7.8 C
London
Thursday, October 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Planul tau pentru a emigra in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by leahu, Jun 5, 2011.

1. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    Ancad26, asa e! am avut aproape un an de cules informatii , un an de studii , un an de pregatiri , un an de intrebari si raspunsuri si, iata ca , abia dupa o saptamana am reusit sa gasim ceva. sigur ca , la mine a fost mai greu , noi avand si fetita cu noi si , deci , nu puteam inchiria orice. ca un hint , noi am reusit sa inchiriem undeva langa Man , deci langa oras. aici s-a putut.cu agentiile , v-am povestit, toti cer 6 luni. deci , multa bafta. da-i pe gumtree si bifeaza privatii :)

Mult succes,
    Ovidiu

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Anca, site-ul e foarte bun. Iti recomand sa faci abonament pe 2 sapt (£12 am dat eu in decembrie) si vei fi bombardata de e-mailuri si telefoane.

Mult succes! Poate ne invecinam (Barnet)

3. Kitana

Kitana New Member

Trophy Points:
    0
    Bună tuturor,

Momentan chiar la planul de emigrare ne aflăm eu şi logodnicul meu. El a fost admis la studii la York, iar eu tocmai mi-am terminat Masteratul în Comunicare Manageriala și Resurse Umane.

În România nu îți poți atinge potențialul și oricum lipsa de respect întâlnită în companiile din România lasă un gust amar...

Așa că am început să căutăm o modalitate de a pleca împreună în Anglia și așa am ajuns aici. Din câte am citit, dacă ai răbdare și curaj, reușești. Eu aș vrea să plec direct cu un loc de muncă, însă dacă nu se poate, îmi voi lua inima în dinți și este imposibil să nu reușim cumva.

Sfaturile sunt bine-venite!

Mulțumesc celor ce au făcut acest site cât și celor ce își fac timp să își împărtășească aventurile.

Mult noroc!

4. Smeu

Smeu New Member

Trophy Points:
    0
    Anca, la ce hostel te-ai cazat ? Cum sunt conditiile ? Ti-ai facut rezervare din timp ?

5. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    10 zile

6. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    ancad26 :"la grapevine. pai pe noapte gasesti si cu 25 lire sau 40 depinde de perioada in weekend e mai scump"

7. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Da leahu am raspuns pe privat ! Era ceva cu hotelul ?

In sfarsit cazare rezolvata. nu e ce mi-as fi dorit 100 % dar decat sub pod langa Tamisa e mai bine -obosit- ca tare mult am mai mers sa gasim. e in zona sudburry hill si pt moment e ok . maine mergem sa facem cont la banca in wembley si apoi restul.

Trebuie sa ma obisnuiesc cu negrii , culmea credeam ca nu sunt rasista de fapt nu sunt dar probabil numarul lor mare ma surprinde. insa cum spunea cineva mai sus sunt oameni si ei si in fond cine suntem noi sa facem nazuri ?

Pe strada si la magazin oamenii sunt dragut amabili . vremea asta in schimb ... aiz ma mers sa iua plapuma gorasa si haine mai groase !

8. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    :) si noi am fost sa cumparam o pilota mai groasa :) am dat si drumul la centrala , desi cred ca am fost singurii de pe strada :)

9. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Da si noi cred ca eram tot singurii pt altii umblau in sandale si ploua si ei nu aveau treaba :)

10. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    @leahu, hai sa-ti zic si eu inceputul meu de la 0 in Londra, fara nici cel mai mic ajutor:

1. documentare 8 luni inainte, abia apoi pus planul pe hartie, cumparat bilet de avion, facut programare la Croydon, rezervare 2 nopti hotel, rezervare bus Luton-Londra (deci fara sa ma astepte nimeni in aeroport)
    2. ajuns in Londra in data de 18 May, iau busul de la Luton la Londra in statia de metrou Baker Street, de acolo cumparat Oyster (deci cand am zis documentare inseamna DOCUMENTARE), iau metroul spre Harlesden si mers si cazat la hotel (singura fiind, fara sot fara nimeni). In timpul celor 2 zile la hotel am cautat o camera single de inchiriat, am dat la randul meu anunt pentru chirie si am fost sunata si a doua zi imi gasisem deja chirie.
    3. mutat in chirie si apucat de cautat job.......la o saptamana de cand am ajuns in Londra eu aveam deja 2 joburi (unul la fast food, iar altul in cleaning.......pentru inceput e bun.....deoarece planurile mele de viitor sunt altele........ iar cei mai vechi pe forum stiu :) )
    4. mers la banca, deschis cont; mers la colegiu si inscris la curs
    5. pregatit dosarul pt Croydon, mers la interviu in data de 9 iunie si obtinut Yellow Card. Deci dupa fix 2 saptamani de la ajungerea in UK aveam yellow card-ul in mana.
    6. Sunat pt programare la NINo si miercuri 15.06, am programare
    7. Urmeaza semnarea contractului cu fast food-ul si inceperea colectarii celor 12 payslipuri
    8. Mers la agentii imobiliare si avand actele mai sus mentionate, vom putea inchiria de la 1 iulie un apartament cu 2 camere, dar am mers doar la 2 agentii.......asa ca vom mari aria de cautare (voi inchiria impreuna cu o alta familie (prieteni), deci toate cheltuielile se impart la doi ceea ce e mai usor de suportat)
    9. In 15 iunie rezervare bilete avion RO-UK pentru sotul meu, fetita mea si sora mea care va veni sa aiba grija de ambii copii (si de fetita mea si de baietelul prietenilor), deci cam pe 20 Iulie mi se intregeste si mie familia -da-da- -ras4- ca am dat destula apa la soricei de dorul lor -plans-
    10. De maine, 14 iunie, voi incepe vanarea unui slot liber la Croydon pentru sotul meu pentru blue card, astfel incat la cateva zile de la ajungerea in UK sa aiba programarea la Croydon. Iar peste vreo doua luni voi incerca sa-i fac card de au-pair surorii pentru a putea la anul sa-si ia blue cardul, dar intr-adevar acesta este un domeniu pe care Documentarea mea nu l-a atins, dar la momentul respectiv voi solicita informatii pe forum.

Am spus tot planul meu, nu in semn de lauda ci de a impartasi cu altii experienta mea, si poate cuiva ii prinde bine, poate dau vreo idee cuiva......anyway....

Deci MULTA DOCUMENTARE si Gandire.....INTELIGENTA.........SI SE POATE!
    MULTA BAFTA TUTUROR!

11. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Ai mare dreptate Mihaela. Documentarea e totul .

Am ajuns miercuri, sambata ne-am mutat dupa 3 nopti in chirie , azi am fost la Barclays am deschis cont nimeni nu ne-a intrebat de blue card nimic , am sunat pt NIN si mi-a zis programare in 1 iulie. Eu am incercat sa negociez si i-am zis ca treb sa pelc in 26 inapoi in tara sa rezolv unele probleme si repede mi-a facut si mie si sotului programare in 16 . decipana acum a mers bine si conform planului. Job uri am luat de la jobcentre si acum urmeaza sa mai trimitem CV cu tel si adresa de uk .

Pana acum e conform planului si in grafic cu cheltuielile si maien mergem la GP si apoi la NIN.

Mult succes tuturor ! Nici pe noi nu ne-a asteptat nimeni la aeroport si eu stiam zonele din harti insa da este ceva documentatie de citit pe forum insa daca citesti atent te poti descurca zic eu. E drept ca si finaintele te ajuta pt inceput pt ca nu e rau sa vii putin pregatit macar la aprtea de chirie si prima luna de cheltuieli.

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    -ceeee?- Asa de repede?? Pai actele cu care sa mergeti la interviu le aveti???

13. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0

Pai da initial a zis 1 iullie si am intrebat daca nu putem mai repede. mi-a spus ca trebuie 2 acte de identitate, proof of adress ( am spus ca am cont deschis si acolo apare adresa) , avem blue cardurile si a spus sa ducem dovezi ca ne cautam job ( am zeci de cv-uri trimise si fara scucces ) .

Cam atat a spus .

14. edmond

edmond New Member

Trophy Points:
    0
    dreptate ai...replica de inceput e a lu' nea Creanga...doar ca el a murit singur,in casa la el in sat,destul de trist..fruntas nefruntas da tot nu l-a stiut nimeni la un moment dat

15. edmond

edmond New Member

Trophy Points:
    0
    perfect,,,asa am facut si eu cu a mea nevasta...acu 7 luni...si ea a luat nino dupa 4 eu nici acu(ca dupa prima vizita la interviu nu am vrut sa mai intru nepregatit)...chestia cu graba strica treaba merge perfect aici...eu as asculta-o pe "Albea" in locul tau...te duci repede acolo si..o furi,dupa care e mai "naspa" nitel ...daca ai sa faci ca noi...o sa dureze mai mult pana iti iei ce-ti trebe,sau poate ai mai mult noroc...

16. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    BRAVO Mihaela ""mickyroman"" iti multumim pentru informatii,
    Cateva detali daca se poate(si ai timp)
    Cat te costa colegiul /ce curs faci?
    Cum ai gasit asa repede un job

Si eu ajung peste 8 zile in Londra(eu vreau sa incerc ca SE dar si varianta cu colegiu este buna)

17. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0

Eu acum chiar nu mai inteleg nimic. Tu vorbesti de situatia ca mergi sa iei NIN ca SE sau cu blue card. Am inteles ca e ca si un interviu pt NIN si ca da unii il iau unii nu dar oare ce sa mai astept. sa gasesc job? Pai daca merg cu blue card , actele , extrasul de cont si vreo 30 printuri ale aplicatiilor nereusite ce sa mai duc ?
    In fine cred ca o sa mergem acum ce va fi va fi . poate e vb si de noroc.

18. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    O intrebare de incepator :-ganditor-
    Care este cea mai convenabila retea mobila in UK?(doar pt UK ,sa fie cel mai ieftin sa suni pe mobil/cea mai buna oferta /minute nationale la cel mai bun pret)
    Multumesc foarte mult

19. lw

lw New Member

Trophy Points:
    0
    O sa supun dezbaterii si planul meu.
    Astept pareri si mai ales idei despre ce am trecut cu vederea sau ar trebui regandit.
    Am aplicat printr-o firma la universitate in UK.
    Am fost acceptat la BCU in Birmingham printre altele si pe asta am ales-o.
    Am primit scrisoare conditionata, am trimis rezultatele de la TOEFL dupa cum mi-au solicitat,
    si astept scrisoarea neconditionata. Mai ramane sa aplic si pentru imprumut. Cei de la firma
    mi-au zis ca in iulie o sa facem si asta.
    IN principiu pana aici ar trebui sa fie totul in regula.
    Am gandit asa, am strans, cerut, adunat, etc...cam 6500 de lire, gandind sa ma ajunga aproximativ un an.
    La care o sa mai adaug 500 pentru primele zile si pt deplasarea la Croydon.
    Avionul si alte treburi ce trebuiesc facute in tara, cum ar fi rectificat ce mai e pe la dinti, niste analize, rezolvat cu pasaportul nu intra in 6500. Banii aia am sa incep sa-i cheltui efectiv dupa ce m-am stabilit undeva.
    Rationamentul e ca sa ma angajez cat mai repede in Birmingham si sa obtin YC cat se poate de repede in asa fel ca la sfarsitul anului, cand s-ar cam termina cei 6500 sa am stransi cel putin 5000, si cu ceva ajutor din tara sa ajung iar la 6500 pt urmatorul an si tot asa. Am tinut cont si de faptul ca legal nu poti munci decat 20 de ore pe saptamana in timpul anului universitar.
    Acum problemele pe care nu le-am elucidat sunt:
    -cat de repede o sa imi gasesc ceva de munca in Birmingham? Mentionez ca in tara am lucrat in diverse magazine gen Ultrapro, etc si pe distributie o vreme iar in ultimii ani in radio.
    -care sunt exact costurile de trai in Birmingham? eu am mers pe 550/luna, in conditiile unei camere decente, mancare mai mult gatita(ma descurc la gatit destul de bine), cumparat mult de la piata direct, iar transportul din ce am gasit, pt studenti e cam 60 de lire pe luna. Hainele le-am vazut pe net la preturi decente in Primark, H&M, etc
    - Oare ma incadrez in 6500 pt un an?
    - Oare 500 sunt de ajuns pt primele zile, pana ajung la chirie si ma stabilesc undeva?
    - 6500 astia vor fi intr-un cont in RO, cu acces la internet banking in asa fel incat sa pot face transferuri de oriunde. Cat de repede o sa am un cont acolo?
    Cam pana aici am judecat eu..astept opinii.
    Se merita sa fac pasul asta??

20. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0

Deic se pare ca s-a rezolvat! joia trecuta am fost la interviu si azi am primit si eu si sotul scrisoare acasa cu datele NINO. Deci yupiii l-am primit ! Intre timp am mai fost pe la interviuri 2 picate cu brio si sotul a luat unul nu e cine stie ce dar e bun pt inceput 1000 lire pe luna de ajuns sa platim chiria si cheltuielile.

Share This Page