7.8 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Planul tau pentru a emigra in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by leahu, Jun 5, 2011.

1. kristelle08

kristelle08 New Member

Trophy Points:
    0
    Leahu Si tu acum tu vrei sa spui ca in viata ta nu ai mai intalnit nesimtiti sau hoti care pot reusi......chiar cu mult inaintea celor cu bun simt. Ha ! :)

2. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- dupa 3 zile de stat in Londra ,am primit prima TEAPA de la un roman (cu vechime de 5 ani in UK) -ras2-

3. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    doar una ? eu cand am cautat chirie in 3 zile am luat 3 ! fie pretule se dubla, fine nu venea nimeni la ora stabilita sau nu raspunea la telefon . Oh da !!! -nervos-

4. linka0687

linka0687 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru mickyroman
    Salutari Mihaela,urmaresc demult timp aceste topicuri,si m-a impresionat mult curajul tau de a pleca singura si reusi intr-un timp destul de scurt atitea lucruri importante.As dori sa te intreb ce documente ai pregatit pentru obtinerea Yellow Card-ului,adica ai aplicat ca self-employed? ai reusit in decurs de o saptamina sa aduni dovezi de self? Te rog daca ai ceva timp sa ma luminezi referitor la pasii pe care i-ai facut pentru aplicarea la Yellow Card.
    Eu cu sotul vrem sa aplicam impreuna,eu pentru Yellow si el pentru Blue automat.Poti te rog sa-mi sugerezi cum ar fi mai bine sa procedam?

5. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    dupa ce citesti forumul , 8 luni ,te informezi de pe google , tot ajungi in situati jenante, -limba-

6. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Din ce am constatat pana acum LycaMobile Plus, este cea mai convenabila pentru sunat in UK, dar si pe fix in RO cu doar 1 pence.

@kristelle08, daca nu e cu suparare, ce ai vrut sa spui prin fraza: " Leahu Si tu acum tu vrei sa spui ca in viata ta nu ai mai intalnit nesimtiti sau hoti care pot reusi......chiar cu mult inaintea celor cu bun simt. Ha ! :) " ca nu am vazut niciunde pe topic discutandu-se despre nesimtiti sau hoti. Si astia, bineinteles ca se descurca si o duc cu mult mai bine decat noi, acestia care stim ce inseamna sa fi ONEST si CINSTIT.

@linka0687, eu mi-am facut programare online din RO si am aplicat pt yellow de student. Deci prea multe acte nu am avut de strans. Am venit cu 2 sapt. mai repede in Londra decat data interviului la ukba, m-am inscris la scoala (cu care stabilisem totul dinainte: ce curs fac, cat costa, etc.), mi-am deschis cont si cu extrasul de cont si Letter of enrolment m-am prezentat la interviu. Bineinteles, si acte de id.
    Multa bafta.

7. linka0687

linka0687 New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc foarte mult Mihaela,esti foarte receptiva,apreciez mult ce faci pentru oameni si mine inclusiv.Te-as ruga daca ai timp sa-mi raspunzi referitor la Institutia unde ai aplicat pentru cursuri,denumirea, unde se afla,cind trebuie sa aplici pentru curs,o adresa web, ceva informatie te rog,pentru ca eu cit am cautat cam putine rezultate.
    Iti multumesc foarte mult inca o data.

8. iuliabiz

iuliabiz New Member

Trophy Points:
    0
    inceputul a fost acum, cred , opt luni in urma poate si mai bine.
    am citit multe topicuri de pe acest forum,am incercat sa inteleg sistemul de emigrare,spun am incercat pentru ca, sincer,nu am inteles nimic.
    muncim in UK si sincer nu stiu cand vreodata eu sau sotul meu vom obtine acele acte,pentru ca am aplicat si am fost respinsi de 2 ori.
    nu suntem nici angajati dar nu muncim nici la negru ,sotul meu are acel UTR si altceva nimic(????) si asta de o luna de zile,iar eu astept ,nu stiu ce astept dar sper ca cineva sa ma poata scoate din ameteala asta!!!!!!!!!!!!!!
    prea multi bani cheltuiti pe informatii proaste,inca de cand
    am ajuns in UK,cu mult curaj,bani putini si nimic concret despre ce o sa fac ,
    am trecut rand pe rand cred, prin toate etapele...
    teapa de la romani aflati in UK care au un fel de birouri de consiliere pentru emigrare cu niste tarife ce depasesc bunul simt,
    chirie astronomica pentru o camera de nici 2/2 in Dagenham la un cuplu ciudat care-si spuneau sot si sotie ,
    loc de munca printr-o alta companie de romani,care-ti garanteaza cel mult 3 zile de munca si care cer taxa si pentru ca printeaza o singura pagina la imprimanta...,
    statii inghetate de metrouri ,traficuri deviate,frig...
    o iarna cumplita in UK,aproape de sarbatorile de Craciun...

in ziua in care mi-a suras norocul,am cunoscut englezi,englezi adevarati,carora le fugisera oamenii de la munca si aveau cumplita nevoie de altii, pentru acele Christmas party-uri interminabile pe care le organizau.
    am cunoscut munca in Anglia cum nu am mai cunoscut-o niciodata in cei 40 de ani pe care-i am.
    fiecare zi de munca,cu cel putin 10 ore,a fost cea mai mare provocare din viata mea.fiecare zi incepea si se termina la fel.
    in fiecare zi imi doream sa plec dar stiam ca nu o pot face,in fiecare dimineata imi doream sa nu fiu acolo.munca ma epuizase,eram mai mult decat un robot,imi doream o pauza de 3,4,5 zile,imi doream o pauza pentru totdeauna...
    am reusit sa obtin un mic concediu dupa lungi tratative si am plecat la fel cum am venit, cu bani putini si nimic concret despre ce voi face acasa si cu gandul sa nu ma mai intorc.
    au trecut ,nu mai mult de 10 zile,am fost acasa de ziua baiatului meu si imi doresc SA MA INTORC ,pentru ca acasa,chiar nu s-a schimbat nimic si nu cred ca se va schimba ceva vreodata.
    acasa sunt copiii care vor sa fie langa parintii lor si care nu inteleg de ce,ei nu pot fi acolo.
    si asta pentru ca acolo unde locuim ,casa e doar pentru angajati si nimeni altcineva si inca nu ne permitem o chirie, pentru ca banii castigati , au mers in tara, pe datoriile cumplite pe care le avem si pentru o casa pe care incercam sa o pastram si care nu merita nici un penny sa platim pentru ea,pentru ca platim cel putin cu pretul de a fi departe de copiii nostri si de toate visele lor.

9. Gabriela_Z

Gabriela_Z New Member

Trophy Points:
    0
    prin ce firma ati aplicat? Multumesc! :)

10. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Nu am mai fost de ceva vreme pe aici...

Hai sa va povestesc si experienta mea, una mai fericita...

Am venit in UK in ianuarie 2006 cu viza de au-pair pentru 12 luni. In Romania aveam o situatie buna, datorita parintilor, absolvisem o facultate de drept in 2004 si faceam un masterat. Dar nu eram fericita... nu reusisem sa fac nimic din ceea ce mi-am dorit cu facultatea de drept, nu imi gaseam nimic de lucru, in afara de munca la Mc'Donalds cu diploma in mana (desi absolvisem a doua in anul meu si mi-a placut sa invat). Am incercat diverse in sistemul juridic, dar era greu sa patrunzi in sistem, fara sa platesti diversi corupti si sa ajungi la randul tau un corupt, asadar am refuzat sa apuc calea aceea!
    Scarbita fiind am hotarat ca e momentul de experiente noi si vorbind deja limba engleza la un nivel destul de ridicat am hotarat sa merg in Anglia ca si au-pair, desi parintii mei erau impotriva la inceput.
    Am primit viza si m-am carat (printr-o agentie). Am ajuns la o familie in Ipswich, nu o sa povestesc detaliat, dar a fost oribil. Erau foarte bogati insa ma tratau ca pe un soi de sclava est-europeana fara nimic in cap, iar la mandria si orgoliul meu nu a mers. Am stat 2 luni oribile la ei, a fost greu si deprimant. Am incercat sa schimb familia prin agentie (agentia in Londra) la dorinta lor si a mea, insa nu m-au ajutat cu nimic, ba din contra, imi spuneau ca e vina mea ca nu m-am inteles cu ei.
    Asa ca, am luat internetul in piept (riscant!) si mi-am gasit singura o alta familie, in Birmingham. Am ajuns in Birmingham, si de data asta am avut noroc. Familia la care am ajuns au fost exceptionali, ambii parinti ofiteri de politie, copiii ok. Am stat cu ei un an, timp in care mi-am facut prieteni, etc. Am aplicat pentru blue card pe care l-am primit in martie 2007.
    Nu venisem cu gandul de a ma stabili permanent aici, ci initial doar ca si o experienta si pauza de Romania, dar intr-o zi m-am hotarat sa ma uit pe site-ul fortei de politie din zona...si am vazut ca pentru a aplica pentru un rol nu trebuie cetatenia britanica sau vreun studiu (desi absolvent de drept, diploma din Romania nu imi era recunoscuta aici)...asa ca mi-am zis sa incerc (intotdeauna mi-am dorit sa devin politist sau procuror criminalist), si am aplicat!
    Intre timp, dupa multe incercari, dezamagiri, depresii (surprinsa ca desi e la moda equal opportunities aici, e doar teoretic, in practica discriminarea e inca la cote inalte din pacate) am gasit un job la un cazino (din noroc, parerea mea!). Am urit jobul ala, dar na, platea chiria... si ma consolam cu gandul ca o sa reusesc sa trec de examenele pentru politie in scurt timp si voi reusi.
    Am invatat, si am trecut cu bine de examene (unele dintre probe la a doua incercare)...insa nu in scurt timp, ci in 28 de luni! In timpul asta am continuat sa lucrez in cazino, desi nu imi placea, mi-a largit experienta de viata.
    In final, in octombrie 2009 mi-am vazut visul cu ochii: am reusit in politie, acum ma astepta trainingul legislativ, perioada de proba, etc!
    Am trecut cu bine de trainingul de 27 de saptamani si am inceput efectiv munca, pe care o iubesc. :) Din au-pairul celei de a doua familii, am ajuns colega lor, suntem buni prieteni si acum. :) Si singurul ofiter roman. :)
    Dupa aproximativ un an, mi-am permis sa imi cumpar (singura) un apartament cu doua dormitoare, foarte frumos (bine, cu imprumut de la stat, mortgage, ajutor de la printi-carora le voi fi vesnic indatorata), iar acum astept primul meu copil (in 9 zile e termenul :-0 !!! ) cu barbatul vietii mele, pe care l-am cunoscut la servici, acum 12 luni. :).
    Perioada de proba dureaza 2 ani in politie, as fi terminat-o in octombrie anul asta, dar datorita sarcinii, mi-a fost extinsa si voi termina abia anul viitor in octombrie...
    Cam asta e povestea mea, fara sa intru in detalii, am avut si momente oribile, depresii, dorinta de a ma intoarce in Romania (unde nu faceam nimic), dar am reusit cumva sa ma adun de fiecare data... ceva insa nu mi-a lipsit, ba din contra, am avut mereu din abundenta : AMBITIE!

Ideea e, ca daca vrei, poti...cu putin ajutor, noroc...

MULT NOROC TUTUROR chiar daca situatia generala acum in UK ca si prin alte parti, e dezastruoasa.

11. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    Bravo Simina /

12. lw

lw New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare. In toamna ar trebui sa merg ca student in Birmingham. Am reusit sa adun 7000 de lire. Astia sunt banii de inceput, dupa care trebuie sa ma cam descurc pana la finalul facultatii, poate cu alte cateva mici ajutoare. Ce sanse imi dati? Ce sfaturi ati putea sa imi oferiti in situatia asta? Multumesc anticipat.

13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0

Ia uite domnule unde era primul politist roman care stie sa scrie si sa se exprime: in Anglia! -ras2-

Bravo Simina, povestea ta e incintatoare. Pentru ca ne ambitioneaza pe toti sa reusim si ne readuce aminte ca Romania nu merita sa ne irosim ani din viata...

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai tre sa-i multumesc deannei, caci nu apucasem sa vad aceasta superba postare a siminei!

Felicitari simina,
    cred ca povestea ta ar fi trebuit pusa intr-un topic separat, remarcabil!

15. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi :)

Sper intr-adevar ca povestea mea sa ambitioneze si alti romani.

Trebuie sa stim ce vrem, ce ne dorim cu adevarat, si sa avem rabdare sa lucram constant pentru a ne atinge telul.

-asa-asa-

16. Luanix

Luanix New Member

Trophy Points:
    0
    Impresionanta povestea ta Simina. Bravo! Asa cred eu ca se face. Cu mult efort, dar, hotarare. Felicitari Mickyroman, povestea ta este la fel de impulsionanta pentru cei care se pregatesc sa faca acest pas, asa cum sunt si eu.

Momentan, povestea mea se intampla pe plai mioritic, documentandu-ma de zor (se fac cam 6 luni de cand rontai acest forum + informatii de peste tot despre emigrarea in uk si gasirea unui job). Pe scurt, pana acum, aceasta este viata mea:

Sunt absolventa de facultate de limbi straine (engleza si italiana) + master in management hotelier si am 2 ani jumate lucrati pe organizare de evenimente intr-un hotel de 4****. Am mai lucrat si in alte parti, am cam 4 ani jumate de experienta centrata pe customer service, am avut PFA de traducator dar m-am scarbit sa explic oamenilor ca pretul meu este corect si ca traducerea va fi inteleasa de un native speaker iar 'diploma de licenta' nu este "licence diploma", sau sa le tai o factura pe care imi ziceau ca nu o doresc ca sa poata negocia la pret. Am experienta si in mistery shopping si sper sa mai prind contracte din astea intr-o tara in care customer service se afla la un cu tot alt nivel.

Din dorinta de lucra in evenimente, mai mult decat organizand nunti si botezuri, din ambitia de a face lucrurile la un nivel mai bun decat 'merge si asa', din convingerea ca in Romania nu se poate trai decent din munca in turism (decat daca esti manager general, iar, asta, nu e scopul meu pe lume) am aplicat la un curs si am fost acceptata la un master pe Events and Exhibitions Management la Birmingham City University. Am strans cam 4000 lire din care sper sa ma pot sustine in primele luni. Masterul e part-time, asa ca sper sa imi dea timp sa si lucrez in asa fel incat sa ma pot sustine financiar. La mijlocul lunii septembrie voi ateriza pe plaiuri anglo-saxone, pe 3 octombrie vreau sa imi gasesc un loc liber la Croydon. Am vorbit deja la Barclay's pentru deschiderea unui cont si ce documente am nevoie. De la scoala am primit o adeverinta cu detalii despre curs ca sa ma ajute sa imi deschid cont mai usor. Am primit si documentele de DD ca sa imi platesc ratele si in septembrie voi avea scrisoarea de enrollment. Am noroc ca am pe cineva in UK, desi nu in Bham, care imi da voie sa le folosesc adresa si am deja un numar de tel de la O2 obtinut de la prieteni. Asa ca pe CV deja am date de UK :). Am increcat sa vad si varianta de HSMP, dar, imi lipsesc 10 puncte, asa ca, YC it is for now.

Cam asta e pana acum, stiu ca ma asteapta un drum greu, am mai fost plecata din tara pentru un an, asa ca, stiu ce inseamana sa iti rationalizezi painea sau hartia igienica, asta ca sa nu depasesti bugetul si asa redus. Situatia ideala ar fi sa reusesc sa stau la un youth hostel cu o chirie modica (cam 100lire/luna) in schimbul muncii voluntare in hostel (chestie care poate fi adauga la experienta in turism si lucru care mai imi economiseste niste banuti).

Nu am asteptat sa scriu poveasta asta din Anglia pentru a putea primi sfaturi de la voi (cei care sunteti deja acolo) inainte de a face acest pas, si pentru a fi o motivare pentru cei care inca sunt soricei de internet ca si mine. Continuati sapaturile, aveti incredere in voi, faceti-va temele bine, fiti corecti, invatati sa spuneti 'please', 'thank you' si 'I'm sorry' si cand o ziceti mean it.

Va multumesc celor care veti citi acest post.

17. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    Well done! Asta este atitudinea care te va duce acolo unde doresti!Documentare la modul cel mai serios si nu-ti pierde entuziasmul cand vei trece prin momente mai grele; noi suntem alaturi de tine si daca te putem ajuta cu informatii,intreaba! -da-da-
    Bafta in continuare! -bravo-

18. Deiutz

Deiutz New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am gasit acest topic si am zis sa ma apuc sa povestesc si eu planul nostru de emigrare, poate ajuta pe cinva cu informatii.
    Noi am decis sa plecam din tara ca sa-i oferim copilului nostru o posibilitate de a trai intr-un loc mult mai civilizat, sa nu mai aud manele si sa-l vad pe DD la otv,undeva prin octombrie-noiembrie anul trecut. Am decis sa mergem in UK pentru ca avem copil mic si am zis ca ar fi urat ca noi sa-l trimitem la cresa si el sa inceapa sa vorbeasca o alta limba in care noi abia vom incepe sa ne descurcam, asa ca am votat pentru UK.
    Am zis din start ca nu vom merge in capitala pentru ca ne ferim de aglomeratie si vrem un loc mai linistit, asa ca dupa ce ne-am interesat in stanga si-n dreapta am votat pentru Manchester. Mentionez ca nu avem pe nimeni aici.
    Asa ca:
    1. Am luat legatura cu foarte multe agentii imobiliare si deja imi stabilisem cateva vizionari. In paralel, vedeam case si pe gumtree si am gasit acolo o casuta care ne placea la nebunie. Stiu ca ne plimbam cu google maps pe stradute ca sa vedem cat mai multe. Am luat legatura cu proprietara casei si am stabilit o vizionare. Facut programare la Croydon.
    2. Rezervare hotel, luat bilete de avion si bilete la national express si stabilit prima vizionare cu casuta care ne placea.
    3. Aterizat luni dim pe 6 la Luton, luat busul catre Man, ajuns seara la hotel cand nu se mai putea face nimic pentru ca eram obositi.
    4. Marti, toata ziua plimbat prin oras, luat cartele lyca si lebara si seara venit sa vizionam casa si sa stabilim cu proprietara ca o vrem si asa a ramas, ne va trimite actele pe mail si ne putem muta de joi. Joi seara am venit la noua noastra casuta. Deja de miercuri dim am anulat vizionarile cu alte agentii.
    5. Am mers la scoala si am luat scrisoarea ptr ukba. Am mers la lloyds sa ne deschidem cont si sa luam cardurile, nu le avem nici acum, astept sa le trimita prin posta.
    6. Am mers si la gp si am completat ce era pe acolo de facut si acum asteptam raspunsul lor prin posta.
    7. Ieri am avut programare la Croyon si am luat si cardurile.
    Ce pot spune din experienta mea de pana acum este ca am intalnit oameni foarte draguti carora daca le adresai o intrebare erau dornici sa te ajute, fara sa se uite urat la tine sau ceva.

19. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    <strong>Brit workers not good enough </strong>

BUSINESS leaders have hit back at Iain Duncan Smith's call for more jobs to go to Brits - claiming they are not good enough to employ.

The British Chambers of Commerce say foreign staff are often better educated and work harder than UK employees.

Firms have also urged the Government not to block "highly skilled migrants" from working in Britain.

Mr Duncan Smith, the Work and Pensions Secretary, this week called for an immigration cut to give school leavers more chance of a job. He also asked businesses to play their part in helping young Brits. But David Frost, director general of the British Chambers Of Commerce, yesterday challenged the Tory minister over his comments.

He said: "Employers expect young people to come forward to them who are able to read, to write, to be able to communicate and have a [/b] work ethic.

http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/ne ... &ATTR=News

Please cititi si comentariile articolului si poate cineva din UK ne explica mai multe. Pentru ca noi credem ca sint evitati emigrantii, cind vine vorba d joburi, iar ei cred ca sint evitati englezii. Cum e pina la urma?

20. fluck

fluck New Member

Trophy Points:
    0
    @Deiutz: Buna. Poti sa-mi spui si mie cum ai procedat pt gasirea locuintei? Ai apelat la agentii sau direct la proprietari? Daca ai apelat la agentii - care au fost astea si ce comisioane ai platit. Daca te-ai inteles cu proprietari - cum i-ai gasit? Mersi mult!

Share This Page