26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pilde cu talc si morala...

Discussion in 'AMUZAMENT' started by rebecca_uk, Feb 20, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un om, trecand pe o strada, a vazut in fata unei biserici un batran sarman, un cersetor, ce traia din milostenia credinciosilor. De batran, s-a apropiat o fetita care i-a intins cativa banuti. Impresionat de gestul ei, trecatorul a intrebat-o pe copila:
    - Spune-mi, de ce i-ai dat batranului banutii tai ?
    - Stiti, domnule, tatal meu a murit, iar mama, desi munceste mult, nu prea are bani, asa ca o ducem destul de greu. Dar aseara mama mi-a spus ca, atunci cand faci un bine, Dumnezeu te rasplateste negresit. Asa ca azi, am luat banutii acestia pe care eu i-am strans si i-am dat batranului din fata bisericii. El are, cu siguranta, mai multa nevoie de ei. Iar Dumnezeu, fiindca am facut un bine, se va indura si de mine.
    Cucerit de bunatatea fetei, omul a intrebat-o ce isi doreste ea cel mai mult.
    - O, a spus fata, as vrea un cojocel, ca vine iarna si va fi foarte frig. Anul trecut am racit rau de tot, fiindca nu am umblat bine imbracata, dar Dumnezeu mi-a ajutat si m-a insanatosit. Mama a vrut sa-mi cumpere un cojocel, dar e tare scump si nu se poate.
    - E, uite ca se poate, i-a mai spus omul. Vino cu mine!
    Ajunsi in fata unui magazin mare, ce se afla peste drum, omul i-a cumparat fetei un cojocel calduros si tare frumos. Fetita nu stia cum sa-i mai multumeasca strainului ce se indurase de ea.
    - Vezi, i-a mai spus omul, mama ta a avut dreptate. Dumnezeu totdeauna te rasplateste pentru binele facut. Tu l-ai ajutat pe batran, iar Domnul mi-a dat mie ocazia sa te intalnesc tocmai in acel ceas. Eu te-am ajutat acum pe tine, si, fii sigura, Dumnezeu imi va ajuta si mie mai tarziu, fiindca atunci cand ne ajutam unii pe ceilalti, si Dumnezeu ne ajuta pe noi.
    Cu cat suntem mai buni si avem mai multa grija unul de altul, cu atat Dumnezeu ne vede credinta si ne fereste de rele.

"Fiecare din noi e ajutat de celalalt in mod providential."

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In prima zi, D-zeu a creat ciinele si i-a zis:
    - In fiecare zi sa stai in usa casei si sa latri la oricine intra in casa sau trece prin fata ei . Pentru asta iti dau 20 de ani de viata.
    Ciinele a raspuns:
    - E prea mult timp pentru a sta si a latra. Ce-ar fi sa-mi dai doar zece ani si sa-i pastrezi pe ceilalti zece?
    Si D-zeu a fost de acord.
    A doua zi, D-zeu a creat maimuta si i-a zis:
    - Inveseleste-i pe oameni cu maimutarelile tale si fa-i sa rida. Pentru asta iti dau o viata de 20 de ani.
    Maimuta a zis:
    - Sa ma maimutaresc 20 de ani? Asta-i destul de mult ! Ce-ar fi sa-ti dau 10 ani inapoi cum a facut si ciinele?
    Si D-zeu a fost de acord.
    A treia zi, D-zeu a creat vita si i-a zis:
    - Tu sa mergi toata ziua pe cimp cu taranul, sa suferi de arsita soarelui, sa ai vitei si sa dai lapte sa poti intretine familia taranului. Pentru asta iti dau 60 de ani de viata.
    Vita a raspuns:
    - Asta e o viata destul de grea ,si tu vrei ca eu sa traiesc 60 de ani? Ce-ar fi sa pastrez 20 si sa-ti inapoiez 40?
    Si D-zeu a acceptat si de aceasta data.
    In ziua a patra, D-zeu l-a creat pe om si i-a zis:
    - Maninca, dormi, casatoreste-te si bucura-te de viata. Pentru asta iti dau 20 de ani.
    Dar omul a zis:
    - Numai 20 de ani ? Este posibil sa-mi dai mie cei 20 de ani ai mei, cei 40 pe care ti i-a inapoiat vita, cei 10 de la maimuta si 10 de la ciine, pentru a avea o viata de 80 de ani ?
    - Sigur ! a zis D-zeu , tu ai cerut-o.
    Acesta este deci motivul pentru care in primii 20 de ani mincam , dormim, ne jucam si ne distram. Urmatorii 40 de ani muncim ca sclavii in soare ca sa ne intretinem familiile. Dupa care ne maimutarim timp 10 ani ca sa ne bucuram nepotii. Iar ultimii 10 ani ii petrecem pe prispa casei latrind la toata lumea.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    VISUL.
    Demult, a trait un print tare-tare bogat, care era, insa, si foarte zgarcit. Nu ar fi dat niciodata nimic. Doar ca, intr-o noapte, a visat ca murise si ajunsese la poarta raiului. Acolo, Sfantul Petru i-a spus:
    - Vino cu mine sa iti arat unde vei sta de acum incolo.
    Si au mers ei ce-au mers prin gradinile acelea minunate, pana cand, la un moment dat, au ajuns langa un palat mare si frumos.
    - A, a strigat tanarul print, aici voi sta ?
    - Nu, in nici un caz.
    - Dar, cine va sta aici?
    - Aici va locui, dupa ce va muri, gradinarul tau.
    - Cum se poate, el care nu are nimic, care e sarac lipit pamantului, cum sa merite el ase ceva ?
    - E, nu are gradinarul tau avere pe pamant, fiindca tot ce castiga imparte mereu cu cei mai sarmani decat el. Pe pamant nu strange nimic, fiindca daruieste, dar aici, uite cate a strans! Tot ce vezi aici este rodul bunatatii lui.
    - Bine, si atunci eu unde o sa stau ? a mai intrebat nemultumit printul.
    - Uite acolo, in cocioaba aceea!
    - Cum, in sandramaua aia ?! Pai acolo sunt doar niste scanduri prapadite care stau gata-gata sa cada ... cum sa locuiesc in mizeria aia ? E drept asa ceva ?
    - Sigur ca este drept - i-a raspuns Sfantul Petru! Ia gandeste-te, ce ai daruit tu ? Nimic. Ce ai fi vrut sa apara aici!? Daca ai fi fost bun si darnic cum este gradinarul tau, atunci ai fi avut si tu asemenea palate, poate chiar mai mult, dar asa ... Tot ce vezi acolo este rodul zgarceniei tale ...
    In clipa aceea, tanarul print s-a trezit speriat din visul sau. Din acea zi, s-a schimbat. Nu a mai adunat comori pe pamant, ci in cer. Nu a mai strans bogatii peste bogatii, fiindca la ce i-ar fi folosit mai tarziu ?
    Cu tot ce a avut, i-a ajutat pe cei sarmani si, in acest fel, a strans o avere mult mai de pret: recunostinta celor ajutati de el si binele facut. Aceasta era averea pe care nimeni nu i-ar fi putut sa i-o fure!
    Intelept ar fi ca si noi toti sa procedam aidoma printului din poveste, pentru ca adevarata este vorba care spune ca "Nu ramanem decat ceea ce daruim".

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Un maestru se reintorcea spre templu impreuna cu discipolul sau. La un moment dat s-au intersectat pe carare cu un melc. Discipolul s-a eplecat grijuliu, a luat melcul si l-a mutat in iarba.
    Maestrul ii spuse: -Tocmai ai intrat in Karma lui.
    Discipolul se intoarce, ia melcul de pe iarba si-l repune pe carare.
    Reactia maestrului: -Ai facut acelasi lucru.

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Despre viata...
    Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. - Arthur Rubinstein
    Traieste-ti viata ca si cum fiecare fapta a ta ar deveni lege universala. - Immanuel Kant
    Viata e la fel cum ai interpreta in public un solo de vioara, invatad stiinta instrumentului pe masura ce canti. - Samuel Butler
    Cel mai bine si-a flosit viata cel care s-a bucurat cel mai mult de ea. - Samuel Butler
    Viata este ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri. - John Lennon
    Viata - o plimbare spre somn. - Lucian Blaga
    Viata se masoare in functie de rapiditatea schimbarii, sccesiunea influentelor care modifica fiinta. - George Elliot
    Viata este o instructie perpetua in cauza si efect. - Ralph Waldo Emerson
    Poti sa traiesti o suta de ani, daca renunti la toate acele lucruri care te fac sa-ti doresti sa traiesti atat. - Woody Allen

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Uneori, presiunea este asa de mare…
    Orele nu mai trec…
    Problemele nu mai dispar…
    Pare ca întreaga lume conspira împotriva ta…

Stii care este solutia?

Prefa-te ca nu ti se întâmpla tie! Distreaza-te!
    Fa-o pe prostu’!
    Nu-i asculta pe pesimistii care te fac sa te simti deprimat!
    Zâmbeste!
    Nu da prea mare importanta problemelor!
    Fa ceea ce-ti place!
    Nu-ti mai face griji!
    Fii putin mai dragastos!
    Fa-ti timp pentru lucrurile care-ti plac!
    Râzi de neplaceri!
    Lasa-ti teama si…fii un pic ridicol!
    Lupta pentru perfectiune… dar nu pâna la epuizare!
    Viata nu este placuta pentru ca nu ne distram… asa ca, fa ceva.
    Si ce este mai important: Viata nu se termina azi… si nici nu începe mâine…
    Nu te opri!!
    Fiecare minut de stres, este timp pierdut.
    De aceea, îti doresc:
    Putina nebunie si putina imaginatie pentru a putea vedea viata mai bine ca de obicei!!
    Si nu uita:
    Zâmbeste! În viata totul este mai placut cu putina bucurie.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa faci ce nu ai facut niciodata,este o provocare,sa salti de bucurie ,sa razi cu pofta,sa faci pe cineva fericit daruindu-i o clipa de zambet,sa fii bun,sa ai blandetea ca titlu pe inima,sa privesti lucrurile urate,frumos,sa vezi frumusete si acolo unde nu exista,sa fii bogat in ganduri bune si in fericire,sa fii multumit cu ceea ce esti ,sa daruiesti iubire acolo unde este ura,sa impaci sufletele ce sunt certate,sa ai grija de tne,sa sadesti intelegere acelor ce nu inteleg...toate astea se pot face si daca te privesti in adancul sufletului le poti gasi si le poti utiliza,stiu ca esti un suflet sensibil de altfel nu am rezista,nu ne-am fi cunoscut chiar si asa virtual fiind.mai stiu ca stii sa iubesti si ca in inima ta exista iubire si loc pentru a iubi un infinit de cuvinte pe care poate nu le-ai rostit,ROSTESTE-LE...te vei simti super,asta esti tu, suflete, si sunt fericita ca te cunosc

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Era odata un batran care nu invatase sa traiasca...si nici nu putea sa moara!
    Nu avea sperante, nelinisti; nu stia sa planga, nici sa rada.
    Nimic din ce se intampla in lume nu-l indurera, nici nu-l mira. Isi petrecea zilele lenevind pe pragul cabanei sale, fara sa arunce o privire macar catre cer si sa vada frumusetea norilor si soarele....
    Era atat de nins de ani ca lumea il credea foarte intelept si incerca sa se imbogateasca din experienta sa de sute de ani.
    ”Ce trebuie sa facem pentru a fi fericiti?”
    ”Fericirea e o nascocire a prostilor”, raspundea batranul.
    Treceau pe acolo si oameni cu suflet nobil, doritori sa fie de folos aproapelui.
    ”In ce fel ne putem sacrifica pentru a-i ajuta pe fratii nostri?”, il intrebau ei.
    ”Cel care se sacrifica pentru omenire e un nebun”, raspundea batranul .
    ”Cum ne putem indruma copiii pe calea cea buna?”, il intrebau parintii.
    ”Copiii sunt niste serpi”, raspundea batranul. ”Nu te poti astepta de la ei decat la muscaturi veninoase.”
    ”Invata-ne sa ne exprimam sentimentele pe care le avem in suflet”, il rugau artistii...
    ”Ati face mai bine sa taceti”, mormaia batranul.
    Astfel ideile lui rele si triste, incepura sa influenteze lumea. Din coltul sau posomorat, unde nu cresteau flori si pasarile nu cantau.
    Pesimism, (acesta era numele batranului ) sufla un vant inghetat peste bunatate, iubire, generozitate care, atinse de acea suflare de moarte, se ofileau si dispareau.
    Acestea nu-i placeau deloc Domnului, care hotari sa faca ceva. Chema un copil si-i spuse:
    ”Du-te si da-i un sarut acelui biet batran.”
    Copilul asculta. Cuprinse cu bratele lui gingase si grasute gatul batranului si-i dadu un sarut umed si zgomotos pe fata lui zbarcita.
    Pentru prima oara, batranul se mira. Ochii lui tulburi se inseninara dintr-o data. Caci nimeni nu-l mai sarutase pana atunci.
    Astfel deschise ochii spre viata, iar apoi muri, zambind....

Uneori, intr-adevar, ajunge un sarut. Un ”Te iubesc”,.... Un ”Multumesc”... O apreciere sincera.... Este atat de usor sa faci fericit pe cineva. Atunci, de ce nu o facem?

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    CUM SA RAMAI TANAR
    1. Ignorati numerele neesentiale, inclusiv varsta, greutatea si inaltimea. Lasati doctorii sa isi faca griji in legatura cu astea. De asta ii platim.
    2. Inconjurati- va de prieteni veseli. Aia mohorati va deprima.
    3. Invatati. Studiati computerul, mestesugurile, gradinaritul, orice. Nu lasati creierul sa leneveasca. "O minte inceata este atelierul diavolului." Si numele diavolului este Alzheimer.
    4. Savurati lucrurile simple.
    5. Radeti des, mult si din toata inima. Radeti pana nu mai puteti si va trebuie aer.
    6. Mai apar si lacrimi. Indurati, suferiti si treceti mai departe. Singura persoana care va insoteste toata viata, suntem NOI INSINE. Fiti "VII", cat sunteti in viata.
    7. Inconjurati- va cu dragoste, indiferent ca asta inseamna familia, animalutele dragi, muzica, plante, hobbi-uri, ce-o fi. Casa voastra este refugiul vostru.
    8. Pretuiti-va sanatatea. Daca este buna, pastrati-o. Daca mai are "hibe", reparati-o. Daca nu tine de voi "reparatia", cautati sprijin.
    9. Nu va cautati vina. Faceti vizita la mall, in alt judet, in alta tara , dar NU unde este vina.
    10. Spuneti-le oamenilor pe care ii iubiti, ca ii iubiti, cu orice ocazie

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Stapanul cadoului

Lânga Tokio traia un vestit razboinic Samurai, care a decis sa-i îndrume pe cei tineri în budhismul Zen. Se spune ca în ciuda vârstei înaintate, el putea înfrânge orice adversar.
    Într-o dupa-amiaza, un luptator - cunoscut pentru lipsa lui de scrupule - a ajuns în localitatea unde traia batrânul Samurai. Era cunoscut pentru tehnicile lui de a provoca la lupta, astepta pâna când adversarul facea prima miscare si apoi, fiind daruit cu destula inteligenta pentru a corecta orice greseala ar fi facut, contraataca cu viteza.
    Tânarul luptator nu pierduse înca nici o lupta. Auzind de reputatia Samuraiului, a decis sa-l învinga pentru a-si mari faima. Toti studentii erau împotriva luptei, dar batrânul Samurai a acceptat provocarea. S-au adunat toti în piata din centrul orasului, iar tânarul a început sa-l insulte pe Samurai. A aruncat câteva pietre în directia lui, l-a scuipat în fata, i-a aruncat toate insultele ce exista sub soare, i-a insultat pâna si pe stramosi. Timp de câteva ore, a facut totul pentru a-l provoca pe maestru, dar batrânul ramânea impasibil. La sfârsitul dupa-amiezii, simtindu-se obosit si umilit, razboinicul a abandonat si a plecat.
    Deceptionati de faptul ca maestrul primise atât de multe insulte si provocari, studentii l-au întrebat: "Cum ai putut rabda atât de multa umilinta? De ce nu ti-ai folosit spada, chiar daca stiai ca ai fi pierdut, în loc sa-ti expui lasitatea în fata tuturor?"
    "Daca cineva vine la tine cu un cadou si tu nu îl primesti, cui apartine cadoul?" - întreba Samuraiul.
    "Celui care ti l-a oferit - replica unul dintre discipoli."
    "La fel si cu orice mânie, insulta sau invidie - spuse maestrul. Când nu sunt acceptate, continua sa apartina celui care le-a purtat."

In viata de zi cu zi sunt nenumarate situatiile in care ne trezim prinsi fara sa vrem in tot felul de situatii nedorite. Fiecare clipa isi are darul ei. Unele daruri ne sunt de folos, altele ne incurca. Totul depinde de tine. Poti alege sa accepti orice cadou si sa fii inclus in planurile altora, sau sa fii selectiv... si sa accepti doar acele cadouri care te ajuta in cresterea ta.

11. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    sper ca urmatoarele randuri se incadreaza in subiect, desi e nevoie de putin efort pentru a citi...

0D474 1N7R-0 21 D3 V4R4, 574734M P3 PL4J4 0853RV4ND D0U4 F373 70P41ND1N N151P, 151 D4D34U 53R105 1N73R35UL
    C0N57RU1ND UN C4573L D3 N151P CU 7URNUR1, P454J3 53CR373 51 P0DUR1. C4ND 3R4U P3 PUNC7UL D3-4 73RM1N4, 4
    V3N17 UN V4L, D157RU64ND 707UL, R3DUC4ND C4573LUL L4 0 6R4M4D4 D3 N151P 51 5PUM4. M-4M 64ND17 C4 DUP4 4747 3F0R7, F373L3 V0R 1NC3P3 54 PL4N64,D4R 1N L0C D3 4574, 4L3R64U P3 PL4J4 R424ND 51 JUC4NDU-53, 51 4U 1NC3PU7 54
    C0N57RU145C4 UN 4L7 C4573L; M1-4M D47 534M4 C4 4M 1NV4747 0 M4R3 L3C713:
    D3D1C4M MUL7 71MP D1N V1474 N0457R4 C0N57RU1ND C3V4, D4R C4ND M41 74R21U UN V4L V1N3 51 D157RU63 707, C3 R4M4N3 3 D04R PR1373N14, 6R1J4 51 M41N1L3 4C3L0R4 C3 5UN7 C4P481L1 54 N3 F4C4 54 5UR4D3M.

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    La inceputut lumii Dumnezeu a trimis un inger la toate plantele ca acestea sa spuna cum vor sa arate.
    Numai papadia nu stia ce sa-i spuna ingerului,asa ca el a mai lasat-o o zi sa se hotarasca.
    In ziua aceea papadia,rugandu-se,a dat cu ochii de soare si vazand cat e de frumos s-a hotarat sa arate ca el, sa-i zica ingerului ca vrea sa fie galbena si frumoasa ca soarele.
    Apoi a vazut luna si s-a razgandit, vroia sa arate ca luna...sa fie alba, rotunda, frumoasa.
    Apoi a vazut si stelele si i-au placut si acelea.
    Cand a venit iar ingerul la ea nu stia ce sa zica, pentru ca vroia sa fie ca soarele ca luna si ca stelele...nu era hotarata.
    Asa ca Dumnezeu i-a indeplinit toate dorintele.
    De aceea papadia e la inceput galbena, apoi alba si daca sufli peste ea se imprastie ca stelele...

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un aristocrat si un orb stateau de vorba.

- Stramosii mei au fost eroi - spuse cel dintai.
    - Eu m-am nascut orb, dar parintii mei vedeau - raspunse cel din urma.

Morala acestei fabule:

Nu te lauda cu ce aveau stramosii tai; - asa se vede ceea ce tu nu ai!

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Prietenul adevarat e cel caruia ii place sa te vada: care este dispus sa-ti ierte slabiciunile si sa le ascunda de ochii altora, te trateaza cu menajamente cand esti absent, si cu franchete cand esti prezent. Prietenia adevarata si sincera presupune ca cineva sa ia parte la soarta celuilalt cu caldura, in mod curat obiectiv si fara nici un interes, si aceasta presupune o identificare desavarsita intre cei doi prieteni. Prietenia presupune cel putin doua suflete. O prietenie adevarata trece de interesul material. Prietenul este acela care gandeste pentru tine ca pentru el insusi si care este capabil sa te ajute sa intelegi ca uneori gresesti pentru ca prietenul care esti tu sa se schimbe. O prietenie adevarata este un cerc. Un cerc in care cei doi prieteni se ajuta in viata... sa se rostogoleasca. Cand esti singur, fara prieteni nu poti decat sa mergi...ca barca pe uscat...

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    In Grecia antica Socrate(469-399 DC), era foarte mult laudat pentru intelepciunea lui.

Intr-o zi, marele filozof s-a intalnit intamplator cu o cunostinta care alerga spre el agitat si care i-a spus:
    - "Socrate, stii ce-am auzit tocmai acum, despre unul dintre studentii tai?"
    - "Stai o clipa," ii replica Socrate.
    "Inainte sa-mi spui, as vrea sa treci printr-un mic test. Se numeste Testul celor Trei."
    - "Trei?"
    - "Asa este," a continuat Socrate.

"Inainte sa-mi vorbesti despre studentul meu, sa stam putin si sa testam ce ai de gand sa-mi spui.
    Primul test este cel al Adevarului. Esti absolut sigur ca ceea ce vrei sa-mi spui este adevarat?"
    - "Nu," spuse omul. "De fapt doar am auzit despre el."
    - "E-n regula," zise Socrate. "Asadar, in realitate, tu nu stii daca este adevarat sau nu.
    Acum sa incercam testul al doilea, testul Binelui.
    Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu este ceva de bine?"
    - "Nu, dimpotriva..."
    - "Deci," a continuat Socrate, "vrei sa-mi spui ceva rau despre el, cu toate ca nu esti sigur ca este adevarat?"
    Omul a dat din umeri, putin stanjenit.
    Socrate a continuat.
    -"Totusi mai poti trece testul, pentru ca exista a treia proba-filtrul Folosintei.
    Ceea ce vrei sa-mi spui despre studentul meu imi este de folos?"
    - "Nu, nu chiar..."
    - "Ei bine," a conchis Socrate, "daca ceea ce vrei sa-mi spui nu este nici Adevarat, nici de Bine, nici macar de Folos, atunci de ce sa-mi mai spui?"
    Omul era invins si s-a rusinat.

Si astfel Socrate nu a aflat niciodata ca nevasta-sa il insela cu studentul respectiv.

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Într-un mic orăşel trăia o femeie cu cei doi feciori ai ei. Unul dintre feciori era negustor de umbrele iar celălalt îşi câştiga existenţa vânzând sandale.

Această femeie era mai mereu tristă. Văzând‑o mereu în această stare de tristeţe, un om a întrebat‑o:

- Ce te supără femeie? Ce necaz îţi chinuie sufletul?

Femeia îi răspunse:

- Vezi dumneata, acum plouă. Unul din feciorii mei trăieşte din vânzarea de sandale. Din cauza vremii afacerea lui are de suferit. Cum să nu fiu necăjită?

Peste câteva zile soarele îşi făcu simţită prezenţa în micul orăşel dar mai puţin în inima femeii căci ea tot tristă şi abătută era. Nedumerit acum, omul o întrebă din nou:

- Acum e soare, nu asta aşteptai? Feciorul tău are acum o afacere prosperă vânzând sandale, de ce eşti în continuare supărată?

Femeia îi răspunse:

- Ooo, vezi dumneata, celălalt fecior al meu vinde umbrele. Cine cumpără umbrele pe vremea asta însorită? Înţelegi acum de ce sunt tristă?

- Sunt şi mai nedumerit acum, răspunse omul. Din câte mi‑ai vorbit despre feciorii tăi, eu înţeleg că tu ar trebui să fii mereu o mamă fericită. Când plouă, feciorul tău care vinde umbrele prosperă iar când e soare celălalt fecior al tău vinde sandale.”
    MORALA:
    „În timp ce înţeleptul este fericit şi în iad, prostul suferă şi în rai.”

17. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar daca va este cunoscuta povestea, merita citita pana la sfarsit !!!

Un barbat si o femeie erau casatoriti de peste 60 de ani. Ei impartaseau totul si discutau despre orice. Nu aveau secrete unul fata de celalalt, cu exceptia unei cutii de pantofi pe care femeia o tinea pe dulapul ei de haine, si despre care l-a atentionat pe sotul ei sa nu o deschida sau sa intrebe de ea vreodata.
    In toti acei ani, el nici nu s-a gindit la cutie, dar intr-o zi, batrinica se imbolnavi foarte tare si doctorii ziceau ca nu prea mai are sanse sa se insanatoseasca.Incercind sa puna toate lucrurile in
    ordine, batranelul a luat cutia de pantofi de pe dulap si a pus-o langa patul sotiei sale.
    Era si ea de acord ca era timpul sa afle si sotul ei ce era in acea cutie.Cand a deschis-o, in cutie erau doua papusi crosetate si o gramada de bani : in total vreo 25.000 de dolari. El a intrebat-o despre continutul acestei cutii.
    Cind ne-am casatorit , spunea ea, bunica mea mi-a spus ca secretul unei casatorii este sa nu te certi niciodata..Spunea ca intotdeauna cand ma voi supara pe tine , sa tac din gura si sa crosetez o papusica.
    Batranelul era atit de impresionat, incat abia isi putea stapani lacrimile. Doar doua papusi erau in cutie ! Ea fusese suparata numai de doua ori in toti acesti ani in care au trait impreuna. Nu mai putea de fericit!
    Iubito, spuse el,inteleg existenta papusilor, dar toti acesti bani?
    Oh, zise ea, acestia sunt banii pe care i-am obtinut din vanzarea papusilor...

RUGACIUNE :
    Doamne, ma rog sa-mi dai intelepciune sa-mi inteleg sotul; iubire ca sa pot sa-l iert; si rabdare pentru toanele lui. Pentru ca Doamne, daca as cere putere, ma tem ca l-as bate prea tare. Amin !

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un vacar avea un taur....cel mai bun taur din regiune. Era de ajuns sa apara vreo vaca prin preajma...
    Taurul nu “ierta” niciuna! Astfel vacarul castiga muuuuuulti bani!!!
    Ceilalti fermieri se reunira si decisera sa puna mana de la mana si sa cumpere taurul.
    Ajunsera la vacar acasa si ii zisera:
    - Cere un pret pentru animalul tau. Vrem sa il cumparam!!!
    Vacarul, profitand de situatie, ceru un pret absurd de mare.
    Dezamagiti, fermierii nu aceptara si plecara cu jalba in protap la primar.
    Acesta din urma, sensibil la problemele comunitatii, cumpara taurul cu banii primariei, platind o avere pe el, si il inregistra ca patrimoniu al comunei.
    Bucurie mare in comuna!!!
    Se facu o petrecere campeneasca de pomina!
    Fermierii prezenti isi adusera si vacile....deh....sa profite cat mai repede!!!
    A fost adusa prima vaca...
    Taurul o mirosi si ....nimic...
    - Trebuie sa fie vina vacii, zise un fermier. E prea slaba!
    O alta vaca a fost adusa. O vaca olandeza, cea mai frumoasa vaca din regiune!
    Taurul o mirosi...apoi NIMIC!!!
    Primarul, disperat, il chema pe vacar si il intreba ce se intampla.
    - Nu stiu, zise vacarul! Nu a mai facut nicodata asa ceva!!!
    -Lasa-ma sa vorbesc cu el, ceru vacarul!
    Vacarul se apropie de taur si il intreba:
    - Ce se intampla cu tine? Nu mai ai chef de munca???
    Taurul, se intinde lenes si raspunde:
    - Nu ma enerva!!! Ma deranjezi! Acum sunt FUNCTIONAR PUBLIC!!!

(se incadreaza si la umor, dar cred ca are adresa catre UNII oameni)

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    CELE MAI FRUMOASE MOMENTE ALE VIETII

1.♥ sa te indragostesti;
    2.♥ sa razi pana te doare burta;
    3.♥ sa gasesti un teanc de facturi platite cand te intorci din vacanta;
    4.♥ sa mergi intr-un loc unde gasesti peisaje superbe;
    5.♥ sa-ti asculti cantecul favorit la radio;
    6.♥ sa adormi ascultand sunetul ploii;
    7.♥ sa iesi de sub dus si sa te acoperi cu un prosop cald;
    8.♥ sa reusesti la ultimul examen;
    9.♥ sa iei parte la o discutie interesanta;
    10.♥ sa gasesti bani intr-o pereche de pantaloni pe care nu ai mai purtat-o de mult timp;
    11.♥ sa razi de tine;
    12.♥ sa te relaxezi printre prieteni;
    13.♥ sa razi fara vreun motiv anume;
    14.♥ sa te trezesti in mijlocul noptii si sa-ti dai seama ca mai ai cateva ore bune de somn;
    15.♥ sa auzi,din intamplare, cum te vorbeste cineva de bine;
    16.♥ sa privesti un apus de soare;
    17.♥ sa asculti o melodie care-ti aduce aminte de o persoana speciala din viata ta;
    18.♥ sa primesti si sa dai primul sarut;
    19.♥ sa te distrezi cu prietenii;
    20.♥ sa vezi fericite persoanele la care tii;
    21.♥ sa porti lanticul persoanei iubite si inca sa-i simti parfumul;
    22.♥ sa vizitezi un prieten pe care nu l-ai mai vazut de mult si sa simti ca nu s-a schimbat nimic;
    23.♥ sa simti fluturi in stomac cand vezi persoana speciala din viata ta;
    24.♥ sa stii ca esti iubit.
    BONUS
    25.♥.sa primesti un X din partea mea

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O pilda despre rabdare:
    Doamne este adevarat ca pt tine o mie de ani,sunt ca un minut?

-Da!; Atunci un milion de dolari este pt tine un cent?

-Da!;
    Doamne imi dai si mie unul din centii tai?

-Da,sigur, asteapta un minut!

Share This Page