11.7 C
London
Tuesday, November 24, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pot obtine blue card ?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by oanacri, Jul 3, 2012.

1. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Ma aflu in situatia in care am pink card de 8 luni ca aupair si sunt nevoita sa schimb angajatorul, respectiv cardul.
    Mai pot aplica pentru obtinerea blue cardului daca am lucrat cu angajatori din domenii diferite (aupair si respectiv asistent profesor) timp de cel putin 12 luni? Din cate am citit trebuie sa fiu aupair timp de un an ca sa pot aplica pentru blue.

Va multumesc.

2. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Raspunsul la intrebarea dumneavoastra este DA, puteti aplica si obtine Blue Card-ul in situatia in care ati lucrat legal timp de 12 luni fara intrerupere, indiferent daca ati schimbat sau nu angajatorul. Regula este sa aveti continuitate la noul loc de munca si sa obtineti un nou Accesion Worker Card in prealabil.

De retinut faptul ca, un cetatean roman va avea drept de munca fara restrictii pe piata muncii britanice dupa ce a lucrat legal ca employee timp de 12 luni fara intrerupere. Desi nu este obligatoriu, acest drept poate fi confirmat prin obtinerea Blue Card-ului. Insa, de cele mai multe ori, o scrisoare de confirmare a acestui drept din partea unei persoane abilitate poate fi o dovada suficienta pentru a putea lua employment fara probleme.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com

3. BGU

BGU New Member

Trophy Points:
    0
    Dl avocat, multumim pentru raspunsuri.

In cazul in care am fost employee mai mult de 12 luni la acelasi angajator si as vrea sa-mi schimb locul de munca, dar prefer sa nu aplic pt Blue Card din cauza perioadei de asteptare foarte mari, de unde pot obtine aceasta scrisoare de confirmare?

Multumesc.

4. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    In calitate de membru al The Law Society of England of Wales, eu va pot oferi cu cea mai mare placere o astfel de scrisoare. Daca doriti va rog sa ma contactati telefonic sau pe email.

Ca regula generala, trebuie retinut faptul ca numai membrii urmoatoarelor organisme sunt abilitati sa ofere consultanta in domeniul imigratiei, prin urmare sa poata oferi si o astfel de scrisoare:
    - Office of the Immigration Services Commissioner;
    - The Law Society of England and Wales;
    - The General Council of the Bar;
    - The Institute of Legal Executives;
    - The Faculty of Advocates;
    - The Law Society of Scotland;
    - The General Council of the Bar of Northern Ireland;
    - The Law Society of Northern Ireland.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

5. sunflower

sunflower New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Asemenea multor romani care muncesc aici avem si noi nelamuriri cu legile acestei tari si ne bucuram tare mult ca sunteti atat de amabil sa raspundeti intrebarilor noastre.Asta demonstreaza inca odata ca mai sunt OAMENI carora le pasa de semenii lor.
    Eu si sotul meu muncim ca si asistenti medicali de aproape un an avand Accesion Worker Card.Mentionez ca lucram ca si employee la acelasi angajator.Vrem sa aplicam in oct pt. blue card dar suntem putin dezamagiti de timpul lung de asteptare si nu mai stiu daca se mai fac programari la Home Office(noi locuim in Croydon si ar fi foarte simplu).
    Intrebarea mea este :Daca vrem sa schimbam angajatorul putem cu acelasi AWC?
    Ce avantaje sunt daca ai blue card?
    Dar copii?Am vazut in aplicatia pt. blue o sectiune si pt. copii?
    Parca nu ne simtim in siguranta sa trimitem toate actele in orignal cine stie unde si sa astepti 4-6 luni timp in care ai nevoie de acte,vrei sa calatoresti?
    Ce restrictii sunt acum pt. romani,parca s-au modificat legile de curand?
    Multumim inca odata,stim cat de pretios e timpul dvs.

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    AWCul (roz) este pe perioada determinata 12 luni si pt angajatorul care a aplicat.
    Dupa cele 12 luni puteti obtine blue card, care practic confirma dreptul de munca fara restrictii (la orice angajator).

puteti trimite linistiti, doar aveti grija sa aveti si buletinele valabile la voi si sa nu plecati prin tari nonUE unde aveti nevoie de viza.
    se poate si urgenta, rugati pe cei de la angajator sa trimita un mail sa roage acest lucru.

pt copii - depinde de varsta lor... daca sunt mici nu prea isi are rostul

7. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    1. Nu puteti schimba angajatorul cu acelasi AWC. Daca vreti sa schimbati angajatorul in primele 12 luni, noul angajator trebuie sa aplice pentru un nou AWC. Dupa 12 luni aveti drept de munca fara restrictii, chiar daca nu aveti Blue Card. Asa cum am spus mai sus, o persoana abilitata va poate confirma acest statut printr-o scrisoare;

2. Blue Card-ul va confirma dreptul de munca in UK fara restrictii;

3. Puteti trece copii in aplicatie si veti obtine un registration certificate pentru fiecare;

4. Ca sa aveti siguranta actelor, trimiteti aplicatia cu special delivery si, de asemenea, puneti trimiteti inca un plic de special delivery pre-platit pentru returnarea documentelor. Birourile de Post Office va pot oferi mai multe optiuni pentru siguranta documentelor;

5. Modificarile recente nu privesc cazul dumneavoastra.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686

8. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Lucrez de 3 luni iar dupa ce implinesc un an de munca intentionez sa aplic prin posta pt Blue Card cu formularul BR1.
    Am aplicat si intre timp am si obtinut un card numit NHS Medical Exemption Certificate pt a putea beneficia gratuit de un anumit tip de medicament vital sanatatii mele.
    Faptul ca detin acest card,deci un benefit de la stat(desi lucrez si platesc taxe) imi poate influenta obtinerea Blue Card-ului?
    Multumesc

9. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Cardul acela ce il primesti pt ca ai Working Tax Credit?
    Parerile sunt impartite, inclusiv dl.av.Dragut scrua undeva ca nu se stie exact daca te afecteaza sau nu.
    Logica mea: Nu e un beneficiu social pt ca Eu lucrez si platesc Taxe astfel nu sunt Burden la stat. Nu?
    Sau. Conditia primara la Working Tax si Child Tax....este sa Lucrezi. Deci nu e un ajutor social.
    Apoi. I se zice ....TAX.....deci e din taxele care si tu le platesti. Deci nu esti un Burden. Nu?
    Apoi pe undeva pe siteurile astea oficiale....HMRC sau NHS....gasisem ca la astea li se spune....Child Tax si Working Tax Credit AWARD....deci Award....premiu de la taxe pt ca ai copil si sau muncesti....dar pt salar mic.....
    Totodata se poate obtine bani pt BAbysitter...tot ca premiu pt ca lucrezi si platesti taxe.
    Deci.
    Eu nu cred ca acestea pot fi considerate beneficii sociale si ca esti povara la stat. Nu pot fi bagate in aceeasi oala cu acele beneficii de la Jobcenter legate de faptul ca Nu muncesti.
    Daca mie imi vor refuza BLue pe motivul asta (chiar daca anul trecut in 2iunie nu a trebuit sa dau declaratie notariala ca nu voi fi burden)...voi face appeal. Tocmai pe ideile de mai sus...e un Award de la Tax...nu un benefit.
    Ce ziceti domnule avocat Dragut. Am dreptate?
    Multmim pt implicare.

Tapatalk / Galaxy S2

10. pataki_manuela

Trophy Points:
    0
    Interesant punct de vedere.Multumesc
    Mai doreste cineva sa intervina?
    Ce parere aveti?

11. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @Manuela: tu parca esti sotie de cetatean maghiar - daca da, ai deja drept de munca nerestrictionat si nu trebuie sa astepti deloc- poti cere acum blue card.

12. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Rog a se vede topic-ul:
    http://www.romani-online.co.uk/forum/82 ... 31#p114331

13. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    Ok. Inteleg. Nu se stie exact cum pot sa decida in fiecare caz in parte. Depinde de noroc.
    Bun.
    Deci astfel daca sunt refuzat, pot la fel de usor sa cer reanalizarea sau sa fac ceva plangere ca fiind o decizie subiectiva si de vreme ce la altii nu s-a refuzat Blue pe motivul asta, sa nu mi se refuze nici mie. Sa nu faca refuzuri aleatorii. Voi putea face ceva pt asta?
    Pe de alta parte ....daca tot sunt atat de interconectate informatiile guvernamentale/sociale....de ce au acceptat HMRC sa imi dea Tax Credit stiind foarte clar ca eram student cu Yellow caci am scris detalii despre Yellow in formular...ei ar fi trebuit sa refuze daca nu am voie. Si acest aspect voi mentiona la plangere si voi ataca. Sotia a lucrat tot timpul full time employee.
    Dumnezeu sa ne ajute sa nu fie cazul de apeal.

Tapatalk / Galaxy S2

14. pataki_manuela

Trophy Points:
    0
    @londonina
    Scuze ca revin cu un raspuns asa tarziu.Stiu ca am drept de munca,eu am adresat intrebarea pt ca nu ma intereseaza sa obtin Blue Card ca si dependent de sotul meu ci ca oricare alt roman de pe acest forum,cu formularul BR1,dupa 1 an muncit legal si 12 payslip-uri.Motivul:imi iubesc sotul dar imi place sa fiu si independenta,nu mereu sa am nevoie de pasaportul lui,etc.
    Sper doar sa nu fiu refuzata din cauza fapului ca am acel NHS Card.Nu traiesc pe spatele statului englez pt ca platesc taxe lunar(pana mai ieri eram si pe emergency tax) asa ca nu ar trebui sa ma penalizeze la Blue Card.

15. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    Pai Manuela, tu ai drept de munca acum doar pentru ca esti dependenta de sotul tau maghiar, altfel nu ai avea. Ori ca aplici acum pentru card ori mai tarziu, cam tot aia e, e tot card de 'dependent', peste 12 luni va trebui sa te prezinti tot cu certificatul de casatorie etc. De fapt eu cred ca ar trebui sa aplici mai repede, pentru ca te ajuta mai tarziu cand e vorba de cerut rezidenta permanenta/cetatenie.

Si tot pentru ca esti sotie de cetatean maghiar ai dreptul la acel NHS exemption card si nu, nu te afecteaza la cerut de blue card - nici acum nici peste 1 an.

16. Kuba

Kuba New Member

Trophy Points:
    0
    Ok!aici as avea nevoie de lamuriri!!!eu am mai intrebat pe site si mi s-a spus ca dupa un an de muncit legal (nu conteaza ca e dependent sau altcumva)pot aplica pt blue card sa-i zicem "independent".apropo:dupa un an muncit voi avea tot statutul de dependent?dupa un an daca divortez imi pierd dreptul de munca?
    Sunt tot eu pataki_manuela doar ca pe id-ul sotului

17. CATYNCA

CATYNCA New Member

Trophy Points:
    0

Manuela draga , tu chiar nu intelegi un lucru , statutul tau in prezent in UkK ca employer ,iti este datorat sotului tau de origine maghiara ,tu esti depentent de el ,vrei nu vrei ,nu ai cum sa fii"independenta"cum ii zici tu , tu poti munci legal aici datorita lui , doar daca esti self employed iti castigi singura dreptul de a munci , astfel poti aplica ptr yellow card si nu pentru blue card . Eu am aplicat ptr blue card dependenta de sotul meu si mi-a venit raspunsul si cardul colorat in aproximativ o luna jumatate , cardul este valabil pe o durata nedeterminata .Tie iti este frica de un posibil divort? -ras2- daca da ,grabeste-te cu actele si le trimite la Sheffield... -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

18. pataki_manuela

Trophy Points:
    0
    Sincer,m-am asteptat la o reactie si un raspuns de genul acesta batjocoritor.Tocmai de aceea nici nu ma obosesc sa spun mai mult.

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Tu ai o problema in A INTELEGE. Nu mai fac si alte remarci pentru ca te vei simti jignita.

Orice roman de pe acest forum (ca sa te citez) poate obtine blue card in urmatoarele situatii:

1. Dependent
    2. Un an de munca legala (YC de student, AWC, au pair, etc)

Te las pe tine sa stabilesti in care categorie te incadrezi.

Nu pot sa nu remarc faptul ca Londonina nu "oboseste" oferind raspunsuri si explicatii. Tu obosesti fara a depune nici un efort.

20. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0
    @albea, pe mine ma amuza teribil incercarea ei de a complica ce e simplu - multi ar da orice sa fie in situatia ei cu dreptul de munca :)

@Manuela: exista doua feluri de blue card-uri: restrictionat (light blue) si nerestrictionat (dark blue).

Pentru light blue card tu poti aplica acum - sotul tau maghiar e sponsorul aplicatiei si incluzi certificatul de casatorie ca dovada. Cardul asta iti confirma dreptul de a munci atata timp cat ramai casatorita cu sotul. Daca divortezi inainte de a fi muncit 12 luni in UK, iti pierzi dreptul de munca.

Pentru dark blue card poti aplica doar dupa ce ai muncit legal un an in UK si in acest an e musai sa fi ramas casatorita cu sponsorul sot. Cand ceri acest card 'definitiv'/nerestrictionat le arati certificatul de casatorie plus dovezi ca ai muncit 1 an.

Abia dupa ce ai acel dark blue card esti indepedenta de sot in sensul ca un potential divort nu-ti mai afecteaza dreptul de munca.

Ceea ce ti-am sugerat eu in mesajul mai sus este sa ceri totusi acum acel card light blue restrictionat - nu esti obligata - dar e recomandat sa il ai din diverse motive (unii angajatori nu se complica cu romani/bulgari fara card, apoi te ajuta nitel cand ceri rezidenta permanenta/cetatenie, etc). Dupa 1 an muncit trimiti blue cardul light la UKBA impreuna cu celelalte acte cerute si ei iti dau d'ala dark.

Succes! :)

Share This Page