20.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Postul Craciunului

Discussion in 'Traditii' started by nicole24, Nov 14, 2007.

1. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi este prima zi a Postului Craciunului.

Mai tine cineva post? Cum reusiti sa tineti post cand tentatiile sunt peste tot? Credeti ca postul Craciunului inseamna doar abtinerea de la mancarea "de dulce" sau si de la rautatile pe care le facem cu sau fara voie?

Reusiti intr-o tara straina sa va tineti traditia si obiceiul invatat acasa, sau odata cu trecerea timpului, uitam de obiceiurile si traditiile romanesti?

Va invit la o discutie vis-a-vis de traditiile romanesti din perioada postului Craciunului, de exemplu cat este de important sa tinem post, vrem sa tinem post, ce mancaruri gatim in aceasta perioada si cum ne curatam spiritul?

"Crestinii ortodocsi renunta sa manance "de dulce" timp de sase saptamani, pana pe 24 decembrie. Preotii sfatuiesc la buna intelegere"

In linkul de mai jos va invit la o scurta privire asupra unui articol despre postul craciunului.
    http://www.expres.ro/article.php?artid=330581

2. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Nicole24,
    Cred k de fapt tine totul de noi de ce gandim si de ce simtim nu stiu daca postul are vreo releventa...adica degeaba tinem post daca nu simtim nimic si tot facem fapte rele si tot gandim rau. Se mai spune k nu trebuie neaparat sa te abtii si sa nu mananci de dulce in perioada postului ci daca intr-adevar vrei sa ti post sa renunti la ceea ce iti place mai mult si mai mult ... si sunt de parerea k asta e postul adevarat!!!
    Nu sunt eu prea mukt cu biserica....si nu am tinut niciodatga post in adevaratul sens...totdeauna am facut asa cum am simtit....nu ma judecati pt asta -shamed2- hamed2- ....asta e parerea mea!!!! -kiss- iss- toate cele bune

3. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este alinutza. Cred ca mai intai trebuie sa simtim cu adevarat si apoi sa tinem post.

Nu cred ca tine numai de biserica, ca si institutie. Tine de noi si de felul in care simtim si suntem mai aproape de Dumnezeu cu un suflet mai curat. Alimentatia...curata corpul de impuritati si toxine, nu si sufletul.

Spiritul Craciunului inseamna sa fim mai buni, mai ingaduitori, generosi si atunci toate astea vin dintr-un suflet mai curat, descarcat de rautaile cotidiene.

Personal, a fost o perioada cand am tinut post ( nu am mancat de dulce), insa acum mi-e mai greu. Cert este ca incerc sa am un spirit mai bun.

Si cred ca toti ar trebui sa facem asta, altfel nu ne-am mai bucura cu adevarat atunci cand sarbatorile bat la usa, cand ascutam colindele sau primim/oferim cadouri celor dragi. -santa- anta-

Daca am cara dupa noi o energie negativa si un bagaj emotional incarcat de frustrari si manie cu siguranta farmecul sarbatorilor ar dispare.

-kiss- iss-

4. radudb

radudb New Member

Trophy Points:
    0
    Din nefericire postul insemna pentru mai multe persoane retinerea de la alimente de origine animala si cam atat. Postul adevarat inseamna sa te departezi de pacat cat este de posibil si sa te apropii de Dumnezeu prin rugaciune si meditatie. Este o incercare destul de dificila tinand cont de lumea in care traim plina de agitaite si de ispite ce ne intuneca mintile.
    Referitor la alimentatie e bine sa ne dezintoxicam corpul si in acelasi timp cand esti cu stomacul plin iti cam vine cheful sa faci anumite chestii pacatoase, cel putin asa gadesc.

Share This Page