15.2 C
London
Saturday, July 31, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pot obtine blue card ?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by oanacri, Jul 3, 2012.

1. sunflower

sunflower New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim mult!

2. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.Scuze ca revin cu un raspuns asa tarziu.Am fost cu Edi sa vizitam orasul York -dans- si acum am ajuns acasa.
    @albea si @londonina va sunt recunoscatoare amandurora pentru rabdarea de care ati dat dovada in a ma lamuri in problema mea.Sunt greu de suportat cateodata,recunosc.
    Sunt aproape 100% sigura ca am sa merg pe varianta 2:dupa ce fac un an la fast food(doamne ajuta sa se termine cu bine anul!!!!)aplic pt dark blue card.Va rog sa nu imi sariti in cap dar mai am o intrebare scurta:Voi completa formularul BR1 sau EEA1?
    Si acum ca sa stiti cui tot ii scrieti,sa facem cunostinta:
    Va multumesc din nou pt rabdare!

3. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    As avea nevoie de cateva lamuriri suplimentare:

Dupa cum am spus mai sus, trebuie sa schimb cardul purple(alt angajator). Nu stiu exact care este procedeul de schimbare a acestuia:
    1. Primul card este inchis automat de home office in momentul eliberarii celui de-al doilea?
    2. Daca eu am contract de munca de pe 16 noiembrie si cardul imi este eliberat mai devreme, ce data va aparea pe card - data eliberarii sau data de 16 noiembrie?

Intreb deoarece imi e teama sa nu am pauza mai mare de 30 de zile intre cele doua carduri...

Va multumesc mult.

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, la prima intrebare nu stiu raspunsul dar banuiesc ca da, il vor inchide... la a doua, daca este eliberat cardul mai devreme va avea data mai devreme, cel putin la mine asa a fost, mi l-au eliberat cu 2 sapt inainte de contract si avea data eliberarii nu data inceperii contractului.

5. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    1. Un Purple Card (AWC) nu este emis pentru o perioada de timp determinata ci este valabil pe perioada de timp in care lucrati pentru angajatorul pentru care a fost emis. Prin urmare, acest card va expira de drept in momentul in care contractul cu angajatorul respectiv a fost incheiat. Ca sa fiu si mai explicit, ultima zi de valabilitate a cardului este ultima zi de munca rezultata din contract sau dintr-un act aditional al contractului, precum si din scrisoarea de confirmare a contractului.

2. Daca care va aparea pe noul Purple Card va fi data eliberarii acestuia, data de la care aveti dreptul de a incepe sa lucrati pentru noul angajator.

3. Perioada efectiva de 30 de zile se va calcula intre ultima zi de munca pentru primul angajator si prima zi de munca pentru al doilea angajator.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com

6. Alinah

Alinah New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu po nelamurire legata de purple card si schimbat angajatorului.
    Am lucrat pt o fam 6luni si in Ultima Luna abia primisem purple cardul (iunie 2011). Intre timp m'am mutat la alta fam Dar pt ca am incercat in zadar sa'mi fac programare la telefon, asta mi'a luat timp si am primit al 2lea purple abia in februarie 2012. Practic eu lucrez ca si au pair din februarie 2011, insa nu stiu daca as putea aplica acum pt blue card sau daca tb sa astept pana in februarie 2013

7. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Puteti aplica pentru Blue Card numai dupa o perioada neintrerupta de 12 luni de munca LEGAL, respectiv dupa o perioada neintrerupta de 12 luni pe timpul careia ati detinut Purple Card valabil.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Parcă se specifică ca întreruperea să nu fie mai mare de 30 de zile.

9. Alinah

Alinah New Member

Trophy Points:
    0
    Well, intreruprerea e doar pe acte, pt ca am lucrat continuu ca si au pair desi am schimbat familiile.

10. Alinah

Alinah New Member

Trophy Points:
    0
    Prin urmare, trebuie sa astept pana la anul in Februarie ca sa pot aplica pt Blue Card

11. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru lamuriri.
    In acest caz ar trebui sa cer familiei un act prin care sa specifice, sa zicem, ca termin contractul la ei pe 10 noiembrie si sa il trimit impreuna cu purple cardul pe care il am (+ actele pt contractul al 2-lea) la home office pt a-mi elibera cel de-al doilea card?

Inca o data va multumesc pentru ajutor.
    O seara placuta!

12. Larra

Larra New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am citit "pe ici - pe colo" si nu am gasit ceva asemanator cazului meu. Am purple card (AWC), lucrez de 16 - 17 luni, intre timp am trimis actele pt blue card (BC) ceva mai tarziu decat trebuia dar nu cred ca are importanta. In acest caz, fiind indeplinite conditiile si avand BC in procesare, intrebarea mea este : pot schimba angajatorul? Daca da...exista anumite conditii de care ar trebui sa stiu? Orice extra info este bine venita. Multumesc anticipat.

O zi frumoasa!
    Lara

13. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16
    Da, puteti schimba angajatorul fara a avea probleme din punct de vedere al dreptului de munca. Dupa 12 luni de munca legala in baza AWC ati dobandit drept de munca in UK fara restrictii.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

Share This Page