14.7 C
London
Monday, August 26, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pot aplica pt cetatenie daca am fost unemployed?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by ancaplus, Feb 8, 2015.

1. ancaplus

ancaplus New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara, as vrea sa aplic pentru cetatenie (ca sotie a unui cetatean britanic - sotul meu a fost naturalizat in 2012). In ultimii 5 ani am fost studenta, employee, am primit Statutory Maternity Pay dar dupa ce s-a terminat perioada de SMP nu m-am intors la munca aproape 2 ani, timp in care am primit tax credit. Din 2013 sunt iar employee. Intrebarea mea este: perioada de 2 ani in care am fost unemployed pentru ca am stat acasa cu copilul imi afecteaza dreptul de a aplica pentru cetatenie?

Daca nu pot aplica pentru cetatenie, pot aplica pentru Permanent Residence? Ce formular sa completez? M-am uitat pe site si se pare ca sunt niste schimbari din 31 Jan 2015, nu stiu ce formular sa aleg in cazul meu.
    Multumesc!

2. guvidaca

guvidaca New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu ma gandesc sa aplic de cetatenie si din cate am citit nu spune nicaieri ca daca stai acasa cu copilul nu mai drept la cetatenie, mai ales ca te-ai intors la munca.
    Dreptul la rezidenta permanenta este dovedit prin Blue card daca ai avut unul. Mai multe informatii despre cum sa obti permanent residence am gasit aici https://www.gov.uk/eea-registration-certificate
    Inainte de aplica de cetatenie trebuie sa demonstrezi cunostinte de limba engleza si sa treci testul Life in the UK. https://www.gov.uk/english-language si https://www.gov.uk/life-in-the-uk-test.

Mult succes.

3. ancaplus

ancaplus New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc, guvidaca. In afara de problema cu cei 2 ani, am tot ce imi trebuie pentru dosar. Am sunat la Nationality Checking Service si la Homeoffice helpline si nici unii nu erau siguri (?!) daca perioada de unemployment se ia in considerare. Credeam ca e o situatie care se intalneste frecvent, nu inteleg de ce serviciile care se ocupa cu asta nu pot da un raspuns.

4. guvidaca

guvidaca New Member

Trophy Points:
    0
    Cat ai stat acasa ai primit unemplyment benefit pe numele tau sau sotul tau a primit working tax credits? Cred ca e precizeaza undeva ca trebuie sa te sustii financiar pe perioada de calificare (ultimii 3 ani in cazul tau). Dar tu erai dependenta de sot cat ai stat acasa nu de stat, El a primit working tax credits pentru ca ca familie aveati u venit mic.

5. ancaplus

ancaplus New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am aplicat pt unemployment benefit. S-ar putea sa ai dreptate cu working tax credit. Aproape renuntasem la cetatenie, vroiam sa aplic pentru Permanent Residence si nu stiam ce formular sa aleg asa ca am sunat iar la homeoffice. Incep "nu pot aplica pt ca am gap year" si fata m-a intrebat daca pot dovedi ca sunt self sufficient. I-am spus ca nu cred ca pot demonstra asta pt ca am luat tax credit. Atunci m-a intrebat daca am luat working tax credit (da) si a zis ca pot aplica dar pentru clarificare sa sun la alt numar. Am sunat la numarul indicat si acolo mi-au spus ca nu pot aplica...
    Acum ma gandesc ca am urmatoarele variante:
    1. Sa aplic pt PR singura. Sunt exact aceleasi cerinte ca la cetatenie asa ca daca o primesc, pot aplica imediat pt cetatenie ca sotie de cetatean britanic (se verifica 5 ani mi s-a spus...)
    2. Sa aplic pt PR ca dependenta de sot. In acest caz, daca o primesc, pot aplica imediat pt cetatenie? Daca nu, pot aplica dupa un an dupa ce am primit PR dupa sot?
    Multumesc mult pentru raspunsuri!

6. dani34

dani34 New Member

Trophy Points:
    0
    lasa un nr de contact si te ajut,cind termin munca.....SIGUR AI DREPT DE CETATENIE

7. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Anca,

Din cate stiu eu, ca sa te califici pt PR ar fi trebuit ca in cei 2 ani cat ai stat acasa sa fi avut asigurare de sanatate(privata) si asta te-ar fi calificat pt self-sufficient(dependenta de sot). Faptul ca sotul tau a luat tax credit nu te afecteaza.
    Din cele doua variante pe care le-ai descris mai sus, numai prima e valabila. Daca as fi in locul tau asa as face, as aplica pt PR mai intai pt ca daca nu ti se acorda, atunci vei pierde numai £55 nu sute de lire cat costa acum aplicatia pt cetatenie. Daca primesti PR, poti aplica imediat pt cetatenie pt ca sotul e cetatean englez.
    Nu mai poti aplica pt PR ca si dependent de sot pt ca el este acum cetatean englez, iar ca sa aplici pt PR ca dependent de sot, el ar fi trebuit sa fie numai cetatean EU, cu alte cuvinte, nu conteaza ca are dubla cetatenie, pt autoritatile de aici el e considerat cetatean englez nu EU.

8. ancaplus

ancaplus New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc dani si licurici. Nu mai sper ca pot lua direct cetatenia. Intr-adevar mai bine pierd £55 decat cateva sute. Credeam ca si British e inclus in "EEA nationals" dar daca nu e, mi-au scazut si sansele pentru PR. Ma gandesc totusi sa incerc, cine stie... Trebuie sa completez pe formular ce Treaty right am exercitat in cei 5 ani, ce sa trec in dreptul celor 2 ani in care nu am lucrat si am stat acasa cu copilul? Jobseeker? Nu am fost inregistrata la Job Centre.
    Multumesc.

9. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
  10. ancaplus

ancaplus New Member

Trophy Points:
    0
    Super! I-am sunat si imi spun intr-o saptamana daca imi iau cazul. Dau o bere la ceremonia de naturalizare :)

Share This Page