamplat si in cazul altor 10 persoane care au venit cu noi. Asta a fost in diferite centre Jobcentre din Londra.

Pe scurt, nu prea le pasa daca ai dovada de adresa sau nu. Cat timp ai un act de identitate si poti sa zici o adresa unde locuiesti nu iti mai trebuie altceva.

Pe el l-au intrebat cand si de ce a venit in Londra (a zis ca sa munceasca of course), si l-au intrebat unde isi cauta de lucru (internet, agentii) si in ce domenii vrea sa lucre.

Foarte simplu, deci nu va chinuiti cu dosare si hartogarii. Actul de identitate e destul.

4. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Vă mulțumesc tuturor, am sunat. Mi-a luat 5 lire numai așteptatul la telefon :)) dar m-a programat spre sfârșitul săptămânii. A zis că trimite scrisoare acasă, dar pot să vin doar cu pașaport și ceva care să arate unde locuiesc. Doamne ajută!

5. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Foloseste scrisoarea care ti-o trimit ei drept confirmare de interviu si care soseste in 3-4 zile pe adresa care ai dat-o.

6. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    ce dosare se faceau inainte de 2014 :)

7. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    N-as putea sa spun ca se faceau dosare stufoase inainte de 2014. Eu de exemplu, in 2005 m-am prezentat cu o scrisoare din partea angajatorului (desi e mult spus angajator, pentru ca eram aupair), plus dovada de adresa plus pasaport. Asta se intampla in Leicester. Mi s-a parut simplu.. si pe vremea aia nu intrai in UK fara viza.

8. ceferistul

ceferistul New Member

Trophy Points:
    0
    in orasele mici se stie ca erau sanse duble sa obtii numarul fata de londra unde am aplicat eu, si in plus pe atunci nu era valma de romani tocmai fiindca se intra greu in uk. am prieteni care au apicat in orase ca brighton sau norwich si au avut succes, si am prieteni care au aplicat in londra cu 3 sau 4 incercari esuate.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    De ce te-ai duce la interviu pentru NINO dacă n-ai job?

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Mufa, ai ramas in urma.

Te duci la interviu cu dovezi in care arati ca-ti cauti job. (daca-ti mai cer asa ceva).
    Acum se ia NINo cu id si dovada de adresa, atat.

Eu, zau ca nu va mai inteleg. Daca voi v-ati stabilit aici altii nu mai au dreptul?

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    N-am rămas deloc în urmă, știu că se poate obține NINO dacă arăți că-ți cauți job, doar că nu înțeleg de ce ai face asta.

Din partea mea să se stabiliească oricine are chef.

13. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Am o intrebare buna pentru cei care cunosc: NINo al meu, emis in 2005 mai este valabil si acum, dupa ce au trecut 10 ani in care eu nu am fost in UK?
    Trebuie sa mentionez ca am primit niste scrisori de la HMRC dupa ce am plecat din UK (2006) cum ca ar trebui sa declar si eu ceva acolo, dar le-am zis ca nu am avut un job si ca ma pot "sterge" din baza de date pentru ca nu mai locuiesc in UK. La un moment dat nu mi-au mai trimis nimic.
    So, what do you think?

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Odata obtinut, NINO e valabil toata viata.

15. simi_radu

simi_radu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cu placere.

17. canary-wharf

canary-wharf New Member

Trophy Points:
    1
    Am fost ieri și a decurs nemaipomenit. Niște funcționari de o amabilitate totală.
    De bază este pașaportul, funcționara mi-a spus că nu e grabă să te înscrii la NINO, pentru că doar cu buletin sau pașaport poți lucra 6 luni la ei fără probleme. Mi-a mai dat și sfatul că nu ești obligat să umbli cu actele după tine pe stradă, că și polițiștilor le poți face dovada identității în 24 de ore.

Apoi mi-a cerut dacă am o dovadă de adresă, pentru care am arătat un contract de chirie completat de mână și a zis că-i bun. Ba chiar a zis că cu numărul de la ei o să mă primească și la bănci, adică cu scrisoarea lor. (nu sunt convins că la toate, dar în fine).

În rest, a fost mai mult o conversație agreabilă, m-a întrebat ce am lucrat în țară, ce vreau să fac aici. N-a cerut niciun fel de dovezi că am fost la interviuri sau scrisori de la angajatori. A contat și faptul că vorbesc limba în mod decent, sunt și unii care vin cu interpret (mă îndoiesc că îi lasă și la masă cu altcineva, dar nu pot să vă spun 100%).

În fine, mi-a spus că îl primesc la data de, care e la o lună fără câteva zile, deci incredibil de bine, zic eu.

Succes și celorlalți!

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Acum 3 ani Barclyas te primea sigur.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Canary Wharf, bravo!

Contacteaza-ma in privat si vorbim mai multe. Nu te costa nimic, vreau doar sa vad daca te pot ajuta in continuare.

Succes!

20. ARM

ARM New Member

Trophy Points:
    0
    Mai fratilor, am tot citit pe aici, am vorbit cu prietenii si toti m-au avertizat ce greu este si cat de ciufuti sunt tovarasii de la "interviuri"...... fals, or fi cativa dar eu am nimerit extrem de bine, am sunat intr-o luni dupamasa, am stat la taclale la telefon cam 8 minute si am fost programat pe a doua zi la 2 ore jumate de mers cu autobuzul(mi-a dictat numarul de programare). Am mers acolo, evident punctualul din mine dar si dorinta de a vizita m-a facut sa ajung cu trei ore mai repede, am bantuit pe acolo si cand m-am plictisit sa tot astept sa se faca ora am intrat in respectivul Jobcentre cu gandul la un scaun pe care sa stau pana la ora potrivita dar nu am avut noroc de stat pe scaun, cum nu era nimeni am fost invitat la "interviu" mi-a cerut pasaportul (am si permis de UK dar daca nu mi-a fost cerut nu l-am prezentat), m-a intrebat data nasterii, mi-au cerut o adresa, m-au mai intrebat odata adresa, cateva intrebari banale si dupa o saptamana era hartoaga la adresa resepctiva.....

Share This Page