11 C
London
Wednesday, September 22, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pot lucra ca aupair la 29 de ani ?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by Dinu, Dec 12, 2010.

1. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
  2. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
  3. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Am oscilat intre a interveni sau nu, uite ca nu ma pot abtine...( stie el Dinu de ce)

Desigur, au-pair se accepta pana in 27 ani, cu siguranta nu poti sa incepi aceasta activitate, daca esti foarte apropiat de aceasta varsta.
    Ceea ce am observat eu la aceasta scrisoare, este ca e una "stas", ba chiar imi pare dubioasa.

1. Persoana care o scrie, la inceput este barbat, spre sfarsit este femeie ?
    - we re one great and happy family that consist of me (Dave 37yrs) my wife (Jessica 33yrs) and our baby girl (Chelsea3 yrs).
    - I believe you will teach me, husband and daughter different culture ....

2. Te trimite la un link pentru a rezolva cu biletul de zbor, viza, asigurare si permis de lucru? (romanii nu au nevoie de viza, work permitul se obtine de la Home Office, unde prezinti scrisoare de la familie, pe langa actele personale).

3. Pentru 20 ore pe saptamana la un copil, ti se ofera £ 200 pe saptamana?
    (rog sa intervina cine este au-pair si sa ne spuna care e suma saptamanala, in functie de cati copii au in ingrijire)

Daca am intervenit, nu a fost pentru tine, ci pentru alti tineri interesati, avertizandu-i sa fie foarte atenti cand primesc ofertele, se pot trezi cu contracte semnate, de care nu pot scapa, iar cand ajung in UK, sa descopere ca munca lor nu are nici o legatura cu au-pair-ul.

4. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Crimm nu e nici o problema ca ai "intervenit" .
    Astept critici si sfaturi de la oricine .
    Nu ma supar asa de repede puteti sa spuneti cam orice.
    I -am dat adresa mea de mess daca vrea sa vorbim.
    Si mie mia parut putin dubios ca ma trimite la o adresa dar nu pot sa judec asa de repede.
    Sa vedem ce o fi .

5. MIHAIALEX

MIHAIALEX New Member

Trophy Points:
    0
  6. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    Dinu, din pacate e un scam.
    si eu inca primesc si am primit o multine de astfel de mailuri, si in final vor cere bani...
    Eu sunt au pair de vreo 10 luni de zile, am si schimbat familia o data pot sa iti spun ca ceea ce iti ofera ei e nerealist pt un au pair, de obicei suntem platiti intre 60-75 de lire saptamanal. Eu am in grija 2 fetite de 1 an si respectiv 2 ani..si sunt platita 70 pe saptamana..uneori 75 si munca e departe de a fi 25 de ore pe saptamana...
    Din pacate la 29 de ani iti va fi imposibil sa obtii accesion workers card(pink sau purpule card)ca si au pair...si fara acesta nici o sansa ca dupa 12 luni..de multa munca, multe conflicte..sper sa a nu fie la toti la fel:D, sa obtii blue cardul(registration certificate.)
    mai bine daca ai posibilitatea alege un curs si aplica pt yellow card astefel ai drept de munca part time...eu asta o vad cea mai buna alegere pt un nou venit, care nu vrea sa treaca asa-zisa experienta au pair iar; ca nou venit ...sa devii self employed ..imi pare destul de riscant, poate sunt eu mai precauta...
    Sper sa reusesti indifernt de ceea ce alegi...insa nu alege au pair...de cele mai multe ori e o forma moderna a sclaviei...

7. Dinu

Dinu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Cristina.

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Sora mea e tot au-pair are grija doar de un singur baietel de 6 ani, i se dau 100 £ pe saptamana.

9. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Geogiv Sora d-voastra ia pentru un singur copil 100 pounds pe saptamana?! Unii oameni mai au si noroc in viata, pana acum vad o oarecare egalitate intre experientele bune si rele ale au-pair-ilor de pe acest forum. Cat despre Dinu, parca sa zic ca am vazut un anunt pe unul din site-urile de profil date aici pe forum pe cineva care cauta persoane intre 22 si 30 de ani link: www.aupair-world.net/index.php/aupair_detail/?a=1150443
    Uite si una si mai buna, spune asa :We are looking for an au pair boy or girl aged 21 to 35, link-ul de mai sus ii pentru familia respectiva. Acum nu stiu daca e scam sau nu, dar fiind pe un site de profil ,ma indoiesc, daca nu iti merge poti ingerca sa faci ceva de genul baby sitter sau ceva cum spunea si dl. Vali.

10. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Cateva precizari:
    - faptul ca un aupair poate primi 65 si 100 de lire saptamanal nu tine de numarul de copii din familia respectiva, ci de posibilitatile acelei familii, sau de modul in care este apreciat ajutorul acelui au pair.
    - in privinta varstei trebuie sa stiti ca sunt doua tipuri de programe au pair: cel cu limita de varsta 17-27 program la care au acces cetatenii romani, si in cazul acesta ajutorul acordat familiei nu trebuie sa depaseasca 25 de ore pe saptamana, si programul 'au pair plus' destinat doar cetatenilor europeni (cu exceptia romanilor si bulgarilor) caz in care limita de varsta de 27 de ani poate fi depasita iar ajutorul acordat familiei poate ajunge la 35 de ore. Multe familii nu cunosc acest amanunt, de aceea se ajunge la anunturi similare cu cel postat de angel93 sau la faptul ca unii au pairi romani ajuta acea familie mai mult de 25 de ore pe saptamana. De asemenea agentiile de recrutare romanesti in goana nesimtita dupa bani induc in eroare specificand varste intre 17 si 35 de ani sau mai stiu eu ce sume de bani. Informati-va bine inainte, ca nu va costa nimic.

Recomand citirea cu atentie a tutorialului 'Totul despre Au Pair' www.romani-online.co.uk/component/kunena...totul-despre-au-pair si explorarea link-urilor din acel tutorial(in special link-ul catre BAPAA - asociatia care reglementeaza acest domeniu in UK )

P.S. Ce ma distreaza faptul ca cei de la BAPAA au ales sa foloseasca formularea Romanian and Bulgarian in loc de ordonarea alfabetica intalnita peste tot. Deh, daca bulgarii nu stiu sa-si spuna punctul de vedere... :)

11. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Pe viitor am sa ma informez mai bine . Dar daca am gasit asa ,eu acum ce sa zic, poate n-am fost atent la tarile din cadrul carora erau selectionati au-pairii in anuntul respectiv. Scuze daca am indus pe cineva in eroare.

12. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Stai linistit, induc altii in eroare cu buna stiinta pentru a incasa cat mai multe comisioane. Si nu m-ar mira ca unii au pairi sa ajunga in UK fiind de fapt self employed. Ideea e ca o buna informare poate duce la evitarea unor eventuale probleme, si fiind informat cel ce doreste sa devina au pair poate discuta mult mai detaliat conditiile cu o familie interesata.

Share This Page