12.4 C
London
Sunday, September 24, 2017
£1 = 5.21RON / €1.13 / $1.36

Pret reinoire Pasaport?

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by nijutzu, Aug 7, 2012.

1. nijutzu

nijutzu New Member

Trophy Points:
    0
    Am observat ca nimeni nu a intrebat ( ori a intrebat da nu i sa raspuns cu ceva concret) Cat costa sa reinoiesti un Pasaport in UK prin Ambasada?
    Ma refer aici la pasaport pentru adulti dar si pentru copii. Cam in cat timp il ai in mana si mai ales ce ACTE trebuie sa le duci/prezinti.
    Pentru cei care dau linkuri cu privire la siteul lor sa dea ceva concret ( stiu ca multi vor da link cu acte ), ca pana la urma PRETUL ne intereseaza pe toti fie ca vrem fie ca nu vrem.

2. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    iei legatura cu ei sa obtii o programare
    82 de lire pt pasaport
    te prezinti cu pasaportul vechi, cartea de identitate in copii si original, completezi acolo o cerere
    astepti sa ti faca fotografia
    dupa 3 saptamani te instiinteaza ca i gata sa l iei
    se elibereaza numa vinerea pasapoartele

http://londra.mae.ro/node/258

in stanga ai categoria taxe consulare....

Numai bine!

3. asda

asda New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    housewife MoM
    spuneti, va rog, care stie, cam cat dureaza acum pana obtii programarea la consulat pentru reinnoirea pasaportului? si cum e mai bine de programat: prin email, sau telefon? am inteles ca dupa ce mergi la ambasada si aplici, faci poza, bla, bla.., dureaza cam 3-4 saptamani, dar ma intereseaza cat dureaza programarea in sine? sper ca m-ati inteles corect.;)

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Pune mana si da un email la ei si intreaba. Daca spun ca dureaza 1 zi ma crezi? Dar 2 sapt?

5. nijutzu

nijutzu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos

6. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    Cu placere :)

Numai bine! :)

7. Ale

Ale New Member

Trophy Points:
    0
    eu am trimis email si....parca sa zic ca am fost programata la 2 saptamani, trebuie sa caut exact
    pe site ul lor gasesti ce si cum... unde le scrii ma refer

acum mai este si alt aspect de luat in seama, august e luna de vacanta si multi se inghesuiau sa plece in tara si le trebuia pasaport pt copil, catel, purcel etc (n am sa inteleg niciodata, sa fiu sincera, de ce lasam pe ultima clipa un lucru asa important, in fine) posibil ca acum sa fie mai rapid...

Numai bine!

8. claudiu m

claudiu m New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    liber profesionist
    Astazi am ridicat noul pasaport simplu electronic din Romania , l am ridicat insotit de niste pliante ( manualu de utilizare ) cu informatii utile titularilor printre care si ce te intereseaza pe tine ..

-Costul unui pasaport simplu electronic la misiunile diplomatice si oficile consulare ala Romaniei in strainatate este de 100 euro din care 59 euro pentru pasaport , 40 euro taxa consularea si 1 euro reprezentand recuperari cheltuieli .conform legii nr.198/2008 si legii 78/2010

Iar opisu cu documente pentru adulti si minori daca ai putina rabdare le gasesti aici http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe.html

9. vasiliuangela

vasiliuangela New Member

Trophy Points:
    0

10. vasiliuangela

vasiliuangela New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu inca o intrebare: se poate depune cerere si la consulat in Edinburgh. Banuiesc ca termenul de ridicare a pasapoartelor ar trebui sa fie la fel ca in Londra. Insa am trimis e-mail la consulat in Aberdeen si mi s-a spus "in jur de 45 de zile". De la Londra am primit "in jur de 3-4 saptamani".
    A ridicat cineva pasaport din Edinburgh, recent? Cam cat a durat?

Va multumesc.

11. cristina.hriso

cristina.hriso New Member

Trophy Points:
    0
    Trebuie inapoi pasaportul vechi cand aplici de cel nou???

Buna ziua, am si eu o intrebare urgenta va rog. Trebuie inapoiat pasaportul vechi atunci cand aplicati de cel nou? Problema e ca am toate zborurile pe pasaportul actual (care inca mai e valabil un an). Dar plec intr`o calatorie lunga si pentru America pasaportul trebuie sa fie valabil cel putin inca 6 luni de la data plecarii de acolo. (ceea ce nu va fi) Insa daca am un pasaport nou si cel vechi, pot sa le duc pe amandoua si cu viza si gata e totul in ordine. Deci stiti cumva daca trebuie predat pasaportul vechi? Multumesc mult

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Din ce știu dai pașaportul vechi, dar ți se pune viza pe cel nou. Posibil să spun prostii.

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Cere sa pastrezi pasaportul vechi. Eu cand l-am schimbat acum cativa ani am cerut sa mi-l dea si mi l-au dat, au taiat in schimb poza pe diagonala, ca sa nu poata fi "reciclat." Aveam nevoie de el ca mai aveam o viza valabila in el.

Share This Page