13.1 C
London
Saturday, May 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PGCE (Postgraduate certificate in education)

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by rebecca_uk, Feb 6, 2008.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aici, Silverfern ti-ar putea raspunde.Ei, Student Loan Company(SLC) spun ca beneficiaza de grant (nu loan era, s-o fi schimbat)cei care au intrat in UE de mai mult de 3 ani.
    Pe de alta parte, Silverfern gasise un pasajin legea europeana care spunea "o tara intrata in UE este considerata ca facand parte din UE dintotdeauna".
    Daca voi reusiti sa-i lamuriti pe cei de la SLC sa gandeasca la fel, am toata stima. (o sa incerc si eu in noiembrie cand reaplic pt. "dezghetarea" anului, dar nu prea cred. ( :laugh: ce pesimista sunt! )

2. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Pentru vanda1:
    Ai un link cu multe detalii care te pot ajuta la toate intrebarile tale.Sunt si cursuri online sau distance courses.Site-ul este oficial, guvernamental cu tot ce tine de invatamant.Inscrie-te la ei, fa-ti un cont si-ti vor trimite newsletter, te vor tine la curent cu legislatia si vei putea lua legatura cu ei pentru alte informatii.

http://www.tda.gov.uk/Recruit/thetraini ... /pgce.aspx

Un alt link de ajutor pentru cei ce doresc sa studieze:
    http://www.learningproviders.org.uk/about/

3. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Pentru Maria30:

http://www.ljmu.ac.uk/StudentServices/Welfare/63017.htm

"Residency Requirements

Meeting the residence requirements means that you have been living in the UK, the Channel Islands or the Isle of Man for the three years immediately before the start of the academic year in which the course begins, for reasons other than wholly or mainly receiving full time education. You must be living in England, Wales, Scotland or Northern Ireland on the first day of academic year.

On this date you must also have settled status - which means you must be settled in the UK within the meaning of the Immigration Act of 1971.

If you were away from the country because you or your family were temporarily employed abroad, you may be treated as if your residence in the UK had not been interrupted. For further information see the DIUS website on:
    http://www.direct.gov.uk/studentfinance

Your LA will decide if you meet the ordinary residence requirement to qualify for support towards your tuition fees and living costs.

If you are a European National or a child of a EU National you may qualify for help with your tuition fees on a similar basis to UK students. Applications for fees for EU students are processed at:

DFES
    European Team
    Mowden Hall
    Staindrop Road
    Darlington
    DL3 9BG

0141 2433570.

EU students are not eligible for Student Loans or the Access to Learning Fund (ALF).

© LJMU 2009 | disclaimer"

4. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Surprize...surprize...
    Am scris la Univ. din Bangor pt PGCE intreband daca sunt eligibila pt Tuition Fee Loan si am primit ca raspuns ". You would perhaps be eligible for a Training Salary, for more information please contact the GTCW who provides the salaries, as I am not sure whether students outside the UK and Ireland qualify for these salaries: information@gtcw.org.uk".
    Asa ca le-am scris celorlalti si am primit raspuns "Thank you for your e-mail. All teachers registered with the General Teaching Council for Wales (GTCW) and currently teaching in a maintained school in Wales may apply for the CPD Funding Programme (Further information may be found on the CPD website: www.gtcw.org.uk/cpd). I regret to inform you that you would not be eligible to apply."
    Asa ca desi suntem prof. in Ro de ani buni nu putem face PGCE pe banii lor , fie chiar imprumutati.
    Ca sa nu existe neclaritati mesajul meu arata asa " I am interested in applying for Postgraduate Certificate in Education (Secondary). I hold a Bachelor's Degree in Philology awarded by a Romanian University in 2004.I have been teaching English in my country for about 5 years .

Am I eligible for financial support?
    Multumesc

5. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    Fiecare Uni are regulile proprii.Un link care poate iti da putina speranta, dar trebuie sa te decizi unde-ti faci cursurile:

http://www.lboro.ac.uk/prospectus/pg/co ... /index.htm

"Student Loans

Student loans are available for PGCE trainees. Two types of loan are available:
    For tuition fees as mentioned above, £3,145*, not dependent on household income. Home and EU students are able to apply.
    For living expenses up to a maximum of £3,365*, subject to the level of household income. Lone parent students and those eligible to receive certain disability benefits will be able to receive a higher rate of student loan up to a maximum of £4,625*. Only Home students may apply for the living costs loan. "

Cauta si alte Uni

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    maria30 a scris:
    LEA/LA-Local Authority de care apartineti

Spre exemplu pt. NW London 2 LA_uri pot fi Harrow si Barnet.
    (nu au treaba cu tarile, ci cu locuitorii din acea regiune)

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    andreiutzu a scris:
    [/quote]

Informatii suplimentare despre finantare.
    Cum spunea si Alicestela, depinde foarte mult de facultate.
    Deci, daca ati fost acceptati la PGCE (Felicitari!) contactati universitatea si discutati cu ei despre finantare si apoi ei va sfatuiesc cum trebuie.

8. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    rebecca_uk a scris:
    Asta e pasajul de pe site-ul UKCISA:
    http://www.ukcosa.org.uk/student/info_s ... ngland.php

9. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Kitten, tu ce fel de bursa ai primit cand ai facut masterul? Multumesc.

10. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    O bursa venita din senin, Maria. :woohoo: Solicitasem o bursa pe care o anuntasera si nu mi s-a acordat, dar cineva din departament a considerat sa merit sa investeasca in mine si a hotarat sa-mi dea finantare ad hoc.

Daca te inscrii la vreun masterat, merita sa trimiti si o scrisoare in care sa spui ca esti interesata de finantare, pentru ca uneori departamentele au fonduri pe care nu le anunta.

Mult succes!

11. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    BUNA,
    Multumesc pentru raspuns. O sa devin o pacoste la cate intrebari pun.
    1.CAM cum ar trebui sa "sune " scrisoarea?
    2.DACA am facut engleza in facultate (fiind a doua specializare) mai trebuie dat IELTS , CAE sau TOEFL?
    In cazul vostru cum a fost?
    3. Dintre cele 3 teste pe care l-ati alege?
    MULTUMESC.

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu ai nevoie de niciunul, daca ai engleza ca 2-a specializare. (Recomand Cambridge, lifelong validity, dar nu e cazul la tine. -dans-)

13. maria30

maria30 Member

Trophy Points:
    16
    Rebecca MULTUMESC pentru incurajare. DIN PACATE desi predau engleza de 6 ani in RO, am definitivatul luat si urmeaza sa dau gradul II , inca nu am gasit o universitate sa ma accepte fara TOEFL sau IETLS.Scuteam niste bani si drumuri la Bucuresti, dar nu se poate.
    Asa ca va trebui sa ma decid. Pe care sa il dau?

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sa te accepte la ce? PGCE? -nas- NU POT SA CRED! -nu-nu-

15. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    IELTS, Maria (sau CPE). TOEFL e pentru engleza americana.

Eu una am avut engleza ca prima specializare si CPE (cu A).

Scrisoarea... Iti pui acolo toate atuurile si iti exprimi dorinta de a fi luata in calcul in caz ca au fonduri suplimentare, apoi explici de ce a investi in tine inseamna a investi in educatie bla-bla (prin ceea ce vei da inapoi 'sistemului'), alea-alea, intelegi tu.

Mult succes!

16. gorilaz

gorilaz New Member

Trophy Points:
    0
    buna ramona31, as dori sa stiu la ce universitate faci mate pgce, sau altii care fac science de ex la ce univ sunt, deoarece eu am aplicat anul trecut si am trecut printr-o exp f neplacuta, chiar dc am diploma de inginer si ielts, nici nu m-au chemat la interviu in afare de prima optiune, care m-au refuzat fara nici o explicatie, mi-au dat un raspuns foarte evaziv;
    am aplicat la vreo 10 fac in londra, goldsmiths, brunel, greenwich, east london, roehampton, si nu mai imi aduc aminte, deci am un gust amar desi ma gandesc sa aplic anul asta dupa ce am citit aici la middles, marea maj au zis ca vor hons degree...

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut si La Multi Ani!

Nu am posibilitatea sa modific acum dar va rog sa pastrati acest subiect doar pt. PGCE (Educatie/ Pedagogie).
    Pentru alte studii postuniversitare, va rog sa completati in subiectele deja existente.

Multumesc mult si Sarbatori cu Bucurii!

-Moderator-

18. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    rebecca_uk a scris:
    Cu parere de rau, accentuez cele de mai sus.
    Adaug ca mesajele precedente offtopic vor fi mutate,cand voi avea posibilitatea (conexiunea net actuala fiindu-mi limitata), dar mesajele ulterioare offtopic vor fi sterse.Multumesc pentru intelegere. -admin-

19. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    buna, avem de gand sa mergem in londra o saptamana si in timpul asta as vrea sa fac tot ce se poate pentru a aplica la tot ce se poate pentru a legaliza venirea noastra acolo.

detalii despre situatia noastra sunt aici
    http://www.romani-online.co.uk/forum/34 ... erspective

imi puteti spune cum e mai bine sa fac?

am aflat ca ar fi vreo 3 metode:
    1. sa punem acte pentru self-employed si sa cautam de lucru (am avea sanse?)
    2. sa incercam prin HSMP, am incercat sa vad pe un site insa ori nu stiu eu sa completez cum trebuie... ori nu ma calific (oricum imi zice ca nu am puctajul necesar)--apropo trebuie completat din anglia sau e ok si din afara
    3. ar fi varianta cu PGCE desi rebecca mi-a zis ca noi avem deful care e = cu PGCE (zic bine rebecca?)
    ceea ce inseamna ca ar trebui sa incerc prima varianta....

totusi din ce ati patit voi pana acum cum credeti ca e mai bine sa facem?

20. aryanna

aryanna New Member

Trophy Points:
    0
    nu stiu de ce apare mesajul asa....

Share This Page