24.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Precision Training- Aspire Training & Assessments

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by georgiv, Jul 1, 2009.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Deschid acest topic in speranta ca nu sunt singura.
    Sotul meu a venit in 2008 in mai prin firma romaneasca, pe job de care assistant, studiind NVQ2 cu colegiul :precision Training. Am terminat anul cu 'bine', ne-am depus actele pt blue card. Intre timp cand actele erau acolo am fost informati ca acel Colegiu a fost preluat de un altul numit 'Aspire' si acesta va prelua toti studentii de la Precision. Si de aici incep problemele!
    Sotul meu neterminand cursul nici in momentul de fata. Am reusit sa luam legatura cu 'Aspire' ei ne-au zis ca in scurt timp vom primii informatii de la ei pt terminarea cursului.
    Intre timp, doamna care ne-a cercetat cazul ne-a anuntat ca dosarul nostru este respins pe motiv ca 'Aspire' nu e constituit legal. (si intra-devar nu e pe lista de la HO).
    Ea ne-a sfatuit sa ne inscriem la alt colegiu sa mai stam inca 1 an si apoi sa depunem actele.
    Daca mai sunt 'studenti' la acest colegiu , poate facem un complain colectiv.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Nota: Editat cu acordul autorului. Pentru a se intelege discutia, se va citi de jos in sus

rebecca_uk : ca o sa dispara
    rebecca_uk : chiar te sfatuiesc sa iei si info de pe chat
    rebecca_uk : e bine sa scrii totul in subiect
    rebecca_uk : repet ce-a zis silverfern

georgiv : si apoi am tot asteptat rasp. si deabia azi a sunat
    georgiv : ca ea ne-a cerut inf pana pe 26 iunie termenul limita
    georgiv : azi s-au facut 30
    georgiv : si maine dk ma inscriu trec 30 de zile

rebecca_uk : da, e posibil
    georgiv : ca preluarea a fost facuta pe 1 iunie

georgiv : auzi, e posibil ca 'doamna de la HO sa fi asteptat pana azi sa-mi dea resp. doar ca sa nu mai am timp sa ma inscriu la alt colegiu

georgiv : da
    rebecca_uk : nici nu scrie undeva ca trebuie terminat

georgiv : ca dk stiam ma inregistram la altii si pana acum era terminat chiar dk plateam in plus

rebecca_uk : mda...georgiv : noi nu am stiut ca ne trbuie cursul teminat de aia nu am facut nimic pana acum
    georgiv : bv

rebecca_uk : acum e si integralista

rebecca_uk : pana nu i-a amenintat cu complaint, control etc. n-a vazut finantare si diploma

georgiv : da?
    rebecca_uk : am o prietena in sit. asta

rebecca_uk : exact asa e

georgiv : si nici nu termina treaba

rebecca_uk : apoi fac pe bunii samariteni pt. comisioane "minime"

rebecca_uk : bani, cat mai multi, ce sa fie?

georgiv : si am mai auzit ceva, cica colegiile astea iau banii de la studenti iar pe de alta parte cer si bani de la guvern ca finantare 'cica' pt ei

georgiv : pai cine stie ce e dedesubt

rebecca_uk : BEEN THERE, DONE THAT
    rebecca_uk : ACELASI
    rebecca_uk : da, da, sub CELASI NUME
    georgiv : pai am vb cu alta fata si mi-a zis ca firma nu mai activeaza in romania
    rebecca_uk : ok
    rebecca_uk : stai linistita, ca si firma din ro. e implicata
    georgiv : citeam

georgiv : acu il icteam sa vad greselile )

georgiv : dada e gata

rebecca_uk : ai deschis topicul?

georgiv : dar dk noi intre noi de dam 'tepe', ce sa mai asteptam de la altii

georgiv : da, mai ales cu criza asta
    rebecca_uk : ca numai sarlatani gasesti, unde vezi cu ochii
    georgiv : de ei nu stiu azi am citi aici pe forum

georgiv : poate ne va auzi si pe noi cineva odata
    rebecca_uk : iar romanii aia de prin victoria ce-au mai patit si ei?

rebecca_uk : in orice caz trebuie facut public
    georgiv :
    rebecca_uk : ei, atunci celelalte

silverfern : atunci la daily mail?

negrutxa : ziarul ro in uk s-a inchis
    rebecca_uk : trebuie o campanie agresiva

rebecca_uk : si radiouri
    rebecca_uk : google pt. ziare
    rebecca_uk : aici; diaspora, romani in uk, ziarul romanesc

georgiv : k

silverfern : hai deschide topicul ala ca vad ca se aduna

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ce e mai sus e preluat de pe chat (intr-un mod neprofesional), dar poate aveti timp si curiaozitate sa cititi.
    Scuze de modul de prezentare

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    O sa sun maine si la ambasada, dar si la HO cu toate ca nu poti vb cu un caseworker dar poate las mesaj si ma suna. Sa o mai intreb o data de ce nu ne calificam ca doar am muncit 12 luni legal.

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Si dk imi zice :pai nu a terminat cursul!
    Eu ii pot zice :cucoana tre' sa ii dai blue doar pt ca a lurcat 12 luni legal, nu e obligat sa-l si termine!
    Pot?????

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Aplicatia e intr-adevar pt 12 luni lucrate legal. Cata vreme in cele 12 luni respectivul aplicant este student, si lucreaza avand un yellow card ca student, nu vad care e problema. In lege nu se specifica nici sa termini cursul, nici nu se spune ce se intampla daca e preluat colegiul. E vorba doar de o perioada in care trebuie sa muncesti legal.
    http://www.opsi.gov.uk/si/si2006/uksi_20063317_en.pdf

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    mda, in aceeasi situatie sunt si eu, desi le-am trimis scrisoare acum 3 saptamani-home office- si inca astept raspunsul lor.
    Daca este negativ, am sa fac complaint, nu are rost sa sun si sa ma cert cu ei la telefon,pt k nu o scoti la capat cu telefonul,iar asteptand ca ei sa te sune e pierdere de vreme.Legile sunt clare, nu stiu de ce nu se aplica.Sau le aplica preferential si dupa bunul lor plac.Nu am venit aici sa fur, sa dau in cap, sa fac alte nebunii.Daca e dreptul meu,nu vreau ca altii sa ma priveze de el.
    E de lupta cu ei, dar, intr-un final sper sa razbim.
    Eu de asteptat inca 1 an sa termin NVQ nu mai stau, pt k asta inseamna sa stau la acelasi job asta neintrand in calculele mele.
    Refuz sa fac ceea ce mi se impune doar ca sunt intr-o tara straina, nu vreau sa plec capul si sa ii ling pe ei in fund.O modalitate de a rezolva va fi,ai sa vezi, Georgiv.
    Suna la Lisa la Saint Thomas Recruitment , spune-i k ti-au refuzat blue dar au aceeptat yellow si poate reface ea aplicatia.
    Oare Citizen Advice se baga in asemenea probleme, stie cineva?
    Cineva mi-a recomandat sa scriu ambasadei Ro la
    social-affair@roemb.co.uk- in atentia domnului Bogdan Carpa-Veche, sa ii expun situatia si sa vedem cu ce solutie se vine de acolo.
    Bafta si tie , bafta si mie si celor ce se mai afla in situatia asta.
    Eu am sa le scriu totusi, k e inadmisibil ca toti ceilalti colegi ai mei sa aiba blue cardul acum, desi urmam acelasi colegiu si suntem in aceeasi situatie, iar eu sa stau sa imi fac nervi si sa ma stresez...

8. Anonymous

Anonymous Guest

Anouka,intr-adevar situatia ta e f.neplacuta,cu facturle alea uriase si cu refuzul, sau ma rog,probleme cu blue cardul...dar,inadmisibil e ca tie iti fac probleme cei de la HO..ai scris ca e inadmisibil ca toti colegii tai sa aiba blue si tu nu...nu cred ca e vina lor,atata timp cat cei de la HO nu cunosc legile,sau daca le cunosc nu le aplica cum trebuie...iti doresc numai bine!

9. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
  10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    pai da, nu e vina lor, Doamne fereste, e vina celor de la HO care interpreteaza legile asa cum vor

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    o idee super buna, domnule nobil, silverfern...ca de obicei, poate e cea salvatoare, multam de informatie

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Daaaa, e bun.
    Am stat si m-am gandit, cred ca ce ni s-a facut noua a fost gandit, analizat.
    De ce zic asta : noi am depus actele apoi HO a cerut lamurir dk am terminat cursul, apoi am aflat si noi ca acel colegiu a fost preluat de un alt colegiu. Noi am trimis informatiile cerute de ei cu noul colegiu pana la data stabilita de ei, apoi am mai asteptat multe zile, iar apoi ne suna 'doamna'de la HO si ne zice :va respingem alpicatia pt ca noul colegiu nu are baza legala. Deci ea a stiut de noul colegiu pe 11 iunie, iar raspunsul de refuz ni s-a dat pe 1 iulie, exact cand s-a facut 1 luna de 'munca ilegala', pt ca noul colegiu e fundat fara baza legala, si nu mai avem timp sa ne inscriem la alt colegiu ca sa nu depasim 30 de zile, iar acum o luam de la capat inca un an.

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pe baza ILEGALA am vrut sa scriu

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ok, nu putem fi siguri 100% de asta...

Intre timp, ati luat legatura cu dl. Bogdan Carpa Veche, telefonic sau prin e-mail? Ce vi s-a raspuns?
    Sau ce alte demersuri ati intreprins? Ca trebuie sa va miscati repede, indiferent de situatie.

15. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu astept raspunsul lor oficial, cum nu l-am primit, nu am pe ce baza sa vorbesc.

16. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    :cheer: BUna tuturor, ma atasez si eu topicului, deoarece sant si eu cu precision training/aspire....de 8 luni...iar nvq-ul meu e nici inceputa....o sa urmaresc topicul pt evolutie...bafta. :p

17. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    ps/ ce intelegeti prin "ne fundata legal"..?
    ar trebui sami schimb training providerul cat mai repede ce ma sfatuti?
    plus ca tre sa caut unu cu care pot lucra full time...

18. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Raymond, georgiv a vrut sa spuna ca institutia de invatamant nu e acreditata. Pt a putea obtine yellow card-ul ca student si a munci legal institutia de invatamant trebuie sa fie acreditata, sa se afle pe lista asta: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... gister.pdf
    De altfel scrie si in BR1, numai ca acolo e inca trecuta vechea adresa de web(www.dfes.gov.uk/providersregister).

Despre schimbarea providerului, ce sa spun? Oricum e recomandat sa-l schimbi cata vreme nu e acreditat, pt ca altfel, conform legii lucrezi ilegal. Mai ales ca dupa lege, daca au trecut mai mult de 30 de zile de la acea "preluare" nu mai ai cum sa beneficiezi de lunile lucrate, deci va trebui s-o iei de la zero. Din cauza asta va sfatuiam sa luati legatura cu dl. Bogdan Carpa Veche (cat mai repede), poate se rezolva cumva situatia, ca doar nu e vina voastra.

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Daaaaaaaaaa, schimba colegiul cat poti de repede.

20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Suntem doar 3 ??? :side: Poate mai aveti prieteni care sunt tot la acest colegiu!
    Acum seara am trimis mesaj la ambasada RO, iar luni dau telefon sa vorbesc personal acolo, ca maine nu cred ca e cineva. M-am interesat de colegii (sa incepem altul) am doar o oferta pana acum si ajunge la £1000.
    Poate cunoasteti altele cu pret mai mic!

Share This Page