13.2 C
London
Friday, September 17, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

POT APLICA CA AU PAIR DIN UK?

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by giurcamc, Jul 20, 2010.

1. giurcamc

giurcamc New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Stie cineva daca pot aplica direct din UK ca AU PAIR? Daca da, dati-mi si mie detalii cum trebuie completat formularul BR3? Nu ma intreaba nimeni ce caut aici daca inca nu mi-am gasit o familie? Pentru ca trebuie sa trimit actele in original (buletinul si pasaportul) si e cam riscant. Iar ei trebuie sa imi trimita actele inapoi tot aici in UK la familia unde stau. Sau sunte-ti de parere ca ar fi mai bine cu programare telefonica si ma duc eu personal si rezolv treaba?

Astept raspunsuri!

2. kata88

kata88 New Member

Trophy Points:
    0
    buna.

eu am trimis actele din UK si sper sa nu fie nici o problema. am o prietena care a procedat la fel, si nu a intampinat nici un fel de dificultati. trebuie sa descarci formularul, sa il completezi si sa il trimiti impreuna cu pasaportul si o scrisoare din partea familiei. sunt sigura ca nu e nici o problema. momentan eu sunt in anglia, ca au pair, si astept cardul..sper ca nu am vreo neplacere...bafta

3. Andy26

Andy26 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am trimis aplicatiapentru card de au pair tot din anglia,si astept raspunsul momentan. Doamne ajuta sa fie bine si sa il prmim toti cei care suntem au pair i.

4. szabo_sonia

szabo_sonia New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!

Se poate aplica cu cartea de identitate in loc de pasaport personal in Croydon??Si trebuie sa fac programarea din Romania sau pot sa sun din UK??

Multumesc

5. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Se poate aplica pt Accesion Worker Card si din UK si poti folosi cartea de identitate ca dovada a identitatii. Daca nu locuiesti aproape de Croydon nu merita efortul sa mergi pana acolo. Anul trecut cand am aplicat eu, mi-a vent raspunsul prin posta mai repede decat daca as fii mers acolo. Sunt obligati sa-ti raspunda in 30 zile (si o si fac), pe cand daca vrei sa mergi personal nu e sigur ca te programeaza mai repede de o luna. Sa va asigurati ca persoanele pt care lucrati vor fii de gasit cand ii vor contacta autoritatile (ai mei erau in vacanta), altfel procesul se poate prelungi.
    Succes!

6. szabo_sonia

szabo_sonia New Member

Trophy Points:
    0
    Dar pot sa trimit prin posta din UK? Si pe scrisoarea de la familie ce data sa puna daca eu ajung sapt viitoare in UK? Pt.ca am citit ca inainte sa "lucrez" propriu-zis trebuie sa obtin cardul.

Pls, help!

7. pinkmast3ritza

pinkmast3ritza New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! In urma cu cateva zile am decis sa ma inscriu la programul "au pair" prin firma "Euro*****". Din ce am citit pe forumuri despre ei nu sunt decat niste tepari careiti iau banii dupa care te trec in "stand by". So am intrat pe aupair.co.uk, am gasit o familie la care mi as dori sa ma duc si am apasat "Make contact". Surpriza..in cateva minute am si primit mail de la tipa care imi spunea ca are nevoie urgenta de un au pair intrucat deja are vreo 5 care au lasat o balta.. in fine am stat de vorba vreo cateva ore pe mess si ma gandesc ca mi ar cam placea tipa. Acum ideea este ca site-ul de care spun nu face altceva decat sa afiseze job-uri ca au-pair sau familii care au nevoie..nu inlesneste procurarea a nici unui fel de acte..iar eu habar nu am ce imi trebuie ca sa plec acolo. Ea spune ca nu imi trebuie niciun fel de referinte. Voi ce care ati ajuns deja acolo cum ati procedat? Prin firma sau cum? Si inca o rugaminte mare de tot la cineva care se afla in U.K. Incerc sa caut pe yellow pages persoana asta la care trebuie sa ma duc dar nu ma lasa sa verific ca nu sunt din tara si verifica I.P.-ul - cel putin nu pana imi fac cont premium- Ma ajuta cineva si pe mine va rog?

8. zgatiasimo

zgatiasimo New Member

Trophy Points:
    0
    @Sonia
    Teoretic asa este, ar trebui sa obtii cardul inainte sa incepi munca. Depinde cat de deschisi la minte sunt cei pt care o sa lucrezi. Daca pune cineva intrebari (desi nu cred ca o sa fie cazul) familia poate spune ca locuiesti la ei ca sa te familiarizezi cu casa, copii, tara etc si nu muncesti inca. Scrisoarea din partea familiei ar trebui sa aibe o data anterioara celei de pe formularul BR1 pe care il completezi tu, dar nu conteaza daca este dupa ce ai ajuns tu in UK.

@pinkmast3ritza

Nu trebuie sa-ti fie teama sa pleci de una singura ca au pair. Eu am gasit singura si am plecat impreuna cu prietenul meu la aceeasi familie. Abia dupa ce am ajuns acolo am facut demersurile pt a obtine Accession Worker Card-ul. Informatii f bune gasesti aici pe forum trebuie doar sa cauti putin. Doar ca tre sa fii f atenta sa incerci sa analizezi bine familia. Oare de ce zice tipa care te vrea ca te vrea urgent si ca pana acum 5 au lasat-o balta? S-ar putea sa ai surprize neplacute...
    Da-mi mai multe detalii despre ce vrei sa aflii din yellow pages printr-un mesaj privat, sau in chat daca sunt online

9. szabo_sonia

szabo_sonia New Member

Trophy Points:
    0
    Thank you zgatiasimo :)

Share This Page