5.9 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pescuitul in UK !!!

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by Mutu, Nov 24, 2009.

1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  2. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Tare bolnav trebuie sa fii de pescuit ca sa arunci inapoi pestele pe care tocmai l-ai prins (eventual dupa vreo juma' de zi de chinuiala). Bolnav in sens de pasionat ... sa nu ma intelegeti gresit. Am pescuit si eu in tinerete (zic asta de parca as avea 100 de ani lol) dar sincer sa fiu niciodata nu am inteles pescuitul sportiv. Daca nu ai satisfactia sa halesti vanatul ... la ce bun sa te mai agiti sa-l prinzi? Sincer, mult mai pasionant ar putea fi un joc pe calculator ...
    Ai vazut poza cu macroul din ghiveta si aia cu platoul? Ori pozele din kayak?
    Aia a fost vanatoare! In UK pestele prins la mare il poti lua acasa atunci cand trece de limita minima.

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Asa da! .... Dar mai trebuie sa si mananci ....

Dar in filmul postat de Crimm aia prea aruncau inapoi in lac bunatate de peste ...
    Pestele de balta... ii dau si eu drumul. E pescuit sportiv...

4. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    albea te convoc la discutii... de fapt hai sa punem de o partida de pescuiala. Eu mi-am gasit aici la mine in Hasting un partener roman pentru pescuit la mare.

Vremea incepe sa se incalzeasca si nu mai am stare in casa.

PS. Invitatia e valabila si altori iubitori de aer liber cu placerea de a sta pe malul apei.

Mai jos una din capturile din vacanta din Gran Canaria:

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ma inscriu si eu, dar numai dupa 1 Aprilie pot sa iau un week end lung. Eu am gasit o balta cu stiuca aici, aproape de Londra. Am pus niste icre la sare, numai bune pentru Pasti. -ras4-

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    E bine si dupa 1 Aprilie.
    Vezi ca e prohibitie la stiuca dupa 31 Martie pe majoritatea baltilor. -nuuu- Daca te prind controlorii cam greu scapi basma curata.
    Si tot dupa data asta se innoiesc permisele pentru pescuit. AICI o poti face online. Sau la orice oficiu postal. Doar la mare se pescuieste fara permis. -asa-asa-

Te astept cu noutati.

Alti amatori de dat cu batu-n balta?

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    E balta privata, te taxeaza £10 ca sa intri acolo. Platesc chiar si cei care vin cu tine si numai se uita si nu pescuiesc.

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-o ora de pescuit, azi de dimineata:

Gata de pus pe gratar

Un rechinas acum vreo doua saptamana intr-o sesiune de noapte

9. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Alti pescari?
    Vine primavara si odata cu ea prohibitia pe balti, rauri si canale.
    Ramane marea si baltile private.

10. vladut murariu

vladut murariu New Member

Trophy Points:
    0
    ca sa pescuiesc in uk ,in balti private ,ami mai trebuie permis inafara de bonul platit prealabil?

11. wicent

wicent New Member

Trophy Points:
    0
    sunt si eu interesat de pescuitul in U.K. este cineva care poate sa ne dea detalii? Ajung prin Iunie si cam am microbul asta in sange! Ce se prinde la Mare? Dar in balti ,rauri ,?

12. wicent

wicent New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re:pescuitul in UK !!!

Salut.Si eu sunt un impatimit ,am microbul in sange,insa nu am ajuns inca.Sunt pe drum.Pot sa va raspund la foarte multe intrebari despre Delta Dunarii.Am locuit 7 ani acolo si cunos cam tot ce misca.Intradevar s-a pescuit mult cu curent ,dar am descoperit un loc pe canalul Chilia la granita cu Ukraina (intersectia canal Musura).Am prins in 3 zile 120kg. Crap am si filmari ,bine am pus si eu ce-a mai tare partida .Alta data am prins 60-80 si am luat si monstri in jur la 14-5kg.Acum vreau sa aflu mai multe despre pescuitul in U.K.Am orice informatie pentru Delta Dunarii,nu ezitati sa ma puneti la incercare,in cazul in care aveti de gand sa ajungeti acolo!

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Permisul este necesar indiferent de locatie, exceptand pescuitul la mare(deocamdata...), iar pestele prins este pus inapoi in balta. Doar in baltile private, unde se pescuieste la pastrav, se pot lua careva exemplare pentru consum. Atentie mare la pescuit, amenzile sunt pe masura! Intotdeauna cititi regulile locale!
    Un alt amanunt important! Nu puteti pescui oriunde! Fiecare portiune de rau apartine unei organizatii locale si daca nu sunteti membrii, sunteti pasibili de amenda.

@wicent
    Pozele atasate de mine sunt cateva din capturile de pe malul marii.

14. vladut murariu

vladut murariu New Member

Trophy Points:
    0
    ne poti da niste informatii in legatura cu obtinerea permisului de pescuit ,ce acte si cat costa ?

15. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    Salut,

E mai simplu decat crezi,asta daca stii cum e cu permisul in Ro.Dar iti dau un site de unde sa te informezi pe deplin:
    http://www.waterscape.com/things-to-do/ ... -waterways
    iar la mare e gratuit,si daca pescuiesti de pe dig e posibil sa coste un pic,depinde de dig,ca de obicei scrie la intrare si/sau in zona de pescuit

16. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    AU inceput sa se apropie de tarm bancurile de macrou,cel putin in sudul Angliei.

Are cineva vreo 'experienta de gen',de anul asta? macar fondatorul topicului

-dans- -da-da-

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mutu e expertul. As fi iesit si eu la un pescuit, la mare, ca am 3 zile libere. Mai sunt amatori?

18. wicent

wicent New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa data de 27 -06 eu am sa-i iau locul lui Mutu sau macar ce-l putin am sa incerc.In delta am fost un pescar priceput nu numai sa prind dar si sa-l prepar.albea ai putina rabdare si n-o sa te refuz niciodata,in caz ca Mutu nu are timp.Seara faina.

19. wicent

wicent New Member

Trophy Points:
    0
    Daca tot nu mai ziceti nimic de pescuit ,incerc sa resuscitez topicul cu ceva nou.cazare-delta-dunarii-pensiunideltadunarii.ro lLista completa a locurilor de cazare din delta dunarii.

20. Quicest

Quicest New Member

Trophy Points:
    0
    De curiozitate: am o barca in care pot dormi 4 persoane si ma intreb daca ar fi cineva interesat de mers la pescuit pe mare. Bineinteles ca nu pot face asta gratis asa ca as percepe un comision de £60 de persoana pentru 12 ore de stat pe apa sau £90/pers. pentru 24 ore. Transportul pana si de la locatia barcii il asigur eu. Oare as avea musterii pe treaba asta?
    P.S. Valabil doar pentru Londra si imprejurimi.

Share This Page