14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Postgraduate Dilemma vs Blue Card

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by lilaleigh, Jan 28, 2010.

1. lilaleigh

lilaleigh New Member

Trophy Points:
    0
    Bună tuturor și vă felicit pentru interfața primitoare, veselă și eficientă a acestui site.

În prezent locuiesc în Uk, lângă Manchester, cu un dosar complet de aplicație pentru POSTGRADUATE COURSE. Opțiunile mele se îndreaptă spre Photography, Creative Arts, Media Arts, Arts Gallery & Museum etc. Scopul meu este ca după un an de studii să aplic pentru Blue Card pentru a avea acces nelimitat la piața muncii. Astăzi am recitit pagina Home Office dedicată celor ce vor să rămână în UK după studii.

În josul paginii respective am observat că pe lângă foundation degrees și vocational degrees, NU SUNT LUATE ÎN CALCUL pentru aplicarea în vederea obținerii Blue Card, Postgraduate Certificate și Postgraduate Diploma. Confuzia și starea de stres în care mă aflu în acest moment mă împiedică să judec limpede dacă după ce termin un MA in Arts, de exemplu, de 1 an de zile la Metropolitan Manchester School of Art and Design primesc o diplomă care să fie utilă ptr Blue Card.

Cum pot afla dacă diploma pe care o primesc la sfârșitul unui an de postgraduate course în UK îmi va fi eligibilă pentru Blue Card? Există o listă a universităților și profilelor acreditate? Trebuie să urmăresc și să știu clar la final ce diplomă primesc. Cum aflu aceasta? Și acum cea mai idioată întrebare: MA se acordă doar după 2 ani de studii sau și după finalizarea unui postgraduate course de 1 an?

Vă mulțumesc mult și îmi cer scuze dacă într-un fel sau altul întrebarea a mai fost adresată, eu nu am reușit să găsesc ceva similar.

Teodora

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Bine-ai venit!

Daca-mi dai link original si oficial unde ai gasit tu, te scap de dilema.Eu sunt postgrad. student.
    -sssst-

3. lilaleigh

lilaleigh New Member

Trophy Points:
    0
    Mulțumesc mult pentru reacție.

*(între timp m-am liniștit și mi-am amintit că Postgraduate Certificate este acordat pentru 9 luni de studiu, iar Postgraduate Diploma - cred - că este conferită celor care nu au încheiat cu o dizertație - nu sunt sigură de acest ultim detaliu, de aceea am și întrebat! În ultimă instanță voi întreba direct fiecare Programme Leader căruia mă adresez ce degree primesc!)

Iată linkul despre care am vorbit mai sus, ultimul paragraf, QUALIFICATIONS THAT ARE NOT ACCEPTABLE.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... ification/

4. lilaleigh

lilaleigh New Member

Trophy Points:
    0
    Cred că informația de pe site-ul universității din Chester îmi lămurește acum cel puțin o mare parte dintre întrebări. Le atașez aici, just in case.

In addition to the taught modules, MA students are required to undertake a programme of personal research leading to the submission of a Masters Dissertation. Projects may be work-based or theoretical, and students are under the direction of an individually allocated supervisor.

Postgraduate Diploma
    The Postgraduate Diploma is taught concurrently with the MA and follows the same overall programme structure, but without the dissertation.

Postgraduate Certificate
    The Postgraduate Certificate is taught concurrently with the first year of the MA and follows the same overall programme structure but with fewer modules and without a dissertation.

Așadar, lucrurile sunt clare acum din acest punct de vedere.

După încheierea cursului și obținerea MA se aplică direct pentru Blue Card prin High Skilled Programme la Home Office sau chiar în timpul efectuării cursului postgraduate?! Sau cum? Întreb asta nu pentru că am ajuns în acea fază (și cine știe câte se vor mai schimba până la anul), ci pentru a ști dacă fac bine ce fac și dacă aplic bine unde aplic.

Vă mulțumesc încă o dată.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    No more games:p

Pe baza certificatului/diplomei de absolvire a oricarui curs postgrad. full time, completand formularul BR2 se obtine blue card.

6. lilaleigh

lilaleigh New Member

Trophy Points:
    0
    Da, asta am înțeles și eu, completez BR2 (așa să ne ajute Dumnezeu). Ce nu înțelegeam era dacă trebuie să acumulez punctele acelea, conform High Skilled Scheme, iar nuanța cu Certificate și Diploma mi se pare o capcană în care se poate cădea foarte ușor. De ce ai zis ”NO MORE GAMES :p”?

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am glumit, oarecum, apropo de "dilemma"ta.
    Stai linistita, e absolut sigur.
    PS Nu e cu acumulare de puncte, altfel ma casatoream si eu pt. acte. :p

8. nicko-82

nicko-82 New Member

Trophy Points:
    0
    buna, am si eu aceiasi dilema, sunt in cursul unui master in uk si am citit ca poti obtine blue cardul dupa ce termini.Eu acum am terminat toate cursurile la zi si toate examenele si practic imi fac dissertatia.Deci eu in momentul asta daca nu mai fac dissertatia am titlul de diploma,dar cum am aplicat ppt master fac si disertatia.Ideea e ca eu o sa am graduation in iulie anul asta si ma gindeam sa aplic acum( pt ca si diploma am vazut ca-i acceptata)si sa cer un fel de hartie de la faculta unde sa stipuleze ca acum detin diploma si ca sunt in curs de graduation.Vi se pare ca ar fi ok asa?sa fac asta acum sau sa astept sa depun dissertation si apoi sa aplic.Stiu ca acolo scria ca merge diploma, master si ph.si pt asta e nevoie doar de completat formularul br2 si atat? , ca mi se pare prea usor.De cand sunt aici am intampinat numa greutati cu actele.Daca poti sa imi spui mai multe,mersii mult.. -trist-

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Da, asteapta sa absolvi si sa trimiti actul in original. Asta e tot.

10. nicko-82

nicko-82 New Member

Trophy Points:
    0
    mersi mult pt raspuns. -asa-asa-

11. scraggy

scraggy New Member

Trophy Points:
    0
    nicko-82 a scris:
    Eu am aplicat dupa ce am terminat cursurile insa nu terminasem cu proiectul final. Am cerut o scrisoare de la managerul responsabil de programul meu de master in care se specifica, ca urmeaza sa absolvesc cursurile de MSc. Am completat BR2 si am atasat scrisoarea, insa m-au sunat si mi-au cerut sa le trimit si yellow cardul. Dupa 4 sapt am primit blue cardul.

12. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Am ceva luni bune de cand ma chinui sa gasesc solutii, dar pina a citi site-ul vostru nu gasisem nimik. Vreti sa spuneti ca ati aplicat pt blue card fara a primi diploma de master, adica nu v-ati sustinut disertatia?? Ati obtinut adeverinta de la Universitate ca ati absolvit cursul fara sa sustineti disertatia? Si ati si primit blue cardul???
    Ceea ce spuneti voi e fantastic...Pe site, cineva postase un mesaj ca a putut aplicat pt. Higly skilled worker numai dupa sustinerea examenului de disertatie. In plus eu am sunat la Home Office si mi-au zis ca trebuie sa astept pina dau examenul final si cand primesc diploma de master, de doctor in cazul meu, pot aplica. Specific ca am lucrat temporar pt. universitate si pt. NHS, am yellow card dar nu am lucrat continuu timp de 1 an de zile ca sa pot transforma yellow in blue. Voi continua sa lucrez pt universitate si dupa expirarea cardului yellow, dar sfatul celor de la Home Office si UKCISA a fost sa aplic pt. accession worker cards. Daca imi puteti da un sfat, va raman recunoscatoare.
    Irina

13. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Irina, se poate si inainte de a avea diploma, insa trebuie sa fi terminat totul, sa ai notele (in cazul tau, sa fi avut viva si sa ai deja rezultatul final - dupa corecturi, daca ti s-au cerut), sa astepti doar ceremonia de absolvire.

In cazul asta, directorul de program poate linistit sa-ti dea o scrisoare din care sa reiasa - cum se cere in documentele UKBA - ca ti-ai terminat cursul cu rezultatul x si ca vei absolvi pe data y.

Cu privire la 'accession worker card', eu una cred ca nu are niciun rost, din moment ce ca absolvent in UK iti iei cardul albastru fluierand si esti considerat 'highly skilled migrant'. Citeste despre 'International Graduate Scheme' si tine-te tare pe pozitie daca ti se spune din nou acelasi lucru! Cand am sunat eu sa-mi fac programare, tipul de la telefon habar n-avea, dar am insistat si dupa ce s-a dus sa vorbeasca cu seful a revenit si a spus ca, da, se poate. (Insa precizez ca eu aveam deja diploma.)

Succes, orice decizie ai lua!

14. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Merci pt. raspuns Kitten.Acelasi lucru stiam si eu dar ai vazut ce zice scraggy ca el ar fi aplicat fara sa-si fi sustinut disertatia, mai mult specifica isi scrie teza. Ceea ce vine in contradictoriu cu ce altcineva postase cu ceva timp in urma, cu ceea ce zici tu si Home Office.
    Pt. perioada de writting up nu am alta solutie acum decat sa aplic pt. accesion worker card, mai ales ca yellow expira intr-o luna si voi continua sa lucrez.
    O zi buna tuturor,
    Irina

15. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Irina, in primul rand ti-as recomanda sa comunici cu cei de la HO in scris. Vei obtine raspunsuri formulate mai cu atentie. Faptul ca ti-au recomandat sa aplici pt AWC il pun pe seama superficialitatii lor in convorbirile telefonice. Sau poate tu vrei sa lucrezi full time, ceea ce in general, cu un yellow card nu se poate decat in cazul unor cursuri NVQ, cand munca e considerata ca parte a cursului.

Inca ceva, faptul ca nu ti-ai dat examenul final nu inseamna cumva ca nu ai terminat studiile, deci ca inca mai ai statutul de student? Atunci cum iti expira yellow cardul peste o luna? El mai e valabil inca 4 luni dupa terminarea unui curs(un curs nu inseamna strict orele de scoala, poate fi si la distanta, sau studiu individual acasa). Iar cele 4 luni de dupa terminarea unui curs provin in principiu din chestiunile astea administrative: asteptarea pana la eliberarea diplomei, sau pt a participa la ceremonia de absolvire.

16. scraggy

scraggy New Member

Trophy Points:
    0
    <strong>irina250977 a scris:</strong>
    Buna Irina

Trebuie sa completezi BR2; nu completezi sectiunea pt Highly Skilled ci Section 9 'Qualification awarded in England, Wales and Northern Ireland' iar la Section 12 bifezi casuta de la Section 12.3 unde se specifica foarte clar
    Eu am dat exemplul meu, aveam toate notele insa asteptam Viva si pe urma Graduation Ceremony.
    Multa bafta!

17. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos scraggy!

18. irina250977

irina250977 New Member

Trophy Points:
    0
    Silverfern,
    Imi pare rau sa-ti spun ca depinde de universitate daca te considera student pina la finalizarea tezei si VIVA. Din pacate universitatea unde sunt eu dupa terminarea cursului de 3 ani nu te mai considera STUDENT, la ora actuala nu am statut de student. Toata lumea interpreteaza diferit acest statut de student, de exemplu din ianuarie am inceput sa platesc COUNCIL TAX pt. ca nu sunt student, dar nu pot aplica pt. HOUSING BENEFIT pt. ca ei te considera inca student. Home Office zice clar yellow cardul e valabil inca 4 luni de la terminarea cursului, deci cursul meu s-a terminat. Dupa mine nu exista nici o posibilitate la ora actuala decat sa aplici pt. AWC. E o bataie de joc nu altceva!

19. mirel_moonspell

mirel_moonspell New Member

Trophy Points:
    0
    Rebecca,

Da-mi voie te rog sa iti adresez o intrebare.
    Eu urmeaza sa incep un curs postgraduate in Scotia, exista vreo posibilitate ca sa imi pot obtine Blue Card-ul pana la finalizarea anului de studiu full-time? (adica dupa primele 3 luni sau 6 luni, cu o scrisoare de la facultatea sa urmeaza sa termina MSc?)

Multumesc.

(PS - sunt nou pe acest forum, cum pot vedea cine raspunde intrebarilor pe care le-am adresat, pe fiecare topic in parte? mirel_negru@yahoo.com)

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu inteleg. Reformuleaza, te rog.

Share This Page