18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Planul tau pentru a emigra in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by leahu, Jun 5, 2011.

1. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    Ce plan ai ? cum vi in UK ,ce o sa faci in primele zile/ Cum ai reusit sau cum ai esuat?(pentru cei cu experienta in UK)

2. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    -plans-

Plan de MaxTudor:

vreau sa povastesc aici experienta mea in londra,ptr.ca toti care doresc sa vina sa se stabileasca,sau sa lucreze aici sa invete cite ceva si poate sa se gindeasca de 10 ori inainte de a se hotari sa vina.de obicei cei care vin in londra sunt de 2 feluri,oameni care vin documentati,care se descurca cu limba engleza si care vin cu bani la ei,iar alta categorie,sunt cei disperati care nu au nici un viitor in tara,si vin cu 100 lire in buzunar,in speranta unei vieti mai bune.eu nu condamn pe nimeni,deoarece toti vor o viata mai buna,dar oocidentul chiar daca pare poleit cu aur,este o jungla in care doar cei puternici si norocosi razbat.dar voi incepe cu inceputul,si daca poate pe multi ii voi plictisi cu detalii,altii vor considera aceste informatii valoroase.
    precizez de la inceput ca am 41 ani iar in tara am o situatie financiara relativ buna.ma incadrez cumva la clasa medie,adica am un apartament,o casa la tara si am avut o masina pe care am vindut-o ca sa vin in anglia.am specificat aceste amanunte nu sa ma laud,ci ca cei care vor citi aceste rinduri sa inteleaga ceea ce voi povesti.motivele ptr.care vreau sa plec din tara,sunt multe si nu are rost sa le povestesc.
    deci in urma cu 3-4 luni,m-am gindit sa incep o viata noua in alta tara,si interesinduma pe net,am descoperit ca singura tara in care noi romanii avem cit de cit un drept la munca ,este anglia,unde teoretic din clipa in care ai pasit pa pamint britanic,poti sa lucrezi,prin ceea ce se numeste self-employed,in afara de cei care vin cu un contract din tara.deci m-am documentat timp de 3 luni,si teoretic stiam ce am de facut,din momentul in care ajung[nu dau detalii despre acte deoarece sunt alte topicuri prin care poti afla ce ai de facut sa ai yellow sau blue card].dupa ce am crezut ca stiu ce am de facut,am ales ca data de plecare 21 mai.am vorbit sa vin aici impreuna cu un alt membru a-l acestui site,care avea aceleasi ginduri ca si mine[nu-i voi da numele deoarece nu intereseaza pe nimeni].am vindut masina cu 4500euro si voiam sa vin cu ei sa am ptr.primele luni,dar la sfatul sotiei si a altor prieteni,am venit cu 750 lire,in afara de biletul de avion,bani considerati suficienti ptr.prima luna,si simbata 21 mai la 9.30 aterizam pe luton.primul pas a fost cumpararea unei cartele de telefon de 5 lire sa pot suna la un prieten sau dupa un taxi.am uitat sa spun ca ptr. cazare sunasem din tara si gasisem o camera in Barkingside la 400 pe luna cu tot inclus.am cumparat o cartela orange[singura gasita in aeroport] cu 5 lire sa sunam,dar stupoare ,nu puteam sa sunam deoarece ne anunta ca nu avem credit.deci cumparasem doar sim-ul ,asa ca incarca cu 10 lire sa putem suna.am sunat prietenul sa-i spun ca am ajuns si el ma sfatuit sa iau un taxi,ca iesim mai ieftin in 2si nu e nici obositor.am sunat la un nr.pe care il aveam de pe forum si mi-a cerut 60lire si am considerat ca e mult.am sunat si la alt nr.care-l aveam si mi-a cerut 55 dar avea o cursa si trebuia sa-l asteptam vre-o 3 ore,asa ca am hotarit,sa venim cu autobuzul si metroul.cind sa sun prietenul sa-l intreb cum ajung,nu mai aveam credit.deci 3 telefoane si maxim 10 minute vorbite ne mincase 10 lire.ma sunat el,i-am explicat problema si ma sfatuit sa iau un autobuz pina in Victoria,si mai ma suna el sa-mi spuna mai departe.ne-am suit am platit 15 lire de persoana si dupa aproape 1 ora am ajuns la Victoria.de acolo am luat metroul[5 lire de persoana],am schimbat la monument si dupa vreo 2 ore am ajuns in Barkingside,transpirati,obositi cu gind sa ne cazam cit mai repede si sa facem un dus.prietenul meu era deja acolo,ne astepta.a sunat el la tipul cu chiria ia dat adresa si dupa 15 minute eram acolo.zona mi se parea linistita si abia asteptam sa ajungem,dar cind am ajuns si am vazut camera am avut un soc.o camaruta de 2,5/2,5,cu un pat jegos,un dulapior mic pe post de sifonier,pereti murdari.nu ne venea sa credem pe ce cerea 400.la puscarie cred ca erau conditii mai bune.nu stiam cum sa iesim mai repede afara.prietenul meu mi-a spus ca asa arata cam toate casele in londra,cu camere mici,dar asta era intradevar prea jegoasa.am sunat la altcineva[mentionez ca aveam cam 30 adrese luate de pe acest forum],undeva in Ilford.am luat busul[2,2 sau 2,4de persoana,nu mai retin]si hai spre Ilford.atit in Barkingside cit si in Ilford,ma frapat mizeria de pe strazi si multitudinea de rase.f.multi negri,indieni,pakistanezi,tigani.ajunsi la casa din Ilford,era mai mare si mai draguta totusi[la 430 pe luna]baietii din casa erau ok,dar ceva i-mi spunea sa nu ma grabesc sa platesc.am vorbit cu prietenul cu care am plecat,si am hotarit sa luam in seara aceea o camera la un hotel,sa facem un dus si sa ne gindim la ce aveam de facut.zis si facut,am luat busul[alti bani]si am ajuns in Barking.aici locuia prietenul meu de vreo 4 ani.am luat o camera la un hotel,alte 63lire,am luat alte cartele de telefon[lebara si gt mmobile],alte 10 lire,am facut dus si am inceput sa analizam situatia.cu exceptia centrului,londra nu era nici pe departe ceea ce ma asteptam.am coborit sa mincam ceva si sa ne plimbam prin imprejurimi.acolo la fel, numai negri,indieni,si alte rase mai ciocolatii.foarte putin albi.cu toate ca nu intra ,am mincat ceva si ne-am intors in camera.prietenul care fusese cu noi peste tot impreuna cu copilul de 4 ani se dusese si el acasa,sa duca copilul ca era obosit.trecuse 5 ore de cind venise la Barkingside.pe la 11.30 ne-am culcat iar la 2.30 m-am trezit ca nu mai aveam somn.am fumat o tigara,apoi alta si tot asa pina la 8 dimineata,moment in care dupa cele 5-6 ore de gindit,am ajuns la concluzia ca nu a-si putea sa traiesc niciodata la londra.nimic nu-mi placea si ma gindeam ca sotiei si baiatului le-ar fi frica si sa iasa din casa vazind atitia negri si ciocolatii,si mai ales nu pot concepe sa traiesc intr-o camera impreuna cu alte 2-3 familii intr-o casa,cu o baie si bucatarie la comun,deoarece nimeni nu-si permite sa inchirieze o casa singur chiria fiind 1200-1400 lire pe luna,iar sa cumperi o casa cu 200.000 este imposibil in conditiile in care daca as vinde tot in romania nu as avea decit50-60000.cind s-a sculat colegul,i-am spus ca eu nu mai stau si ca ma intorc acasa.mi-am sunat sotia i-am explicat ce am vazut si gasit aici,am sunat la o firma de autocare[deoarece la avion preturile erau enorme,280-300],mi-a spus ca pleaca la 3 din Kingsburry,am facut bagajul si dupa alte4 ore am ajuns la autocar si dupa alte 48 ore eram acasa.sfatul meu pentru cei care aveti de gind emigrati,este sa va ginditi f.bine daca va puteti adapta aici,luati in calcul ce pierdeti acasa si nu dati vrabia din mina pe cioara de pe gard.
    acum dau citeva sfaturi ptr. cei care au de gind sa vina sa munceasca aici.din ce am vorbit cu prietenul meu care e de 4 ani aici si cu alti baieti care erau de citeva luni,venind aici incepeti ca necalificati,cu salarii de 30/zi dar asta dupa ce va faceti acte[care dureaza 2-3 luni cel putin]si dupa 1-2 ani sa ajungeti la 50-60/zi,in conditiile in care va costa 200-250 chiria,100-200 mincarea,150-200 transportul,iar daca mai sunteti si fumatori alti150-200.total undeva la 600-700 pe minim,si sa aveti la voi ptr.minim 2 luni.daca nu aveti acesti bani la voi,nu va incumetati,deoarece,pe autocar la intoarcere am auzit povesti zguduitoare si dramatice,cu romani care dorm prin case parasite,prin boscheti,nemincati de zile intregi,nespalati.eu nu judec pe nimeni,dar acesti oameni au venit si nedocumentati si fara bani la ei crezind probabil ca-i asteapta cineva cu bratele deschise, cu case si locuri de munca.probabil disperarea de acasa ia impins,dar decit sa mori de foame si sa ajungi boschetar in londra mai bine stai acasa si chiar daca nu ai ce minca cel putin dormi pe perna ta si linga familie.aici nimeni nu va va da 1lira degeaba si va riscati pe linga altele, sanatatea si chiar viata.nu va luati dupa prieteni si cunoscuti care se dau mari la voi, si se lauda ca,cistiga mii de lire pe luna.probabil ori au ani de zile aici,ori muncesc la vre-un ABRAMOVICI sau BECKHAM,ori nu au bani sa vina acasa si probabil va cheama ca sa-i salvati voi ori vor sa fie si altii in situatia lor.erau oameni aici de 1an , timp in care abia le ajungeau banii de chirie si mincare,era cineva care a venit cu mine pe autocar avea dupa 2 luni de munca de la 8-20zilnic,doar 200lire in buzunar,altul dupa 4 luni,timp in care slabise 15 kg,nu avea nici un ban si mai avea si datorii acasa.am postat aceste exemple,in ideea ca poate cei ce vor sa vina,sa-si dea seama cam care e viata in anglia si sa nu vina la cai verzi pe pereti.a-s fi bucuros sa stiu ca prin relatarea experientei mele am ajutat pe cineva.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    1. M-am hotarat sa plec in UK ca era foamea mare.

2. M-am inscris la o firma de intermediari care mi-au luat o gramada de bani.

3. Am luat teapa

4. M-am dus la alta firma, alta cheltuiala

5. Alta teapa

6. Ma hotarasc sa plec pe cont propriu, dar nu mai aveam bani

7. Gasesc alta firma, care dadeau un salar de 2 lei dar plateau avionul

8. Plec cu firma asta, si dupa ce ajung in UK, plec de la ei (le dau eu teapa).

9. Imi gasesc de munca la o firma de pachistanezi, si incep munca

10. Ma mut din parc intr-o camera single.

11. Gasesc de munca la alta firma cu salar mai bun

12. Ma mut din camera single in camera double si incep sa strang bani

13. Muncesc ca un bou sa strang bani, fara sa stiu exact de ce.

14. Gasesc o firma si mai buna, si ma mut cu munca la ei.

15. Ma mut intr-o casa

16. Ma imbolnavesc si ma duce salvarea la spital.

17. Pe patul de spital ma intreb ce caut eu in tara asta.

18. Se pare ca (involuntar) incep sa gandesc, ceea ce ma ingrijoreaza.

19. Constat cu stupoare ca nu am raspunsuri la niste intrebari foarte simple, probabil este timpul sa o las mai moale cu munca ... cred ca am uitat ce cautam la inceput. Oare, de ce am venit in UK????

Later edit:
    Atentionez moderatorii ca acest topic va deveni exploziv, si va incinge spiritele. Recomand identificarea userului leahu si eventual banarea sa, deoarece a creat deja animozitate si intrigi majore pe ro.co.uk

Later edit 2:
    Ce inseamna Cartur ca si atribut la userul meu??

4. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    Un plan mai pozitiv ?
    Maxtudor a esuat dupa 2 zile in UK
    Albea a esuat dupa ani de munca in UK (in sensul ca nu este fericit )

Consider ca iarba din UK este mai verde decat in Romania.

5. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0
    " cum vi in UK "

....
    io m-as pregati ... sa invat a scri romaneste mai intai.

6. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
  7. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    sau engleza

8. TMihai

TMihai New Member

Trophy Points:
    0
    Am venit in Uk cu prietena , stat 1 an au pair ea , self employed eu .Am muncit din greu , tratati ca niste sclavi , a luat ea blue card dupa un an.
    Acum muncim destul de ok eu- mentenanta electrica , ea- hotel , avem o situatie destul de buna , dar tot nefericiti suntem.
    Vom vedea ce urmeaza....
    La Belfast ploua de 3 saptamani continuu , momentan 10 grade.

9. skiuri

skiuri New Member

Trophy Points:
    0
    e o vorba -decat codas la oras ,mai bine in satul tau fruntas.

e bine sa cunoastem cat mai multe detalii din cat mai multe puncte de vedere si apoi sa tragem concluzii .
    oamenii sunt diferiti si experientele lor de viata sunt diferite .
    in romania este asa cum stim cu totii ,dar ceea ce unii nu stiu este ca nu exista un loc perfect pe pamantul asta unde sa poti spune ca ai rezolvat toate problemele si esti fericit pana la adanci batraneti . viata e o lupta oriunde ai fi ,depinde ce astepti si ce speri de la viata .

10. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Leahu: nu mi-e deloc clar de ce te-ai dus tu la Londra cu 700 de lire si in general ce-ai cautat tu in UK. Te rog explica-te, altfel nu se justifica supararea ta si nici concluziile pe care le tragi dupa 1 zi de stat in Londra.

11. lidiuta

lidiuta New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa ce am citit o poveste, o sa scriu si eu o poveste, dar una mai scurta pentru ca sunt la o Library unde am doar o ora de net gratis pe zi. Asadar am venit prin Uk cu gandul ca e o viata mai buna, si eu zic ca este dar totul se aranjeaza in timp. Am venit in ideea de a fi self-employeed. Am aplicat pt NINo de 3 ori si de trei ori am primit refuz. Dar nu ma las eu asa usor -ras4- 'daca ei nu ma vor...eu ii vreau pe ei'. Si in timp am gasit ceva pe cleaning. Daca esti corect si muncesti casele (clientii) se inmultesc. Nu e o rusine sa faci curatenie cu studii superioare. Tre sa o iei de jos. Ma implic si in niste chestii cu voluntariatul si sper sa apara in timp o portita si pentru mine. In ceea ce priveste actele o sa devin iar studenta din septembrie pentru a putea obtine acel minunat drept de munca.
    Trebuie sa ai ambitie ca sa reusesti intr-o tara in care nu cunosti pe nimeni!

Zambiti tot timpul, maine va fi o zi mai buna!

12. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu nu am fost la Londra, era doar un exemplu -nu-nu- (pt Deanna).Incerc sa adun diferite experiente despre aventuri in UK.
    Daca ai de ales : o viata normala sau o viata de sclav in UK.(eu as alege o viata normala)
    Dar in Romania nu ai o viata normala.

13. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor!

Hai sa imi spun si eu parerea in legatura cu emigratul.

Am ales sa plec din tara din mai multe motive printre care si cel financiar.La inceput am cautat pe internet tot felu de informatii si am dat peste acest site care m-a impresionat prin volumul de informatii.
    Am cules ce am avut nevoie si m-am hotarat sa plec,fara sa iau in considerare problemele care le-au avult altii,pentru ca m-ar fi dat inapoi.Intotdeuna exista persoane care pot fi rau voitoare sau pur si simplu lor li s-a intimplat ceva rau.
    Cel mai bine e sa iti faci un plan de bataie,sa te poti baza pe ceva si sa pleci,pentru ca daca stai prea mult pe ganduri ramai in Romania.
    Bun,am venit aici,am inchiriat o casa pe 6 luni,am obtinut contract,cont la banca.
    Am aplicat pentru o licenta de taxi,pe care am obtinut-o cu mult chin.
    Am inceput munca de vreo luna jumate,am obtinut si NIN,am facut programare si la Croydon pentru cartonase,galben pentru mine si albastru pentru sotie si cam asta e.
    Despre viata in UK ce pot spune,e foarte departe de Romania la toate capitolele.
    Eu unul sant multumit aici,cu toate ca nu am niste venituri mari.Tot ce conteaza este ca poti avea mai mult,daca iti doresti acest lucru,si poti avea o viata mult mai linistita decat in Romania.
    Ce lipseste aici,vremea din tara,mancarea,si cam atat! -limba-

Asa ca oameni buni,care aveti curaj si ceva in spate veniti si incercati ca puteti avea ceva mai bun,cu toate ca nu este usor.Aici se face totul incet si cu rabdare,si nu trebuie sa ne fie rusine pentru ca,aici nu te desconsidera nimeni,si esti si platit.Poate uneori nu esti prea bine platit dar oricum e mai bine ca in Romania.Eu nu regret nici o clipa ca am plecat din tara.Imi este greu si aici,muncesc 12 ore zilnic,dar macar ma aleg cu ceva,imi pot plati chiria,darile la casa,imi intretin familia.Cand o sa inceapa munca si sotia o sa fie si mai bine,dar pana atunci muncesc,si am rabdare.
    O tara straina nu este pentru oricine,dar,daca la tine in tara nu poti face nimic,ce iti ramane de facut.Trebuie sa te adaptezi in primul rand,ca restul vine de la sine.

Si apropo,se pot face bani ca sofer de taxi si in provincie nu doar in Londra.Taxiul este ieftin pentru ei,si il folosesc din plin.

Succes tutoror celor care isi incearca norocul!

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Exemplul pe care l-ai dat tu nu mi se pare relevant, adica a venit omu, a stat o zi si s-a tirat ca nu i-au placut negri si locuintele. exista oameni care au trecut prin perioade muult mai lungi si mai grele decit omul tau care a fugit parca muscat, la confortul lui din Romania...

Eu mai am un pic si sper din tot sufletul sa reusesc sa plec (ma chinui deja de citeva luni bune, dar asta e, nu pot sa plec fara sa-mi rezolv citeva lucruri aici mai intii). Imi voi lasa fix tot confortul, apartamentul, preietenii, familia si voi pleca pentru a-mi construi de la 0 o alta viata. Mi se pare incitant si mai ales, o noua etapa de viata si evolutie.

Citind de atitea luni pe forum cit e de grea viata in UK daca nu ai un job, am decis sa incerc sa-mi fac propria afacere acolo, asa, cu resurse putine insa cu o mare ambitie de a reusi. In plus urasc umilinita si nici nu ma vad dindu-mi duhul cu CV-ul in mina, pe la angajatori, pina la 60 de ani. Ma mai sperie si statul la comun si vremea, dar sper ca in 2-3 ani sa reusesc sa-mi cumpar o casa si sa-mi pot permite excursii luuungi in tari mai calde :)
    In rest-iubesc Anglia, acolo ma cheama sufletul, am ales tara asta cu buna stiinta si dupa ce am fost de 2 ori acolo, nu ma duc doar pentru bani.Cit despre Romania...duca-se...

15. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Albea, PLEASE nu intra in depresii. Ma pregatesc de citeva ore sa-ti scriu citeva vorbe bune, deoarece m-a intristat foarte tare ce ai spus mai sus. Ceea ce ai patit tu la virsta ta, patesc acum altii la 20 si ceva de ani, din cauza conditiilor de viata actuale, a mincarii si a obiceiurilor gen fumat. Nu e numai stresul de vina. Tu ai plecat in UK sa-ti faci o viata mai buna si ai reusit. What's next? Trebuie sa-ti impui un nou target, deoarece acum ca ti-ai rezolvat problemele financiare, ale tale si ale familiei, trebuie sa speri la ceva si mai bun. E absolut NORMAL s-o lasi mai moale cu munca, deoarece ai muncit destul, acum e timpul sa te bucuri de asta si da, chiar ti se cuvine!:) Take care si vezi cum faci sa-ti cumperi cit mai multe fructe de padure, asa cum ti-am zis, atentie ca vin in control curind! -asa-asa-

16. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa iti reuseasca planul pe care il ai,desi poate este unul indraznet!Dar e bine ca poti vedea in viitor Deanna.

Mult succes!!!

17. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte multi isi dau cu parerea dar nu au trait nici o luna in UK , sau in Romania fara ajutorul familiei.
    Sa incepti o viata noua de la zero este foarte greu.
    Dupa ce am citit mai multe forum-uri despre emigrare in UK ,am juns la o singura concluzie:
    depinde de om -daca e : lenes,tupeist ,nesimtit, prost ,hotz,
    sau cu bun simt, destept ,perseverent
    Poate reusi sau poate esua.

Si eu tot fac planul de 8 luni ,dar ................

18. leahu

leahu New Member

Trophy Points:
    0
    Adina_m a scris:
    (1.02.2011)

Buna tuturor.

Am sa va spun cate ceva despre povestea noastra(ca si familie) in lumea micilor intreprinzatori din UK, care acced catre statutul de Self Employed.

Sotul a venit in octombrie anul trecut in Londra iar eu si copilul l-am urmat in noiembrie. De la inceput am lucrat cu o firma de consultanta&contabilitate pentru ca ne grabeam si pentru ca nu imi place sa ma apuc de ce nu stiu sa fac, cu siguranta rezultand complicatii in loc de solutii.

Intre timp, sotul meu a cautat loc de munca si a fost invitat la un interviu la un restaurant&hotel din Marylebone pentru postul de "chef"(sau bucatar, mai neaos spus). Compania de consultanta si conta ne-a dat fiecaruia dintre noi la intocmirea dosarului si dupa stabilirea datei interviului pentru NINo, cate o scrisoare prin care aceasta firma atesta faptul ca avem un contract incheiat cu ei si ca suntem programati pentru interviul NINo in vederea inregistrarii ca SE la data de...x/xx/xx, dupa caz. De asemenea, era adaugat un alineat in care se spunea clar ca cetatenii romani au voie sa lucreze ca si SE, avand obligatia ca dupa un timp de sa se inregistreze pentru obtinerea NINo, UTR, YC, etc. Tot in acest alineat era prezentat link-ul catre sectiunea de pe site-ul HMRC privind dreptul de munca al cetatenilor romani in UK.

Sotul meu a fost intrebat la interviu daca are viza!!!! A scuzat ignoranta celor de la Resurse Umane si le-a spus foarte clar care este situatia cu cetatenii romani, le-a prezentat scrisoarea de la compania de conta, acestia au sunat la HMRC si au verificat si...dupa ce a dat proba a fost angajat, in aceeasi zi. Intre timp a primit NINo si s-a inregistrat pentru UTR, urmand sa aplicam pentru YC si BC. A emis prima factura si a incasat-o fara probleme, in contul bancar. Este tratat cu respect si echitabil, intr-un mediu de munca foarte ok.

Eu azi am inceput munca, SE, part-time, assistant manager. Sper la mai mult, dar ii multumim lui Dumnezeu ca suntem sanatosi, muncim si avem liniste.

Vroiam prin povestea noastra doar sa subliniez ca se poate si se poate cu demnitate si cu ceva rabdare. Desigur, nu ignor factorul "sansa", dar trebuie sa spunem lumii prin exemplul individual ca meritam mai mult la nivel colectiv. Fiti buni unii cu altii, pentru ca fiecare incepe de undeva si nimanui nu ii este usor.

Si nu in ultimul rand, oamenii care se ocupa de acest forum(si de site), merita multumirile noastre, ale celor ce ne-am ghidat cu ajutorul acestor pagini virtuale si am reusit sa facem pasi inainte, unii mai mari, altii mai mici...dar INAINTE.

Va doresc tuturor succes!

Like rainbow, life needs both sun and rain to be beautiful! by me....

19. ancad26

ancad26 New Member

Trophy Points:
    0
    Bine v-am gasit si eu pe acest topic cred ca aiic ma incadrez cel mai bine in momentul de fata!

Sunt de 2 zile in uk adica ieri dimineata am sosit( nedormiti avionul fiind la 6 dimineata) cu nervii intinsi la maxim insa pregatiti teoretic. de ce teoretic?

Pt ca partea cu chiria e horror ,tepe , mizerie si alte cele. azi e a doua noapte la hostel si a doua zi in londra.plimbare la chirii cat cuprinde insa nimic.

Cand am aterizat la Luton era soare si am zis ca nu e un inceput rau, apoi londra victoria coach station. imensa uriasa, hostelul e prin apropiere si desigur ca 5 min erau 5 min la englez insa noi cu harta in fata ne-am invartit si tot am ocolit asa 20 min. :) la receptie un indian prietenos el de altfel.
    Primele impresii??? e diferit foarte diferit, de la cum platesti la magazin singur despre cum bagi bani la aparat sa ii schimbi in marunti pana la faza cu apa pe care ma chinui sa o inteleg. adica cum iti pui in palma putina apa calda si putina rece sa te speli?? Sotul meu a gasit un raspuns poate ca ei isi lasa apa in chiuveta si o amesteca. la hotel lucreaza la curatenie niste romance , am intrebat de chirii azi am fost sa vedem dar sub orice critica. maine mai incercam iar doar avem noroc. am luat si un laptop deci e bine ca se poate comunica.
    da depinde si de plan e drept si de noroc, ovidius stiu ca mult s-a documentat si a venit pregatit insa uite cu chiria nu a avut noroc decat mai greu. sper sa nu patesc la fel. urmeaza cont si nin si jobcentre sa vedem mai departe. vremea in schimb ma surprinde :) stiam dar nu credeam ca, chiar asa va fi. E london weather vb indianului de la hotel. Oamenii pretenosi la magazin si pe strada cand ceri indicatii insa tepe cu chirii sau deja e dat deja desi e adaugat in ziua de azi si eu sun la 8 dar ma rog incerc inca...
    Ieri am fost scurt si la buckingam palace , frumos! dar pt a aveam timp de frumusetile londrei intai treb sa avem unde sta dupa data de 11 iunie :)

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page