26.2 C
London
Sunday, June 13, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pilde cu talc si morala...

Discussion in 'AMUZAMENT' started by rebecca_uk, Feb 20, 2009.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Migdalul
    Înalt si puternic, drept si cu coroana spre cer, un migdal domina livada.
    Era fericit atunci când elegantii cocori sau distinsii pitigoi topaiau pe ramurile sale; primea cu drag la sine sticletii, privighetorile sau alte pasari cântatoare.
    Într-o zi însa, pe una dintre crengile sale se aseza o pupaza. Pasarea pleca urechea la zgomotele ce veneau de sub scoarta copacului si îsi dadu seama ca acolo misunau o multime de larve mici, dar gustoase. Îsi vârî asadar ciocul lung si curb în trunchiul migdalului, începând sa scoata de acolo larvele si sa le manâce.
    Migdalul nostru se cufunda în tristete. Nenorocita aceea de pasare care îi ciopârtea scoarta, distrugându-i frumusetea, era chiar nesuferita.
    Minunatul migdal facu tot ce îi statea în putinta pentru a alunga pupaza, care în fine, într-o buna zi îsi lua zborul de acolo.
    Din clipa aceea larvele începura sa creasca si sa se înmulteasca, pâna ce invadara întreg trunchiul.
    Si atunci fu de ajuns o pala de vânt pentru ca orgoliosul migdal sa fie doborât la pamânt.
    Daca te bate cineva la cap, subliniindu-ti defectele si lipsurile, nu te înfuria. Multumeste-i.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Apusul
    Odata, demult, un misionar strabatea Muntii Stâncosi împreuna cu un tânar indian care-i era si calauza.
    În fiecare seara, la acelasi moment al apusului, tânarul indian se îndeparta, se întorcea spre soare si începea sa se miste pe ritmul unei melodii suave si pline de nostalgie pe care o cânta încet. Tânarul care dansa si cânta cu fata spre soarele ce se stingea, era o priveliste care-l umplea pe misionar de o curiozitate plina de admiratie. Într-o zi, îl întreba pe ghidul sau: "Ce înseamna tot acest ritual pe care-l îndeplinesti în fiecare seara?"
    "O, e ceva foarte simplu", raspunse tânarul. Eu si sotia mea am compus acest cântec împreuna. Când suntem departe unul de celalalt, fiecare, oriunde s-ar afla, se întoarce spre soare putin înainte sa apuna si începe sa cânte si sa danseze. Astfel, chiar daca suntem departe, cântam si dansam împreuna."
    CÂND APUNE SOARELE, TU CU CINE DANSEZI?

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un om alearga, alearga si la un moment dat cineva il opreste si-l intreaba:
    - Unde alergi omule asa?
    - In cautarea fericirii!!! si continua sa alerge...
    Cea care il intrebase era chiar fericirea!!!
    Reteta fericirii este alta la fiecare dintre noi. Sunt persoane fericite de averea pe care au acumulat-o in timp; altele considera ca a fi fericit inseamna a avea prieteni, a fi sanatos, a fi apreciat si stimat; altele sunt fericite stiindu-se iubite de cineva sau numai stiind ca persoana iubita exista acolo undeva si respira acelasi aer.
    A fi fericit inseamna dupa unii, a iubi. Si intr-adevar, a iubi este prima dintre toate fericirile, a fi iubit vine abia dupa aceea. Putem asocia iubirea cu fericirea? Da, dar doar atunci cand cel care iubeste nu confunda dragostea cu posesia, care, aduce cu ea multe suferinte.
    Dupa parerea mea nu dragostea te face sa suferi, ci instinctul de proprietate care este contrariul dragostei. Cunosc multi oameni care mi-au spus ca fericirea este o floare rara. Si intr-un fel asa si este. Dar nu pentru ca ea ar fi unica in lume, ci pentru ca depinde de fiecare din noi cum stie s-o culeaga.
    Florile cele mai scumpe nu sunt acelea cumparate de la magazin, ci acelea pentru care trebuie sa te apleci ca sa le culegi. Un om fericit traieste in armonie cu toate lucrurile Invata sa se bucure de lucrurile pe care Dumnezeu i le ofera. Gaseste fericirea in tot ceea ce face.Sa fii fericit .. inseamna sa multumesti lui Dumnezeu dimineata ca poti vedea lumina soarelui, ca ai ce pune pe masa, ca esti sanatos, ca poti merge, ca poti vorbi, ca iubesti, ca cineva isi aminteste de tine si nu te-a uitat, ca ai o familie care te iubeste, ca ai copii, si multe altele
    Fie ca Dumnezeu sa dea intelepciune fiecaruia.sa simtim fericirea care este in fata nostra.si sa nu continuam in zadar....alergarea!

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Oaia
    De îndata ce a fost creata, oaia a descoperit ca era cel mai slab animal. Mereu îi tremura inima sa nu cumva sa fie atacata de alte animale mai puternice si mai fioroase. Nu stia de fel cum avea sa se apere.
    Se întoarse la Creatorul sau si îi povesti ce patimea.
    - Vrei ceva ca sa te aperi? o întreba cu blândete Dumnezeu.
    - Da.
    - Ce ai zice de o pereche de colti ascutiti?
    Oaia dadu din cap:
    - Cum as putea sa manânc asa din iarba frageda? Si apoi as avea o înfatisare înfioratoare.
    - Ai vrea mai degraba niste gheare puternice?
    - A, nu, poate mi-ar veni cheful sa le folosesc si când nu s-ar cuveni ...
    - Ai putea atunci sa ai saliva înveninata, urma Domnul cu rabdare.
    - Nici pomeneala. As fi urâta si alungata de toti, asa cum se întâmpla cu sarpele.
    - Dar de doua coarne tari ce ai zice?
    - O, nu ... Caci atunci nu m-ar mai mângâia nimeni.
    - Dar, pentru a te apara, ai totusi nevoie de ceva care sa faca rau celor ce te ataca...
    - Eu sa fac rau cuiva? Nu, n-as putea în capului. Mai degraba ramân asa cum sunt...
    Noi, fiintele umane, parem a fi pierdut din vedere faptul ca suntem un fel de animale care nu au nici macar blana sau colti ascutiti pentru aparare. Dar nu rautatea, ci umanitatea este cea care ne ocroteste: acea capacitate de a-i iubi pe ceilalti si de a primi iubirea pe care doresc sa ne-o ofere ceilalti.
    Nu duritatea ne daruieste pacea în timpul noptii, ci tocmai blândetea, aceea care îi face pe cei de lânga noi sa doreasca a ne învalui cu iubirea lor. Adevarata putere a omului consta în blândetea sa.

5. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Alexandru cel Mare a ajuns odata intr-un sat indepartat din Africa.Oamenii pe care i-a descoperit acolo erau iubitori de pace. Ei niciodata nu au fost implicati in razboi. Alexandru a fost salutat calduros de toti si a fost dus,ca un oaspete de seama, la casa sefului.

In timp ce vorbeau cei doi conducatori, iata ca doi cetateni au intrat in casa,cerand ca seful sa fie judecator in cearta lor.
    - Eu am cumparat o bucata de pamant de la acest om, a inceput primul. In timp ce sapam pamantul, am descoperit o comoara, pe care el refuza sa o ia.
    Cand am cumparat bucata de pamant pe un pret de nimic, nu am stiut ca ar fi o asa comoara acolo.
    Celalalt s-a grabit sa spuna:
    - Cand i-am vandut bucata de pamant, am renuntat la toate drepturile asupra vreunui lucru gasit in aceasta proprietate.Comoara, desigur,ii apartine lui.
    Seful a cantarit argumentele. Dupa cateva reflectii, el zise primului om:
    - Din cate stiu, tu ai un baiat?
    - Da, domnule.
    - Si tu, se adresa el celuilalt, tu ai o fata?
    - Da.
    - Baiatul tau sa se casatoreasca cu fata lui, a zis seful. Comoara dati-o celor doi ca un dar de nunta.
    Cei doi priveau unul la altul cu satisfactie. Au multumit sefului si au plecat.
    Alexandru si-a exprimat surpriza asupra judecatii.
    - A fost cumva o judecata nedreapta? a intrebat seful.
    - O, nu, a raspuns Alexandru.
    - Cum ai fi facut tu in tara ta? a intrebat seful.
    - In tara mea, cei doi oameni s-ar fi luptat ca sa stapaneasca comoara sau guvernul ar fi confiscat-o.
    Seful a fost socat.
    - Cade ploaie peste tara ta?
    - Da, desigur.
    - Soarele rasare?
    - Da!
    Seful s-a gandit pentru un moment.
    - Exista animale care pasc in pasuni verzi?
    - Cu siguranta, da! a spus Alexandru. Sunt mii de animale de soiuri diferite.
    - A! a zis seful. Probabil din cauza animalelor permite Dumnezeu sa cada ploaie si sa rasara soarele, caci cu siguranta oamenii din tara ta nu sunt vrednici de asa mari binecuvantari ale lui Dumnezeu.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Trăia odată într-un sat un bătrân foarte sărac. El avea însă un cal foarte frumos. Atât de frumos încât lordul din castel vroia să i-l cumpere. Dar bătrânul l-a refuzat spunându-i:
    “Pentru mine acest cal nu este un simplu animal. El imi este prieten. Cum aş putea să îmi vând prietenul?”
    Dar, într-una din zilele următoare, când bătrânul a mers la grajd, a văzut că i-a dispărut calul.
    Toţi sătenii i-au spus :“Ţi-am spus noi! Trebuia să îi vinzi calul lordului. Dacă nu ai acceptat el ţi l-a furat! Ce mare ghinion!”
    “Ghinion sau noroc, zise bătrânul, cine ştie?”
    Toţi au râs de el. După 15 zile însa calul s-a întors. Şi nu era singur, avea în spate o mulţime de cai sălbatici. El a scăpat din grajd, a curtat o tânără iapă şi, când s-a întors, restul cailor s-au luat după el.
    “Ce mai noroc!” strigară sătenii.
    Bătrânul, împreună cu fiul său, a început să îmblânzească acei cai noi veniţi. Dar, o săptămână mai târziu, fiul bătrânului şi-a rupt piciorul în timp ce încerca să dreseze unul dintre cai.
    “Ghinion!” îi ziseră prietenii bătrânului. “Ce ai să te faci acum, fără ajutorul fiului tău? Tu eşti deja în pragul sărăciei!”
    “Ghinion, noroc, cine poate şti?” le răspunse bătrânul.
    După câteva zile de la tragicul accident, soldaţii lordului trecură prin sat şi îi obligară pe toţi flăcăii să li se alăture. Doar fiul bătrânului a scăpat datorită piciorului său rupt.
    “Ce noroc pe tine!” strigară vecinii. “Toţi copiii noştri au fost luati la război, doar tu ai avut şansa să îl păstrezi lângă tine. Fiii noştri ar putea fi ucişi.”
    Bătrânul le răspunse: “Ghinion, noroc… cine poate şti?”

Viitorul vine către noi bucăţică după bucăţică, puţin câte puţin. Nu ştim niciodată ce ne aşteaptă. Dar dacă păstrăm o atitudine pozitivă, va fi mereu loc pentru o nouă şansă şi vom putea fi mai fericiţi!

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    “ - INVATA SA FII FERICIT -“

A fost odata o persoana care ajunse inaintea lui Dumnezeu. Acest om era foarte trist ca in lumea celor vii nu a descoperit secretul unei vieti frumoase.Dumnezeu iispusese ca pentru a avea o viata minunata trebuie sa puna sentimente in orice lucru marunt pe care l-ar face. asa ca omul ii ceru lui Dumnezezeu sa-i dea SENTIMENTE
    Atunci Dumnezeu chema in fata pe catwva din sentimentele cele mai importante ale vietii:
    1- UITAREA – care zise: - vreau ca totul sa fie uitat!
    2 - TRISTETEA – care a spus – doresc si eu ca oamenii sa fie tristi!
    3 - SPERANTA – care plina de incredere zise: -pt. ca totul sa fie frumos trebuie sa fie plin de – SPERANTA
    4 - IUBIREA – care putin timida a spus : - oamenii trebuie sa se iubeasca pt. a fi cu adevarat fericiti si a avea o viata superba!
    5- BUCURIA – care cu zimbetul pe buze spuse : - oamenii trebuie sa depaseasca orice, cu ZIMBETUL pe buze ca si mine, si sa se bucure de orice lucru… oricit de marunt ar fi!

Dupa cite auzi omul era foarte confuz pt. ca desi avea parte de cele 5 sentimente importante… nu putea fi FERICIT! - si plin de MAHNIRE, zise:
    –De ce m-ai mintit DOAMNE? Pt. ca eu cu aceste sentimente nu pot fi fericit !
    -Poti fi fericit cu aceste sentimente ! - raspunse DUMNEZEU! Doar ca ai uitat sa cauti in inima ta raspunsul FERICIRII ! Deci… incearca sa dai uitarii toata TRISTETEA pt. a ramine BUCURIA in sufletul tau si mereu sa ai SPERANTA in suflet, chiar daca esti ranit si astfel vei mai putea IUBI !
    Nu conteaza prin ce treci, EXISTA intotdeauna o SPERANTA !

INVATA SA FII FERICIT PT. CA SECRETUL FERICIRII E ASCUNS DOAR IN INIMA TA !

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cine s-ar fi gandit?

Doi pesti traiau într-un acvariu.
    Înotând lenes în cerc, aveau timp sa stea de vorba, ba chiar si de un strop de filosofie.
    Într-o zi, unul din pesti îl întreaba pe celalalt:
    "Tu crezi ca exista Dumnezeu?"
    " Sigur ca da!"
    "Si de unde stii?"
    "Cine ar crede ca ne schimba apa în fiecare zi?"
    Viata curge în noi asemenea unui fluviu linistit si e o minune.
    Dar ne obisnuim si cu minunile. Fiecare zi e un dar cu totul nou, o noua pagina de umplut.
    Dumnezeu ne schimba apa în fiecare zi. Dumnezeu nu moare în ziua în care încetam sa mai credem într-un Dumnezeu personal, însa murim noi în ziua în care viata noastra înceteaza sa mai fie luminata de stralucirea continua si reînnoita zi de zi a unei minuni a carei sursa se afla dincolo de orice închipuire.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ia uitati niste reguli nescrise:

Nu poţi să te afirmi doar negându-i pe ceilalţi.
    # Nu foloseşte la nimic să alergi. Trebuie să pleci la timp!!
    # Este preferabl să fii valet, decât lacheu.
    # Călăreţul fără cal nu este călăreţ, în timp ce calul fără călăreţ, tot cal rămâne.
    # Când ai ajuns în vârful piramidei te aşteaptă cu braţele deschise orizontul prăbuşirii. Trebuie să ştii să-ţi păstrezi echilibrul.
    # Câinii latră, javrele bârfesc.
    # Tăcerea este răspunsul dat de înţelepţi celor nebuni.
    # Calomnia este o boală care atacă numai valorile.
    # Toţi îţi vor binele. Nu ţi-l lăsa luat.
    # Femeia frumoasă este bună o săptămână, femeia bună este frumoasă toată viaţa.
    # Tinerii sunt sclavii viselor; bătrânii sunt sclavii regretelor.
    # Din cele mici se cunosc cei mari.
    # În viaţă, joacă teatru numai cei care nu au nici un rol.
    # Ca să ajungi în rândul oamenilor, trebuie să intri, nu să te strecori.
    # Fii atent la cel care te vinde şi zice că te pune în valoare!
    # Cine nu are ce spera nu are ce despera.
    # După cuvântul ”obligaţii” punem punct. După ”drepturi” punem două puncte.

# Nu da pâine câinilor altora, că te latră ai tăi.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    •Cuvintele de bine pot fi scurte si usor de rostit, dar ecourile lor sunt infinite.
    •Iubirea este un fruct care se coace in orice anotimp, si poate fi ajuns de mana oricui.
    •Haideti sa ne intampinam mereu unul pe altul cu zambete, pentru ca zambetele sunt inceputul iubirii.
    •Imprastie dragoste oriunde te duci. Sa nu lasi pe nimeni sa te intalneasca fara sa plece mai fericit.
    •In viata asta nu putem face lucruri marete. Putem face doar lucruri marunte cu enorma dragoste.
    •Daca vrem ca un mesaj de dragoste sa fie auzit, el trebuie sa fie trimis. Pentru a tine o candela aprinsa, trebuie sa turnam ulei in ea.
    (Maica Tereza)

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-o zi sultanul spuse slugii sale Nasreddine :
    - Intotdeauna ni s-a spus ca a cere scuze dupa o fapta rea comisa tine de bunele maniere si de o educatie fara repros, tinand cont de asta cum imi poti explica zicala care spune-asa :
    "Unele scuze sunt mai grave decat fapta in sine!"
    Nasreddine se gandeste un moment si zambind spuse :
    - Noaptea aduce sfaturi intelepte, iti voi da raspunsul maine!
    Dimineata urmatoare Nasreddine se ascunde dupa usa shurei, deoarece stia ca sultanul avea ca obicei sa faca o plimbare cu calul in fiecare dimineata.
    Cand sultanul ajunge in dreptul usii, Nasreddine ii sare de gat si il saruta pe gura.
    - Nenorocitule! cum indraznesti? zbiara sultanul.
    - Ah scuzati-ma, raspunse Nasreddine, v-am confundat cu sotia dumneavoastra.
    - Imbecilule! asta-i mai grav. Am sa-ti tai capul in vazul tuturor.
    - Ah nu, stapane ! Am facut asta doar pentru a-ti explica zicala de ieri seara :
    "Unele scuze sunt mai grave decat fapta in sine!"

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ingerii maturitatii
    Idee- forţă: Îmi asum pe deplin responsabilitatea existenţei mele şi devin din ce în ce mai puternic.

Simbolism: aceşti îngeri poartă în mâini lampa cunoaşterii şi o trompetă, căci sunt vestitorii stărilor elevate. Ei sunt reprezentaţi având o figură matură, prin contrast cu alţi îngeri.

Funcţia angelică: îngerii maturităţii veghează asupra creşterii noastre interioare.

Darurile spirituale pe care ni le oferă: Îngerii maturităţii ne ajută să înţelegem procesul maturizării, să ne asumăm responsabilităţile inerente şi să avem curajul faptelor bune pe care ni le-am dorit întotdeauna.

Aceşti îngeri ne ajută să ne apropiem de oameni cu dreaptă judecată, care ştiu să- şi asume responsabilităţi şi să ia hotărâri corecte, chiar dacă, la prima vedere, par riscante. Atunci când ne lăsăm inspiraţi de aceşti mesageri divini, avem şansa de a trăi în înţelepciune, până la adânci bătrâneţi.

Ei ne inspiră să luăm hotărâri chibzuite şi inteligente, atât pentru binele nostru, cât şi pentru binele celor care cresc sub îndrumarea noastră.

Îngerii maturităţii ne ghidează pentru a „o scoate la capăt” în marea misiune pe care o avem, aceea de a afla cine suntem cu adevărat şi care este modalitatea de a ne trăi viaţa în acord cu voinţa divină.

Îi rugăm pe îngerii maturităţii să ne binecuvânteze şi să ne îndrume pentru a atinge înţelepciunea. Să ne înveţe să folosim cu luciditate forţa vitală, să ne îndrepte paşii spre fericire şi iubire. De aceea, îi implorăm: toate hotărârile noastre să le putem lua cu inima, nu din mândrie. Îi rugăm să ne ajute în luarea deciziilor atunci când avem în grijă copii sau tineri care nu- şi pot asuma singuri diferitele responsabilităţi, să găsim pacea şi înţelepciunea care apar o dată cu maturitatea.

Meditaţia asupra îngerilor maturităţii ne conferă îndrăzneală, curaj, înţelepciune, discernământ şi dezvoltarea capacităţii de a fi mereu plini de forţă.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cand pierzi, castigi. Niciodata nu poti pierde totul, mereu ramane ceva, o urma pe care nu o vezi sau nu vrei tu sa-i dai de cap. Cu orice pierdere, avem un castig nestiut inca, nesimtit inca. Exista dar totusi nu este in prezent. Aceasta pierdere ne face sa vedem negru, un drum cu sfarsit si fara continuare. Nu mai privi in fata, poate exista si scurtaturi..spre castig!

Cand castigi, pierzi. Nu exista perfectiunea, castigul aduce si pierdere. Imprevizibila, misterioasa…apare si pierderea, poate nu la acelasi nivel, poate nu cu aceeasi intensitate a castigului, dar exista.

Spune-mi..tu ce preferi?

Nu ai de ales, intr-un fel sau altul, mai devreme sau mai tarziu le vei avea pe amandoua. Chiar daca iubesti doar rasaritul…soarele apune. Daca iubesti doar apusul sa stii ca soarele rasare.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Vrei să cunoşti lucrurile? Priveşte-le de aproape. Vrei să le iubeşti? Priveşte-le de departe.

Nici frumuseţea, nici banul nu fac pe om fericit, ci numai înţelepciunea şi cumpătarea.

Dacă vrei să fii fericit o clipă, răzbună-te! Dacă vrei să fii fericit o viaţă, iartă!Răzbunându-te te faci egal cu adversarul, iertându-l, te araţi superior lui.

Oricine are dreptul să fie prost, dar unii abuzează de acest privilegiu.

Copilul nu datorează părinţilor viaţa, ci creşterea!

Oamenii sunt ca vinurile. Cu timpul, fie devin din ce în ce mai buni, fie se transformă în oţet.

Dacă s-ar clădi CASA FERICIRII, cea mai mare încăpere ar fi SALA DE AŞTEPTARE …

Dacă aştepţi momentul potrivit te întrec alţii care nu-l aşteaptă …

Vieţile noastre se încheie în ziua când rămânem tăcuţi în privinţa lucrurilor care contează.

Uneori plătim mai mult pentru lucrurile pe care le primim gratis.

Complimentele se plasează ca banii la bursă: urmărind profitul pe care îl aduc.

Când te ocupi prea mult de defectele altora, n-ai timp să le îndrepţi pe ale tale.

În viaţă este ca şi la bal mascat: când toată lumea îşi scoate masca, se duce veselia.

15. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un magar zurliu si care cu vreo cativa ani in urma vietuia pe langa turma
    Nu stiu cum....prin ce-ntamplare....a ajuns la coama tunsCu pomada parfumata, pupuri uns!si tot batand din picioare,
    Cu-n tupeu de derbedeu, a patruns printre saloane...
    Cu oglinzi, muzica buna, cu boieri si cu cucoane!
    Mandru se privi-n oglinda scuturande-se semet
    Vrand sa para domn de curtenicidecum un malaiet!.
    Poti sa pui ce vrei pe tine,zise-oglinda suparata,
    Tot magar ramai... chiar daca versi odat' pomada toata!
    Eu magar????....racni magarulsi sarind infuriat
    Dintr-o singura copita toat- oglind-a sfaramat!
    Ah .a suspinat oglinda....trecand dincolo de viata
    Adevarul totdeauna, doare cand e spus in fata!
    Si oricat de alb te-ai credene-ntinat ca albii nuferi,
    Omule.cand faci ca mine.pregateste-te sa suferi!!!

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cel mai bun vin
    Un barbat si o femeie se casatorira la o vârsta înaintata si spre marea lor bucurie si surprindere avura un copil. Îl crescura cu toata iubirea si grija lor si, desi erau foarte saraci, îl trimisera la scoala unui întelept pentru ca si sufletul sa-i fie cultivat. Întors acasa, baiatul avea o singura dorinta: aceea de a se revansa fata de parintii sai.
    "Ce lucru as putea face care sa va faca într-adevar placere?"
    "Lucrul cel mai drag noua esti tu, fiule", raspunsera batrânii. "Dar daca totusi tii sa ne faci un dar, adu-ne putin vin. Ne place foarte mult si sunt ani de zile de când n-am mai baut un strop macar..."
    Baiatul nu avea o letcaie. Într-o zi, pe când mergea prin padure sa taie lemne, îsi muie mâinile în apa care curgea dintr-o cascada enorma si bau: i se paru ca apa avea gustul celui mai bun si mai limpede vin pe care-l gusta vreodata. Umplu un ulcior pe care-l avea cu el si se întoarse în graba acasa.
    "Iata darul meu", le spuse parintilor. "Un ulcior de vin doar pentru voi."
    Parintii gustara apa si, desi nu simteau decât gustul apei, îi zâmbira si-i multumira din inima. "Saptamâna viitoare va voi aduce un altul", le spuse baiatul. Si asa facu multe saptamâni la rând. Batrânii intrara în joc: baura apa cu mult entuziasm si erau bucurosi sa vada bucuria înflorind pe chipul fiului lor.
    Astfel, se întâmpla ceva nemaipomenit: bolile si ridurile le disparura.
    Ca si cum acea apa ar fi avut ceva miraculos.

Este minunea cuvântului "multumesc". Sunt persoane care spala, calca, gatesc pentru altii timp de zece, douazeci, treizeci de ani. Le tin companie, îi îngrijesc, îi iubesc zi de zi si totusi n-au auzit niciodata spunându-li-se "multumesc!".

A spune "multumesc" nu e o chestiune de politete. Înseamna sa-i spui celuilalt: "Stai! Mi-am dat seama ca existi!" De aceea lumea e plina de atâtea persoane care nu se vad.

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Munca in echipa presupune in primul rand sa-ti pierzi jumatate din timp explicandu-le celorlalti de ce nu au dreptate.(George Wolinski)

Oamenii sunt ca vinurile. Cu timpul, fie devin din ce in ce mai buni,fie se transforma in otet.
    (Papa Ioan al XXIII-lea)

Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere.
    (Robert Brasillach)

E loc sub soare pentru toata lumea. Mai ales ca toata lumea vrea sa stea la umbra.
    (Jules Renard)

Eficienta este cea mai inteligenta forma de lene.
    (David Dunham)

Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei.
    (Sigmund Freud)

Daca ai impresia ca educatia e scumpa, atunci incearca sa vezi cum e ignoranta.
    (Andy McIntyre)

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Legenda spune ca o femeie saraca cu un copil in brate, trecand pe langa o pestera a auzit o voce misterioasa care i-a spus:
    Intra si ia tot ceea ce iti doresti, dar sa nu uiti ceea ce-i mai important. Aminteste-ti ca dupa ce vei iesi poarta se va inchide pentru totdeauna. Asa ca profita de aceasta oportunitate, dar nu uita ce-i mai important.
    Femeia a intrat in pestera si a gasit multe bogatii. Fascinata de aur si bijuterii, a asezat copilul pe o stanca si a inceput sa stranga de zor tot ce putea duce.
    Vocea misterioasa i-a vorbit din nou: “ Ai doar 8 minute!”
    Cand au trecut cele 8 minute, femeia, incarcata cu aur si pietre pretioase, a fugit afara din pestera si poarta s-a inchis.
    Atunci si-a amintit ca a uitat copilul inauntru, iar poarta s-a inchis pentru totdeauna.
    Bogatia a durat putin, iar disperarea pentru totdeauna!!!
    La fel se intampla de multe ori si cu noi. Avem aproximativ 80 de ani pentru a trai in aceasta lume si o voce ne aminteste mereu:” Nu uita ce e cel mai important!”
    Si cele mai importante sunt valorile spirituale, dragostea,familia, educatia, bunul simt, adevarul si demnitatea de om.
    In schimb castigurile, bogatia, placerile materiale ne fascineaza intr-atat incat uitam de ceea ce e mai important.
    Asa ne risipim timpul si dam la o parte esentialul: “ Bogatia sufletului.”
    Sa nu uitam niciodata ca viata in aceasta lume trece repede si ca moartea vine cand ne asteptam mai putin. Iar cand poarta vietii se inchide pentru noi, nu ne mai folosesc la nimic regretele!!!

Traim intr-o lume de probleme, nelinistiti, si toate numai pentru ca am uitat ce e cel mai important: “Bogatia sufletului!”

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Într-o seară, la un han, doi călători vorbeau despre drumul lung pe care îl mai aveau de străbătut, cinstindu-se cu un pahar de vin. Deodată, lumea afară începe să ţipe. Alarmaţi, cei doi stranii ies în uliţă, unde văd o casă cuprinsă de flăcări, iar alături o femeie ţipând:
    - Copilul meu, copilul meu este în casă!
    Fără să stea pe gânduri, unul din cei doi călători intră printre flăcări şi, după ceva timp, iese cu pruncul în braţe. Femeia îi mulţumeşte cu lacrimi în ochi, în timp ce lumea îl priveşte cu admiraţie, pentru fapta sa! In tot acest timp, prietenul său nici nu se mişcase, ci aştepta liniştit în faţa hanului Intorşi amândoi la masă, acesta îi spune:
    - Eşti nechibzuit!!! Puteai să mori,.... ce te-a făcut să-ţi rişti viaţa?
    - Am sărit în flăcări pentru a salva copilul. N-am făcut nimic deosebit. Dacă te uiţi cu atenţie în jurul tău, vezi că toate se jertfesc unele pentru altele: până şi grăuntele din pământ putrezeşte pentru ca din el să răsară o plantă nouă, o mlădiţă care să ducă viaţa mai departe.... mama îşi sacrifică tinereţea pentru a-şi creşte copiii şi a-i educa, soldatul moare apărându-şi ţara şi aşa mai departe; toate trăiesc unele pentru celelalte.
    - Bine, dar dacă ai fi murit şi tu, ce realizai?
    - Atunci, poate că aş fi fost şi eu asemenea grăuntelui...
    Lumea toată este călăuzită de exemplul Mântuitorului Care S-a jertfit pe Cruce pentru mântuirea noastră. Omul trebuie să urmeze şi el acest exemplu fără de care viaţa nu are sens Cel cu sufletul curat caută binele celorlalţi şi nu pe al său; se roagă pentru toţi şi nu pentru sine; deci, prin tot ceea ce face, trăieşte pentru ceilalţi, nu doar pentru el..Un lucru la care ar trebui sa cugetam fiecare

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Exista sotia perfecta?

Mulla Nasrudin sedea in pravalia sa de ceai cand sosi un vecin care voia sa-i vorbeasca. "Mulla, ma casatoresc si sunt tare emotionat", ii spuse vecinul. "Tu nu te-ai gandit niciodata sa te casatoresti?"
    Nasrudin ii raspunse: "Ba da, m-am gandit. Si cand eram tanar mi-o doream foarte mult. Voiam sa gasesc sotia perfecta. Am pornit la drum pentru a o gasi si am mers la Damasc. Acolo am intalnit o femeie frumoasa, plina de gratie, distinsa si foarte spirituala, dar care nu cunostea lumea. Am pornit atunci din nou la drum indreptandu-ma spre Isphahan. Acolo am intalnit o femeie pe cat de spirituala pe atat de mondena, frumoasa din multe puncte de vedere, dar nu reuseam sa comunicam. La urma am mers la Cairo si, dupa multe cautari, am gasit-o. Era profunda, plina de gratie, frumoasa din toate punctele de vedere, in largul ei atat in lume cat si in imperiile care o transcend Simteam ca am gasit femeia perfecta."
    "Atunci de ce n-ai luat-o de sotie, Mulla?", il intreba prietenul.
    "Bietul de mine!", spuse Nasrudin clatinand din cap, "si ea cauta sotul ideal."

Un celibatar ii ceru calculatorului sa-i gaseasca tovarasa de viata perfecta. "Vreau o fata micuta si gratioasa careia sa-i placa sporturile nautice si activitatile de grup."
    "Casatoreste-te cu un pinguin", ii raspunse calculatorul.

A iubi inseamna a primi pe "celalalt" cu felul sau de a fi, cu diversitatea sa, cu defectele sale, si nu copia vreunui vis prostesc de-al nostruSotul perfect este cel care nu vrea o sotie perfecta!

Share This Page