24.5 C
London
Wednesday, June 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Poti sa angajezi personal ue in uk avand statut self employed in uk?

Discussion in 'ARHIVA' started by andreiuta12345, Jul 18, 2007.

1. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!
    Am si eu o dilema.Am statut self employed in uk.Vreau sa o angajez part time pe prietena mea care are cetatenie franceza ca si colaboratoare a mea pe parte publicitara.Stiu care imi sunt indatoririle ca employer/angajator.
    Ea are drept de munca full time si in plus are rezidenta aici.Ma voi duce zilele acestea la Citizens Advice Bureau dar pana atunci poate ..cineva a fost in situatia acesta si ar putea sa impartaseasca cateva sfaturi.
    Am rezidenta aici ..deci practic intr-un fel nu mai apartin de autoritatile din romania.
    Multumesc mult,
    Andreea

2. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiuta, tu ca self employed nu poti angaja pe nimeni.Prietena ta poate lucra cu/ptr tine, dar tot in calitate de self employed(subcontractor), ea te invoiceaza - tu o plateti.Ca sa poti angaja(sa ai statut de employer), trebuie sa inregistrezi o companie ltd.E un pic mai complicat, dar tu decizi daca e cazul ca ltd-ul sa ia nastere sau nu.
    Bafta.
    -wave-

ps:Daca gresesc, va rog corectati-ma.

3. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Pai ce acte franceze are "facute"?! -umbrela-

4. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Este posibil sa angajezi pe cineva daca tu esti self-employed trebuie doar sa te inregistrezi ca si employer si sa-ti tii payroll-ul.
    Eu asa am facut.
    Pentru o singura persona insa nu stiu daca are rost sa te complici pt ca vei plati cam multe taxe si NI contributions atat pt tine cat si pt angajat.
    Te sfatuiesc sa intrebi un contabil.

Share This Page