16 C
London
Tuesday, August 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pink card

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by AlexandraD, Apr 6, 2011.

1. AlexandraD

AlexandraD New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Lucrez ca aupair din 28 februarie si vreau sa aplic ptr pink card....nu stiu cum ce sa incep sincer ptr asta....am citit ca trebuie sa trimit pasaportul in original si sincer mi se pare putin ciudat asta...Pot sa aplic daca deja am inceput sa lucrez ca aupair?
    multumesc

2. sorin.iordache

sorin.iordache New Member

Trophy Points:
    0
    Eu inca sunt in Romania. Am trimis la o firma pasaportul pentru documente. Am mers pe incredere. Am fost instiintat ca mi-a venit pink cardul dar inca nu au o oferta pentru mine. Imediat ce a venit pink cardul mi-au si trimis pasaportul inapoi. Profit de aceasta ocazie sa intreb daca firma a primit pink cardul si inca nu am primit oferta de munca de la ei, pot sa merg undeva in uk si sa-l ridic ca mai apoi sa il folosesc? Multumesc.

3. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Bine ai venit Sorin!

4. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Sorin,

Sincer, mi se pare ceva cam "urat mirositor" ceea ce zic cei de la firma. Tu, daca te-ai dus la firma de recrutare, ai platit un comision, iar ei, ca sa se scoata, au zis ca ti-a venit pink cardul; ca sa se scoata intr-un fel si ca sa vezi tu ca ei nu au stat cu mana in san si au facut ceva. Este practic aproape imposibil sa "iti fi iesit pink cardul" doar daca a iesit de la "PATRONUL" firmei de intermediere din.... ma rog...hai sa ma abtin si sa iti explic.

PINK CARD-ul este eliberat de UKBA din Anglia, ca si "drept" de munca pentru au pair, DEABEA DUPA !!!! ce ai facut contract cu o familie, iar acea familie CONFIRMA printr-o scrisoare faptul ca LUCREZI ca si au pair pentru acea familie. Deabea apoi se trimite la UKBA actele:

- formularul BR3 completa
    - buletinul sau pasaportul in original
    - scrisoare de la familia respectiva in care trebuie sa precizeze ca vei fi au pairul lor, ca vei lucra maxim 25 de ore pe sapt, ca vei urma cursuri de limba engleza, ca vei avea camera ta proprie si renumeratia care o vei primi pe saptamana de la ei.

Se trimit toate actele acestea la adresa de pe formularul BR3, si deabea apoi, se elibereaza PINK card de au apir, care IL PRIMESTI ACASA !!! acolo la familia unde lucrezi, deci nu trebuie sa te duci tu sa il iei de nicaieri, doar daca aplici singurel in Croydon. + ca cei de la UKBA pot face si verificari, in seansu ca atunci cand iti analizeaza aplicatia pentru PINK, pot suna familia ca sa confirmi ca tu chiar lucrezi ca si au pair pentru ei.

SFAT !!!! nu mai apela la firme de intermediere ! Sunt HOTI ! nu toti, dar majoritatea ! Fa ce am facut si eu, si anume cauta familie singur pe net. Te intelegi cu ei, faci contractu, ti-l trimite prin net/sau mail si gata ! Ajungi acolo, te asteapta la aeroport, si ai terminat treaba ! Si ajungi acolo in Anglia si iti aplici tu singur singurel pentru PINK CARD !

Eu am fost au pair in Anglia, si de fiecare data ( ca am fost de mai mutle ori ) am cautat singur.

Iti postez aici cele 2 siteuri unde iti poti cauta familii:

www.aupair-world.net
    www.greatuapair.com

Iti faci acolo profile, scrii despre tine, si apoi cauti familii la care le dai ADD. Familia iti citeste profilul, si daca le place de tine, iti da ACCEPT, si te contacteaza personal pe adresa de email pe care tu ai pus-o in profilul tau in prealabil.

Crede-ma e de un miliad de ori mai bine asa ; nu mai apela la agentii. Pentru orice alte sfaturi, iti stau la dispozitie. Am fost ca si au pair de 4 ori si stiu cum este !

Stima !

5. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Alexandra,

Bine ai venit pe forum. DIn cate am inteles dis postul tau, deja lucrezi de 11 luni ca si au pair. mare pacat canu ai aplicat de atunci , ca acum aveai cardul si erai pe punctul de a aplica pentru blue card. Pacat.

Din cate stiu eu, nu ai voie in mod normal sa incepi sa lucrezi ca si au apir decat dupa ce ai pink cardul. Deci tu ai fi acum un fel de "au pair ilegal". De aceea iti sugerez ca atunci cand faci aplicatia pentru pink card, sa nu spui ca esti deja au pair din februarie, ca sa nu ai probleme.

Pentru a aplica pentru pink card ca si au pair ai nevoie de urmatoarele lucruri:

1. Formularul BR3 completat. Il gasesti pe net, dai un google "BR3 form"
    2. Pasaportul sau buletinul in original ( nu iti fie trema, le primesti inapoi, toti de aici de pe site care au aplicat pentru pink card de au pair, yellow de student, blue card, etc, au primit actele inapoi )
    3. 2 sau 4 poze nu mai stiu cate exact tip pasaport.
    4. scrisoare de la familie, prin care sa confirme ca lucrezi ca si au pair la ei. Numai ca trebuie sa scrie familia data decand ai inceput sa lucrezi ca si au pair, iar tu deja ai inceput in luna februarie. Acum eunu stiu daca cei de la UKBA fac verificari ca sa vada cand ai intrat tu in UK, ca sa vada ca tu ai intrat in 2010. Ma rog, asta ramane de discutat....aici chiar nu stiu ce sa zic, sa spuna ca vei incepe munca ca si au pair din 1 februarie, sau sa nu scrie nimic.
    Trebuie sa mai contina in scrisoare cati copii are, ca nu vei munci mai mult de 5 ore pe zi, 25 de ore per saptamana, sa scrie ca in apropierea casei este un colegiu si vei merge la cursuri de limba engleza, ca vei avea propria ta camera, salarul pe saptamana pe care il vei lua ( sa nu treaca mai mult de 50-60 lire pe sapt, chiar daca tu iei mai mult )
    Neaparat sus in dreapta scrisoari sa scrie NUMEEL, PRENUMELE, adresa completa, si nr de tel mobil da si fix unde poate fi contactata mama sau tata copiilor, la fel si cand termina scrisoarea, semnatura.

Apoi trimiti cu Royal Mail special DElivery la adresa pe care o gasesti pe BR3 form, si pastrezi acel numar de "urmarire" a scrisorii de la royal mail, si astepti raspunsul. Le spui familiei ca s-ar putea sa ii sune cei de la UKBA ca sa confirme cele scrise acolo, nu suna de fiecare data, dar e bine sa stie ca se poate sa fie sunati si gata. Astepti pink cardul.

Cand o sa primesticardul o sa fie o data inscriptionata pe el, data de eliberare a lui, si te iei de la acea data, si dupa 12 luni poti poti aplica pentur blue card.

Daca mai ai intrebari, cu placere !
    Doamne ajuta cu aplicatia !

6. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Andrei, Alexandra nu s-a mai conectat de 7 luni. Poate sfaturile tale vor fi de folos altora. Pacat, era de-a mea, din Bristol. -trist-

7. AndreiIeseanul

Trophy Points:
    0
    Lorenzo,

Scuze, mo luat valul si i-am raspuns si ei :) Am vzut ca e topicul deschis de ea si de asta. Anyway, poate info postata de mine o sa fie de folos altcuiva :) -wow-

8. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    -thumbsup-

9. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Cu siguranta NU! Ca ei deschid altul nou -ras2-

10. oanacri

oanacri New Member

Trophy Points:
    0
    Buna....am citit pe undeva o chestie care spune ca din momentul in care ai pink card ca aupair nu ai voie sa fii plecat din UK mai mult de 30 de zile in cele 12 luni..ca sa nu afecteze obtinerea blue cardului.

Intrebarea mea este daca e corect ce am citit sau pot sa plec din UK cat vreau?

11. raluu

raluu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Andrei, mi-au fost foarte folositoare info pe care le ai scris si vreau sa ti multumesc pt asta! -thumbsup-
    As vrea sa te intreb inca ceva: eu am de gand sa plec au pair in aprilie 2012, mi am gasit familie, au de gand sa mi scrie scrisoarea zilele astea.

Intrebarea mea este: cum crezi ca as obtine purple cardul mai repede? daca trimit de acum din ianuarie la sheffield dosarul cu royal mail sau daca ma duc acolo in aprilie si fac programare la croydon?

Multumesc anticipat

12. sorin.iordache

sorin.iordache New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, multumesc, de sfat. Mentionez ca nu am apelat la nicio firma de recrutare. Am trimis direct prin posta in Uk pasaportul si doua poze catre ferma de ciuperci din sudul Angliei. Deci nu am platit niciun comision, nu aveam niciun interes. Daca apelez la UKBA pot sa imi iau cardul si sa-l folosesc in Uk pentru a ma angaja la alta firma(asta in cazul in care el a fost emis)?

13. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    @ sorin.i- Cardul este proprietatea ta, nu ar avea de ce sa fie la firma. S-ar putea ca in acest moment, cineva de beneficieze de credulitatea de care ai dat dovada.

Si verifica daca pasaportul e cel pe care l-ai trimis! parerea mea.

@oanacri- daca pleci din Uk insotind familia e OK.

14. valyjo

valyjo New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara!
    As avea o intrebare in legatura cu Purple Cardul.
    Lucrez de o luna ca si cleaner iar angajatorii mi-au spus ca vor aplica pentru Purple Card. De ce acte ar avea nevoie si cam cat dureaza pana obtin acest card si care este metoda prin care ar putea aplica.Am tot cautat dar nu am gasit nimic concret asa cum scrie pentru Blue si Yellow card.Multumesc! -da-da-

15. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Asta inseaman ca ei vor sa-ti faciliteze dreptul la AWC?
    Pe meseria de cleaner slabe sperante pentru ca unul din criterii e sa demonstreze ca nu au gasit pe nimeni care vrea jobul dintre cei care au deja drept de munca.
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... wc#p105503

16. valyjo

valyjo New Member

Trophy Points:
    0
    Poi tocmai, ca au nevoie de cleaner si nu gasesc pe nimeni :D...Cel putin in perioada asta nu...Au pus anunt la JCP de 2 sapt:D
    Deci...puteti sa imi raspundeti la intrebarile de mai sus?
    multumesc!

17. lauramolea

lauramolea New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa primesti purple card trebuie sa ai o oferta de la o familie pentru ca pe acel card iti va aparea numele angajatorului si ai nevoie de o adresa.
    scuze dar e mare vrajeala ca ti-a venit cardul dar nu au oferta pentru tine.

18. Dayaned9

Dayaned9 New Member

Trophy Points:
    0
    buna. multumesc tuturor pentru informatiile date. stiti cumva daca aplic pentru pink card si trimit actele, in cat timp imi vin inapoi? si altceva stiti ceva de vreo taxa care trebuie platita? ideea este urmatoarea. o prietena de a mea lucreaza tot ca aupair iar sefa ei i-a facut cardul. sefa mea, fiind prietena cu cealalta englezoaica a vb cu ea, si am inteles ca a trebuit sa plateasca niste taxe. si alt lucru, eu muncesc din octombrie, cum credeti ca este mai bine, sa mentionez ca lucrez de atunci, sau sa pun luna ianuarie? multumesc pentru orice alte informatii cine doreste sa ma ajute puteti sa ma contactati si la adresa de mail daya.yanna@yahoo.co.uk

19. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0

Buna.
    In momentul asta dureaza mult pana iti vin actele, daca ai noroc iti vin in 6 luni aici iti las un link sa te uiti pe la ce data sunt cu prelucrarea actelor http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ingtimes1/
    Mie mi-a venit Pink Cardul in 3 luni, am aplicat in octombrie 2011 la 3 sapt dupa ce am inceput sa lucrez ca si au-pair.
    Ar fi trebuit sa aplici cat mai repede dupa ce ai inceput sa lucrezi dar probabil k nu ai stiu, in legatura cu taxa nu trebuie platit nimic, cel putin eu si fetele pe care le mai stiu nu am platit nimic.
    Nu trebuie sa aplice sefa ta, aplici tu trebuie sa completezi un formular sa trimiti niste acte si tot ce-ti trebuie de la ea este scrisoarea care spune ca o sa lucrezi pentru familia respectiva.
    Cand aplici nu trebuie sa spui ca lucrezi din octombrie pentru k este ilegal, noi ar trebui sa incepem sa lucram dupa ce primim Pink Cardul asta spun si cei de la Home Office pe site dar, cine asteapta dupa noi pana ne vine Pink Cardul?
    Daca mai ai intrebari si stiu, iti raspund cu cea mai mare placere.

20. JustAgrl

JustAgrl New Member

Trophy Points:
    0
    Nu se plateste nici o taxa, decat trimiterea documentelor (la posta), nu uita sa incluzi un plic autoadresat cu track de preferat.
    Tu nu ai voie sa incepi activitatea de au pair fara sa iti fie eliberat cardul in prealabil, deci in acest moment lucrezi ilegal. Cel mai recomandat este ca atunci cand vei redacta scrisoarea sa nu mentionezi data de incepere, poti inlocui cu "as soon as she will receive her accession worker card ".
    Nu poate sa iti spuna nimeni cat dureaza pana vei primi actele, poate dura 6-8 luni sau poate chiar mai mult, personal cunosc un caz care a primit pink cardul la 10 luni dupa ce a trimis aplicatia. Ca sa eviti asteptarea poti incerca sa obtii o programare in Croydon pentru br3 caz in care iti va fii eliberat pink cardul in aceiasi zi, dar atentie nu este deloc usor sa obtii o programare.
    Mult succes !!

Share This Page