13.1 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

permis de conducere

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by john_doe_, Sep 16, 2009.

1. patrocle1

patrocle1 New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru raspuns,

voi merge in septembrie in ro si imi voi rezolva cu permisul, pana atunci voi incerca sa il iau pe asta provizoriu.

andra

2. ramoncita_2010

ramoncita_2010 New Member

Trophy Points:
    0
    buna ziua

imi poate spune cineva cum trebuie sa procedez ca mi-a expirat permisul? pot rezolva de aici sau trebuie sa merg in tara?
    multumesc-dans-

3. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    o intrebare si eu :

am inteles ca dureaza 2 3 saptamani pana iti schimba permisul din romanesc in full uk , in acest timp iti dau o dovada sau ceva? iar cu acea dovada poti face asigurare la o masina?

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ramoncita_2010 wrote:
    buna ziua

imi poate spune cineva cum trebuie sa procedez ca mi-a expirat permisul? pot rezolva de aici sau trebuie sa merg in tara?
    multumesc-dans-
    Daca permisul este romanesc poti sa-l schimbi numai in Romania.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  6. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    pai si cum circul cu masina? ... daca n-am nici o dovada la mana...???
    oricum as prefera sa fac asigurarea la sediu , ca la telefon nu prea inteleg tot ce zice englezoiu' :)

7. Anonymous

Anonymous Guest

8. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    am inteles acum , asa o sa fac , thanks

9. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    leonard_e36 wrote:
    ...oricum as prefera sa fac asigurarea la sediu , ca la telefon nu prea inteleg tot ce zice englezoiu' :)

Pai de ce nu o faci asigurarea on-line? Uneori companiile de asigurari ofera cotatii mai bune la politele incheiate pe web. Poti plati si cu un card bancar emis in Romania.

Eu nici macar nu stiu pe unde are birou asiguratorul meu. Nici macar cand am avut o dauna in urma unui accident provocat din cauza mea nu m-am vazut cu ei. Totul se rezolva prin telefon si posta.

10. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    leonard_e36 wrote:
    pai si cum circul cu masina? ... daca n-am nici o dovada la mana...???
    oricum as prefera sa fac asigurarea la sediu , ca la telefon nu prea inteleg tot ce zice englezoiu' :)

Leonard_e36

Nu se permit jigniri.Ai o atentionare conform regulamentului.

-Moderator-

11. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    valentin wrote:
    leonard_e36 wrote:
    ...oricum as prefera sa fac asigurarea la sediu , ca la telefon nu prea inteleg tot ce zice englezoiu' :)

Pai de ce nu o faci asigurarea on-line? Uneori companiile de asigurari ofera cotatii mai bune la politele incheiate pe web. Poti plati si cu un card bancar emis in Romania.

Eu nici macar nu stiu pe unde are birou asiguratorul meu. Nici macar cand am avut o dauna in urma unui accident provocat din cauza mea nu m-am vazut cu ei. Totul se rezolva prin telefon si posta.

din simplu motiv ca pe net am gasit niste asigurari de te doare capul , care , vreau sa cred ca nu sunt adevarate . vreau sa ma duc la sediu sa-mi zica ala cu gura lui cat este asigurarea ... poate pot si negocia ceva .. nu stiu..

12. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o oarecare curiozitate: daca ai un permis de conducere luat in Romania, iti mai poti lua si un altul in UK, fara sa il preschimbi pe cel deja avut? Adica sa ai 2: unul romanesc si altul britanic?

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    angel93 wrote:
    Am si eu o oarecare curiozitate: daca ai un permis de conducere luat in Romania, iti mai poti lua si un altul in UK, fara sa il preschimbi pe cel deja avut? Adica sa ai 2: unul romanesc si altul britanic?
    Da, e posibil daca faci scoala si dai examen. Cunosc eu caz concret.

14. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    O fi legal sa ai doua permise de conducere?

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    Evident ca este ilegal ... treci pe rosu la semafor - ti se suspenda permisul ... nici o problema: mai ai unul

Dar stau si ma gandesc de ce ar vrea cineva sa aiba atat permis romanesc, cat si britanic (in afara cazului cand ar dori sa eludeze legea din Romania, ca pe cea din UK nu cred ca are cum sa o faca fara sa fie prins).
    E ilegal sa ai 2 permise emise de aceeasi autoritate. La fel, vei avea 2 pasapoarte dupa ce obtii cetania, de ce ar fi ilegal sa ai si 2 permise. Sunt tari in care permisul romanesc nu are nici o valoare si esti obligat sa-l obtii pe cel de acolo. Pe sotia prietenului meu nu a intrebat-o daca are permis din alta parte si nici formularul de aplicare nu are rubrica pentru asa ceva. Oricum, are 2 permise si nu foloseste nici unul.

16. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Albea, pana la urma am sa iau in considerare cele spuse de dv. (si eu credeam ca ii ilegal ,de asta am si intrebat) pt ca stiti mai multe din moment ce lucrati in domeniu ca sofer sau taximetrist ,parca...

17. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
  18. angel93

angel93 New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    De ce nu faci un exercitiu: da un mail la DVLA si intreaba daca este OK sa detii atat permis romanesc cat si permis britanic.
    As da ,daca as sti care le e adresa de e-mail. Mai degraba as da un e-mail pe la Politia Romana sa imi spuna organul "competent" exact ce si cum ,dar mi-e sa nu-i bag in ceata .

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    ValiB wrote:
    De ce nu faci un exercitiu: da un mail la DVLA si intreaba daca este OK sa detii atat permis romanesc cat si permis britanic.
    Cred ca ne scarpinam cu mana drepta dupa urechea stanga. Pai, daca ei, ca autoritati, nu-si fac o problema din asta, de ce ne-am face noi. Exemplu: permisele non EU nu sunt recunoscute in UK. Daca esti emigrant rus, si in Rusia ai suspendat dreptul de a conduce pe orice motiv (accident, alcool, conducere fara permis, etc) dai examen de permis in UK si totul este ok.

Daca ar fi ilegal sa ai si permis romanesc, si britanic, atunci autoritatile ar face verificarile de rigoare sau, macar, ti-ar cere sa dai o declaratie pe proprie raspundere.

20. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    E buna declaratia asta pe proprie raspundere?
    Declaratia notariala pe propria raspundere a solicitantului, din care sa rezulte ca:
    a. permisul de conducere depus pentru preschimbare este autentic;
    b. titularul acestuia nu mai poseda un alt permis de conducere national romanesc ori strain sau un duplicat al acestuia;
    c. nu a declarat pierderea sau furtul acestuia la organele emitente sau la alte autoritati in vederea eliberarii unui nou document;
    d. precum si faptul ca nu i s-a suspendat sau anulat exercitarea dreptului de a conduce.

Cred ca scrie si prin codul rutier ceva(sau prin regulamentul de aplicare), da' poate ne ajuta ValiB ca l-a studiat mai recent parca.

Share This Page