18.3 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Petitie pentru stoparea articolelor anti-romani

Discussion in 'EMIGRARE' started by glissando, Mar 31, 2013.

1. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu cred ca e meritul meu, dar eu am si-un grup de bulgari in lista. I am Bulgarian.
    Totodata, prin SmartUk s-a postat si la unele universitati, asa ca daca aveti posibilitatea, raspanditi, incercarea moarte n-are. -bravo-

3. madalinamina29

madalinamina29 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata!

Sunt convinsa ca nici meritul meu nu e...insa in ultima jumatate de ora am cautat forumuri bulgaresti active in UK si am contactat administratorii, facand trimitere la avaaz.org. Asta dupa ce am constatat ca de aseara pana azi s-au strans mai putin de 100 de semnaturi, bulgari nu vazusem sa semneze, si ca ne-ar trebui vreo trei an sa strangem 100.000 in ritmul asta.... -plans-
    Daca aveti idei despre cine ar mai putea fi contactat in felul asta - institutii, comunitati, ziare - nu ezitati.

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Romanian Cultural Centre, Bulgarian Cultural Centre, Bulgarian Embassy, ICR, Societatea Romanca
    Nu uitati de Twitter, pentru cine foloseste. -multumesc-

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna seara,

Offtopic,

Azi am fost la ICR la un film cu Amza Pellea. Cei care ati fi avut timp si nu ati venit, ati avut de pierdut. Putine STAR-URI ca fiica dumnealui, Oana Pellea.

Ontopic,

Intamplarea a facut sa ia loc langa mine insusi D-l Ambasador.
    Am discutat cateva minute la urma cu dumnealui despre petitie, mi-a zis ca este la curent, dar ca ar fi mai bine sa implicam cat mai multi britanici, din universitati, de la locul de munca, de pe unde putem. De asemenea, ne roaga sa-l tinem la curent cu orice ne framanta si ne deranjeaza privind mediatizarea sau cum suntem tratati ca popor si indivizi.

Eu personal prin reteaua-mi de facebook, twitter, linkedIN si chiar site-uri de dating si socializare am facut sa ajunga si prin Norvegia si Suedia, ideea fiind ca sa se vada ca nu am 'navalit' doar in Uk, ci avem oameni capabili si-n tari mai greu de accesat.

Se ocupa careva de Canada, Australia, SUA, Olanda, Danemarca etc?

Inca o data, ar fi de dorit varietate din multe tari si nu numai romani.

Multumesc.

PS Tineti subiectul asta mai la vedere, va rog!

6. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Referitor la alte tari, in America de Nord imaginea romanilor este mult mai buna decat aici, in special in Canada. Nu cred ca e nevoie de mare agitatie.

Si in ce sens sa-i implicam pe englezi? Eu ii mai trimit in vacanta in Romania (nu fara o anume teama) si le mai var sub nas pliante de la ICR. In rest cred ca doar exemplul personal mai ajuta (sau strica, dupa caz :)).

PS. Am fost si eu la ICR azi dar n'am avut placerea sa stau langa ambasador, de altfel nici nu l-am vazut in multime pentru ca am ajuns tarziu si am stat in ultimul rand. Iar Oana Pellea e oricum numai star nu - e genu' anti-star de fapt, desi e o actrita foarte buna si o persoana placuta.

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Super, Londoniana, mi-ar fi placut sa ne intalnim. Iar ceea ce am zis, n-a fost cu gand de lauda de sine, ci ca fapt. D-l Ambasador s-a asezat intre mine si d-na Adina (poeta din Londra) ca acolo a vrut dumnealui, nu pentru ca a tras cineva de altcineva. Star, am folosit ca opus la vedetele de duzina din tara. M-am intors din Ro de curand si, din pacate, am detaliat ce inseamna vedeta in ziua de azi pe ''Varsa-ti oful".

In alta ordine de idei, revenind la subiect, o petitie are nevoie de semnaturi. Super, suntem exemple pozitive prin ceea ce facem, dar aici vorbim de solidaritate pe care am putea-o solicita si din alte tari. In traducere: 'Nu e ok ce se intampla acolo si suntem solidari cu voi'. Atat si nimic mai mult, fara dublu-inteles, ironie, sarcasm, doar in 'dulcele grai clasic' (parafraza.)

Eu chiar nu urmaresc sa castig nimic prin ce fac...imi pare rau daca asa se vede, este doar fiindca imi pasa.
    Stiu, sunt ipocrita, mi s-a mai spus. Sunt cum vreti voi, dar haideti sa nu mai acceptam orice si oricum!

8. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
  9. calin1980

calin1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Semnat si io si mama -da-da- Calinutz

Share This Page