11.6 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Politia engleza te ia de pe strada ca pe timpu lu Ceausescu

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by adi_28, Feb 7, 2014.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Re: Politia engleza te ia de pe strada ca pe timpu lu Ceause

Exact. Poliția e plătită din banii mei ca să-i aresteze pe cei care încalcă legea făcînd uz de fals. Sper ca tot din banii pe care-i plătesc un judecător să considere fapta ta exact ce am spus mai sus și să-ți dea o pedeapsă cu suspendare plus o amendă consistentă. Pe care s-o plătești.

Asta pentru ca data viitoare dacă, deși sper că nu va mai fi o dată viitoare, mai încalci legea, să nu mai ai atitudinea hoțului care strigă hoții.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Adi , ma tem ca ai stat mai mult pe arest tocmai din cauza ca ai cerut avocat .

3. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Cazul tau va ajunge la curte… Vei primi de la Magistrates Court un plic, va trebui sa returnezi Acknowledgement, Notice of Plea si declaratia de venit… Vei avea trei variante a) plead guilty fara a te prezenta la curte, b) plead guilty cu prezentare la curte si c) plead non-guilty…

La varianta a) scapi cu o contraventie de £200-£300, la b) e posibil chiar sa se dubleze, la c) god only knows...

Ai participat la o infractiune specifica natiei romane… De aproape un an mai multe grupuri de romani vand bilete de calatorie false ptr Londra la jumatate de pret… au fost sute de romani condamnati ptr asta la ceea ce in RO cred ca se numeste amenda penala… compatriotii tot nu se lasa…

In legatura cu o posibila actiune civila impotriva politiei, ai putea totusi sa ai un caz… contacteaza una din firmele de top:

http://www.chambersandpartners.com/1180 ... torial/1/1

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Aha , exact ce bănuiam . Mersi Dio .

Se pare că nu ne lăsăm până nu ne implicăm în toate gainariile posibile .

Am mai scris , deși poate numărul hoților este mic ca și numar între români , mușterii dornici de o mică ciupeala este imens . Fără procente că se leagă iarăși Dan de mine .

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Imi place sa cred ca nu am ABSOLUT NIMIC in comun cu tine, in afara de faptul ca avem aceeasi limba materna. Eu sunt de parere ca politia TREBUIE sa ridice de pe strada (sau de oriunde) pe criminali (Criminali in sensul juridic al cuvantului). Asa cum au facut si cu tine. Faptul ca nu (vrei sa) cunosti legea, sau (si) nu ai capacitatea intelectuala necesara pentru a intelege ca ceea ce ai facut tu se cheama o incalcare a legii, nu se ia in consideratie nicaieri in lume, drept pentru care vei suporta consecintele. Si, din cate vad eu, nu te lasi pana nu doare mai tare. Si o sa doara, faci pariu?

6. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0

Ai ceva greutati in a intelege ce e bun si ce e rau,legal si ilegal,dar sant sigur ca vei intelege curand.Cand te duci sau vi de la munca,incearca sa mergi pe jos daca nu concepi ca tre sa platesti calatoria cu metroul.

7. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18

Multumesc Dio,

Voi contacta una dintre firme.

Dupa ce am citit cu atentie raspunsul tau, as dori sa te intreb ce mi-ai recomanda din cate ooptiuni ai enumerat.

O seara frumoasa,

Cu multumiri,

Adrian

8. Gellu

Gellu New Member

Trophy Points:
    0

Adi,
    imi pare rau ca ma bag in discutie,dar sunt revoltat de modul in care gandesti..mai ales ca ai avut vreme sa gandesti situatia,plus ca ai citit toate opiniile care sunt 99% nefavorabile ca sa nu zic 100 %.
    Zici ca platesti taxe,ceea ce inseamna ca totusi accepti faptul ca traiesti intr-o societate umana ghidata dupa niste reguli.
    Pe de alta parte ai opinii profund anarhiste si negi dreptul societatii de a te izola,judeca si pedepsi pentru ca-i incalci legile.
    Ce-i cu tine mai omule...
    Una e sa gresesti,sa recunosti ca ai gresit si sa accepti senin consecintele.
    Cu totul altceva e sa furi ori sa ucizi din convingere
    E pur si simplu trist,inainte de a fi revoltator.

9. Aryaan

Aryaan New Member

Trophy Points:
    0
  10. Anonymous

Anonymous Guest

Pff, ce sare lumea!
    Adi nu e revoltat pt ca l-au prins cu bilete false ci este revoltat de tratamentul aplicat, care, sincer sa fiu, mi se pare cam exagerat! Daca este precum spuneti voi, o "mafie" a biletelor de tren false, ar mai fi o justificare, insa la arest pt un bilet naspa... e cam mult!
    Ce ne facem atunci, o sa ma aresteze pe strada pentru ca fumez tigari netaxate de la indianul din colt? Asa, doar ca sa scoata de la mine cine e fochistul de pe vaporul care le aduce?

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

Aici, iti dau dreptate, John.
    Vezi tratamentul preferential al celeilalte esteuropene descris de Rewind.
    Singura situatie care le-ar fi dat dreptul sa se comporte asa, ar fi fost daca Adi s-a opus in vreun fel arestului, dar el zice, ca pana-n 7 ore nu a intrebat decat daca are dreptul la avocat sau poate da un telefon. Atat. (fara scandal sau violenta, ma rog 6, ca o ora dureaza interviul si consultanta cu avocatul si tot e mult).
    Adi, daca te prezenti la proces,contacteaza 'duty solicitor'. Sunt gratis si uneori sunt foarte buni.
    Da, a gresit si va trebui sa plateasca pt. asta, dar una e ce a facut el si alta ce au facut ei, daca e adevarat ce sustine el si, cum Dio bine a punctat, 's-ar putea sa aiba un caz'.

12. Anonymous

Anonymous Guest

Rebecca, tu-mi dai dreptate in multe numai ca ti-e rusine sa recunosti asta pe forum!

13. mdragut

mdragut Member

Trophy Points:
    16

In principiu, ati primit cateva sfaturi si link-uri utile mai sus astfel incat sa va faceti o parere despre cazul dumneavoastra.

Astfel, daca considerati ca ati fost tratat necorespunzator, este dreptul dumneavoastra sa faceti o plangere. Autoritatea britanica competenta este The Independent Police Complaints Commission. Detalii gasiti aici: http://www.ipcc.gov.uk/

Referitor la caz, sugerez sa consultati un avocat specializat in criminal law. Daca doriti, pot sa va refer la o firma partenera care se ocupa de astfel de cauze, dar va rog sa ma contactati telefonic sau pe email.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com
    http://www.divortuk.co.uk
    http://www.procuriuk.co.uk

14. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18

Domnule Marian Dragut,

Ca de obicei sunteti de mare ajutor si vreau sa va multumesc,

Va voi contacta pe email,

Cu multumiri,

Adrian

15. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18

Draga Rebecca si John,

Va multumesc !
    Ceea ce nu am putut sa trec peste a fost urmatorul lucru:
    I-am rugat sa ia telefonul meu mobil si sa o sune pe maica mea sa ii spuna ca sunt bine.
    Nu aveam pretentie sa vorbesc eu direct cu ea, doar sa o sune de pe telefonul meu si sa ii spuna ca nu mi s-a intamplat nimic si ca sunt la politie pentru o problema.
    Au trecut 7 ore si tot nu vroiau sa ma scoata din celula si nici sa o sune pe maicamea.
    Pai asta chiar ca a fost prea de tot. Si am inceput sa cer sa vb cu ambasada Romaniei,
    Si ca prin minune, hop, exact atunci, nu stiu cum coincidenta coincidentelor, s-a facut de a venit si avocatu si s-a putut sa dau si declaratie si sa terminam balciu, si sa plec si acasa.
    E cam cusuta cu ata alba din cate vad. Cum am observat eu, polittia de aici e plina de smecherii, cand am ajuns la sectie mi s-a dat de inteles ca o sa rezolvam "shortly". Ok, nu mi-am facut probleme. Shortly a fost 7 ore si sunt absolut convins ca daca nu ceream sa vorbesc cu ambasada Romaniei, se facea sigur 24 de ore de parnaie. Termenul maxim pentru care puteam fi retinut.

Sa fie o seara frumoasa,

Adi

16. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0

Buna, Adi

Scrie clar pe site-ul guvernului ca ai dreptul, daca esti arestat, sa anunti pe cineva unde esti. Pe langa asta, mi s-ar fi parut uman si normal sa o sune ei pe maica-ta daca nu te-au lasat pe tine sa o faci. Daca au refuzat sa te lase sa o anunti pe maica-ta, eu zic sa depui plangere. Iti doresc mult succes.

17. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18

Multumesc Glissando.

18. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18

La 12 azi am programare la Britishish Transport Police din Brewery Road. Caledonian road tube st.

Sa fie o zi buna pentru toata lumea.
    Va tin la curent cu ce se intampla.

Va multumesc !

Adi

19. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Sper c-ati negociat un settlement avantajos de ambele parti ptr a nu mai ajunge la tribunal…

20. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18

Multumesc Dio.
    Mi s-a dat Caution. Mi s-a explicat ca e un fel de avertisment. Dar nu am inteles daca am criminal record sau nu. Va rog daca cineva stie si vrea sa îmi spună si mie.

cu multumiri,

Adi

Share This Page